p I 3 "I Geboorteregeling moet verschil zien tussen al dan niet pedagogische ouders 5^1 Stokhasselt blijft duidelijk een groot probleem gebied )5, Extra voorstelling van ’Hair’ - OPVOEDING EN GEZINSPLANNING de meest tevreden kinderen? k Kielenbal in Stadssporthal Missa Brevis PERZISCHE TAPIJTEN SPREKEN St. Nicolaas- puzzel St Nicolaas in zuidelijk stadsdeel WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Krijgt de ’zwijgzame groep’ 4S,- I caiQinada| Eigen leefsfeer is in flats zeer moeilijk te scheppen Duivenexpositie H. de Zeeuw 1970 - pagina 26 f5 98 Jl Voor de Sint met de ruime, maar ook met de bescheiden beurs, 98 hebben wij een grote sortering Minder kinderen waar u ëen leven lang plezier van zult hebben 29,— ƒ36,- 155,— Beperking EEN LASTIGE LEEFGEMEENSCHAP HAZENBOUT Eet nu JAGERS WIJZE bereid op „ALBERTVILLE” vanaf 3 jaar Besterdplein 37 - Tel. 23306 Grote huurschuld Weinig contact 3ERS ALS U MET SPOED 3ERS TALEN WILT LERËN UITGAVE J. DE BEER TELEFOON 04250- Jongenstruien en broeken te wijten aan verschuiving van woonruimte In: Herberg TILBURG - SPOORLAAN 360 TELEFOON 32783-31783 van het Aanj len Donderdag 19 november 1970 14e jaargang - no. 690 die nen Het len uitgaven] moeilij' ’esteld >71 in L. Krljnen Alphensebaan 14 - CHAAM. Tel. 01619-586. >ed- JW- Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 len ;n, of ƒ89,— an ƒ89,— H kleden 143.- donderdi huwelijl rochiehuis n Dat de belangst is kan vooral gi het feit dat bij ’stelling nog zo groot geweten worden aan ij de eerste serie voor- ,501 MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250 -33484 Vrij toegang 30,00 van 1 ikumkursus 1 ter beschikking op de Spoorlaan. rieden week was Croef, Biss. Zwij- foto Van Aarle Hamadan Bachtharl I Mazoel Bordjaluw Gaschgal Isfahan Herlz Afgan Gaschgal Klrman Keshan Voor salon maten 200-130, enz. Voor eetkamer maten 300-200, enz. -De televisie en de kranten besteden de laatste tijd veel aandacht aan de kwestie van de legalisering van de abortus, en door allerlei groeperingen worden daarbij commentaren verstrekt, die suggereren, dat legale abortus eigenlijk allang een aanvaarde zaak is, en dat alleen de regering nog maar zo gek is om dat niet in te zien. Dit is een onjuiste voorstelling, want er is nog altijd een grote ’zwijgende groep’ onder de bevolking, die deze kwestie niet met zoveel gemak afdoet; men kijkt hier nog tegen abortus aan als een moreel ongeoorloofde ingreep en al ziet men dan zo-zo z te spijl gezin is, in zal St. ondgang door Til- iken en wel in het o.m. Korvel, UITZOEKEN Shlraz Mini 32-30 Darjasln 60-40 Shlraz 70-70 Karadja 90-58 Beloudslstar 90-54 j Shlraz Tafall 120-80 Darjasin 152-51 men, en gezegd de ruimtelijke wijk dit bepaald niet er 7 a 8.000 mensen nog steeds cen- ils sportaccom- rum, jeugd- 12 november voor ouderS '“'-héden die wijk. SCHOONHEIDSSALON M.E.A. van BAEST REDEMPTORISTENSTR 153 Tel. afspraak tussen 10-12 uur TILBURG - TEL. 72599 Voor het kind hebben het flatgebouw en het eentonige stratenpatroon een ne) gatieve uitwerking op z’n natuurlijke speeldrift. Daarbij klaagden vele ouders over het feit dat in deze wijk met z’n vele plantsoenen de kinderen zo weinig werkelijke speelmogelijkheden hebben. PARFUM Night-Club v.a. f3.50 PIUSPLEIN 6/ X, HOtS IMUMItAAt/ ’Koerier’ van 12 november, is gebleken dat in samenwerking met andere Tilburgse wijken, die in de laatste jaren gebouwd zijn, gezocht