D 8 s neerlandia 0 al 15 Zondag 8 november jubileum bedevaart naar Scherpenheuvel IN Beschermd autorijden voor kinderen I Mgr. Bluyssen vergezelt processie eXa The Blue Note Korvelsewegl74 Tel 04250-21697 ^ArriNloiik SSALAMANDER Kreatieve houtbewerking en damesgymnastiek bij Terra Nova ’Surprises uit de kunst’ Zilveren dienstjubileum Liedertafel Kamermuziek weg 73 wrg CHEM.REINIGEN 24,50 80% van vliegvakantie naar Spanje □□□□□□□□□□□□□□O' nTrLVÖNWNir -□[ n wTp t I ll I er 1970 - pagina 12 Donderdag 15 oktober 1970 - pagina 13 afgei edege Nightclub Cabaret Dancing Veemarktstraat 36-38 - Tilburg ZONDAGS GEOPEND NATIONALE VERKEERSWEEK in _ANT) J. C. BASTIAANSE STR. 97 TlÏXa] Kleuranboetlek Behang Verf - Lak Tel. 24556 bijzijn van mgr r. Schoenmakers Anatomische aspecten Keuring IKEN de voorzitplaat- Tilburg Jul. v. Stolbergstr. 19 gegevi wsky. >gal p reist Heuvelstraat 50-52 Tilburg r DAG EN NACHT 1 BEREIKBAAR j brillenmaker Jos van Osta- taan In 1936 werd de bedevaart gemaakt met deze bus. 'BEGRAFENISSEN 7 ST.DIONYSIUS i Fv/h ROOMS LEVEN j MODERNE AUTO'S ZEER VERZORGDE UITVOERING TILBURG’S OUDSTE KATHOLIEKE BEGRAFENIS- ONDERNEMING Op zond; uur vana' ^and; wit swart bruine herder; jonge geel met chtige) G De pr seizoe D0NA-KNIKNIE de man van 't vak Noordhoakring 79 genheid om deze een. Kindertrainingspakken Helanca effen, maat 104-152 Met strepen v.a. 29,50 TsportafdelingI nauwelijks spa velgebied. Het en zal niet van het sns-van vele da- éri of willen blij- inge- eging vóór lopen. toestemming >r te Sche Voor een echt exclusief werkstuk, is dit een bijzondere gelege kunstmarkt te-bezoeke rijwielen-bromfietsen LAURANVAN GULI* BREDASEWEG 264 TILBURG - TEL.26864 Kaarskens «en. Tevens zal gehul- zilveren voorzitter van n 5 uur zal het vertrek léuvel plaatshebben. Lijst van i week van Alle onderdelen en solres van VESPA In voorraad Op maandag 26 oktober start in het Sociaal Cultureel Centrum ’Terra Nova’ de kursus Kreatieve Houtbewerking, waarvoor nog enkele plaatsen vrij zijn. De kursus telt in totaal 15 werkavon- den, om de veertien dagen (’s maan dagsavonds van 20.00-22.00 uur) op de werkzolder van Terra Nova. Onder deskundige leiding wordt in di verse houtsoorten gegutst, enz. De re sultaten zijn waard! De kc f. 25,-. Belangst opgeven bij de landstraat 44, Elke vrijdagavo Nova de mogelij ge gymnastiek L-AjS Ji Op zondag 8 november zal de Stichting Kaarskens Processie haar 25e bedevaart houden na de bevrijding. Dat deze bedevaart de meest feestelijke zal zijn, die ooit naar O.L. Vrouw van Scherpenheuvel is gehouden, heeft diverse redenen, want bij de Kaarskens Processie heeft I men dit jaar reden tot feesten. Immers deze bedevaart is waarschijnlijk wel de enige die juist in de jaren na de oorlog is uitgegroeid tot een f gigantische organisatie en een waarlijk grootse bedevaart, die zich aangepast heeft aan de veranderde tijdsomstandigheden. Onder deze mariale huldiging zullen tevens gehuldigd worden alle pelgrims, die de afgelopen 25 bedevaarten heb ben medegemaakt. Zij zullen allen de zilveren medaille van de Processie ontvangen digd worden de zilt de bedevaart. Om vanuit Scherpenhéi Wat staat er nu te doen als men wil deelnemen aan de zilveren Jubileum bedevaart. Men kan zich aanmelden als deelnemer bij het bestuur van de Stich ting te Tilburg. Op zaterdag 24 