geweldig nieuws voor iedereen LET OP 9 b.rocrdc Jaa» 18 1 FLORYN ijk ne ling N L.P. ’Kabouter-Chismus’ wil de Kaboutergedachte uitdragen i04 Natuurreservaat van internationale waarde r B, Jongens KOLBERTS voor de helft van de winkelprijs Heren KOSTUUMS 49 59 69 79 89 export zending 125 gulden (grote maten kosten niets meer) alles mode 1970 PANTALONS terlenka, allerduurste 27,50 39 49 59 gulden REGENJASSEN Jongens OVERJASSEN dashboard? er dus ben verstandig, en kijk eerst bij voor u naar een ander gaat 98 gulden 89 gulden Tandbederf meest verbreide ’volksziekte’ bij de jeugd Straks geen knoppen op Jongens KOSTUUMS BROER DE LAAT wist beslag te leggen op grote DAMES SCHAATSEN BEL en wij zijn reeds onderweg KOLBERTS 29 hamers van hooll Ha fijn... een borrel van floryn! 1TASE 20820 Donderdag 19 november 1970 - pagina 17 DETILBURGSE KOERIER sr 1970 - pagina 16 tot en met allerduurste U hoeft niet in het centrum te komen 1 minuut van de volt fabrieken parkeerruimte voor honderden auto’s terlenka alle maten prachtig mooi vanaf 39 gulden ;O - HULP -0/, Heeft U pech. Kuba lig rbij lakkf Club irt van Tilburg) „SANSSOUCF Spoorlaan 376 genn door it naar ;n met Tandbederf kan worden voorkomen '*T Heuvelstr. 50 (Hoèk WillemUstr.) En dan niet te van 28,50 tot 55,50 I 10 tot 16 jaar terlenka vanaf 39 gulden Nico Denhoorn en Minneke Walstra bij een van de opnames. een ters KABOUTER GELUIDEN IN AMERIKA. e de juist eender beke jvederde e bewo- hine DNJ52. Verh- in het stand zeker g was en twee van haar twee- reers in Breda ck v.d. Velden, en verre nu bijna Phe Dutch i vorig jaar door pers (nieuwste ruiten met en zonder vest) ze >or st, TZ. kijkje gaan nemen en men was zeer or gediplomeerde dat tien kilome ter breed is. SPORTAFDELING koper zelf taken met een 1 zou worden, Afgelopen weekend was er een team van de Amerikaanse maat schappij NBC voor het maken van tv-programma over de kabou- in Amsterdam. Dit kleurenpro- gramma - dat 30 minuten zal duren wordt in Amerika uitgezonden op de eerste dinsdag in december. Nico Denhoorn en Minneke Wal stra zingen daarin drie liedjes en als decormuziek zullen gedeelten van de LP worden gebracht. ’meenschaj rengen to, in het bij de jet Op donderdt 1 een en a ïrhoging van het gehalte aan fluoride het .drinkwater vermeerdert de weer tegen tandbederf en voorkomst 50 procent van de aantastingen. Op donderdag 26 nowmber 1970 zal in Tiel een en ander worden gepresenteerd onder het motto ’GAAF HOUDEN - NU EN STRAKS’. >laat’ ont- voor de ‘worden, ragende geluid- iplaat’ is iuele re- eenzaam- zoekt en I blijft er hoge tij flinke wilde maken. Op 22 leende de Interdeparte- toe- En dan niet te vergeten Minneke Wal stra, de zangeres, die van begin tot eind len voor de Een kale j van de rijf ronde jze dragen prozaïsche namen als Eerste, en Derde duintjes, Helmpollen uid, rood zwenkgras lierdoor breidde het plaat’ zich van grijs- bjjna p dit moment voor Nederland cel alternatief, dat met evenveel ’heid voor de gehele toegepast ter be- louding van een ’De Boschplaat’. Voor de een misschien een reden om nog eens wat te mijmeren over zijn vakantie van de afgelopen zomer op Terschelling, bij een ander roept het herinneringen op aan Sil de Strandjutter, die daar vele decennia geleden het strand afschuimde. Maar altijd is er het zand, het water en de lucht die het eiland tot aan de horizon overkoe pelt. En altijd zijn er de krijsende meeuwen. ’De Boschplaat’, weleer een schier eindeloze vlakte met hoog opwervelend zand, nu natuur reservaat, met sinds 19 oktober een Europees Diploma. Wanneer in 1970 bij een onderzoek ’slechts’ 63 procent van de 12-jarigen een door tandbederf aangetast gebit zou vertonen, zouden van alle kanten deskundigen toesnellen om van dit ongelooflijk feno meen kennis te nemen. In werkelijkheid bleek bij een recent onderzoek in Den Haag nog geen 2 procent van de 12-jarigen een gaaf gebit te hebben. En toch was dit percentage zo’n 50 jaar geleden