wordt door de diverse wijkraden naar een gelijkvormige oplos sing voor sociale problemen. Zeer nuttig werk, zon der meer, in elke nieuwbouwwijk moet met de van her en der afkomstige bewoners, een nieuwe, eigen woon- en leefsfeer worden gevormd. De problema tiek, die dan met name in de Stokhasselt blijft bestaan, strekt zich evenwel verder uit dan het terrein dat de wijkraad kan bestrijken. Een ander punt belicht is de g- men op de lange peil houden dan ten tot van 4 a delde 1 achten somrne gebooi het f- eenvoi de l om proj paga altijc >unt van de sociale figuur iwde moeder in deze he iend, willen we in- e aspect: het afrem- ilkingstoename. Wij wij in 1935 op wel in, dat zowel de te grote bevolkingstoename, alsmede de veranderende functie van de vrouw in(de samenleving op dit gebied wijzigingen vereisen, een meisje, dat door een ongelukkig toeval of door onvoorzichtigheid in verwachting raakt, en dat er dan ’zomaar afgeholpen’ zou kunnen worden door abortus, wordt toch altijd nog met kritisch, om niet te zeggen afwijzend oog bezien. ’Ze moet met die vent maar trouwen, en daarmee uit! geldt als het gewone adagium. moeden, ken, dat i gemiddeld voortbrengt die in sterke geëngageerd is. en in elke same er een groep optreedt, heet ’sociaal bewogen’ is, re, grotere groef meer richt op l. zaken in de eigen o weinig behoefte aan te uiten. Enige dagen geleden zijn in Café De Sportwereld te Kaatsheuvel de ver tegenwoordigers van acht verenigingen bijeen geweest om te komen tot de organisatie van een tentoonstelling van postduiven. Op deze bijeenkomst zijn spijkers met koppen geslagen want in de kortst mo gelijke tijd is er een tentoonstellings commissie samengesteld en besloten op 2 en 3 januari 1971 in Café De Sport wereld een tentoonstelling te organi seren. Tijdens deze tentoonstelling de kampioenen worden deze zomer behaalde hoe de winnaars worden v:‘~ Alle leden van de aangesl gen worden in de gelej een viertal duiven in t kampioenen van De aard van de nog bestaande proble men wordt vooral bepaald door sociale kwesties, terwijl daarnaast nog moeilijk heden zijn in het financiële vlak. Om met dit tweede facet te beginnen, nog steeds is er sprake van een in z’n totali teit grote huurschuld. Een hoogstwaar schijnlijk aanwijsbare oorzaak hiervoor is de sanering uit oudere, maar goei kope huizen naar relatief dure nieui bouwwoningen. kan dat r ïmaal niet bouwsituat grootste deel ;nd is op één, dertiger jaren aangehouden, die er toen al geweest; in feite was zich nog zullen herin- mingoverschot. Hier s bevolkingstoename de oorzaak van een indruk van bevol- kingsovervloed, maar de verat .manier waarop de bèvolkfngsg zich in de samenleving wordt er maar zelden gesproken wordt over een'bt explosie. rden, Nederland 8 1/2 miljoen bedroeg Nederland daarmee een van de bevolkte landen ter .wereld was. Nu, jaar later, leven er zowat 13 1/2 miljo Nederlanders en nu beginnen we te lij- den aan ruimtetekort. Wie kijkt naar de woningbouwstatistiek en ook tiaar de r ontelbaar vele nieuwe woonwijkenlmet hoogbouw, die in allerlei oordén uit dé grond rijzen, moet tot de bevinding komen, dat het bevolkingstal in Neder land inderdaad ver boven de limiet ligt, de grens bepaalt van behaaglijk wo- i en leven. Er zijn echter een paar overwegingen te noemen, die zelden worden vermeld. Zo is de gezinsgróótte een punt, dat '-anderde gsgrootte manifesteert. Dit bijverteld, als