I5ELweekblad voor het hart van BRABANTJKk^5 E I? IE onnpf Huisartsendienst in weekeinde blijkt volstrekt niet te voldoen SPREKEN Nog steeds misverstanden over verklaringen omtrent het gedrag Intocht St. Nicolaas Geen twee maanden wachten op nieuwe dienstrooster ’De Koerier’ voortaan ook in Udenhout Wat zegt de Wet? Praatavond voor Wandelboswijk Bijzondere uitvoering Brabants Orkest süftKSh» caiQinada Leken kunnen niet verant woordelijk zijn Hair terug in Tilburg 1970 - pagina 18 Oplage 53.700 ONENIGHEID MAAKT REGELING ONMOGELIJK Nog twee maanden betrof NIET NODELOOS OPNIEUW STRAFFEN Bezorgde gevoelens leggen. Aard van misdrijf Drie mogelijkheden in de Rei 7 en 8 november Grote ANTIEK- en CURIOSA verkoop HAZENBOUT Eet nu JAGERS WIJZE bereid op „ALBERTVILLE” Gib UNION 3ACK ALS U MET SPOED TILBURG - SPOORLAAN 360 TELEFOON 32783-31783 In: Herberg /wollen iet riem, art. ruin. Ijdele beweringen We kunnen de namen in de krant zetten tussen ’letterdokters’ en ’cijferdokters’ dat de artsen het niet eens waren over de dienstregeling tijdens de weekein den. is daarom zinvol te de weg te ruimen er -uveinng, Heuvel- irgring en gevallen ikkene L. Krljnen Alphensebaan 14 - CHAAM. Tel. 01619-586. in PIJNENBURG’S Fabriekshallen te Goirle. de heer ichthaven- drogist^ Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 len- rap- De rier UITGAVE J. DE BEER LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250 - 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt In geheel Tllburg-Golrle-Dongen-Loon op Zand-Berkel-Enschot-Moergeetel-Hllvarenbeek en Udenhout TALEN WILT LEREN Het is te onenighei tot Nieut nieuwe, ei zo a»» een rej Geopend van 12.00-19.00 uur. Ingang Oranjepleln. Nog 63-jarig geen twee rgustus kracht goed t Til- jken tegen :eft niet te rijkraadsver- sergeven iet wijk- Op donderdag 5 november Hans en Adry exclusieve schot velstraat 23 a. gebracht l, dat dit lan de uit maar onwille- :och, dat directe i hebben kurtfien jkheid voor I dragen. speciale ikelt i k HOU IMMASTIAAT^/ Donderdag 5 november 1970 14e jaargang - no. 688 sliek. De ang bij dat ^vallen aan irag in het ver- i heeft overge- inderdaad verzèkerd was van medische hulp. Wij trokken dit in twijfel, wij hebben op verschillende plaatsen telefonisch gevraagd om nadere inlichtin gen, maar het enige wat wij kregen was sussende woorden. Het is wel gebleken, dat die sussende woorden niets om het lijf hadden, en dat ons advies van destijds nog het meest bruikbaar bleek: Laat iedereen zorgen, dat hij ’n honderd gulden op de bank heeft staan voor noodgevallen, en laat hij die afschrijven om ze te besteden aan urgente ziekte gevallen. Als men als leek meent dat iemand met wie men te maken heeft lelijk ziek is, zit er maar één ding oprij ermee naar het ziekenhuis en betaal in ’s hemelsnaam zelf de kosten. Jul. v. Stolbergstraat 15 (centrum) Tilburg. BROMFIETSWANTEN met 3/4 kappen, met échte schapenvachtvoering 14,95 - 26,95 BROMFIETS HANDSCHOENEN van soepele NAPPA, met dikke vachtvoerlng 17,95 - 22,75 WOLLEN HANDSCHOENEN lekker dik 3,75 Grofgebrelde extra lange I SJAALS f 8,50 - 10,50 - 11,50 MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250-33484 Vrij toegang ’t IS JAMMER Ja, dat is ’t, dat we niet alles kunnen laten zien op zo’n kleine ruimte. We hebben o.a. een collectie JACHTKLEDING REGENKLEDING AMERICAN JEANS en een collectie TIENERKLEDING die niet te vergelijken is en niet te vergeten een volwassen mo de voor de allerkleinsten vanaf 2 laar. Vraag ernaar als u in de zaak komt Tot ziens in de CANADIAN STOCKS JL —sss Tilburg is weer eens onaangenaam in het nieuws geraakt. In het recente verleden is in ons blad al enkele malen geschreven over de hulp aan patiënten tijdens de