beschavingen niet zo waardevol Onze waarden zijn voor vreemde gratis op aanvraag opgehaald B Grof huisvuil wordt voortaan 9909 \dkkiePatat Particuliere ’reiniging’ kost de stad geld en aanzien 99 GROTE MEUBELSHOW Q99 H. de Zeeuw K 1 4 Kroketten VREDESWEEK IN TILBURG Andere volkeren zijn niet alléén ziek en ondervoed Mevrouw van Belkom kreeg haar portefeuille terug Cultuurverschil is fundamenteel verschil van inzicht Woningreparaties op de Heikant VAN DEN NIEUWELAAR WM lACk WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANtJ^^^^^ caQinada 1 filmpost Camping ’Tulderheide’ wordt toneel van grote prestaties ’Artiestenpalet’ brengt ontspanning iber 1970 - pag. 14 Oplage 52.680 Donderdag 17 september 14e jaargang - no. 681 Foto Van Aarle FRITUURBEDRMÏEN Moeilijk inzicht van de strukturele klach- f 19.25 Wij geven de hoogste f 19.25 prijzen voor lood, geel koper en roodkoper, f 23.25 voor zink, accu’s en aluminium. f 25.95 Van stijlmeubelen en exclusieve interieurs te bevragen DIEPENSTRAAT 58 bescl j Perzische tapijten Elke vrijdag Van ZATERDAG 19 en ZONDAG 20 sep tember in onze TOONZALEN. juwe lak- jelbare Kom langs en overtuig u Keuze uit meer dan 10OOen Alle voorkomende maten en tegen lage prijzen DROGIST^ van 's morgens 8 uur tot 's avonds 8.00 uur Tel. 34235 Witte DOKTERSJASSEN Witte BARKEEPERS-JASJES f 18.75 Witte SLAGERSJASJES Witte BAKKERS- of KOKSJASJES hun afval er- is dat kwaad- door de van Je ge kheid Ig zal echter te plant Paletplein5 Tel. 35698 Korvelseweg 202a - Tel. 34016 Haaren (bij Oisterwijk), Kerkstraat 10. Telefoon 04117 - 221. e sa- sgrip Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 UITGAVE J. DE BEER LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 TILBURG TELEFOON 04250 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-dongen-Loon op Zand-Berkel Enschot Moergestel en Hilvarenbeek Drop - Vitamine Levertraan PIUSPLEIN 6 \mOEK EMMA ST MAAT S Pro- terrein ge iedereen l vrage aller! Shiraz Hamadan Shlraz baby Karadja Beloudslstan Hamadan Darjaseln Bokhara Shlraz Mini Darjassin Shlraz particulieren grond hebben trekken wat ei Reeds hebben zich veertig a vijftig deel nemers gemeld, terwijl de limiet 60 be draagt. Als gastrijdsters zullen worden ’elegen is tussen woningen kan begrijpen, dat zulk een gedrag »en betekent om ratten, muizen en rlei ander ongedierte. «ding OPBELLEN OF EEN KAARTJE INVULLEN gemeld, ter Als gastrijc Geruite BAKKERS- of KOKSBROEKEN SPECIALE AANBIEDING Herlz 302x230 ƒ1495,- Hamadan 309 x 209 f 1650,- Gaschgal 325x227 ƒ1725,- Afzar 304 x 207 1425,- enz. enz. JUL. v. STOLBERGSTRAAT 15 (CENTRUM) TILBURG - TELEFOON 04250-31664 daarom is het gevaar groot, dat wij geneigd zijn onze opvatting van dit begrip als vanzelfsprekend voor het enige juiste en mogelijke te houden, terwijl we het dan aan andere partijen overlaten hun in zichten met de onze gelijk te schakelen zonder ons met dit aanpassingsproces lastig te vallen. Het zou een mooi resultaat van de Vredesweek zijn, als wij het leerden opbrengen onze opvattingen over cul tuur, samenleving en menselijkheid in een wat be trekkelijker licht te bezien. De mensen weten dooi het ook anders kan. De t folder maakt duidelijk, die grof vuil op te ruime mee de gewone vuilnisdienst geen t weet, naar de Insulindestraat kan bel (tel. 25814-15964) of een kaai sturen, portvrij te krijg chaffeurs van de vuilniswaj wordt het binnen acht J— volgens het sc staat aang<“’<‘'“ qf een 1 ons 1 oprui bleen leden van de buggie opei szicht op de mogelijl srrein, wat resulteerde van een comité Cam- ’70 ’Tulderheide’, dat touw te zet- Jederland en i.s. verreden