J a s. o YAMAHA 50 SUPER PIET VAN IERSEL sJ <3 1 t 1 GROSA HOVERS L Vliegtraining centrum van K.L.M. voldoet aan hoogste eisen ■hJ Vrijdag heropening van Loonse Jeugdsociëteit ’El Paso’ ’s-werölds beste CASTELIJNönehandel] 1 a I I NIEUW TAPIJT ff Nieuwe hoop Marinierskapel in Tilburg voor hartpatiënten Meer overdekte bushaltes in Tilburg TRAININGS PAKKEN GOLD RING r een i vorm van geven ter horst van k geel j JntERSPDRt L' Festival voor plattelands- jongeren met ruim 400 deelnemers Schaakver. ’De Wolstad’ Machtige” hamers van hooll f 129,- P m 390 breed. Haantjes op z’n Indisch Donderdag 19 november 1970 - pagina 13 DETILBURGSE KOERIER □er 1970 - pagina 12 Besterdring K.L.M., S.A.S. EN SWISSAIR WERKEN SAMEN y J Dolle Mina aantje m. Ve Flight Safety simulators 99' I Sportafdeling 1 Hoefstraat 236. Heuvelstraat 50 (hoek Willem ll-straat) Zij VAN GRINSVEN de juwelier die de toon aangeeft de ringen voor dames en FA. H. DIELEMANS Club „SANSSOUCf Spoorlaan 376 Ik Meesterstukje van Techniekde motor van FINANCIERING MOGELIJK I Geef je leven vaart met deze betere machine (’s woensdags na 13.00 uur gesloten) ENSCHOTSESTRAAT 164 BERNV Aanbouwkeukensi QUICK ’Schrammetje’ zal aan een vlot medewerken. Alle onderdelen en acces soires van VESPA In voorraad 421 punten 369 punten 347 punten 330 punten 306 punten 296 punten 292 punten EERSTE TILBURGSE BEGRAFENISONDERNEMING den is. Mi weg van een revue. s Marine een de Tilburgse 20 novem- tebben. en gedrag tijdens alle □erd, zal Til de bushaltes verleden de avond gehouc ieg- H. H. v. F J. Baet ZN. Tel. 22893 295,— 169,— 39,75 27,50 59,— 98,— 35,— 98,— reden om de 1 met de be ding idig- 'Dr. geval bose Bisschop Zwijsenstraat 20 Telefoon 20451 w m m Bromfietsspecialist TILBURG TEL. 20922 VERKRIJGBAAR BIJ: WONINGINRICHTING de juwelier met het carillon Heuvelstraat 86 1 granaten 1BAND gedistingeerd model IERRING rolgend wordt □als ook in het 'g 747 en DC-10, raar, maar naast de linkerhelft is de rechterhelft in □ring mag zijn ing met en ver- kunstenaar en 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 0-1 1-0 0-1 1/2-1/2 0-1 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 afg. 0-1 RIJWIELEN-BROMFIETSEN LAURANVAN GULI BREDASEWEG 264 TILBURG - TEL.26864 spelen o.a. Mart Gevers, Edda Barends en Henk tolamine werd gebi hypertens maakt. genomen en dat allerminst subtiel fisschien heeft het daardoor wel iets - Kantoor: Jan Aartestraat 104. Rouwkamer: Jan Aartestraat 102 Tevens begrafenis- en crematteverzekerlngen. cling v i 2, Tilbui ZuidQ(f stuks. gewoonte was, een disco- iden. dijkheid bena- /an de training i op de jongste erva- ïöefend met glijzei- n waarbij evacuatie! n moet worden ge realiseerd. Minimaal 10 en maximaal 30 personen nemen aan de training deel. De Boeing 747 vluchtnabootser, die in het simulatorgebouw van de KLM op Schiphol-Oost staat opgesteld is het gezamenlijke eigendom van KLM, SAS en Swissair. De drie maatschappijen werken sinds medio 1967 samen met betrekking tot standaardisering en onderhoud van de door hen bestelde Boeing 747B-vliegtuigen. Ook de training van het benodigde vliegende personeel valt voor een groot deel onder deze samenwerkingsovereenkomst. De vluchtnabootser, die voor deze ge zamenlijke training wordt gebruikt, kost ongeveer drie miljoen U.S.