weekeinden. In augustus kregen wij een ingewikkeld rooster met ’letterdokters’ en ’cijfer dokters’ en wij tekenden daarbij aan, dat dit wel een bijzonder lastige manier was om patiënten tij dens de weekeinden medische hulp te bezorgen. Enkele weken geleden schreven wij over klachten, die particulieren hadden over de moeilijkheid om tijdens de weekeinden aan medische hulp te komen, waarop toen een verzekeringsdeskundige reageerde, die betoogde hoe het allemaal toch haarfijn in el kaar sloot en hoe iedereen, die verzekerd was, ook Dezer dagen werd bekend, dat de 23-jarige Ton van lersel al sinds enkele weken in het ziekenhuis ligt als slacht offer van een hersenbloeding. Het was bezorgde kennissen onmogelijk geble ken een arts te vinden, die naar de zieke kwam kijken en zodoende brachten zij hem tenslotte maar op eigen gezag naar het ziekenhuis. Op maandag bants Orkest Jordans een programma om de beroemde violist Arthur Grumiaux. Bijzondere aan dit concert is dat men hier niet alleen de kennis making kan vernieuwen met Arthur maar dat men ook kunnen maken als g ik warme Grumiaux als violist, kennis met hem zal 1 pianist. Het spreekt vanzelf dat de solist ’violist’ Arthur Grumiaux alleen als de solist ’pianist’ op het podium kan verschijnen als zijn twee concerten van artistiek ge lijkwaardige kwaliteit zijn. Dat dit in derdaad het geval is blijkt wel uit de samenstelling van het programma Gespeeld zullen worden de Serenade No. 3 in D-Dur en het Vioolconcert No. 5 in A-Dur van Mozart en het Pianocon cert No. 1 C-Dur van Ludwig van Beet hoven. PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING tijdelijk tel. 25525 b.g.g. 33370 ning van de inhoud van sters. Het is van groot leze registers op de juiste jeheerd. ing van het publ heeft er belang bepaalde functies niet toev die personen, wier gedi leden zeer te wensen laten. Bij ‘n overlijden in Uw familie, zowel 's nachts als overdag, belt U eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis van U over R.-K BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 25525 b.g.g. 33370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 De betreffende materie is geregeld bij de wet op de justitiële documentatie en op de verklaringen omtrent het gedrag van 15 augustus 1955. Het doel van de wet is tweeledig: 1. de beschermin° de strafregister, belang dat deze wijze worden be 2. De bescherming maatschappij h bepaalde funct Steeds weer blijken er misverstanden te bestaan over het al dan niet verstrekken van verklaringen omtrent het gedrag, misverstanden die het handelen van de overheid in deze in een onjuist daglicht plaatsen. Het 8 proberen in enkele woorden deze misverstanden uit m het Tilburgs publiek duidelijk voor te lichten. 9 november zal het Bra- onder leiding van Hein brengen rond- violist Na acht jaar Overigens dient er in dit verband ook nog met nadruk op gewezen te worden dat uiterlijk 8 jaar na verloop van de opgelegde straf de strafbladen uit de strafregisters worden verwijderd. Slechts in heel bijzondere gei wordt het verleden van de betrol verder nagegaan. openen Janssen ’Bottine’, een senenzaak, aan de Heu- Onze fotograaf knipte op de ijshockey- wedstrijd van vrijdag 1.1. bijgaande foto. De omcirkelde persoon kan, volgens traditie, aan ons bureau de volgende prijzen komen afhalen: f. 10,- van De Koerier een waardebon van f. 10,— van Broer de Laat, waardebon voor een kruidenrekje van de fa. M. J. van der Kuip, een waardebon voor een schaaltje vleeswaren voor f. 5,— van slagerij Arno de Kort en een waardebon van f. 360,— voor een talenpraktikumkursus van Het Talenpraktikum Intersales. De winnaar van verleden week, Edwin Claassens, wonende Luch laan, Tilburg, kreeg zijn prijzen