voor genezing van kwalen? Betaalt ziekteverzekering alleende sp°or,aan een aantal punten gedaan Tilburgse Bier Buiken houden voetbaltoernooi ’Huisvrouwen Stokhasselt’ kregen GEVOELIGE MAATSCHAPPELIJKE MISSTAND F jjkkiePatat oorden ’Pech-Onderweg’ 1 4 Kroketten v. Feestprogramma bij jubileum Scheppen van persoonlijke band Belangstelling uit allerlei Cursus pottenbakken in clubhuis Korvel Spreekuren B. en W. KEES VAN ASTEN Stationsstraat49 ^WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Kunstmatige woonwijk kan groot zorgenkind worden filmpost Beklemde verantwoordelijkheid en hevige pijn eisen óók zorg Jan Meurs start verkoop aan particulieren iber 1970 pagina 14 Oplage 52.680 zin. INTERNATIONALE ONTSPANNING Alleen voor herstel FOTO VAN AARLE FRITUURBEDRMVEN Netelige kwestie ACTIE VAN WIJK-INTEGRATIE Andere punten KAARSKENSPROCESSIE en 65/35 lering. irstiksels. Een zorgenkind Isoleringsproces iedereen Wij geven de hoogste prijzen voor lood, geel koper en roodkoper, voor zink, accu’s en aluminium. te bevragen DIEPENSTRAAT 58 TEL. 26392 TILBURG Elke vrijdag Nieuwe exclusieve club aan Maatschappelijke misstand drogisterij C. H. VROOM veest om I ipijn te ki van de huis- snigszins mis- dat de man dekenhuis te van 's morgens 8 uur tot 's avonds 8.00 uur Tel. 34235 Zoals waar alsde actiej isselt’ van de i, die ons hierover eens aan te schor- Ontspanning ’De Bier Buiken’ zijn er niet alleen om i ervaren tefs van de DROGIST^ Paletplein 5 Tel. 35698 Korvelseweg 202a - Tel. 34016 De cursus omvat 4 lessen die in vier achtereenvolgende weken steeds op dezelfde avond vallen, te beginnen op dinsdag 29 september. Broekhovenseweg 253 Tilburg den Huize Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 Men kan zich opgeven aan het clubhuis, tel. 21639. UITGAVE J. DE BEER LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 TILBURG TELEFOON 04250-30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg Goirle-dongen Loon op Zand-Berkel Enschot Moergestel en Hilvarenbeek PIUSPLÊIN 6 k HOtK tMMAST»**T RIJWIEL- EN BROMFIETSHANDEL gen, hove tint toch de jevolking spre- zallen door ban worden voor iokter te lopen, - Dondert open van Cl 376 niet alleen die aan de om het groepen wijk. Wij zoeken zo spoedig mogelijk een flinke verkoopster gaarne schriftelijke sollicitaties Drop - Vitamine Levertraan en wethouder sekuur in 5 andere *1-ouders- jefspeelplaacot :gd, zodat «r> vastgestem nstig en tame ictiviteit van MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250-33484 Vrij toegang pelgrims die deelgenomen, gespeeld lacht van Het is van beianj wijdere kring i Stokhasselt met zijn hoge flats en met zijn veertigduizend bewoners, die daar in de niet al te verre toekomst zullen gaan wonen, is in maatschappelijk op zicht een zorgenkind. In tal van publi- leden. iragen f. 27,50 voor f. 35,00 voor niet ig, dat dit resultaat in wordt opgemerkt. De t zijn hoge flats -nd bewoners, d zeer r-stijl. toe zijn, krijgt een sfeervol karakter. Bedrijfsleider nieuwe club wordt de heer Kees allerwege be- zijn carrière enommeer- ning wordt heer Leo I geopend zijn lag is de zaak Onafhankelijk van elkaar hebben de laatste weken een aantal lezers en lezeressen ons verzocht aandacht te schenken aan de merkwaardige kloof die er ligt tussen de medische behandeling van gevallen die urgent aandoen en de betaling van deze behandeling naderhand door de verzekering. Dit is een probleem van geen geringe omvang, dat zeker niet alleen in Tilburg speelt. De implicaties met betrekking tot het verzekeringswezen zijn bijzonder ingewikkeld en voor een leek nauwe lijks te begrijpen, maar wie de zaak met gezond verstand beziet zal, hoe dan ook, tot de conclusie moeten komen, dat hij er wijs aan doet, jaarlijks zo’n honderd gulden op zijn budget te plaatsen voor eigen kosten bij ziektekwesties. Als men dit bedrag op de spaarbank zet, kan men er in een gunstig jaar nog rente van trekken. dé Fotozaak Schouwburgring 10 Tilburg op de eerste hij/zij denkt jren maken een dag- orgaans zo overvol, mderlijke spoedge- ip plaats is. Van de in de gezondheids- i de loop van suren. En hier zit- ilijkheid waarmee izeten hebben: zij a of het geval dat is of niet. Nie- iokter voor niets lerzijds wil toch ook jatiënt dan maar zelf tien gul- i betalen. Aspirines en kamil- slot óók niet ver- Bij 'n overlijden in Uw familie, zowel 's nacht» ols overdag, belt U eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis van U over R.