PERZISCHE TAPIJTEN H. de Zeeuw F JÉ Privacy van particulieren ook door particulieren bedreigd Lr— Modeshow Karnavalsfeest voor SPREKEN NEIV /HBN gehandicapte kinderen P KORTINGEN VERROUWINGS O UITVERKOOP It Z3O Groot Oostenrijks festival in Postelse Hoeve X iLevrsi Wettelijke bescherming tegen handel in persoonsgegevens Dubbele taak van de Staat KEES VAN ASTEN Stationsstraat49 c c ROUND UP j^^^WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANtJ^^^^ caQinada I *ALLES MOET WEG ”De Centrale Markthal” filmpost Uitslag volgende week van 10 tot 40%a ZJ Twee jubilarissen aan Hart van Brabant Mavo i J tober 1970 pagina 16 Oplage 52.830 REGISTRATIE VAN OVERHEID IS NIET ALLES verg. k. Overheidsbescherming Voor het betere dropl En partikulieren iard: L DIEREN KLEURWEDSTRIJD TEL. 26392 TILBURG irkt Onze opruiming loopt ten einde Als U nog van onze speciale aanbiedingen wilt profiteren, V. ALS U MET SPOED TILBURG - SPOORLAAN 360 TELEFOON 32783-31783 raden wij U aan hiermee niet te wachten SPECIAAL VOOR GROTE MATEN Voor uw Rudge rijwiel naar d mantel n Donderdag 15 oktober 1970 14e jaargang - no. 685 is zulk een icratief te ma- KONINKLIJKE LIEDERTAFEL TILBURG ïest. welke beiden ien. heeft hen in in van ts ken- jarti- l k'o- Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 DROGIST^ EEN OPVALLEND GOEIE SIGARET 25 voor 1 GULDEN Uitsluitend verkrijgbaar op de Tilbi Let op de rood-gele TALEN WILT LEREN UITGAVE J. DE BEER LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 TILBURG TELEFOON 04250 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel TilburgGoirle-dongenLoon op Zand Berkel Enschot Moergestel en Hilvarenbeek PIUSPLEIN 6 HOtl IMMAjrSAATy IMPORT - EXPORT Nieuwstr. 172 (hoek Trouwlaan) Tilburg - Tel. 04250-24754-31553 il in aardappelen, groenten, fruit, zuidvruchten en bananen, ieuwstraat 172-174, t/o gasfabriek. ;elegenheid zijn deze show in de in zien. De zaal zal een sfeervolle luys Co uit Tilburg zal present ïrwijs vol de zeker- De soepelheid van gees in hoge mate bezitter staat gesteld de evolutie, die zich vooral hopen twee docenten in Brabant Mavo, Eik- MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel 04250-33484 Vrij toegang beperkt >n te z: het ogenl we zegge a van alle m traat wonen, wat :an, maar met name teeds ruimere mate gaan inzien van een grondige van par rnten, i vlagl I l ■vond a.s. wordt in Buurthuis caar’, Generaal Kockstnu’t, een 1 show gegeven, waaraan taf ||j Speciale donderdagavond-markt van 19.00-21.00 uur. Deze markten zijn uitsluitend toegankelijk voor winkeliers. Dagelijks verse aanvoer, uitgebreide sortering. Bond van grossiers, streven naar verbetering dat de samenler t op deze ontwi i in Vrijdagavond 16 oktober houdt de Ver eniging voor Weer en Sterrenkunde in het St. Odulphuslyceum de eerste bij eenkomst van het seizoen. Dr. T. de Groot zal het onderwerp ’Kometen’ be handelen. idee, dat een of andere instantie zijn naam, zijn adres, zijn familie-omstandigheden, zijn carrière, zijn zondenregister, zijn vriendschapsrelaties en wie- weet-wat-nog-meer in een dossier heeft staan en daarmee eigenlijk kan doen wat hem goeddunkt, ’n Mens heeft nu eenmaal dingen, die hij graag om trent zichzelf wil uitdragen en andere dingen, die hij maar liefst voor zichzelf houdt, en die hij soms niet ééns voor zichzelf wil weten; anders gezegd: ieder mens wil leven in een samenleving, waarin hijzelf in belangrijke mate uitmaakt hoe hij zich aan zijn medemensen wil voordoen. geslacht gel aangetoond dig zijn, i helpt die ten verdei een particulier bureai heimgehouden ge en naar believen t (Laait. Van de groothandel Lange Nie Is geopend: iedere werkdag 's morgens van 7 tot 9 uur, tevens