reeds uitgekeerd. Bij het bepalen van de beslissing tot het al of niet afgeven van een verklaring omtrent het gedrag spelen enerzijds de aard van de eventuele overtreding of het eventuele misdrijf een rol en ander zijds de functie waarvoor de verklaring vereist wordt. Zo zal iemand die sollici teert naar de functie van chauffeur bij de gemeente - en daarvoor een verkla ring omtrent het gedrag nodig heeft - deze verklaring niet krijgen, indien hij De wet op de justitiële documentatie en op de verklaringen omtrent het gedrag is er ter bescherming van gemeenschap en individu. Zij wordt, waar mogelijk, soepel gehanteerd juist om delinque ten bij hun terugkeer in de maatschs pij de helpende hand te bieden en deze mensen niet - door hen nodeloos een verklaring omtrent het gedrag te weige ren - opnieuw te straffen. - In het BKS gebouw, Spoorlaan 426 wordt van 7 tot 30 november een expo sitie gehouden van wandkleden van Corry van Aernsbergen. De rijkssubsi- dieregeling (25 procent) is van toepas sing. de laatste jaren verschillende malen een verkeersdelict heeft gepleegd. Heeft deze zelfde man nu een verklaring om trent het gedrag nodig omdat hij naar de functie van straatmaker bij de ge meente solliciteert, dan is het heel goed mogelijk dat hem die verklaring om trent het gedrag wél verstrekt wordt. Het is dus beslist niet zo dat ex- delinquenten nooit meer voor een fun ctie bij de overheid in aanmerking kun nen komen. Na een drietal stormachtige en totaal uitverkochte voorstellingen de afgelo pen zomer, komt de love-rock musical Hair deze maand weer terug in de Til- burgse Stadsschouwburg, en wel van 16 tot en met 19 november. Nog steeds even populair als enige jaren geleden, blijft Hair boeien door de eerlijke open hartige manier waarop problemen die jongeren van nu bezighouden in muziek en beweging de eerlijke en openhartige manier waarop problemen die jongeren van nu bezighouden in muziek en be weging worden uitgedrukt. Of, zoals Clive Barnes van de New York Times indertijd bij de première schreef, omdat het de ’eerste Broadway-musical was die de werkelijkheid van vandaag een ander geval betrof een rige wiens echtgenote eveneens medische hulp kon krijgen en die dagen later - nadat hij door de GG en GD naar het ziekenhuis was - overleed. Het is niet gezegd, overlijdensgeval te wijten is aa blijvende medische hulp, keurig denkt een leek toe hulp de patient nog zou lr redden. van de betreffende artsen, en dan zou den die persoonlijk te kijk staan. Dit heeft echter geen zin. Het gaat hier om een regeling, die in haar algemeenheid niet deugt en waarvoor alle Tilburgse huisartsen verantwoordelijk zijn. Het ergste is, dat in die kringen, wanneer daarop wordt gewezen, gezegd wordt, dat er sprake is van sensatiejournalistiek en dat het allemaal nogal losloopt. Het blijkt duidelijk, dat dit ijdele bewerin gen zijn die maar gemaakt worden om van de kwestie af te zijn. Dit kan niet anders dan het vertrouwen in de parti culiere medische zorg in onze stad vol komen ondermijnen. ’Het hele bestuur van de Tilburgse huisartsenvereniging heeft ongeveer vier weken geleden zijn functie neergelegd, omdat de in totaal veertig huisartsen niet meer bestuurbaar zijn’, aldus heeft dr. Schuerman, die vijfentwintig jaar voorzitter is geweest van de huisartsenvereniging, dezer da gen meegedeeld. Over die onenigheid was het Tilburgse publiek geïnfor meerd. Het was bekend uit het verschil e spreidingskring van ’De Koe- sr’ breidt zich gestadig uit. Steeds meer wordt ons blad, in overeen- stemming met de algemene ten- dens om Tilburg en omstreken als één geheel te zien, streekblad. Met onze verspreiding in Udenhout is de cirkel geheel gesloten. Waar wij dus enerzijds grote waarde zullen hechten aan de totaliteit van het Tilburgse stadsgewest, willen wij anderzijds toch ook niet vergeten, dat elke gemeente zijn eigenaardig- heden heeft en zijn speciale tradi- ties, die op de geëigende tijden ge- signaleerd zullen worden. 