-K. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 25525 b.g.g. 33370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 Voor de vijfde maal in successie organiseert de Tilburgse vereniging van exploitanten van Horeca-bedrijven, de ’Tilburgse Bier Buiken’ het Horeca-voetbaltoernooi, dat met het jaar zich gaat verheugen in een stijgende belangstelling. Het elftal van de Tilburgse Bier Buiken, dat op donderdag 1 oktober ’s middags om elf uur zal aantreden in het jaarlijk se toernooi om de Horeca-trofee. niemand het graag een geval verkeerd laat een beroep i sche hulp. Bij ge' laten aanzien zit klem, tot er een beoordelen of de is, of patiënt hevige 1 □rgaans ihuis te Onze cirkelfoto werd deze week ge maakt op de tribune tijdens de wed strijd Willem II—Den Bosch. De om kranste persoon kan zijn prijzen komen afhalen: f. 10,00 van de Koerier, een waardebon van f. 10,00 van Broer de Laat, een haantje van de Fa. Tecklen- burg, een waardebon voor een roestvrij stalen schotel van de Fa. Van der Kuip. De winnares van verleden week was mevr. C. Nieuwenhuizen uit Breda, die inmiddels haar prijzen heeft ontvangen. verantwoorden dat afloopt, omdat te werd gedaan op medi- svallen, die zich ernstig een leek altijd in de tot er een dokter komt, die kan delen of de zaak werkelijk ernstig of alleen maar zo lijkt. Heeft de patiënt hevige klachten dan wordt doorgaans besloten maar naar het zie kenhuis te rijden, wat dan kosten met zich meebrengt, die later niet worden vergoed als blijkt dat het niet nodig is geweest. Deze cursus heeft ten doel atuomobilis- ten een zekere mate van handigheid bij te brengen in het opsporen en verhel pen van storingen, die zich zowel thuis voor de deur als onderweg aan hun auto kunnen voordoen. De instructeurs zijn ervaren wegen wachten en technochefs van de ANWB. Gedurende de lessen worden o.a. de ontsteking, carburatie, koeling en sme ring behandeld, waarbij speciale aan dacht wordt besteed aan het starten van de motor onder alle omstandighe De kosten bedragen f. 27,50 ANWB-leden en- leden. Wegens de grote belangstelling geduren de het afgelopen winterseizoen heeft de ANWB besloten ook dit seizoen de cur sus ’Pech Onderweg’ te organiseren in Tilbutg. Met ingang van 1 oktober a.s. zullen de spreekuren van burge meester en wethouders gehouden worden op donderdag van 17.00 tot 19.00 uur. De overwegingen die het college tot deze nieuwe spreekuurrege- ling hebben gebracht zijn: 1. Ook na 18.00 uur dus na de normale werktijd - is het pu bliek in de gelegenheid de burgemeester of een van de wethouders op zijn spreekuur te bezoeken. 2. Alle leden van het college hebben tegenover de wisselen de tijden van nu, dezelfde spreekuur-tijden. De burgemeester en we Vriens houden hun spree het paleis-raadhuis, de wethouders in het wethoue huis, Stadhuisplein 58. jenheuvel is mo- om de grootste i die ooit PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING tijdelijk tel. 25525 b.g.g. 33370 De klachten werden zo erg, besloot de vrouw naar het zie rijden. Daar werd haar bloed afgeno men, zij werd door een dokter onder zocht en kont oen weer naar huis gaan. Toen de volgende dag haar huisdokter kwam, weigerde deze een verwijskaart uit te schrijven voor het ziekenhuis, omdat zij daar uit eigen initiatief heen was gegaan. Het echtpaar was dus aan sprakelijk voor deze ziekenhuiskosten, die niet werden vergoed. In haar schrij ven toonde deze lezeres zich veront waardigd over het gedrag i dokter, naar ons gevoel er plaatst. Maar wanneer we de kwestie op het maatschappelijk vlak halen is duidelijk, dat hier sprake is van een kennelijke misstand, die niet zo maar kan worden geweten aan particuliere artsen. Bij de