oktober van 4 uur tot 6.30 uur in de namiddag, en op zondag 25 oktober van 10.30 uur tot 12.00 uur ten huize van de voorzit ter. Klaverstraat 53, Tilburg. In de bui tengemeenten kan men zich aanmelden bij de betrokken leiders of leidsters. De reiskosten bedragen dit jaar 6 gul den voor volwassenen en 4,75 gulden voor kinderen tot 14 jaar. De jubilerende voorzitter AD J. H. Jole van de stichting Kaarskens Processie, onder wiens leiding de bedevaart is uit gegroeid tot een gigantische organisatie. ■aciteit van 110 per- ;okker F28 met 65 Het kind moet om meer redenen een optimale bewegingsvrijheid hebben. Dit in tegenstelling tot de aanvankelijk nogal pessimistische geluiden van enke le reisorganisatie^ halverwege het sei zoen. Dat het resultaat gunstiger was dan werd verwacht, was vooral te dan ken aan de vele extra vluchten die in de maanden augustus en september wer den uitgevoerd. prognoses voor het volgende zomer den duiden op 25 procent meer va- kantievervoer door de lucht dan dit jaar. Martinair zal dan o.a. de beschik king hebben over drie DC-8’en die elk 180 passagiers kunnen vervoeren, vier bouwd, waarmee bepaalde metingen tij dens de botsing kunnen worden geno men. Indien het beveiligingsmiddel aan alle eisen voldoet en de proefbotsingen goed doorstaat, wordt het goedgekeurd en mag het het oranje goedkeurmerk voeren. Om het voor de ouders van kleine kin deren mogelijk te maken om op hun gemak kunstenaars te ontmoeten en werken te bekijken is een kindercrèche- paint-in ingericht waar kinderen tot 12 jaar naar hartelust kunnen geniten van schilderen, tekenen, boetseren en plak ken! Wie de moeite neemt even voor het gebouw van kleuterzorg te poste ren, zal een merkwaardig sociologisch verschijnsel waarnemen. Hij ziet een moeder binnengaan. Zij wenst geen enkel risico voor haar kind te aanvaarden en laat het vaccineren en inspuiten tegen allerlei ziekten. Na deze manifestatie van moederliefde wordt het kind zonder enige bescherming op de voorzit- plaats van de auto gezet en moeder rijdt weg met één hand aan het stuur en met de andere voor het heen en weer deinende kind. Hieruit blijkt, dat de ouders zich veel bewuster bezighouden met een mogelijke ziekte dan met een mogelijk ongeval. Om nu aan te tonen aan welke gevaren het onbeschermde kind in de auto bloot staat, is het gewenst een bredere voorlichting over dit probleem te geven. Binnenkort zal de heer F. E. van Rijs wijk, chauffeur-besteller bij van Gend en Loos, wonende Deken Botsstraat 20, vijfentwintig jaar bij genoemd bedrijf in dienst zijn. De heer Van Rijswijk is vooral bekend op Korvel e.o. omdat hij daar de besteldienst verzorgt tot groot genoegen van het publiek. Ter'gelegen- heid van zijn jubileum zal hij door de directie op gepaste manier worden, ge huldigd. gevonden voorwerpen in de i 5 oktober tot en met 11 oktober 1970. B.b. van f. 25,-; kinderbril, donker bruin en goudkleur; eekhoorn; lange donkerblonde pruik; V. en D. zak met grodijnhaakjes; zilveren rozenkrans met een medaille eraan; speld: ’wet zieken verzorging’ no. 4498; flesje met tablet-' ten, bloeddruk verlagendmiddel; heren horloge merk Junghans; herenhorloge met Büller; dameshorloge merk Velona; groen met grijze gebreide sjawl; plastic jasje voor meisje; groene zak 1.blauw mantelpakje; licht blauw kin- dervestje; beige