1 Onder de randgemeenten rondom Tilburg neemt Udenhout een ge- heel eigen plaats in: er is lange jaren een sterk behoudende ten- dens geweest, maar pas in de aller- laatste tijd gaat duidelijk blijken, dat deze behoudendheid tevens ge- tuigd heeft van een verziende blik; Udenhout heeft een grote toe- komst als toeristengemeente en de daartoe strekkende aantrekkelijk heden zijn met grote zorg in stand gehouden. Wij willen niet nalaten de inwoners van Udenhout harte- lijk te verwelkomen in onze lezers- i kring. Wil men nu een verklaring omtrent het gedrag aanvragen - alleen de betrokkene kan dit doen - dan kunnen zich drie verschillende mogelijkheden voordoen: 1de burgemeester weigert de aanvrage in behandeling te nemen, omdat het doel waarvoor zij gevraagd wordt niet de afgifte van een verklaring omtrent het gedrag rechtvaardigt. Is de betrokkene het met deze beslis sing niet eens dan kan hij hierover in beroep gaan bjj de commissaris van de koningin. 2. De burgemeester neemt de aanvrage in behandeling en na enige tijd wordt de verklaring zonder meer on geclausuleerd - d.w.z. zonder vermel ding van wélk eventueel gepleegd, strafbaar feit ook - verstrekt. 3. De burgemeester neemt de aanvrage in behandeling en na enige tijd wordt de verklaring gemotiveerd ge weigerd. Hiertegen kan de betrokke ne een bezwaarschrift indienen bij de arrondissementsrechtbank, bij wiens beslissing de burgemeester zich dient neer te Wanneer we belang stellen in wat er in eigen wijk gebeurt, zullen we de ge legenheid om hierover samen te praten gaarne gebruiken. Zo’n gelegenheid is er a.s. maandag in het Wandelbos, want tijdens de daar te houden hearing zal worden geluisterd naar wat er leeft in de wjjk aan vragen, nieuwe voorstellen, problemen en kritiek. Ook de wijkraad zelf legt vragen op tafel voor iedereen en deze zullen betrekking hebben op het zoeken van de wijkraad naar eigen tijdse vormen en manier van werken. De laatste maanden is alle aandacht be steed aan het democratisch samenstel len van een wijkraad. Een wijkraad, die niet door de bewoners wordt bezien met de argwaan van: ’een club, die het maar namens hen uitmaakt’. Ook zijn er stappen gezet op de weg van open beleidsvoering en wel door het openstellen van de wijkra gaderingen en het duidelijk wee van al hetgeen besproken is, in he bericht. Heel deze niéuwe planning staat nu in de grondverf, maar voor we gaan ’aflak ken’ krijgt iedereen de kans het zijne te zeggen. Bewoners van het Wandelbos, uw wijkraad heet u van harte welkom a.s. maandag 9 november in het wijkge- bouw ”t Kievitslaer’ aan de Reinevaar- straat 55 om 8 uur. Piushaven, Kolvenierstraat, Stuyvesant- plein, Vlimmenhoefstraat, Broekhoven- seweg, Piusstraat, Piusplein, Heuvelring, Tuinstraat, Willem II-straat, straat, Schoolstraat, Schouwbur Oude Markt. De afmars vindt plaats via de Bisschip Zwijsenstraat. Wij vernemen nu, dat de in auj afgekondigde dienstregeling van 1 blijft tot 1 jan. a.s. Dat ziet er dan g uit! Nog twee maanden mag het JU- burgs publiek aan zitten kijke- - een regeling die bewezen heef, mv, w voldoen. Het is duidelijk, dat dit niet kan en dat op korte termijn andere regelingen moeten worden getroffen. Maar het ergste is het lakonisme, waar mee wordt gesteld, dat men er per 1 januari ’wel iets aan zal gaan doen’; dit tekent een mentaliteit die geen enkel begrip schijnt in te houden voor de angst en de zorg van een leek, die zit met een ziektegeval, dat zich