op maandagmiddag van 1 tot 3 uur. de laatste jaren in het onder trekt, mede te realiseren,i in heid dat de fundamentele waarde van het onderwijs gelegen is in het opvoe- mpetente en waardige leden tschappij. e op hun werk was tevens hun hun taak in het lerarencorps. >t dienst bereid, tot warme be- voor het werk, maar ook ;n wee der w op 30 oktober, waarvoor >0 per persoon entree be- t te worden, kan men kaar- ?n bij de volgende adressen: Schouwburgring 6, raat 62, Ruys Co, het VVV-kantoor, Jeugddrumband De zaterdag 24 oktober een idgang maken door het iet publiek op het festival dé Fotozaak Schouwburgring 10 Tilburg U.S.A. Corduroy Jacks en broeken. Kies uit rek modekleuren! Maten van 2 jaar tot de grootste herenmaat v.a. f 24,95. Grofrib Corduroy in perfecte Franse pasvorm. Toffe ruige broeken, ook voor kinderen v.a. 2 jaar! Shetland mini truien f 26,95. Loop regelmatig binnen en blijf op de hoogte! Tot ziens CANADIAN STOCKS —ras O geheim houdt, tenzij wordt >nd waarvoor die gegevens no- is al aardig rigoureus, maar wat geheimhouding, als twee stra- ;r het filiaal gevestigdis van iu, dat al die ge- jegevens zelf verzamelt uit de eigen computers Van de vereniging voor Dierenbescher ming vernemen wij. dat de deelname van de Tilburgse jeugd aan de kleurwed- strijd op Dierendag zeer goed is ge weest. zo goed, in feite, dat de jury nog niet gereed is met de beoordeling. De publicatie van 157 prijswinnaars zal daarom moeten worden uitgesteld tot volgende week donderdag 22 oktober. De nieuwsgierigen moeten hun onge duld nog een beetje bedwingen. 140 kinderen aan het karnavalsfeest zullen kunnen deelnemen en dat daar voor al ongeveer 60 man verplegend personeel nodig zal zijn. Drie kinderen zullen vanuit een be- ademingsauto getuigen kunnen zijn van het feest. Een van de bestuursleden van De Leuwegaopers zei ’gewoon eens iets voor deze kinderen te hebben willen doen’, maar zo zei hij ’ook andere kar- navalsverenigingen zouden bij de orga nisatie van hun feesten eens rekening kunnen houden met bepaalde groepen die er onder normale omstandigheden niet toe kunnen komen karnaval te vie ren’. spontane rechtsgevoel van de men- zegt, dat dit natuurlijk niét mag, dat neemt niet weg, dat naar zul- gegevens toch een grote vraag be at en dat de moderne administratieve registratuur zeker binnen len brengt. Het zou zelf- te ontkennen, i" gebeuren. Vooi ns belangrijk Voor de show slechts f 2,5C taald behoeft t ten verkrijgen I Dankers Disco, Fiësta, Heuvelstra Spoorlaan 420 en Spoorlaan 440. Tirolers zal op 2 muzikale rondj centrum om he. te attenderen. Zaterdag wordt in het gebouw van de Smurfclub aan de Poirtersstraat een braderie gehouden van 12-18 uur, waar bij allerlei interessante voorwerpen be zichtigd en gekocht kunnen worden, waarvan de opbrengst zal worden aan gewend aan de hulp aan gehandicapte jeugdgroepen. Wettelijke regeling Wanneer de commissies zich gaan bera den over rechten en plichten van de overheid kan in één moeite door wor den nagedacht over een wettelijke rege ling, waarbij particuliere registratie- organen opgelegd wordt om geregi streerde personen kennis te gever wat er geregistreerd staat en voorts nis te geven aan wie eventueel informa tie verstrekt werd en wat deze inhield. Met vaststelling van een fors bedrag aan schadevergoeding bij overtreding. Dit is de enige manier om gewone mensen het geruste gevoel te geven, dat zij in elk geval weten welke informatie omtrent hen geregistreerd staat en aan wie die wordt verstrekt. waai werkzaam zijn. Gedurende die 1; met een bewont ding en een navc besef, h in diens geren. Velen zullen zich nog aflatend geduld herinneren, hl hun ijver en hun waarachtige belar