- dollars en werd vervaardigd door het Canadese concern CAE (Canadian Aviation Electronics) Electronics Ltd. iigd door Atkins en Mass. U.S.A, volgens HELANKA Kindermaten v.a. 24,50 Grotere maten v.a. 39,75 Zij die zich aanmelden worden verzocht 2 pasfoto’s mede te brengen. De één is nodig voor het archief, de andere foto voor het lidmaatschapsbewijs. S1HVILT I «rigan* EL PASO, de Loonse jeugd sociëteit, heeft haar clublokaal in het Cultureel Centrum aan de Van Rijckevorselstraat intern volledig ge moderniseerd. Het interieur is afgestemd op de smaak en de opvattin gen van de huidige jeugd en de inrichting is zodanig opgezet dat feestavonden van de meest uiteenlopende soort gehouden kunnen worden. Het sociëteit-lokaal beschikt over een grote bar, is voorzien van een disco-installatie en bovendien is rekening gehouden met het optreden van bands en artiesten. De eerste maal dat het volkomen gemoderni seerde clublokaal in gebruik zal worden genomen zal zijn op vrijdag 20 november a.s. Op die avond, die om 19.30 uur begint, zal het hier in de streek welbekende ensemble ’B Z N’ optreden. De populaire disc-jockey - - en gezellig verloop van de avond ezen, want het stuk speelt in het Engeland van Koningin Victoria. Bovendien komt in dit stuk de strijd van de jonge genera tie tegen het ouderlijke gezag ook sterk naar voren. Beide thema’s zijn dan ook nog steeds actueel, hoeveel er ook ver anderd is. smelodieën door de Heuvel- tijd van zoeken en kopen Voor de 9e ronde van de onderlinge de volgende oefening volledig van te voren te pro grammeren en automatisch af te wer ken. Ook hier kunnen de situaties zo veel mogelijk de werkelij deren. De programma’s vai zijn steeds gebaseerd ringen. Er wordt geo len en rubbervlotten binnen 90 seconden moe -Tel. 22034-Tilburg welk festival eveneens jaarlijks in Til burg wordt gehouden (in 1971 voor de tiende maal! rijke vt ceremoniële opening, waarbij voorzitter van de Stichting Jeu gen te Loon op 7 notabelen het wc woord zal echter 1 zijn met het oog op feestvreugde. Op die vrijdagavond de 20ste is ieder een welkom. Op de zaterdag daaraanvc ih de nieuwe omgeving zot ir* Het toneelstuk ’Baas in eigen zaak’, dat Toneelgroep Theater 24 november op het toneel brengt, is een Engelse kome die met als thema de vrouw die vecht voor haar recht op een eigen leven. En dat Dolle Mina’s dus altijd al bestaan hebben is hiermee eveneens bewezen, speelt in het Engelai Victoria. Bovendien kor strijd van de jonge gene □uderlijke gezag ook ste thema’s zijn c heden zo uitgebreid, dat de vliegers met minder lesuren in de lucht kunnen vol staan. Is dat voor een vlieger getraind op een DC-8 simulator nog 14 uur, voor een Boeing 747 vlieger zal het aantal lesvluchten in totaal slechts 8 uur ver gen. De hal van gebouw, wa nabootser s vloeroppervl plafondhooj wordt door genomen, lopig de 1 leerd, algei 1971 De eerste plaatsen van de nieuwe stand worden ingenomen door: Menting v.d. Velden v.d. Ven Hornman F. v. Daelen Scheffers Schoofs Voor hen, die houden van ge bloemd tapijt in een rustige, fijne kleurstelling is er nu iets moois. Het heeft een zeer vaste pool en is daardoor ijzersterk. De introductieprijs hiervan is Aan de andere zijde van het simulator gebouw is een andere hal, van ongeveer dezelfde afmetingen, waarin de KLM twee