KOERIER H. de Zeeuw Maatschappelijk werk streeft naar hulp voor achteropgeraakte mensen Zondag interuniversitaire turnwedstrijden in Studentensporthal I BLOEMEN ROUND UP EEN OPVALLEND GOEIE SIGARET 25 voor 1 GULDEN PERZISCHE TAPIJTEN WAAR GAAT HET GOEDE GELD NAAR TOE VERBOUWINGS UITVERKOOP |caQinada| ALLES MOET WEG Nationale ballet in Tilburg Voorlichtingsdag Hogeschool Bedenkingen van algemene aard Tentoonstelling Henk Potters verlengd Voor de laatste maal ’klaproosdag’ KORTINGEN van 10 tot 40% DENKT U ER AAN! Nieuwe samenlevingsvormen op andere manier uitproberen ^WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT r 1970 - pagina 16 Oplage 52.830 In grote steden Klaproosdag sportief Grootste antiekmarkt In toom houden Maar in het maatschappelijk werk gaat fangdruj HAZENBOUT Eet nu bereid op JAGERS WIJZE „ALBERTVILLE” 1 5 met ALLERHEILIGEN en ALLERZIELEN t/. Verkoop aan de ingang van de kerkhoven op 31 oktober, 1 en 2 november In: Herberg Donderdag 29 oktober 1970 14e jaargang - no. 687 derende J en Satoal I I I van Noord-Brabant in de sporthal van Haaren (bij Oisterwijk) zaterdag en zondag 31 okt. en 1 nov. telkens van 1 tot 5 uur. j muziek van de in leer en franje ♦epunt lag 14 I I I I I I I iplit. 120.- DROGIST^ die er van Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 UITGAVE J. DE BEER LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 TILBURG TELEFOON 04250 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-dongen-Loon op Zand-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek a.s. zaterdag eindigt onze opruiming Profiteer dus nog van onze Nieuwstr. 172 (hoek Trouwlaan) Tilburg Tel. 04250-24754-31553 IMPORT-EXPORT Er z geall 500 ïvallen lijkt het er oj i van maatschaj ijwillig De collecte vindt plaats in de week van 9 tot 15 november. Het hoogtej zijn zal op ’Klaproosdag’, zaterdag november. Speciale donderdagavond-markt van 19.00-21.00 uur. Deze markten zijn uitsluitend toegankelijk voor winkeliers. Dagelijks verse aanvoer, uitgebreide sortering. Bond van grossiers, streven naar verbetering. JtóüüSL, PIUSPLÊIH 6 HOU zijn in ons land meer dan 30.000 llieerde oorlogsgraven, op meer dan kerkhoven. /aivivv GymnaoLj Sportfederat de Provincial terie van Culti "pelijk Werk, .laagd om de Het benodigde geldbedrag zal worden besteed aan projecten als: behuizing Jeugdhotel, stichtingsgeld voor f foonstraat, Hulpcentrale Vincentius, Boliviaanse studenten. Huize Poels voor Daklozen, Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking, Jeugdcafé in op richting en hulp aan buitenlandse arbeiders. Zonder twijfel zijn dit allemaal dingen, die bijdragen van de Tilburgse particulieren alleszins waard zijn, ten minste als de garantie bestaat, dat zij ook goed worden beheerd. Rob Postma en totaal verschij- la 100 turners aan de start, ïlnemersveld bij de dames is be- Topturn- ieelneem- campioenschappen (Ruhr Universitat mdgenote en inter- Maring. L. Krljnen Alphensebaan 14 - CHAAM. Tel. 01619-586. N.R.T. speelt ’De zelfmoordenaar’ december a.s. in het ge- hogeschool, Hogeschool- op, dat ippelijke 1 vrijwilligers, en extreme regionen eerder haarden zijn i van onmaatschap- zij de maatschappe- helpen personen be weren, dat al is, want ntegendeel veel MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250-33484 Vrij toegang Of zij kunnen komen, hangt af van de collecte, die in november wordt gehou den. Dit zal namelijk de laatste ’Klap rooscollecte’ zijn; waarom het Neder lands Oorlogsgraven Comité hoopt, dat deze een record-opbrengst zal hebben. Dan zal het werk nog zo lang mogelijk worden voortgezet. Wij willen hierbij echter een aantal be denkingen van algemene aard aan tekenen. Er zal tijdens deze actie ver schillende malen worden verzocht om onze steun en via ons blad om steun van de lezers en die steun zal gaarne gegeven