ling voor iedere leerling persoonlid taak van de leraar gaat in hun echter verder, omvat méér dan het en het schoolbord. Ze impliceert een totalezgerichtheid op de leerling, die het middelpunt vormt van hun humane in stelling en hun sociale bewogenheid. Het is waarachtig geen geringe opgave om een dergelijk ideaal, dat de gehele persoon opeist, te verwezenlijken. Het is aan de overheid om toe te zien, dat zulke organen zo ze al moeten be staan rigoureus aan banden worden ge legd, zodat een particulier niet gedurig het gevoel moet hebben, dat de figuur, die hij in het openbaar uitdraagt, door informatie achter zijn rug in alle gron digheid weer wordt afgebroken. De discussie terzake beweegt zich voor namelijk rond de vraag, in hoeverre de overheid de bevoegdheid heeft zulke or ganen op 1 men zij zie Registratie-organen, die, hoe ’onper soonlijk’ ook, gegevens verzamelen over iemands familieomstandigheden, zijn kredietwaardigheid, zijn crimineel ver leden, zijn gezondheidstoestand en mis schien zijn psychologisch reactiepa troon, zijn in dit verband bezien scha delijke. om niet te zeggen dreigende organen. Zaterdag 11 oktober maakte onze foto graaf bij de opening van het ontspan ningscentrum ’De Stal’ te Goirle de bovenstaande opname. Het omcirkelde meisje is goed af: zij ontvangt de vol gende prijzen: f. 10,00 van ’De Koerier’, een waardebon van f. 10,00 van Broer de Laat, een waardebon voor een schaaltje vleeswaren van f. 5,00 van Slagerij Arno de Kort, een waardebon voor een kruidenrekje van de firma M. J. van der Kuip en een waardebon voor een talenpraktikumcursus voor Frans. Duits. Engels, Spaans. Zweeds, of Italiaans, van f. 360,00 van het Ta- lenpraktikum ’Intersales’. De winnaar van verleden week, de heer J. van Helvoirt uit de Twentestraat, ontving zijn prijzen reeds aan ons den tot cpmi van de maats,. Hun visie visie op Altijd tot langstelling voor het werk, voor het persoonlijk wel er collega’s. Als beloning was vertrouwen en vriend schap hun meer dan genoeg. Maar nu nadert de dag waarop die beloning zich op meer zichtbare wijze wil manifeste ren. Bestuur, direktie en docenten van de Hart van Brabant Mavo hopen, dat die dag een afspiegeling zal zijn van de grote waardering van hun beider werk. Eenieder die daarvan persoonlijk wil komen getuigen, is van harte welkom op de receptie welke op vrijdag 16 ok tober na de middag van 16.00-17.30 uur gehouden wordt in het Parochie huis aan de Acaciastraat te Tilburg. Het door de commissie-Westerhout aan de regering geadviseerde project om te komen tot een centrale, gecomputeriseerde basisregistratie van persoonsge gevens met bijbehorend administratienummer voor elke Nederlander heeft in wijde kring vragen aan de orde gebracht, die veel problematischer zijn dan het advies van de commissie zou doen vermoeden. Het gaat in wezen om de fundamentele vraag: mag een instantie informaties over een bepaald particulier niet alleen opslaan, maar bovendien ook verstrek ken, zonder die particulier daarbij te vragen of dit wel gelegen komt. Iedereen vindt het op het eerste gezicht een naar hoeft terug te schrikken, bezigheid zonder twijfel luc ken. De kwestie is: géat dat zo maar? In Amerika bestaan dergelijke particu liere organisaties, met name ter vaststel ling van de kredietwaardigheid van mensen, die voor een afbetalingsrege ling in aanmerking komen. Voor zover ons bekend, geeft in Amerika iemand die om een afbetalingsregeling verzoekt min of meer vanzelfsprekend toestem ming aan de handelaar, of de bank, om een informatiebureau te raadplegen om trent zijn kredietwaardigheid. Maar het informatiebureau heeft de man tevoren geen toestemming gevraagd of hij zo vriendelijk