erngstig laat aanzien en waarbij hij geen medisch advies kan krijgen. Als de weekeindregeling niet blijkt te voldoen dan moet zij zwaarder worden bezet, als vier dokters niet genoeg zijn om de patiënten te helpen dan moeten er acht komen. Waar die vandaan moe ten komen is een vraag die diegenen op te lossen hebben, die de verantwoorde lijkheid voor de medische zorg in onze stad dragen. Of men stelt bij de GG en GD speciale zondagsartsen aan, of men schakelt assistenten in bij de huisartsen, of men ontwikkelt faciliteiten voor de polikliniek aan het ziekenhuis, maar in elk geval gaat men niet op z’n gemak zitten, zeggend, dat er met de jaarwis seling wel eens iets aan gedaan zal wor den. Het is eigenlijk onnodig nu nog iets te vertellen over het verhaal en de songs van Hair. Want wie kent ze zolang- zamerhand nog niet? En eigenlijk is er niet eens een verhaal, van Hair. Want wie kent ze zo langzamerhand nog niet? En eigenlijk is er niet eens een verhaal, pro-drugs, pro-seks, anti- establishment. Hoe naar Hair? Naar alle waarschijnlijkheid kan er voor deze vier voorstellingen van Hair weer gerekend worden op vier uitverkochte zalen. Om de kaartverkoop dan ook zo eerlijk mogelijk te laten verlopen heeft de direktie van de Tilburgse Stads schouwburg dan ook besloten a.s. zater dag 7 november al te beginnen met de vrije verkoop om 11 uur;. Iedereen kan vanf 7.00 uur 7 november al te begin nen met de vrije verkoop om 11 uur; telefonisch vanaf 12.00 uur. Iedereen kan vanaf 7.00 uur worden. Houders van een Cultureel Jeugd Paspoort kun nen nu al reserveren voor maandag 16 november. Lezers wezen ons op een mogelijkheid, die weliswaar niet erg realiseerbaar lijkt, maar die de gevoelens schetst van be zorgde leken. ’Als je man ziek is’, wordt tegen een vrouw gezegd, ’dan pak je hem op en legt hem op straat. En dan bel je de politie op. Dan is de GG en GD in de kortste keren bij de hand en dan wordt hij naar het ziekenhuis ge bracht.’ Kennelijk is dit een inval van iemand, die wil preciseren waar de ver antwoordelijkheid Egt. Het kan niet dikwijls genoeg worden herhaald: een leek kan niet beoordelen wat een patiënt mankeert - iets wat hem dan ook terecht van medische zijde met de grootste klem wordt afgeraden - maar als hij geen advies krijgt van een huis arts dan möèt hij niettemin het geval beoordelen, desnoods met de al even ondeskundige adviezen van buren of kennissen. Natuurlijk zal de leek zich daarbij door gaans aan de veilige kant houden en spms gevallen naar het ziekenhuis bren gen, die er niet horen. Maar in andere gevallen zal hij het misschien niet ern stig genoeg inzien en dan krijgt hij later te horen: ’Ziezo, die nalatigheid van jou heeft die-en-die het leven gekost.’ Die verantwoordelijkheid kan een leek niet dragen en het is een eerste eis van onze samenleving, dat bevoegde instanties die verantwoordelijkheid dan ook van hem afnemen. hopen, dat de onder elkaar in ïid verkerende huisartsen niet iwjaar zullen wachten met de :uwe, en betrouwbare regeling, maar snel mogelijk eensgezind komen met sgeling waarin het publiek wel ver trouwen kan hebben. Het zal de rust in de stad zeer ten goede komen. Zondag aanstaande zal, zoals elk jaar de heilige bisschop Sint Nicolaas aan de Piushaven arriveren om de Tilburgse kinderen met zijn aanwezigheid te ver blijden. De Sint komt om half drie per schip aan en zal dan worden verwel komd door de voorzitter van het Cen traal Sint Nicolaascomité. In een grote en plechtige stoet zal de Heilige Man naar het gemeentehuis worden begeleid, alwaar hem door de burgemeester een welkom zal worden bereid. De route van de optocht is als volgt vastgesteld:

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1