nog 37 Vooral aan de westkant ontstonden ruige duinlandschappen met typische benamingen als Loopduin en Paraplu- duin. Duinen met grotendeels naakte, zondoorstoofde witte flanken, aan' de glooiende west- en zuidwesthellingen begroeid met een rijke vegetatie aan proc droc uit zeker een verandering ondergaar zijds is dit gekomen door afsluit de Zuiderzee, anderzijds is het ken aan de aanleg negen kilometet lar van ’De Boschplaat in het begin wat schi de zich al spoedig mer van het achter begroeiing met helr haver en ander gewa de dijk ontstond slil weer andere plantensoorten wortel kon den schieten. neelt elektrische piano, zingt en heeft alle composities van vven. Hij was tevens topvolleyballer bij landskampioen (25) - hij bracht zijn jeugd door in Friesland - is dominees- zanger en tekstschrijver. elkaar tegen in de Amsterdamse studentenwereld, had als belangrijkste resultaat Th op in Bange Dagen’, dat in juni rarlemse Schouwburg, waar het 'Kabouter-Chismus Kant 1: 'Ze Zeggen'. 'Water-song', ’Amsterdam-Kabouterstad’, 'Bobby Dylan’, ’Opzeg-liedje’, 'Love to Hobit’, ’Mag Dat Nou In Diensttijd Kant 2: ’Road To Nowhere teit', ’Make A Choice’, Niet Buiten Ëlkaar’, where It All Begins’, bouter-Kantate". De schakelaars en knoppen op het dash board van auto’s voor de bediening van lichten, ruitewissers, knipperlichten en ruitesproeiers zullen waarschijnlijn bin nen afzienbare tijd tot het verleden be horen. Lucas Electrical Company uit Birming ham heeft al hefbomen ontwikkeld die al deze funkties in zich verenigen en die aan de stuurkolom worden gemonteerd, waardoor het dashboard vrij wordt van de gevaarlijke uitsteeksels die bij een botsing verwondingen kunnen veroor zaken. niet bij dit grootste natuur- hoé groot die ’Boschplaat’ is, vervlakte is slechts bij bena- te geven. Niet zozeer door trektheid als wel vanwege zing van eb en vloed. En jv en voor hap 04250-22854 I 04250-20098 on 22567 Om een zo groot mogelij.k publiek te bereiken bevat de L.P. een grote ver scheidenheid aan repertoire. De 14 op genomen liedjes vertegenwoordigen ook zo’n 14 verschillende genres. De hele L.P. werd geschreven door Nico Den hoorn, die zelf alle nummers zingt, op een na, dat door Minneke Walstra (uit o.a. ’Rust noch Duur’ en ’Sweet Chari- I ty’) vertolkt wordt. Omdat al enige malen in het kaÓouter- volk stemmetjes waren opgegaan om een plaat met kabouterliedjes ’ter Lehringh ende vermaecke’ uit te bren gen en ook de kabouterkrant melding maakte van een op handen zijnde sabo tage van de Nederlandse trommelvlie zen, liet Nico, de sekretaris van het kabouter-konsulaat Amsterdam-Noord, via de nog jonge stichting ’Vrienden Van De Oranje Vrijstaat’ aan de Oranje Vrijstaat weten, dat hij een L.P. met kabouterliedjes juni 1970 verk mentale Raadsvergadering hem stemming hiertoe. Omdat het onhaalbaar bleek om de plaat in eigen beheer uit te brengen, werd besloten om op technisch gebied samen te werken met de platenmaat schappij Negram/Delta. De L.P. ’Kabouter-Chismus’ zal (godzijdank) voorbijgaan aan predika ten als ’hittip’, ’alarm schijf en wat dies meer zij. Het blaten van dergelijke kreten zou in deze vergeleken kunnen worden met vloeken in de kerk. ’Kabouter-Chismus’ is namelijk een L.P. met een doel. Naast het opleveren van een maximum aan luisterplezier (overigens het meest belangrijke), beoogt de ’Kabouter-Chismus’ iets over te brengen van het doen en laten van de kabouters. En dan vooral het ’doen’, omdat de kabouters zich juist op dat punt onderscheiden van talloze andere jonge bewegingen, die al spoedig verzanden in urenlange diskus- sies, waarin aan de werkelijke problemen voorbijgegaan wordt. De kabouters nu zijn een mentaliteits-beweging (dus geen politieke beweging! en de L.P. ’Kabouter-Chismus’ is een mentaliteits-L.P.. waarin voor de geïnteresseerde verstaander de kabouter-idee uitgedra gen wordt. De toekenning hiervan - voorlopig voor de duur van vijf jaar - onderstreept de