tegenwoordige bevolkingsintensiteit is het ondenkbaar, dat iedere particulier kan verlangen, dat er ergens een dokter gaat zitten wachten om oproep uit te rijden, als ziek te zijn; doktorcr. ~z planning en die is door»»” dat daarin voor uitzor vallen maar heel kraj andere kant kan er i toestand van een mens in een dag heel wat gebet ten we met een moeil leken in alle tijden geze moeten zelf beoordelen zich voordoet ernstig mand laat graag een d( ,komen, maar andc moet de pa den willen lethee worden per sl goed. Het is de vraag of deze redenering wel opgaat en of hevige pijn en beklemd verantwoordelijkheidsgevoel bij geval len, die zich voor een leek ernstig laten aanzien, niet óók moeten worden ge acht te horen bij het ziektebeeld in maatschappelijke zin. Verzekerings mensen en misschien ook een aantal doktoren zullen kunnen menen van niet, maar daarbij hebben zij i overgrote meerderheid van de be zeker niet aan hun kant. En dan s< ken we nog maar niet van de geva die werkelijk worden verknoeid de dat mensen er huiverig vs elk kwaaltje naar de de zoals dat dan heet. gezegd is dit niet een probleem, in Tilburgs bestek zo maar een oplossing voor gevonden kan worden; dat moet op nationaal en misschien op nog wel hoger niveau gebeuren. Wel kan in stedelijk verband worden verlangd, dat het probleem althans wordt gezién en dat er aan de kant van de verzekerin gen en van de doktoren begrip voor bestaat. Maar daar schijnt het naar de mening van degenen, aanspraken, nog wel e ten. De actiegroep ’Huisvrouwen Stokhasselt’ heeft onlangs een enquête gehouden waarop veel mensen met belangstelling reageerden. Uit deze enquête kwam naar voren, dat de huismoeders ten behoeve van de kinderen verlangden - een speelruimte bij elk flat, of groep maisonettes, waarin een zand bak en spelmateriaal, aangepast aan leeftijdsgroepen van 0-5 jaar. - beveiliging van die speelruimten, zodat de kinderen niet de straat op kunnen lopen en zodat honden of andere huisdieren er niet in kunnen komen om ze te bevuilen. - zitgelegenheid op de speelruimten voor de vaders, moeders of andere oppassers. - en een vloer van zand onder de klimwerktuigen. De actiegroep heeft tijdens het gesprek met de overheid nog een paar punten aangeroerd. Zo bijvoorbeeld werd ver zocht tijdens de speeluren geen kunst- mestkorrels te strooien op de grasvel den. Hieraan is gehoor gegeven en er zal voor worden gezorgd, dat alleen tijdens ide vroege mmorgen of tijdens de avond-, uren kunstmest wordt gestrooid. De politie is verzocht om een oversteek- plaats voor de kleuters, die naar de kleuterschool moeten via de Stokhas- seltlaan. Daarop is tot dusver niet ge reageerd; er werd gezegd, dat met de wijkagent een regeling moest worden gezocht, met wie tot dusver nog geen contact was verkregen. Het is duidelijk, dat het van groot belang is, dat ook van overheidswege snel en afdoende wordt gereageerd op verdere desiderata, want ook hier moet worden ingezien, dat het gaat om de concrete punten, orde komen, maar meer nog gezag van de genoemde actie- onder de bewoners van de Het Stichtingsbestuur van de Kaarskens Processie naar Scherpe menteel druk doende feestbedevaart voor te bereiden werd gehouden. Op zondag 8 november a.s. zal n.l. de 25 e bedevaart worden gehouden na de bevrijding van Nederland. Vorig jaar waren er 700 aan de bedevaart hebben c men hoopt echter dit jaar op een nog groter aantal deelnemers, zeer zeker ge zien de grote feestelijkheden die zullen worden georganiseerd. Om de feesten te openen zullen door het bestuur aan alle belangstellenden 2 feestavonden in Tilburg worden aange boden en wel op zaterdag 3 en zondag 4 oktober a.s. De feestavonden zijn geheel gratis, wor- gehouden in de Toneelzaal van se Nazareth aan de Nazarethstraat en beginnen ’s avonds om half acht. Door de toneelvereniging van ’Huize Assisië’ uit Udenhout zal dan j worden de dolle klucht: ’De m Meester Haitsema’. Men kan voor deze beide avonden plaats bespreken op het adres Klaver- straat 53 te Tilburg op zaterdag 26 september a.s. ’s middags van 4.00 uur tot 6.00 uur en