worden. Maar als dat dan zo is menen wij, dat er een beweging gesig naleerd dient te worden, die het hele maatschappelijk werk in onze tijd dreigt te gaan kenmerken. die het op prijs stellen een gireren: het postrek ening- 416000 ten name van het Nederlands Oorlogsgraven Comité te Amsterdam. Voor hen, bijdrage te nummer is Vooral het deelnemersveld telt zeer ge renommeerde namen. De Deutsche Sporthochschule uit Keulen komt met niemand minder dan de beide daar stu- Japanse topturners Seji Nagase ake Miyake, alsmede de West- duitse internationale Herman Höfner. Het Danisch State Institut of Physical Education komt met vier turners die recht van de Wereldkampioenschappen in Ljubljana komen: Kurt Trangback, Leif Vangdrup, Ole Benediktson en F. Christensen. Het Akademischer Sport- verband uit Zürich stuurt de turners uit de nationale selectie Peter Aliesch, Urs Straumann en Urs Illi. Nederland wordt vertegenwoordigd door Hans Gunne- Ook de „kleintje*” zijn net zo voornaam als de „groten”. Daarom brengen wij speciaal voor hen een volwassen-mode. Childrens Department. Zo wordt onze peuter-hoek genoemd, waar onze hele col lectie ligt zoals riempjes, Vis- tram - nylon en snow jackjes, broekjes in groffe en fijne rits, shirtjes en truitjes. Alles is er vanaf 2 jaar. CANADIAN STOCKS O ’’De Centrale Markthal” Uitsluitend verkrijgbaar op de Tilburgse zaterdagmarkt Let op de rood-gele vlag! 11 Voor een unicum in de Nederlandse turnhistorie zorgt op'zondag 1 november aanstaande de turnvereniging van de Katholieke Akidenpe voor Lichamelijke Opvoeding te Tilburg, ’Tuveac’. Op deze dag wordt in de Studentensporthal aan de Akademielaan te Tilburg een groots turntoernooi gehouden voor studenten van Akade- mies, Universiteiten en Hogescholen. Tezamen met het organisatie comité zijn de initiatiefnemers, de heren V. Holten en M. Bonenkamp - docenten aan de Akademie te Tilburg erin geslaagd om een zeer uitgebreid deelnemersveld bij elkaar te krijgen. Voor dit evenement hebben ingeschreven 116 turners en turnsters, afkomstig van 26 instituten uit Nederland, België, Luxemburg, West- Duitsland, Denemarken, Engeland, Zwitserland en Oostenrijk. Een aantal groepen en instellingen in Tilburg, die zich interesseren voor maatschappelijk werk in de meest algemene zin hebben tezamen een werk/actie- comité opgericht om te komen tot een groot scheepse campagne, te houden rond Kerstmis, waar bij als doel het bijeenbrengen van f. 100.000,00 voor de geest staat. Van dit werkcomité maken deel uit: Vincentius, JongerenAdviesCentrum, Hulpcen trale, Studentenparochie Engagement, Jeugdcafé, Lucasparochie, Hulpdienst Telefoonstraat, Zonne bloem en enkele journalisten. In sommige geva juist de centra werkers, met name van met name in de meer e> van de samenleving, i van het verspreiden pelijkheid dan dat r. lijkheid van de te helpen perse vorderen. Wij willen niet bewe dit speciaal in Tilburg het geval die indruk hebben wij niet; inti wij geloven, dat in onze stad veel men sen toegewijd en deskundig werken aan het verbeteren van misstanden en aan het bijtrekken van achtergeraakte be volkingsgroepen. A.s. dinsdag zal het Nationale Ballet voor de eerste maal dit seizoen een voorstel ling geven in de Tilburgse Stadsschouwburg. Behalve met een klassiek ballet zal de toeschouwer ook kennis kunnen maken met de landelijke première van een nieuw ballet van Rudi van Dantzig en het beatballet ’You can’t always get what you want’ van Robert Kaesen op Rolling Stones en Iron Butterfly, waarin het Nationale Ballet, ir gehuld, zich van een geheel nieuwe kant laat zien. nog- :t be- rugs. Wij sstie van r bepaal de mensen een centrale willen oprich ten voor het corrigeren van slachtoffers van druggebruik. Maar wanneer zulk een centrale inplaats van het drugge bruik te bestrijden zou gaan propa geren, dat