internationale waarde van dit natuur reservaat. Het diploma werd over handigd door de secretaris-generaal van de Raad van Europa de heer Lujo Toncic-Sorinj aan de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk mr. H. J. v.d. Poel en aan de secretaris-generaal van Landbouw en- Visserij, mr. G. van Setten. Dit gebeur de op Terschelling, dus om zo te zeggen ter plekke. Een en ander vond plaats in het kader van de activiteiten van de Raad van Europa, waarin een commissie zich bezighoudt met het behoud van de na tuur en de natuurlijke hulpbronnen. Uiteraard is een aantal deskundigen een i op ’De Boschplaat’ >nder de indruk. Vijf jaren dus voor een land, leter lang en vier kilome- L' dit maakt het natuurreservaat zo karak teristiek. Bij laag water gaat het om ongeveer 4400 ha en bij vloed 2950 ha van over. Gaat het bovendien gepaard met een noordwesterstorm, dan is er voor de bezoeker van ’De Boschplaat’ slechts 15 pcent van het land over om de voeten >og te houden! De kale zandvlakte 1929 heeft echter langzaam maar in. Ener- iting van t te dan- -3 van Stuifdijk, die lang het duingebied at’ beschermt. Deze, :hrale dijk ontwikkel- tot stevige bescher- sr liggende land door sim, zeeraket, zand- zas. Aan de voet van ibvorming, waardoor De steilere noordoostelijke hellingen van de duinen bieden een heel ander aspect. Donkergroene kraaiheide en eikvaren boven een dek van bladmossen in variaties van smaragd tot goudgroen. In de duinvalleien hebben verschillende orchissoorten een goede voedings bodem kunnen vinden, waaronder de moeraswespenorchis, de vleeskleurige orchis en het handekenskruid. En uiteraard zijn er de vogels. In de rijke vegetatie van ’De Boschplaat’ vinden zij een ruime voedselbron. Kiekendieven in grauw en blauw, veld- uilen, de altijd aanwezige meeuwen, iden, scholeksters en talrijke andere cende en minder bekende gev fluiters. Zij zjjn de permanente ners van het natuurreservaat. buntgras, havikskrui en korstmossen. Hi< kleurenpalet van ’De Boschpl gestadig uit tot een fraai spel violet naar zeegroen tegen een witte achtergrond van zand. En vraag reservaat want de oppe dering aan te de uitgestr wisselwerki Een voordeel hierbij is tevens dat alle knoppen e.d. gemakkelijk bediend kun nen worden door een bestuurder die zijn veiligheidsriemen gebruikt. En alle handelingen kunnen worden uitgevoerd zonder dat de bestuurder''zijn handen van het stuurwiel hoeft te nemen. Aanvankelijk wilde men van het maken van deze L.P. een ludieke aktie maken door o.a. de Amsterdamse Politiekapel uit te nodigen om als begeleidingsorkest op te treden, terwijl de L.P. slechts gekocht zou kunnen worden met ka- boutervaluta. Zo wilde men ook een vierkante langspeelplaat op de markt brengen, met als hoes een oranjekleurig kondoom, terwijl iedere koper zelf het gat in de plaat moest ms boor, die erbij geleverd enz. enz., Omdat deze ludieke aktie een waas van vaagheid rond de L.P. zou hangen, die veel ’potentiële’ kabouters van de Oran je Vrijstaat zou kunnen vervreemden, zijn deze plannen uiteindelijk verwor pen. Per slot van rekening moest ’Ka bouter-Chismus’ de kabouter-idee uit dragen, ook aan de velen buiten de ka- boutersteden. Preventie van landziekten is een kwes tie van voeding, maar vooral van opvoe ding. In verschillende plaatsen in Neder land worden thans nieuwe voorlich- tingsmethoden toegepast ten einde de gemeenschap meer als een geheel te brengen tot een doeltreffender aanpak van het grootste gezondheidsprobleem sugd. dag 2 ande Andere nieuwe snufjes die bij Lucas worden ontwikkeld zijn afzonderlijke wissers voor koplampen, de toepassing van vezeloptiek voor betere verlichting van instrumenten en meters en een systeem dat de bestuurder waarschuwt wanneer een van zijn lampei? uitvalt. Al deze ontwikkelingen verkeren nog in het stadium van het prototype, maar kunnen al worden toegepast op auto’s die nu nog in het ontwerp-stadium ver keren. OVERJASSEN 29 tot en met bij de