er r een'bevolkings- Wij verzoeken al onze puzzelaars er aan te denken dat de oplossing van de St. Nicolaaspuzzel uiterlijk op zondagmiddag 29 november om twaalf uur binnen moet zijn. Op lossingen die daarna binnenkomen blijven buiten mededinging. Hoewel alle voorstellingen van ’Hair’ al enige dagen uitverkocht zijn, blijft de enorme belangstelling aanhouden. De kassa van de Stads schouwburg wordt overspoeld met telefoontjes om plaatsen maar velen moesten teleurgesteld wor den. De heer en mevrouw Muurmans de Leeuw, wonende Paulus Potterstraat 6 in Tilburg hopen op donderdag 26 no vember hun 60-jarig huwelijksfeest te vieren.In het parochiehuis van ”t Heike’ aan de Oude Dijk 2A, wordt van half vijf tot zes uur een receptie gehou den Óm twee uur in de middag is er een plechtige eucharistieviering in de St. Jozefkerk op de Heuvel. GROTE COLLECTIE KOPER EN TIN Nieuwstr. 172 (hoek Trouwlaan) Tilburg Tel. 04250-24754-31553 De heer F. de Coninck, Kapelmeesterlaan 489, schrijft ons de volgende belangwekkende beschou wing. De vermelde feiten blijven uiteraard voor zijn rekening. Ondanks de ongetwijfeld goede werk zaamheden van de wijkraad in de Stokhasselt ten einde de sociale en culturele opbouw in deze wijk te bevorderen of nog van de grond te krijgen, blijft er in deze woongemeenschap een duidelijke proble matiek bestaan. Een aantal problemen dat ligt in het vlak van de sociale ontwikkeling tot een echte leefgemeenschap. Uit recente publikaties o.a. in de ig zullen ook gehuldigd en de toofdprijzen aan uitgereikt. mgesloten verenigin- legenheid gesteld te zenden en de dit seizoen zullen eveneens met een kampioenenstand op deze duivenshow aanwezig zijn. Het is van groot belang bij bevolkings planning zeer nadrukkelijk aandacht te schenken aan de gewenste verhouding in gezinsgrootte tussen beide groepen. De waarde van een gezin, dat gewoon houdt van kinderen, die er zijn en dat die kinderen leert op hun beurt weer van hun kinderen te houden, gewoon zonder al te veel bespiegelingen over gezinsgroottestatistieken, is voor de samenleving ontzaglijk, en het is te hopen, dat dit, bij alle noodzakelijke geboorteregeling niet uit het oog wordt verloren. dat uit die statistiek zou blij de ’zwijgende bevolkingsgroep’ meer tevreden kinderen dan die bevolkingsgroep, ce mate progressief politiek i. Het zal in elke cultuur lenleving wel zo zijn, dat treedt, die zoals dat ewogen’ is, en een ande- ;p, die zijn belangstelling de dagelijkse gang van omgeving, en die er m heeft zich politiek Onze fotograaf was in feestkleding bij het elf-elf-bal van de Leuwegoapers en had er niet veel moeite mee een sfeervol plaatje te schieten. Als deze jongedame zich bij ons meldt ontvangt zij een tien tje van de Tilburgse Koerier, een waar debon van f. 10,00 van Broer de Laat, een waardebon voor een kruidenrekje van de firma M. J. v.d. Kuip, een waar debon voor een schaaltje vleeswaren ter waarde van f. 5.00 van Slagerij Arno de Kort, een waardebon voor een disco- foto ter waarde van f. 30,00 van Hip Foto en een talenpraktikumkursus ter waarde van f. 360,00 gesteld door Intersales c De gelukkige van verl mejuffrouw M. v.d. Krot senstraat 29 te Tilburg, f. Steun de staat In de Amerikaanse senaat is onlangs een wetsvoorstel aangenomen op de gezins planning, waardoor ieder, die deze ge zinsplanning wenst toe te passen de ver eiste steun krijgt van de staat. Iets dergelijks is