flight safety simulators heeft op gesteld. Deze zijn gescheiden door een beweegbare vloer, die in hoogte plm. 3 1/2 m kan variëren. Daardoor kan men in de verschillende gesimuleerde situa ties de jujste afstand tussen vliegtuig- romp en grond creëren. De ene flight safety simulator, ’Pechvogel’ genaamd, ie van een sectie DC-8 □mp, achter elkaar lator is bovendien ook bepaalde gtuig in noodgev De andere simu -.j -lator, is een combinatie en een sectie DC-9-romri Minder lesvluchten nodig ylaatf Deze yiula”' beweegbaar, zodat zij De getrouwheid van de vluchtnabootser posities van het vliegtuig in noodgeval- is zo groot, en de mogelijkheden om de len kan nabootsen. De andere simula- vlieger vertrouwd te maken met de be- tor’ Spotvogelis een combinatie van diening en gedragingen van de Boeing anderhalve sectie Boeing 747 tijdens alle denkbare omstandig- echter niet achter elkaa elkaar geplaatst, d.w.z. u in Boeing 747, DC-10-uitvoering. Beide simulators zijn voorzien van vleu- gelsegmenten om evacuatie met glijzei- len ook via de vleugel te oefenen. De interieuren van beide simulators zijn identiek aan de werkelijke vliegtuigen, althans voor wat betreft de details die in het belang van de training zijn. In tegenstelling tot de ’Pechvogel’ is de ’Spotvogel’ niet beweegbaar, omdat de ’fail-safe’ constructie' van het hoofdon derstel (16 wielen), van de Boeing 747B dit overbodig maakt. De ’Spotvogel’ heeft eveneens een geautomatiseerde in structie, waardoor het mogelijk is een Uiteraard zal deze voor Ei Paso belang- mjdagavond beginnen met een □niële opening, waarbij o.a. de -o .eugdbelan- Zand en énkele andere /oord zullen voeren. Dit bijzonder beknopt i de daarna volgende Tilburg dinsdagavond In 1966 werd voor de eerste maal in en rond de Stads- schouwburg-Tilburg een speciaal jeugd- festival georganiseerd bedoeld voor de jongeren, die op het platteland werken. het nieuwe simulator- waarin de Boeing 747 vlucht- r staat opgesteld, heeft een ervlak van 14 x 28 m en een □gte van 10 m. De helft ervan □r deze simulator in beslag Op de andere helft is voor- DC-7-flightsimulator geïnstal- die thans een functie vervult voor □mene training. In de zomer van 12 zal deze plaats moeten maken voor een DC-10 vluchtnabootser, die evenals die van de Boeing 747 door CAE Electronics Ltd. zal worden ge leverd en die ook van ongeveer dezelfde constructie zal zijn. De naam van de Boeing 747 flightsimulator ’Nils Holgersson’ is ontleend aan Selma La gerlof’s sprookje ’Nils Holgerssons wonderbare reis’. De komende week zullen een drietal toneelstukken van een zeer hoog gehalte te zien zijn in de Tilburgse Stadsschouwburg. Zo brengt het Zuidelijk Toneel Globe het stuk ’Varkens’ van John Arden, dat al eerder voor 7 en 12 november stond aangekondigd, maar waarvan de première verschoven was in verband met een ongeluk tijdens de repetitie. Erg sterk de aandacht trekt ook het nieuwe stuk van Hugo Claus. 