kinderjasje; bruin-grijze damesparapluzwart knipbeursje met letter Wrode langwerpige damesporte- monnee; bruine damesportemonnee; bruine knipbeurs; blauwe damesschoen, rechter maat 6; blauw-witte gym schoen, bijna nieuw; 2 gouden trouw ringen; balpointstift voor een Parker; driewieler met oranje zadel; bruine boe kentas; plastic zak inhoud melkkoker en aardappelen; tas met hamer en nijp tang; wieldop, sportdop gesloten half zwart-half chroom; vrachtautowiel. Diverse sleutels en sleutelbossen. Gevonden verzekeringsplaatjes bromfietsen: HBL 006 - PVS 353. Bruine tekkel met rode halsbanc zwart-witte en bruin-witte collie; met zwarte plekken kleine hond; zx klein poedeltje; Duitse herder. DC-9’s met een capac sonen elk en een Fo stoelen. In de komende maanden zal Martinair zich vooral bezig houden met het ver voer van de z.g. overwinteraars in het milde zuiden, daarnaast zal uiteraard het vrachtvervoer een belangrijke plaats innemen. namen hier aan ongeveer 60 personen deel. Het eerste jaar namen hieraan ongeveer 60 personen deel, de twee zomer-bede- vaarten optrokken naar Scherpen heuvel. Hier ligt in feite dan ook de grondslag van de huidige stichting. Van af 1939 tot 1945 was er natuurlijk geen mogelijkheid om naar Scherpenheuvel te gaan en zodoende kwam de hele zaak stil te liggen. Toen na de bevrijding de beide zomer- bedevaarten elk hun eerste na-oorlogse tocht hadden georganiseerd, begon ook J. v. Ostaden er over te denken om .wederom naar de Kaarskensns Processie te gaan. Vanwege zijn gevorderde leef tijd en de vele moeilijkheden toen aan de regeling verbonden, zocht hij een opvolger. Persoonlijk verzocht hij toen de tegen woordige voorzitter A. Jole om hem te willen opvolgen. Deze stemde op 18- jarige leeftijd hierin toe, echter onder voorbehoud dat men er dan ook een echte bedevaart van zou gaan maken. Dat eerste jaar waren er totaal 263 pelgrims, die vervoerd werden in 5 vooroorlogse touringcars en een vracht auto, die was omgebouwd tot nood- autobus. Van alle 263 pelgrims die op een collec tief paspoort konden reizen, moest de politieke betrouwbaarheid worden vast gesteld. In het jaar daarop werd reeds in de volle zomer met de vele voorbereidin gen begonnen en het resultaat was 12 touringcars met pelgrims. Weer werd er harder gewerkt en gesleuteld aan de or ganisatie. Het bestuur werd aangevuld met een eerste secretaris, de heer A. Vissers. J. v. Ostaden nam de financiën voor zijn rekening en A. Jole fungeerde als voorzitter. In 1949 ging men op reis met 19 'touringcars en toen werd in Scherpenheuvel bekend gemaakt, dat men een poging zou doen om de bede vaart officieel door de kerk erkend te krijgen. Hiervoor nam de voorzitter contact op met pastoor v.d. Velde van de toen nog maar pas gestichte parochie van O.L. Vrouw van Fatima. In de winter van ’49/50 werden de ontwerp- Als er een botsing plaatsvindt, willen de inzittenden van een auto in de snelheid van vóór de botsing volharden. Bij een frontale botsing betekent dit, dat het kind, dat op de plaats naast de bestuur der zit, door de voorruit naar buiten vliegt of tegen het dashboard slaat. Het kan dus nuttig zijn het kind aan de zitplaats te fixeren. Op zichzelf is te genhouden echter geen verdienste want het dashboard, de voorruit en het weg dek houden het kind ook tegen en hier door ontstaan juist de