de komende jaren ook in ons land te verwachten, en dat is na tuurlijk uitstekend. Sociologen in Amerik; Een mogelijkheid om een geldelijke tegemoetkoming te krijgen voor deze relatief hoge huren wordt gevormd door de nieuwe huursubsidieregeling. igezien echter de hiervoor in te vul- formulieren volgens, blijkbaar traditioneel, overheid sgebruik haast onleesbaar zijn, heeft het aktiekomité Stokhasselt een ter zake deskundige jurist aangezocht om hierin gratis advies te verlenen. Tot nu toe zijn ongeveer 150 gezinshoofden hierin geadviseerd. Een laatste gelegenheid voor de huur ders in de Stokhasselt om van deze gra tis mogelijkheid, gebruik te maken is op zaterdag 21 november in het Wit-Gele Kruisgebouw, Corellistraat 273, van 2' tot 5 uur. waardoor ieder, wenst toe te t rijgt van c ie komende te verwachten, e uitstekend. Soc ;a werken aan manieren om de individuele personen in de samenleving ertoe te brengen vrijwillig hun kindertal te beperken door een systeem van ’beloningen en compensaties bij popu- latiebeheersing’. Echtparen, die zich verplichten gedurende vijf jaar geen1 kinderen te zullen krijgen, ontvangen een jaarlijkse ’vergoeding’ die uiteraard ophoudt, als er toch een kind komt. Er worden premies voorgesteld voor echt paren, of mannen of vrouwen, die zich laten steriliseren. Er wordt gedacht aan gezinsplanningobligaties, die na twintig jaar zouden kunnen worden uitgekeerd, als de gezinsgrootte het afgesproken kindertal niet te boven is gegaan. Zo zijn er nog tal van andere ’beloningen’ in overweging; en daartegenover staat een systeem van ’strafbelasting’ voor echtparen, die teveel kinderen zouden krijgen. Allemaal toekomstipuziek, maar met een dringende actuele onder toon. Het lastige pur van de ongehuv schouwing vermijde gaan op het andere men van de bevol herinneren on?, dat school leerden, dat de bevolking van Nederland 8 1/2 miljoen bedroeg en dat meest 35 tiljoen te lij niet in die mate die men logischerwijze zou verwachten in een situatie waarin een veelheid van gezinnen (minstens 48) samen woont op een minimaal stuk grond. De sociale contacten met elkaar blijken telkens opnieuw uiterst moei zaam tot stand te kome- moet worden dat ordening van deze bevordert. Hoewel wonen ontbeert men er t trale voorzieningen zoal mpdatie, cultureel centrur centrum enz. Donderdag 1: was er een avond belegd i om te praten over de mogelijkhe de kinderen hebben in deze wijk DROGIST >unt dat vaak scheef wordt ie geboortebeperking. Wil '"~ge duur de bevolking op ua.i moet men wel beslui- een gemiddelde gezinsgrootte 5 personen; wordt dat gemid- lager dan loopt het bevolkingstal ruit, zoals een eenvoudig reken- letje duidelijk maakt. Maar goed, irtebeperking is, alleen al vanwege t feit, dat de nu gebouwde huizen ivoudig niet op een hoger gemiddel- berekend zijn, onvermijdelijk. Daar- t mbet geboortebeperking worden ge- tpageerd. De manier waarop die pro- ’anda gevoerd moet worden is nog ijd een omstreden zaak. ilèjn - Einde. uitgereikt vanaf 11 uur Korvelplein. jwerking van de Kon. erk. Harmonie L’Echo des Montagnes. Verdere medewerking o.m. door de Spoona Ponieclub. Zondag 22 november a.s. Nicolaas zijn twee rorJ' burg door Tilburg maken zuidelijk stadsgedeelte Broekhoven, Fatima enz. Deze sanering, die uit oogpunt van ruimtelijke ordening noodzakelijkjkan zijn voor een zich snel uitbreidende stad als Tilburg, heeft duidelijke scha