'Het Leven en werken van Leopold II’, dat door hem zelf geregistreerd wordt. De Nederlandse Comedie speelt dit stuk op maan dag 23 november. De volgende dag, dinsdag 24 november, komt Toneelgroep Theater met het blijspel 'Baas in eigen zaak’ (’Hobson’s choice’) van Harold Brighouse. IP Het initiatief tot dit Festival werd geno men door de heer Evert Grosveld, toen tertijd kultureel adviseur van de Katho lieke Plattelandsjongeren en Leo N. de Brabander, direkteur van de Tilburgse Stadsschouwburg en organisator van het Festival voor de Werkende jeugd, tijdelijk In totaal worden jaarlijks 3.000 man vliegend personeel geoefend en ieder lid van stuurhut en cabinebemanningen verplicht minstens eenmaal per jaar hit aan deel te nemen. De ’Pechvogel’ werd in september 1966 in gebruik genomen. Hij werd in eigen beheer bij de KLM gebouwd, met uit zondering van de pneumatische kantel- apparatuur, die door de hydraulische fabriek Martonair, Amsterdam werd ge leverd. De ’Spotvogel’ is van Amerikaanse ma kelij en vervaardi Merill in Boston, 1 KLM specificatie. Degenen die lid willen worden van El Paso kunnen zich vóór 19 december 1970 op iedere dinsdag- en woensdag avond tussen 20.30 en 22.00 uur aan melden bij Theo van der Ven. Willibror- dusstraat 35 Loon op Zand en bij Lucien van der Hoek. Lelystr. 3 te Kaatsheuvel. I Van veel belang hierbij is, dat de in i' structie voor een groot deel kan worden t geautomatiseerd, waarbij iedere storing en iedere vluchtconditie van te voren kan worden ingesteld en automatisch kan worden afgewerkt. Dit alles wordt I I t.b.v. de instructeur op een scherm ge- 1 projecteerd, zodat deze beter nog dan I voorheen zich tot de zuivere instructie kan bepalen. Ingrediënten: 2 haantjes; 1 grote ui; 1 grote appel; 2 eetlepels kerriepoeder; 1 eetlepel meel; slagroom; 4 bananen; yoghurt; sla; rijst. De haantjes in stukken snijden en licht braden. Vervolgens 1 kop gehakte uien met gesnipperde appel vermengd, erbij doen. Daarna 2 eetlepels kerriepoeder en een eetlepel meel erover strooien en met slagroom en water opvullen. Dit alles nu ongeveer 25 minuten laten smoren. Aan de saus wat soepkruiden en citroensap naar smaak toevoegen. Serveren met gehalveerde, gebraden bananen en sla, gedompeld in yoghurt en boterrijst. (Als bijzonder lekker toetje wordt deze keer chocoladepudding gegeven. Alvo rens deze in een schaal te gieten om af t§ koelen, worden er schijfjes banaan op de bodem gelegd. klubcompetitie werden partijen gespeeld: v.d. Ven-v. Opstal Adank-H. v. Kuyk Adank-F. Schreppers v.d. Velden-v.d. Ven F. v. Daelen-Schoofs A. v.'Opstal-Hornman Legdeur-De Leyer v.d. Wiel-Bruggers v. Eerdewijk-Vergeer Claesen-Antonius H. v. Daelen-v. Leeuwenkamp B. Strik-Coomans Adank-F. SChreppers v. Opstal-Krugers v. Gorp-M. Strik Kuyk-v. lerlant eten-Dalderop Het initiatief sloeg dermate aan, dat sedertdien reeds 4 speciale festivals voor plattelandsjongeren werden gehou den, die alle steeds volgeboekt waren. Het was derhalve een duidelijke zaak, dat een lustrum-festival niet uit kon blijven en zó zal op donderdag, 19 november a.s. het vijfde festival in de Tilburgse Stadsschouwburg van start gaan. Wederom is het festival volgeboekt en worden er ruim 400 deelnemers in Til burg verwacht. Meer dan een maand geleden was dit aantal reeds bereikt, zodat de reservelijst meer dan 100 be langstellenden bevat. Aan de grondgedachte van het festival is weinig veranderd. Nog steeds is het de bedoeling de jongeren in kontakt te brengen met de verschillende facetten van kunst en kuituur, met de mensen die deze kuituur uitdragen: de kunste naars. In de loop van de jaren is het festival echter geëvolueerd van een