opnames aanwezig weken later zou bevallen v de zoontje. Sound-engine waren Tony Dirne en Dick terwijl de musici van heinde kwamen. Zo kwam een strijkorkest uit Tilburg, een popgitarist uit Den Bosch, een bassist uit België, kabouter-blazers uit Rotterdam, een kabouter-drummer uit Tilburg, enige popmusici uit Breda De instant-arrangementen op fluit gitaar werden verzorgd door Benny demann. Benny presteerde het enige malen om midden in de nacht op te duiken om ’een beetje te spelen’; de meeste fluit-arrangementen en -soli zijn zo tot stand gekomen. ere’, ’Autori- ’We Kunnen Amsterdam, ’Mrs. Sun’, ’Ka- Veel Brabantse kabouters Hoewel Nico Denhoorn alle liedjes ge schreven heeft en praktisch alle ook gezongen, is ’Kabouter-Chismus’ geen eenmansproduktie. Zo werden de arrangementen verzorgd door Ad Kraamer, uit den Bosch, die als pro- ducer er ook zorg voor droeg, dat de p-, juiste musici op de juiste plaats (studio -|T in Breda) en de juiste tijd (doorgaans van ’s morgens 10 tot ’s nachts 3 uur) aanwezig waren. ’Neerlands Hoop in Bange Dagen’ is de naam van een caban dat sinds ongeveer een jaar overal in het land met groot succes voorste en nu op zondag 22 november een matinee-voorstelling, (aanvang 13.00 uur) in de Tilburgse Schouwburg zal geven. ’Neerlands Hoop in Bange Dagen’ is Bram Vermeulen en Freek de Jonge. Bram Vermeulen (24) spei het programma geschrevc AMVJ. Freek de Jonge (2 zoon. Hij is conferencier, z Bram en Freek kwamen ell vier jaar geleden. Intense samenwerking ha Music and Comedy Show ’Neerlands Hooj officieel in premmière is gegaan in de Haa en publiek stormachtig ontvangen werd. Suikerhoudend snoep vormt de duide lijkst aanwijsbare oorzaak van tand bederf. In 50 jaar tijd steeg de suiker- consumptie met 175 procent. Suikerresten blijven achter op voor de tandenborstel onbereikbare plaatsen in het gebit. Bacteriën vormen hieruit zuur, dat het glazuur van tanden en kiezen aantast. Om eens alleen te zijn Ook de mens heeft ’De Boschpl dekt. Het natuurreservaat is recreatie van grote betekenis gewo Niet voor de transistor-radio draj mens. Nee, liever niet de grote, g producerende massa. ’De Boschp’’ meer geschikt voor de individu™ creant, die zonder direct op heid uit te zijn, toch de rust daardoor meer of minder bewust con tact met de natuur vindt. Het is juist deze groep recreanten, die het natuur reservaat steeds meer begint te ontdek ken. Om eens alleen te zijn, zonder verkeer of medemens. Alleen met rijk gevarieerde flora, de lucht, het water en de vogels. Behalve tijdens dë broedtijd, want dan is ’De Boschplaat' zelfs voor de eenzaamste recreant verboden ge bied. Oorspronkelijk een eiland Door het altijd in beweging zijnde zand van Terschelling kun je het niet met zekerheid zeggen, maar ’De Boschplaat’ begint ongeveer bij strandpaal 20 en beslaat de oostkant van het eiland. Oor spronkelijk is het natuurreservaat zelf ook een eilandje geweest, maar in de loop van de vorige eeuw is het door verzanding van het Koggediep een deel van Terschelling geworden. In het waddengebied met zijn hoog en laag water vormde die ’Boschplaat’ tot 1929 evenwel nog een aan alle zijde zee toegankelijke zandplaat, zandvlakte met uitzondering zeevogels en een stuk of vij duinen van west naar oost. Dez heel prozaïsche namen Tweede en Amelanderduin. - Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Jongerenclub Heikant wordt op zaterdag 21 november een receptie gegeven van half drie tot vijf uur in Café ’Het Wit Paardje’ op het Lijnsheike. - Voor leden van Vogelvereniging De Goudvink in Udenhout wordt op 21 en 22 november in Het Zwaantje, Slim- straat 21 te Udenhout een onderlinge vogeltentoonstelling gehouden. Op za terdag is de tentoonstelling geopend van vijf tot tien uur en op zondag van tien tot vijf uur. Er is op geen enke zekerheid en veiligl bevolking kan worden t vordering en instandhc gezond en gaaf gebit.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 17