duwzijden. Woonde men aanvankelijk in een huis in een oud gedeelte van de stad, dat weliswaar oud was, maar in ieder geval maandelijks slechts een laag bedrag aan huur moest opbrengen, ve len zien zich nu gedwongen om in het kader van nieuwe bestemmingsplannen te gaan wonen in nieuwe huizen die ineens een veel hogere huursom vergen. ligt voor de hand dat in vele geval- die plotselinge aanpassing venpakket aan een hogere lijkheden met zich brengt. Op vrijdag 19 februari 1971 wordt in de Stadssporthal het ’3e Kielenbal Stadssporthal’ gehouden waarvoor zich ditmaal meer dan zeventig sportvereni gingen aanmeldden. In enkele kelders wordt gewerkt aan een nieuwe halversiering, die al het vori ge op dit gebied zal overtreffen. Mede op grond van het feit, dat in de Stadssporthal in 1971 meerdere grootse manifestaties zullen plaatsvinden, is be gonnen met de permanente uitbreiding van de toilettenaccommodaties. Ofschoon officieel toezegging werd ver kregen, op het 3e Kielenbal méér dan 6.000 bezoekers toe te laten, hebben de organisatoren gemeend om dit maxi male aantal toch aan te houden. ’evoed, die om zo in geestelijke on bang, dat zulk gauw zal worden #ve hebben een ver- Bij gelegenheid van Sint Caecila-feest en omdat het ongeveer 50 jaar geleden is, dat het koor van de oude fraterskerk overging naar de parochie Gasthuisring, zal a.s. zondag 22 november om half 12 in de kerk van de Gasthuisring door het parochieel gemengd koor worden uitge voerd de Missa Brevis van Mozart (Spatzen Messe). De begeleiding zal geschieden door het Brabants Promenade-orkest. Het geheel staat onder leiding van de heer C. Schalken. In verband met deze gebeurtenis komt de hoogmis van 10 uur te vervallen en is deze verplaatst naar de bovengenoemde tijd van half 12. bezien moet worden, als men aan de woningsituatie het verschil tussen de jaren dertig en nu wil aflezen. Een be volking van 8 1/2 miljoen met een ge middelde gezinsgrootte van 7 a 8 per sonen heeft natuurlijk veel minder hui zen nodig dan een bevolking van 13 1/2 miljoen met een gemiddelde gezins grootte van 4 a 5 personen. Een arbei- dershuis uit de dertiger jaren met bene den een keuken, een bijkeuken, een voor- eri een achterkamer, en een be timmerde zolder kon op de tussen- verdieping een beginnend echtpaar huis vesten, wat dan ook gedurig gebeurde. Een huis daarentegen met een doorzon kamer en een vliering kan dat niet, om van een flat maar helemaal niet te spre ken. Kortom de huidige bouwsituatie is zodanig, dat veruit het van de woningen bereket klein gezin. Waren in de derti de bouwnormen thans gelden, dan zou woningnood zijn er, naar ouderen neren een groot wor is dus niet zozeer de De route is als Vblgt Vertrek te 12 uur vanaf café v.d. Ber- kel, Korvelplein. Daarna Korenbloem- straat - Ruysdaelstraat - Akkerstraat - Klaverstraat - Zilverlindestraat - Olmen straat - Eikstraat - Kastanjestraat - Zilverlinddstraat - Lindeplein - Mei- doornstraat - Wilgenstraat - Bredaseweg - Lange Schijfstraat - L. Vrouweplein - St. Annaplein - Nazarethstraat - de Ruyterstraat - Abel Tasmanstraat - Transvaalplein - Voltstraat - Broek- hovenseweg - Vlimmenhoefstraat - Stui- vesantplein - Mechtildisstraat - Hertog straat - Kruisvaardersstraat - Pagestraat - Ridderstraat - Vazalstraat - Leenheren straat - Groenstraat - Prof. Keesom- straat - Prof. Lorehtzstraat - Kam. Onnenplein - Groenstraat - Transvaal plein - Oerlesestraat - Trouwlaan - Nieuwstraat - Korveldwarsstraat - Kor- velseweg - Korvelple Bussen worden uitj Café v.d. Berkel, Muzikale medewer WEL 4 MAANDEN TE VROEG!! Canadian Stocks brengt primeur als eerste in Nederland van die toffe blauwe pakken uit St.