receptief naar een kreatief festival, zon der dat echter inbreuk is gemaakt op het principe dat elke festivaldag wordt besloten met een voorstelling in de schouwburgzaal. Met de wensen van de deelnemers is bij de samenstelling van het festivalpro- gramma terdege rekening gehouden. Van de programma-kommissie hebben een drietal oud-deelnemers deel uitge maakt. die ook een werkzaam aandeel hebben gehad bij de keuze van de pro- gramma-onderdelen. De programma-kommissie hoopt, dat het ontworpen programma voor de deelnemers een aanspori voor nadere kennismakinj dieping in de kunst, de k zijn werk. Vrijdag 20 november a.s. zal de Mari nierskapel der Koninklijke eenmalig concert geven in c Stadsschouwburg. De Marinierskapel - overbekend van radio en televisie en befaamd in de hele wereld - zal een programma verzorgen dat voor de pauze getiteld is ’Van Bach tot Hair’ en na de pauze bestaat uit een muzikale show. De muzikale leiding is in handen van majoor J. P. Laro. Voor de kapel is 1970 een jubileumjaar - ze bestaat 25 jaar en in die kwart eeuw hebben ze - op Australië na - alle werelddelen bereisd, meer dan 300 stukken muziek op de plaat gezet, waarvan er meer dan 2 1/2 miljoen exemplaren zijn verkocht - en voor Tilburg is het een eer deze doorgewin terde beroepsmuzikanten op ber binnen haar poorten te he ’Varkens’ is een stuk dat erg aan ’De Gijzelaar’ doet denken, één van Globe’s successen van het vorige toneelseizoen. Het is het verhaal van een zigeuner familie die zich vestigt in een burger- mansstraat met keurige bewoners. Dat hiermee de grondslag gelegd wordt voor een verwoede vete is duidelijk, maar bovenal is dit de aanleiding tot tal van komische en zotte situatie’s, die dit stuk tot een echt blijspel bestempelen. Deze voorstelling is al geheel uitve rkocht. In het stuk si Pleuni Touw, 1 Rigters. In het nieuwe stuk van Hugo Claus draait alles om Leopold II, Koning der Belgen. Hij is de stichter van Belgisch Congo, een gebied dat hij door een zeer vernuftige taktiek, eigenlijk persoonlijk in bezit nam en waarbij hij een uitzon derlijk spel speelde. Dit spel brengt Hugo Claus nu op het toneel. Een brutaal spel, waarin grote risico’s wor- Nu ons bekende carillon zijn St.-Nicolaasr straat laat klinken is voor velen een t. aangebroken. Juwelier Van Gririsven helpt u gaarne hierbij met zijn vakmanschap en goede smaak. Zie onze etalages met een overvloed van geschenken. Horloges: Pontiac - Certina - Citizen - Union. Klokken, zowel in klassiek als modern. Gouden armbanden, hangers, boogcolliers, heren, manchetknopen, dasspelden etc. etc. GOLD-RING aanbiedingen GOUDEN ARMBAND met c GOUDEN FANTASIE ARME GOUDEN BROCHE, gedi GOUDEN DAMESSAFFIE GOUDEN LAPIDEE SCHAKELBAND GOUDEN MANCHETKNOPEN GOUDEN DAMESRING met 3 granaten CULTIVEE PARELCOLLIER met wit gouden slot 15 GOLD-RING aanbiedingen tot 5 december Van buiten vertoont deze droogvlit trainer slechts geringe overeenkom met eveneens de door CAE geleverde DC-8 en DC-9 vluchtnabootsers, die de KLM reeds in haar trainingscentrum op Schiphol in gebruik heeft. Het 10.000 kg wegend gevaarte rust nl. op een zes tal hydraulische telescooppoten. Daar door kan de stuurhut tijdens de oefe ningen zich verticaal 1.60 m en hori zontaal maximaal 2.60 m verplaatsen. In totaal is de stuurhut in staat