wilde zijn zichzelf in de dos siers te laten invoeren met die gegevens, die het bureau zo goed was zelf daarin te willen verwerken. De man staat inge schreven en béschreven zonder dat hij van iets weet. Die gegevens gaan vaak niet alleen over de kredietwaardigheid of over de keren, waarbij hij in gebreke is gebleven bij betaal-kwesties, maar ook over zijn ’betrekkingvastheid’ over zijn huwelijksleven en over het gedrag van zijn kinderen. Tweeledige kwestie De problemen zijn van tweeledige at of de verwerkte gegevens juist zijn, hoe de ingeschreven persoon kan nagaan öf ze juist zijn en hoe hij eventueel correc ties kan eisen, en voorts of dat zo maar mag, en wat voor rechtsmiddelen een particulier heeft om in verweer te gaan als hij merkt, dat een of ander bureau gegevens omtrent zijn persoon verhan delt. Het sen maar ke g° staat techniek zo’n re de mogelijkhede bedrog zijn te ontkennen, dat zulke dingen al lang gebeuren. Vooralsnog zal niet ieder mens belangrijk genoeg zijn om met heel zijn leven en welzijn in een Bij alle gerechtvaardigde discussie over het recht en over de verplichtingen van de overheid inzake registratie van de staatsburgers dreigt in het vergeetboek te raken, dat grote commerciële licha men evengoed het vermogen hebben, zij het dan niet op zulk een omvangrijke schaal, zulk een registratuur op te bou wen. Er wordt altijd gedreigd met de tyrannie van de staat maar er wordt bij het democratische verweer daartegenin te weinig gedacht aan de andere taak van de staat om de particulier mede te beschermen tegen soortgelijke operaties van grote particuliere lichamen. De geheimhoudingsplicht van de over heid en de precieze aard van de gege vens die mogen worden genoteerd wor den aan alle kanten bestudeerd en zul-, len zonder twijfel, naar goed Neder lands gebruik, wel als een juridisch mo del uit de bus komen. De wet van 1968, die ruim gezien alleen aan de gaande en komende man toestaat uit een bevol kingsregister kennis te nemen van naam, geboortedatum en adres van een particulier, en die huwelijk, beroep en intersaïesl II'talenpraktikumI rarticulier niet f rebben, dat de snbaar uitdra zijn rug i 't afgebrol te beweegt rond de vraag, in hc de bevoegdheid te richten, en aan welke nor- ich daarbij moet onderwerpen. Tilburg dinsdagavond - Hoewel het rumoer van de kamavalsdagen nog enkele maanden van ons verwijderd is, maar anderzijds de elf-elf vieringen in het nabije verschiet liggen, zijn de kar- navalsverenigingen druk bezig program ma’s te maken. De verleden jaar opge richte Kamavalsvereniging ’De Leuwe gaopers’, die in korte tijd kans zag een ledental op te bouwen van bijna 500, heeft een sympathiek initiatief geno men. Op zondag 14 februari 1971 wil len De Leuwegaopers een karnavalsfeest organiseren voor alle gehandicapte kin deren uit het Stadsgewest. Hierover hebben zij kontakt gehad met de Stich ting Dio in Tilburg, die uiteraard zeer enthousiast is over het idee. In het comité van aanbeveling hebben de bur gemeesters van Tilburg, Hilvarenbeek en Berkel Enschot zitting genomen en inmiddels is met de voorbereidingen gestart. Het staat wel vast dat met de organisatie een fors bedrag gemoeid zal zijn. Verwacht wordt dat er ongeveer lange jaren hebben zij, iderenswaardige toewij- ivolgenswaardig plichts- hun vakkennis en hun arbeidslust ast gesteld van vele generaties jon- Velen zullen zich nog hun nooit run humor, angstel lijk. De ogen t krijt In samenwerking met het Oostenrijks Verkeersbureau uit Amsterdam wordt door de Tilburgse Vriendenkring Oostenrijk op vrijdag 30 okto ber een Oostenrijks Festival gehouden. Daaraan zullen twee bekende Oostenrijkse gezelschappen deelnemen, namelijk