-Tropez, France. Kom nu al passen en kijken dan proef je reeds de zomer 1971. Of maak nu reeds de blitz in Soos of discotheek. Sahariennes, Djellabas (jurken) jacks - broeken - petten - hoeden Tot kijk in de stellingen van Hair in juni van dit jaar velen met vakantie waren en nu toch nog graag deze uitbarsting van muziek en beweging willen meemaken. De direktie van de Tilburgse Stads schouwburg is erin geslaagd om nóg een avond voor deze tribal love-rock musical vast te leggen en wel op vrijdag 27 november a.s. Kaarten voor deze voorstelling zijn vanaf heden verkrijgbaar. Het nadeel van deze studies is, dat zij zich allemaal baseren op onpersoonlijke statistiek, en dat is eerder een kwestie van mentaliteit dan van wetenschappe lijk systeem. Als elk'gezin in de samen leving een vast ’rantsoen’ van kinderen krijgt toegewezen, laten we zeggen: twee, dan is bij deze gedachtengang weinig plaats voor de constatering, dat het ene gezin het andere niet is. Als in een gezin een vader en moeder bepaald opvoedingskwaliteiten hebben dan moet dit gezin méér kinderen kunnen krijgen, dan een huishouden, waar de pedagogische bekwaamheden van de ouders maar zo-zo zijn. Allebei die gezinnen vast te spijkeren op twee kinderen per gezin is, in het groot door gevoerd, uitermate schadelijk voor de samenleving, omdat het totale nage slacht van zulk een maatschappij met veel meer gevallen van matige of slechte kinderopvoeding komt te zitten dan nodig zou zijn, als er geselecteerde ge boorteregeling werd toegepast. Men kan zeggen, dat deze kritische in stelling voor het ogenblik nog niet actueel is, want dat het er voor het ogenblik om gaat om de bevolkingsaan was omlaag te krijgen, maar dat is struisvogelpolitiek. Waar onze samen leving ophet ogenblik hard behoefte aan heeft is aan een statistiek waarin wordt uitgekruist welke gezinnen goede opvoeders zijn - met als norm opge groeide kinderen, die op een bedaarde, enigszins plezierige manier de wereld en het leven aankunnen en zich heel goed staande weten te houden zonder overal zwaar aan te tillen - en welke ouders kinderen hébben opge te zeggen permanent rust verkeren. We zijn een statistiek niet g” samengesteld, want we Die instelling is inderdaad in de huidige samenleving onhoudbaar, maar het is anderzijds volkomen verkeerd, als de publiciteitsmedia met hardnekkigheid volhouden het feit te negeren, dat die instelling dan toch maar in wijde kring bestaat. Het is buitengewoon onprak tisch om degenen, die die instelling zijn toegedaan, het idee te geven, dat zij achterlijk zijn en niet meekunnen met de wereld van deze tijd. Zij horen na melijk óók bij die wereld. Sociaal bezien, is er een problematiek die rechtstreeks terug'tis voeren is tot de struktuur van een nieuwbouwwijk als de Stokhasselt. Een wijk die uit veel flats bestaat, vereist een ruimtelijke struktuur die duidelijk gericht is op een gemeenschapssfeer. Immers, hoe tegen strijdig dit ook mag klinken, de meeste flatbewoners blijken weinig of in veel gevallen helemaal geen contact te heb ben. niet buurtbewoners. In ieder geval Oplage 53.700 POSTGIRO 1126745

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1