drie rotaties en drie translaties uit te voeren, waardoor het mogelijk wordt alle wer kelijke posities van een vliegende 747 na te bootsen. Door precies dezelfde opstelling van instrumenten en bedie- ningsorganen en door de vorm van het interieur waant men zich volledig in de stuurhut van de Boeing 747. Een bij zonderheid is, dat in deze nieuwe vluchtnabootser ook een drukcabine is geïnstalleerd, waarvan de werking kan variëren, zodat ook het wegvallen van de druk kan worden gesimuleerd. Voorts beschikt deze nabootser over een aantal systemen, - nog verfijnder dan bij de thans bestaande het geval is - waardoor de werkelijke vluchtomstan- digheden tot in de kleinste details kun nen worden geïmiteerd. Nog dit jaar zal het aantal overdekte stadsbushaltes in Tilburg met niet min der dan 17 abri’s worden uitgebreid. De totale kosten - die inklusief de plaat- sings- en bestratingskosten ca. f. 44.000,00 bedragen - zullen voor gelijke delen1 door de gemeente en de BBA worden gedragen. De abri’s zullen worden geplaatst door het bedrijf der Publieke Werken van de Gemeente aan de haltes, die door de omvang van het reizigersaanbod of de onbeschutte ligging daarvoor het meest in aanmerking komen. Getracht zal worden, de abri’s nog voor de komende winter te plaatsen. De verdeling van de abri’s is als volgt: Centrum 2, Tilburg Noord (Stokhasselt, Heikant en Quirijnstok) 6, ’t Zand 4, Tilburg Zuid (Broekhoven, Fatima en Oerle) 5 Zodra het plan is uitgevoe burg over ca. 40 overdekt beschikken. Nieuwe plannen In de toekomst wordt El Paso een be sloten jeugdsociëteit, waar uitsluitend eigen leden en hun introducé’s worden toegelaten. Dit zal zaterdag 19 decem ber ingaan. Van.de leden zal per jaar f. 5,- contri butie worden geheven, waartegen zij het recht hebben alle avonden van de club bij te wonen en per avond 1 intro ducé mede te brengen. Voor bijzondere avonden zal van leden en introducé’s ter financiering daarvan een speciale extra bijdrage worden ge vraagd die door het bestuur wordt vast gesteld en tevoren bekend gemaakt. Taylor heeft verklaard dat in drie tllen van hartaandoening - throm- van de kransslagader, een hartaan val door ziekte van de kleppen Of hart- chirurgie - de toevoer van insuline wordt geblokkeerd, waardoor het hart de brandstof die het nodig heeft om op gang te blijven wordt onthouden. De mechanismen die de afscheiding van insuline verzorgen werden onderzocht, hetgeen aanleiding gaf tot de hypothese dat hun sympathische zenuwactiviteit was vergroot. De onderzoekers dienden zichzelf daarop geneesmiddelen toe die de toevoer van insuline naar hun eigen hart afsneden om na te gaan wat het gevolg ervan was. Zij vonden toen het antwoord dat een geneesmiddel, Phen- ne genaamd, dat in de jaren 1940 ;ebruikt voor de behandeling van ensie, de insuline in het hart vrij- Er is een aanzienlij'ke vooruitgang ge maakt bij’ de behandeling van hartziek ten met een geneesmiddel dat al dertig jaar voorhanden is geweest. De behandeling, die is ontdekt door Dr. Stanley Taylor en een groep onderzoe kers van de medische faculteit van de Universiteit van Leeds, verhoogt de overlevingskansen van patiënten die een hartaanval hebben gehad of een hart operatie ondergaan, aanzienlijk. datum

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 13