in de buitenplaatsen bij de betrokken leiders. Deze zullen ook zorgen voor het vervoer naar Tilburg en terug. caties over moderne woonproblemen wordt gewezen op de kwade gevolgen van zeer snel bij elkaar gedreven grote bevolkinsaantallen, die zeer weinig on derling particulier verband tonen- Vereenzaming, massificatie, nivellatie, flatneurose, gebrek aan maatschappe lijke structuur zijn van die woorden, die in zulke beschouwingen makkelijk val len, maar die door de bewoners van de Stokhasselt aan den lijve zullen worden ervaren. Het gevaar is vooral gelegen in het feit, dat ieder gezin op zich er na tuurlijk een eer in stelt het leven in die nieuwe omgeving aan te kunnen zonder problemen en zonder zoals dat heet, een ander nodig te hebben. Op 7 oktober zal in het clubhuis Korvel Wiesje van Kalmthout-van der Linden weer beginnen met haar cursus potten bakken. Gezien de grote belangstelling verleden jaar zal het verstandig zijn als de gegadigden zich tijdig opgeven. De cursus beslaat tien lessen vatwee uur, waarbij de cursisten leren een groot aantal gebruiksvoorwerpen zelf te ma ken, die tegen een kleine vergoeding allemaal worden gebakken en bij geble ken geschiktheid eventueel ook worden geglazuurd. Het clubhuis beschikt thans over een eigen oven en een draaischijf, zodat nu in alle behoeften is voorzien. Wie hevige kiespijn heeft, kan daar, schijnt het verzekeringswezen te den ken, best een paar dagen mee rond blij ven lopen en de pijn stillen met aspirine of spoelen met kamillethee, zonder zijn gebit verder ernstig te schaden. Om van de ogenblikkelijke pijn af te komen Andere briefschrijfsters hebben blijk baar met hetzelfde euvel gekampt; ook zij beklagen zich over gevallen, waarbij de huisdokter niet komt, omdat hij te laat gewaarschuwd wordt, zodat de pa tiënt of de huisgenoten dan maar een beroep doen óp het ziekenhuis met het risico dat de kosten voor eigen rekening komen. Dit is een kwestie, die zeer veel kwaad bloed zet. Een ander geval was dat van een lezer, wiens vrouw op zater dagavond last kreeg van hevige tandpijn en daarom de hulp inriep van de waar nemende tandarts. Zij wérd geholpen, maar haar werd tevoren aangezegd, dat zij vanwege de zondagsdienst achttien gulden moest betalen, wat zij deed. Zij kreeg echter een kwitantie voor acht gulden, die later door de verzekering werden vergoed. Ze was dus tien gulden eigen geld kwijt, omdat zij zo onver standig was geweest om tijdens de zon dagsdienst tandpijn te krijgen. Van die tien gulden kwam niets op papier. Bij de verzekering werd haar verzekerd, dat deze gang van zaken heel gewoon en volkomen in orde is. Of de fiscale dienst daar ook zo over zal denken is een tweede. Als er zoals in dit geval zo’n twintig patiënten in de wachtka mer zitten met dezelfde klachten, loopt dat links en rechts aardig op. En de man van de patiënte kan die tien gulden niet aftrekken bij zijn belastingaangifte Nog andere lezers hadden soortgelijke verhalen, en de moraal, die uit de ge schiedenis te trekken valt, kan prak tisch gesproken geen andere zijn dan die wij in de aanhef reeds vermeldden: zorg voor het reserveren van honderd gulden per jaar voor eigen ziektekosten. De menswaardige opbouw van zulk een woonmilieu eist grondig samenspel van bewoners en instanties die voor hun welzijn moeten zorgen; hoe meer punts- punts-gewijs deze zaken geregeld wor den en hoe meer er zuiver individueel op wordt gereageerd, des te langer duurt het vooraleer zulk een wijk een werkelijk woonmilieu wordt met leven de communicatielijnen. Een briefschrijfster vertelt ons, dat zij op een maandagmiddag klachten kreeg vanwege pijn in haar buik. Haar buur vrouw belde de dokter op, die niet kon komen, omdat hij voor negen uur ’s morgens niet was gewaarschuwd. Toen haar man om zes uur ’s avonds thuis kwam, reed hij meteen naar de dokter, die verklaarde niet te zullen ko men voor de volgende dag. te voetballen; het is een all round ont spanningsvereniging, waarvan elke Horeca-exploitant lid kan worden tegen betaling van f. 3,50 contributie per maand. De kwaliteiten