de Stadt-Musikkapelle Wilten met een bezetting van 60 man en de Spielgruppe Kaprun (Salzburgerland) met 15 man. De show die twee en een half uur zal duren, wordt ingeleid door een professor van het Weense Bureau. Maximaal 500 mensen zullen in de gele grote zaal van de Postelse Hoeve te gaar aankleding krijgen en het Reisbureau Ri zij 1 met eeu informatiestand. Met de organisatie van dit festival komt de Vriendenkring Oostenrijk weer eens in de publiciteit. Lid van deze vereni ging zijn voornamelijk mensen met een grote belangstelling voor dit land, niet alleen in toeristische zin, maar zeker ook in cultureel opzicht. De vereniging biedt haar leden een aantal faciliteiten en houdt hen regelmatig op de hoogte van allerlei interessante gebeurtenissen. Wie belangstelling heeft voor het lid maatschap kan nadere informaties ver krijgen bij het secretariaat Postbus 184 te Tilburg. Vroeger kon gezegd worden: een ps culier kan met geen mogelijkheid men aan de gegevens, waarover de over heid ambtshalve beschikt, zijn informa tie is dus nooit volledig genoeg om ver koop van gegevens tot een rendabel be drijf te maken. Dit is in de zeer nabije toekomst zeker niet meer waar. Het wordt tijd, dat de samenleving zich in ernst bezint op deze ontwikkeling; de symptomen in Amerika zijn terzake zorgwekkend genoeg. Ma^mlagayc /Soekmekaar’, Generaal Keckstrar't, f-”* grote modeshow gegeven, waaraan van bedrijven deelnemen. Er zal veel aandacht geschonken worden aan tie- nerkleding, damesconfectie en vrije tijdskleding door de firma Theo Tuer- lings, Schouwburgring, Korvelseweg en Heuvelstraat, en de firma Tuerlings van de Noordhoekring. De schoenen zijn van de firma Mevio uit de Trouwlaan, de lederwaren van de firma Martin’s, Piusstraat, de kosmetica van de Trans- vaaldrogisterijen, Transvaalplein, Fati- mastraat en Gasthuisring, en de kapsels van de heer E. v. Heeswijk jr. uit de Brunostraat. De interieurverzorging is van de firma Koppelmans n.v. St. Anna- plein. Zonder twijfel zal voor de show veel belangstelling zijn. 21 oktober 1970 Piano Recital Andró Tchaikowsky. Beethoven, 33 variaties over een wals van A. Diabelll. Brahms, Drie Intermezzi op. 117. Schubert, Sonate in a kl. t. op. 143. Losse kaarten aan de zaal en bij Muziekhandel Spiero, Stationsstraat 44, tel. 23223: Dankers Disco, Schouwburgring 6, tel. 30594. Dezer dagen waren wij aanwezig bij een discussie, waarbij echter daarnéast werd opgeworpen, of de overheid wel genoeg doet, als zij zich ertoe beperkt zelf in dit opzicht brandschoon te zijn. Wat immers verbiedt op het ogenblik een particulier om laten we zeggen een dos sier aan te leggen van alle mensen, die bij hem in de straat wonen, links en rechts te gaan informeren wat de avon turen zijn van gezin-dit en familie-zo, dit alles netjes op een kaartsysteem on der te brengen en dan te trachten die gegevens aan belangstellenden te ver kopen. De baten van een dossier van een enkele straat zullen misschien niet voldoende zijn om zulk een bedrijf ren dabel te maken, maar uitgewerkt over een hele stadswijk, een karwei, waar voor een administratief en onderzoe kend aangelegd persoon bepaald niet ander dossier te staar de handél zal in ste, het belang registratie van particulieren naar naam, adres, gewoonten, behoeften, inkomen, vorm van vrije tijdsbesteding, relatie patroon, ambities etc. Deze gegevens zouden uitstekend te pas komen bij wat met een mooi woord heet de ’persoon lijke benadering’ van de clientèle. ZD 3 5 Op 16 oktober van de Hart var straat 11, mej. J. van Lier en de heer Th. van Hest, de dag te herdenken arop zij veertig jaar in het onderwijs rkzaam

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1