letsels. Het effect van een beveiligingmedium wordt dan ook bepaald door de wijze waarop het kind wordt tegengehouden. Hiervoor bestaan enige algemeen geldende regels. Doelmatig gebruik Het beveiligingsmedium moet zodanig zijn ontworpen, dat het handzaam kan worden gebruikt. Dit betekent o.a. dat zoveel mogelijk handelingen buiten de auto moeten kunnen worden uitge voerd. Het is zeer oncomfortabel om een tegenspartelend kind in een zitje of gordel te manoeuvreren, terwijl men zichzelf nauwelijks kan bewegen. Het gevaar bestaat dan, dat de ouders deze bewerkelijke ’operatie’ niet meer uitvoeren voor korte ritten, of de gordel helemaal niet meer gebruiken. Een veel wezenlijker gevaar is, dat een moeilijke bediening in noodgevallen fataal kan zijn. Men kan het kind niet snel bevrijden terwijl dit door de om standigheden nodig is. De eisen voor een doelmatig gebruik zijn: De bediening moet zo eenvoudig mo gelijk zijn, de meeste handelingen moeten bui ten de auto kunnen worden uitge- - he t lo smaak-mechanisme moet door onbekende redders kunnen worden uitgevoerd. TUINSTR 65 - TEL 23542 - 25783 33387 I B.G.G EN SNACHTS TELEFOON 33286 I ROUWKAMERS Centrum; Tuinstraat"65 - t Zand: Pr. Ahausstraat 2 Ten eerste mag de bloedsomloop niet worden beïnvloed. Verder moet,het kind kunnen slapen in een verantwoor de houding. Om verveling tegen te gaan zal het kind ook moeten kunnen staan, opdat het naar buiten kan kijken en afgeleid wordt door wat het buiten ziet. Voor kleinere kinderen, die nog niet kunnen staan geldt ook, dat zij naar buiten kunnen zien. Dit betekent, dat het zitje, dat voorzien moet zijn van een aangepaste goedge keurde gordel, voldoende hoog moet zijn opgesteld. Tenslotte mag de gordel niet broeien of knellen. Ten aanzien van het comfort voor het kind geldt dus, dat de beveiliging: - een optimale bewegingsvrijheid moet garanderen, - niet mag knellen of broeien, - de bloedsomloop niet stoort. In het kader ’10 kunstmarkten in Bra bant’ t.b.v. van kunstenaars, die ideeën en werken presenteren voor de komen de feestdagen, wordt op zondag 18 ok tober van 12-6 uur ’s middags een kunstmarkt georganiseerd in gebouw ’de Pit’ (voormalig ziekenhuis) aan de Grotestraat te Waalwijk. De kunstnaars (plm. 25 in aantal) ko men uit geheel Brabant. Ze brengen zeer gevarieerd werk zoals, grafiek, schilderijen, keramiek, batik, wandkle den, poppen etc. In 1927 nam in Tilburg den het besluit om voortaan elk jaar op de dag van de Kaarskens Processie (dat is steeds de eerste zondag na Allerheili gen) vanuit Tilburg een bustocht 'te maken naar Scherpenheuvel. Het eerste jaar r rsonen det erste jaar rsonen de, n optrol 1 “;er lig Meer dan 80 procent van de Nederlan ders die de afgelopen zomermaanden een vliegvakantie boekten, kozen als bestemming Spanje. Malaga had de voorkeur, gevolgd door Palma en Alicante; pas daarna volgden Italië en Joegoslavië als toeristische bestemmin gen. Deze gegevens blijken uit de cijfers van Martinair Holland over het zomerva- kantieseizoen. Martinair vervoerde in deze periode 440.000 vakantiegangers hetgeen neerkomt op een marktaandeel van ongeveer 50 pct. van het totale vakantievervoer door de lucht tijdens de zomer. Vergeleken met de zomer van 1969 vervoerde Martinair 90.000 passagiers meer, een stijging van 25 pro cent. DE TILBURGSE KOERIER leidir gegut