druggebruik onder bepaalde omstandigheden niet gevaarlijk, niet schadelijk en soms zelfs gewenst zou zijn, dan kunnen wij dat niet meer zien als een vorm van maatschappelijk werk, gedaan kan wor- delen of geldelijke irticulieren. Bestuderen en experimenteren van de gevolgen van drugs is een belangwekkende bezigheid, willen het niet ontkennen, maar studie moet in handen zijn van isen, die in staat zijn tot objectief leien, zonder eigen belangen te pro- organisa- gebeuren fc kosten het punt ïuren maar dank zij de argse Katho- idemie voor gebeurtenissen bijna ongemerkt voorbij gaan, die geen andere idealen heeft dan een rustig leven en goed en die lak heeft aan de ’gemeenschap’. Maar hij spaart evenmin de machthebbers die - vaak voortgekomen uit diezelfde kleine bur gerij - nu hun macht misbruiken. In dit stuk werken o.a. mee Lies Franken, Stye van Brandenburg, Wim van den Heuvel en Jan Tenlings. In verband met de belangstelling, d bestaat voor de tentoonstelling schilderijen, schetsen en ceramische werken van Henk Potters in. de Schouw- burg-galerie, heeft de direktie van de Stadsschouwburg -besloten deze exposi tie met één week te verlengen en wel tot en met maandag, 2 november. De galerie is dagelijks geopend van 11 tot 19.00 uur. Ingaande 6 november a.s. wordt een expositie ingericht van werken van Paul de Lussenet. II Vele tienduizenden vaders en moeders, vrouwen en kinderen, zijn in de loop der jaren door het Oorlogsgraven Comi té uitnodigd om naar Nederland te ko men. Vele anderen wachten nog tot ook zij een graf in ons land kunnen be zoeken. man, Hennie Bulkmans, Peter van de Bosch. In nen bijna Het deel duidend minder van aantal. 1 sters zijn hier de Westduitse de ster aan de Wereldka Annegret Stegemann Bochum) en haar landg national Anne-Birgit Maring. Grote problemen hebben de toren gehad om het gehele gei financieel rond te krijgen. De 1 waren zo hoog, dat men op heeft gestaan het gehele gebet niet te laten doorgaan. Maar medewerking van de Tilbui lieke Leergangen, de Akac Lichamelijke Opvoeding, de Nederland se Katholieke Gymnastiek Bond, de Nederlandse Sportfederatie, de gemeen te Tilburg, de Provinciale Sportraad en het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, is men er geluk kig in geslaagd om de gehele zaak rond te krijgen. Ook professor dr. Ostyn uit Leuven, de Sedert de bevrijding is het in november een traditie, dat de ’Klaprooscollecte’ wordt gehouden. De opbrengst hiervan wordt door het Nederlands Oorlogs graven Comité aangewend om nabe staanden van de in de jaren 1940-1945 voor onze bevrijding gesneuvelde geal lieerde militairen in Nederland gastvrij heid aan te bieden, waardoor zij in staat zijn, het graf van man, vader, zoon of broer te bezoeken. Wij zullen het werk/actiecomité in de naaste toekomst nog dikwijls het woord het Emmausprojecl, sulSie Hul'pS^: want het Tilburgse publiek is wel goed geefs, maar het weet toch wel graag waar het geld blijft. secretaris van de Internationale Studen ten Sportbeweging, met wie de initia tiefnemers tevoren contact hadden op genomen, stond zeer positief tegenover deze plannen. Hij sprak daarbij de hoop uit dat het evenement, zo het zou sla gen, mocht uitgroeien tot de Europese Kampioenschappen voor studenten. De wedstrijden voor de dames beginnen op zondag 1 november om 11.00 uur. De heren zullen vanaf 13.30 uur hun turnkwaliteiten ten toon spréjden. i maandag 2 november speelt Het :uw Rotterdams Toneel in de Stads schouwburg het uit Rusland gesmokkel de stuk ’De Zelfmoordenaar’ van Nikolai Erdman. Voor een verboden stuk is ’De Zelf moordenaar’ naar onze begrippen een heel milde satire, maar voor alles een heel vermakelijke komedie, die de draak steekt met de kleinigheid van de mens, met de simpele burger aan wie de De voorlichtingsdag voor toekomstige studenten van