in het organise ren vah ontspanningsavonden zal de vereniging op de avond van het toer nooi laten zien tijdens de feestavond, die gegeven zal worden in de Postelse Hoeve, waaraan alle deelnemers aan het toernooi met hün dames zijn uitgeno digd. Er zal een bekend cabaretgezel schap optreden dat door de aanwezigen zeker met het grootste genoegen zal worden ontvangen. Na afloop volgt dan de prijsuitreiking met een verloting. Viel andere jaren dit toernooi samen met de jaarlijkse beurs, dit jaar valt het twee weken vroeger, maar dit heeft geen enkele invloed gehad op de deel name. Kennelijk zijn de deelnemers de vorige jaren sterk onder de indruk ge raakt van de gezellige sfeer bij dit toer nooi, want er doen deze keer behalve de Bierbuiken negen teams mee; uit Oss, Den Bosch, Steenwijk, Tiel, Nijme- Breda, Land van Cuyck en Eind- >ven, en er Is zelfs een internationaal itje door de deelname van een team uit het Duitse Oberhausen. Het toer nooi wordt verspeeld op het sportveld bij de stadssporthal aan de Goirleseweg en de inzet is de trofee met het gouden glaasje uitgeloofd door de Verenigde Nederlandse Brouwerijen. Voorts is nog te winnen de Boomtax- beker, die gehouden mag worden door de ploeg, die hem wint. vrouwen Stokhasselt’, zich in te zetten voor een maatschappelijke integratie van de wijk, er zijn nog heel wat meer groepen aldaar werkzaam en die werken eveneens op resultaten, maar de huis vrouwen geven in elk geval een uitste kend voorbeeld, dat kennelijk door de genen, die op de enquête hebben gere ageerd zeer goed is verstaan. Tijdens een gesprek met de burgemees ter en de directeur van publieke werken werd toegezegd, dat op drie plaatsen in de wijk proefspeelplaatsen zullen wor den aangelegd, zodat op korte termijn kan worden vastgesteld of ze voldoen. Dit is een gunstig en tamelijk snel resul taat van de activiteit van de groep, die nog meer verlangens op haar lijstje heeft staan. Daarmee wordt een isoleringsproces in gang gezet, dat pas kan worden onder kend als het te laat is. Een ketting breekt altijd bij de zwakste schakel en probeert uiteraard niet de zwakste schakel te zjjn. Dit leidt tot overspanning en dat wreekt zich. Het is daarom van veel wijder dan individueel belang, alsde actiegroep ’Huismoeders Stokhasselt’ van de bewoners en van de overheid de aandacht krijgt. De zorg voor de kleine kinderen is een heel con creet aangrijpingspunt, maar de onder linge samenwerking, die daarmee ver band houdt is zo mogelijk nog belang- rijker dan de concrete problemen, die aan de orde zijn. Het is natuurlijk niet alleen de taak van de actiegroep ’Huis- Kennelijk gaat de verzekering uit van het beginsel, dat alleen die kosten ver goed worden, die strekken tot herstel van de gezondheid van de patiënt, maar niet in alle gevallen de kosten, die wor den gemaakt om de patiënt van zijn ogenblikkelijke klachten af te helpen. Tilburg dinsdagavond Donderdag avond gaan de deuren open van Club Sans Souci, Spoorlaan 376 in Tilburg en in verband daarmede wordt een receptie gehouden tussen zeven en negen uur. Eigenaar van de club is de heer H. Mijland, die ook exploitant is van The Saloon. Het voormalige Hotel Passage is geheel verbouwd en op aparte wijze ingericht in Louis XV- De levende muziek die er in de komst in Sans Souci zal rustig, van de Musters, die in Tilburg kendheid geniet en die maakte bij verschillende geren de zaken. In zijn taakuitoefeni hij bijgestaan door de l Philippart. Sans Souci zal vanaf acht uur. Op zonds gesloten. Jan Meurs, tot op heden grossier in levensmiddelen, begint vanaf vrijdag 25 september a.s. met de verkoop aan par ticulieren. Jan Meurs die in de loop der jaren een goede naam heeft gekregen in deze branche is in het pand op de Koningshoeve - in ’t gebouw van de oude kerk - iedere vrijdag en zaterdag van 9-6 uur voor iedereen geopend. Hiermede is een nieuwe aanwinst ge creëerd voor het Tilburgse kopers- publiek en uiteraard voor de omliggen de streek. Donderdag 24 september 1970 14e jaargang - no. 682

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1