vaak zeer de moeite tosten bedragen in totaal stellenden kunnen zich administratie, Nieuw- 1, Tilburg, tel. 26269. vond bestaat er bij Terra ïlijkheid om aan eenvoudi- ïk te doen. Wat beant- tdag 8 november vertrekt om 7 laf de Schouwburgring de grote colonne van touringcars naar Scherpen heuvel. Vooraf kan men op alle beken de punten in Tilburg in de touringcars stappen. Vanaf Tilburg zal het eerste reisdoel zijn de eeuwenoude Abdij van Tongerlo, die zovele oude banden met Tilburg kent. Daar zal voor alle pel grims de Eucharistieviering in concele bratie plaatshebben. De gezangen wor den verzorgd door de zangersafdeling en de pelgrims onder leiding van de heer J. v. Wees. Tevens zal de bedevaart vergezeld worden door de voltallige drumband en de harmonie (Sirena) uit Hoge Mierde. In Scherpenheuvel zal een plechtige Sacramentsprocessie in het bijzijn van de Bisschoppen volgen. In de namiddag zal om half drie de jaarlijkse Kaarskens Processie worden gehouden, waarbij gewoonlijk ongeveer 30.000 pelgrims aanwezig zijn. Het Miraculeuze Mariabeeldje zal om beurten gedragen worden door beide Bisschoppen. Om 16.00 uur volgt dan het hoogtepunt van dit jaar, n.l. de feestelijke Mariale bij eenkomst van alle pelgrims van de Til- burgse Kaarskens Processie in de Basi liek van O.L. Vrouw van Scherpen heuvel in het bijzijn van mgr. drs. Bluijssen en Mgr. Schoenmakers en de Geestelijkheid van de Basiliek en alle priesters die de bedevaart vergezellen. Men heeft aanvankelijk gedacht, dat een optimale bescherming wordt ver kregen door zo weinig mogelijk ver plaatsing van het kind toe te staan, maar deze theorie is ongenuanceerd en eenzijdig. Een typisch voorbeeld hier van is het kinderharnas. Hierdoor wor den de heup en de borst zeer effectief aan de carrosserie verbonden met het oogmerk hoofdletsels te voorkomen. He.t hoofd zelf wordt niet tegengehou den en dit kan nu juist bijzonder nare gevolgen hebben. Het hoofd van het kind is relatief erg zwaar in verhouding tot de halswervels en ribben. Indien zich nu een frontale botsing voordoet, wil dit hoofd zich met dezelfde snelheid blijven verplaat sen, doch dit kan niet, omdat het via de halswervels aan de door banden ge fixeerde torso blijft verbonden. Dit ver oorzaakt niet te tolereren spanningen in het halswervelgebied, die zeer ernstige fracturen en beschadigingen van het centrale zenuwstelsel kunnen veroor zaken. Indien het kind alleen aan de heup wordt gefixeerd, ontstaan er geen of nauwelijks spanningen in het halswer velgebied. Het heupgewricht zelf is zeer sterk en zal niet gauw breken. De ver plaatsing van het hoofd is echter groot, zodat het wellicht in contact met het instrumentenbord kan komen. Gezien het feit, dat bij frontale botsingen het voorcompartiment van de auto geheel of gedeeltelijk wordt gedeformeerd komen wij tot twee belangrijke grond regels, namelijk: Het kind moet aan de heup worden gefixeerd, - het kind mag niet op sen worden vervoerd. Op 21 oktober wordt door de Konink lijke Liedertafel te Tilburg een piano recital gegeven met als solist André Tsjaikowsky. Gespeeld zal worden: Beethoven: 33 variaties over een wals van Diabelli, Brahms: 3 intermezzi op 117 en Schubert: Sonate in a-kl op 143. Dit romantische programma zal menigeen opmerkelijk voorkomen, als hij hoort welke originele conceptie de