de Katholieke Hoge school te Tilburg wordt gehouden op woensdag 23 decer-’-- bouw van de J laan 225. Het programma luidt in grote lijnen als volgt: - algemene inleidingen over de studie aan de verschillende faculteiten - nadere informatie (groepsgewijs) per faculteit met gelegenheid tot vragen stellen - groepsgewijze voorlichting over stu dentenorganisaties - individuele voorlichting betreffende studentenvoorzieningen (militaire dienst, spoor/werkstudentschap, studietoelagen, studentenverzekerin gen, studentenhuisvesting). De gehele dag zal er over bovenstaande onderwerpen informatie worden ver schaft (continu-programma). Aanmelding vóór 5 november 1970 aan: Katholieke Hogeschool, Bureau StudentenbelangenHogeschoollaan 225, Tilburg. Aan hen die zich tijdig aanmelden, wordt een gedetailleerd programma toe gezonden. Van de groothandel in aardappelen, groenten, fruit, zuidvruchten en bananen. Lange Nieuwstraat 172-174, t/o gasfabriek. Is geopend: iedere werkdag ’s morgens van 7 tot 9 uur, tevens op maandagmiddag van 1 tot 3 uur-. Dit voorbeeld over druggebruik is inder daad een voorbeeld, dat enige zin heeft. In grote steden heeft men namelijk er varingen opgedaan, waarbij werkelijke maatschappelijke instellingen, inplaats van maatschappelijke aanpassing van ’onder de wielen geraakten’, maatschap- pijvorming nastreefden, wat in de prak tijk er op neer kwam dat zulke secties haarden werden van drugmisbruik, sexuele wanpraktijken en bepaalde vor men van jeugdcriminaliteit, die men daar dan toelaatbaar achtte. Nogmaals: dat vooruitstrevende mensen zulke din gen uitproberen is misschien niet ver keerd; de maatschappij is aan het veran deren en op die veranderingen moet middels experimenten worden geantici peerd. Maar het is niet juist, dit bedrijf te verwarren met maatschappelijk werk in de traditionele zin: opkomen voor minder vermogenden en voor menSen, die hun kansen tot dusver hebben ge mist om - laten we het woord maar ge bruiken: gewone mensen te worden net als een ander. Het is voor dat doel, dat overheid en particulieren terecht subsi dies en bijdragen beschikbaar stellen. Maar pogingen tot vernieuwingen, dat is een heel andere zaak. Onze fotograaf vondt gelegenheid een foto te nemen tijdens de prijsuitreiking aan de winnaars en winaressen van de kleurwedstrijd georganiseerd door de Tilburgse Vereniging tot Bescherming van Dieren, in samenwerking met de Tilburgse Koerier. De omcirkelde persoon kan een prijs van f. 10,— komen halen bij ’De Koe rier’, ontvangt voorts een waardebon van f. 10,— van Broer de Laat, een waardebon voor een schaaltje vlees van slagerij Arno de Kort en een kruiden- rekje van de fa. M. J. van der Kuip. De prijzen van verleden week gingen naar de heer R. van Raamsdonk Klein Tilburg, die zijn geschenken reeds heeft ontvangen. Foto van Aarle het, zeker in de jongere generaties niet alleen meer over bijtrekken van achter- geraakten maar ook en -vooral over het in toom houden van avant gardisten, die een vooruitgang propageren en be leven, die zich uiteindelijk niet reali seert. En het is juist onder deze groepen van jongeren en van niet zo heel jonge jongeren, dat ’maatschappelijk werk’ betekent uitdragen van een maatschap pijopvatting, die nog lang geen gemeen goed is, en die het in veel gevallen ook niet zal worden. Een voorbeeld - dat men, het zij nog maals gezegd, niet op Tilburgmoet be trekken - is de kwestie van dn kunnen het zien als een kwes maatschappelijk werk wanneer i centrale willen irrigeren van slachtc sbruik. Maar ie inpk --strijde dat druggebruik onder bej handigheden niet Jelijk en soms zei u«n kunnen wij da ;en vorm van maats' waarvoor een beroep ge den op openbare middel steun van par" “■’'oerimentere gs is een belar wij 1 deze mensei oorde. pageren.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1