solist van deze werken gemaakt heeft. Lag tot dusver de opvatting vast, dat romantiek betekende een ietwat me lancholieke, bezonken en berustende instelling, André Tsjaikowsky heeft deze opvatting herbezien en zijn weer gave kenmerkt zich dan ook, zoals de historie ook eigenlijk doet verwachten door een vinnige, om niet te zeggen agressieve attaque, die in de aangekon- digde werken bijzonder opvalt. Het concert wordt gegeven in de aula van de Hogeschool, maar men kan ook kaarten krijgen bij de heer W. Mulders, Stationsstraat 26, bij de heer A. Spiero, Muziekhandel, Stationsstraat 44, tel. 23223 ’s avonds aan de zaal. Sinds enige jaren worden de beveili- gingsmiddelen voor kinderen onder zocht en beproefd. Dit gebeurt bij het Instituut voor Wegtransportmiddelen TNO te Delft. Er worden met de be trokken monsters proefbotsingen uitge voerd, waarbij de kinderproefpop Pinocchio wordt gebruikt. In deze pop zijn verschillende^ instrumenten inge- woordt aan de verianger mes, die graag fit worder ven. Hoe langer hoe meer wordt er inge zien, dat een goede lichaamsbeweging noodzakelijk (en vaak prettig) is vóór de gezondheid. De gymclubs van Terra Nova worden geleid door een leraar lichamelijke op voeding (MO), die op een uiterst plezie rige wijze de leden aan het ’werk’ zet. Terra Nova heeft de volgende mogelijk heden op vrijdagmorgen: een groep van 9.00-9.45 uur en een groep van 10.00-10.45 uur. Opgaven voor deze gymnastiekklub (kosten f. 12,- per kwartaal) bij de administratie, Nieuw- landstraat 44, tel. 26269. statuten opgezonden naar de toenmali ge Bisschop van ’s Hertogenbosch Mgr. W. Mutsaers. En na enige wijzigingen keurde de Bisschop de statuten Kerke lijk goed op 22 april 1950. Toen lag de weg geheel open. Vele grote bedevaarten zijn sindsdien gehouden en alles werd in het werk gesteld om de organisatie zo perfect mogelijk te maken. Het bestuur kreeg geleidelijk aan mede werking van een 25 tal leiders en leid sters en door onderlinge vriendschap en hard werken ging de organisatie steeds beter lopen. De Kaarskens Processie kreeg toestemming van J. Vijverman, pastoor te Scherpenheuvel, om de titel te voeren ’Aartsbroederschap’. In hët jaar 1957 werd in het bijzijn van van wijlen Mgr. Brands het koperen ambtsjubileum van de voorzitter ge vierd, met niet minder dan 750 pel grims. En nu staat men in oktober 1970 aan de vooravond van de 25ste bede vaart na de oorlog. Zij zal grootser en feestelijker worden dan welke vooraf gaande ook. Reeds in januari 1970 nam de stichting het besluit dat deze 25ste bedevaart en het zilveren ambts jubileum van de voorzitter, die dit jaar juist voor de 25ste maal de bedevaart zal leiden, op werkelijk grootse wijze gevierd zal worden. Vele- besprekingen zijn het afgelopen halfjaar gehouden om alle plannen rond te krijgen. Het meeste was het stichtingsbestuur verheugd, dat zij al in begin juli van Mgr. drs. J. W. Bluijssen mocht verne men, dat hij voornemens is om die jubi leumbedevaart op zondag 8 november mee te maken. Thans mocht het be stuur ook de tijding ontvangen van de geestelijkheid van Scherpenheuvel, dat Kardinaal J Suenens, Aartsbisschop van Mechelen, bij gelegenheid van deze twee jubilea zijn coadjutor Mgr. Schoenmakers als afgevaardigde naar Scherpenheuvel zal sturen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 13