jgen van een deelnemende sdeeld in Ineming t logal 1 een lunchkaa verzekering v ting voor één i totaal bedrag t aan prijzen te winnen ter grote wisseltrofee en diverse bekers ter ucöChikking staan. MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250-33484 Vrij toegang De mogelijkhe de tevens het gez heden van het tei in de oprichting v ping Cross Rally zich voornam een cross op t ten voor deelnemers uit Ne België. Deze zal zondag a. worden en de vorm krijge trainingstest, waarbij'de d, wagens beurtelings starten. terrein is het makkelijks ;ek, alwaar borde weg zullen aangever komen. Tijdens de gebruik maken van het ijl een bezoek aan het lunap ivr twijfel velen zal aantrekken. zijn zonder twijfel Heden, die wij voor uitstrevend noemen en die hun best doen met onze hulp hun landgenoten jokeren; maar seker of deze mensen de portemonnee of de haar met inhoud en mevrouw Prinsen hei reacties die zij van 1 gen heeft. ’Er zijn r en dat vind ik komen ze erv; verkeerds win honderd nodig. Volt g ridderu pensioen van. Het is mensen denken dat doelingen gehad zou hebt woensdagmorgen is mevrouw De K< bij wie ik tot nog toe bijna aan levensmiddelen nodig met die oude mevrouw 1 men. Het kan gek gaan, met een oude buurjongen man is met haar naar het j gegaan en heeft de porte, wezigheid van iemand var, aan mevrouw Van Belko kort in het nieuwe beja Antonius aan de overhandigd dankbaar, d; B den aanbood, maar natuurlijk heeft die niet aangenomen. Nog geen ter werd bij ons een prachtig plant met pot baarheid’, stone In de week van 19 t/m 26 september wordt in onze stad door de werkgroepen 'Kerk en Vrede’ een aantal evenementen georganiseerd, 'waarvan een speciale belangstelling voor de gastarbeiders in onze stad en een tentoonstelling over ontwikkelingswerk en algemene wereldoriëntatie in de kerk aan de Gasthuisring enkele hoogtepunten vormen. De ge hele actie heeft ten doel de mensen te brengen tot een meer effectieve bezinning en een meer rende rend werk voor de vrede. Nu kan vrede van alles en nog wat betekenen en dé Fotozaak Schouwburgring 10 Tilburg Enige tijd geleden experimenteerde de heer Henk Schollen, welbekend van de buggies, die in steeds wijder kring aftrek vinden, met dit sportieve voertuig op het terrein van de Camping ’Tulderheide’, gelegen vlak over de Belgische grens, op één rechte lijn tussen Hilvarenbeek en Poppel. cste te berei- ien en pijlen sn, hoe men e pauze kan t restaurant, ipark raan zouden gaan. Ji ons hoof sn dat de vooruit- t tegen te houden ivingen zullen niet r hèn die f 39,- 160x50 ƒ165,- 75x75 f 75,- Grote kollektie lopers ’Bij de recherche vertelden ze hem dat ik die portefeuille gerust mee had mo gen nemen, omdat ik die daar bij bak ker De Kok in de winkel gevonden heb. Mijn dochter is al tien jaar verkoopster bij V. en D. en daar gaat dat ook zo. Als een van de meisjes iets vindt, geeft ze dat aan haar chef en als het er na drie jaar nog ligt, krijgt het meisje dat De reinigingsdienst heeft ons eens voor gerekend, wat dat kost. Er zijn, zo ver nemen wij, nog zowat 110 terreinen en terreintjes waar regelmatig klandestien vuil wordt gestort. Al dat vuil moet er weer af natuurlijk, en daar is de ge meente dan weer goed voor. UITZOEKEN 155x110 ƒ236,- 120x71 ƒ147,- 128x73 ƒ127,- 115x62 98,- 85x60 57,- 80x55 69,- 60x40 39,- 69x47 79,- 30x30 portefeuille vond al.’ Overigens is wig oiitdaan over de van hier en daar gekre- zijn mensen die kletsen iets verschrikkelijks. Hoe srbij. Ik heb helemaal niets willen doen en die zes gulden heb ik helemaal niet Mijn man heeft jarenlang bij de gewerkt. Daar is hij nog voor ge- ;rd ook en we hebben er een goed erg dat sommige ik oneerlijke be- zou hebben. Op trouw De Kok, ::“a alles wat ik Jig had kocht, f bij mij geko- Ze is getrouwd •n van me. Mijn ït politiebureau tefeuille in aan ban de recherche Ikom, die sinds e bejaardenhuis St. Hoefstraat woont, ;d. Ze was zo ontzettend dat ze mijn man honderd gul- !.™t hij lomen. Nog geen uur la- jns een prachtige vaste en al bezorgd. ’Uit dank- id er op het kaartje’. en -vervoer is dezer dagen een imerkzaam maakt op de moge- gratis door de gemeentelijke dienst te laten dat grof huisvuil een probleem is: men kan gemeentereiniging is erop tegen, op vuilnisbakken op de straat wordt particulieren kunnen er evenmin mee gaan rijden, want waar rij ermee blijven? Tot dusver wisten mensen, die minder de opgeruimd- >oiden hun afval ergens >i trof moest maar zien Verlies van cultuur Als wij ons in de Vredesweek erop be zinnen, wat onze opvatting van vrede deze mensen te bieden heeft, zullen wij eerlijkheidshalve moeten toegeven dat dit in hun ogen neerkomt op een totaal verlies van hun cultuur en een totaal aanpassen aan onze manier van leven. Het verzet van de Palestijnen is niet verwelkomd de dames Haans en Schol len uit Tilburg. Er komen vooraanstaan de rijders en de heer Gatsonides zal met zijn elektronisch tijdmetingsapparaat aanwezig zijn om op het scorebord tot op de tiende seconde nauwkeurig de stand aan te geven. Belangstellenden, die zondag de ’Tulderheide’ bezoeken kunnen ver zekerd zijn van een spannende middag. De rally is afgeleid van de bekende TV-rally, die op zaterdag placht te wor den gehouden. Tijdens de wedstrijden zal wel duidelijk worden bij welke bochten de meest opwindende gebeur tenissen plaats vinden, zodat het publiek zich daar kan opstellen. Toe schouwers zijn tegen ongevallen ver zekerd, zolang zij buiten het parcours blijven. De entreekosten bedragen voor volwassenen f. 3,50, voor kinderen half geld. Het t ken via Esbet langs de er moet men g-’ terwijl zonder ’Artiestenpalet’ brengt zondagavond 13 september, aanvang 8 uur, weer ont spanning in Huize De Klinkert aan de Lange Nieuwstraat. Ditmaal werken mee: organist Harry Hamilton, Mirella Jacobs (winnares talentenjacht Bergen op Zoom 31 mei jl.), goochelaar Routi- ny met assistente en de zingende fami lie Van de Besselaar uit Tilburg. duktie: Victor Conselman. Vorig verzorgde ’Artiestenpalet’ in de KI kert een vijftal programma’s. Deskundige voorlichting Met certificaat van echtheid Het is te hopen, dat de verspreiding i de keurig verzorgde folders van de meente-reiniging, die aan duidelijkh niets te wensen overlaat, tot gevolg hebben, dat dit nare euvel eens en voor goed uit het stadsbeeld zal worden ge bannen, en dat iedereen daaraan dan ook zal meewerken. Het ergste vindt mevrouw J. Prinsen het. dat er in de buurt zoveel gepraat is. Dat er mensen bij zijn die aan haar eerlijkheid hebben getwijfeld heeft haar veel verdriet gedaan. Gelukkig heeft de geschiedenis met de vaste een gelukkige afloop gekregen. Voor onze vrijheid Wanneer wij bedenken, dat dit midden oostelijke gebied gevaar loopt de aanlei ding te worden tot een wereldconflict, en wanneer wij terecht ons best willen doen ons in te zetten voor actieve be vordering van de wereldvrede dan zul len wij ons er rekenschap van moeten geven, dat in de ogen van de verzets beweging daarginds de waarden hele maal anders liggen dan wij denken. Een voorbeeld kan dii aan de lijve duidelijk maken. In het ruim vijftigjarig bestaan van de Sowjet-Unie is daar een cultuur gegroeid, die de bestaansmogelijkheden van die beschaving voor een zéér grote natie duidelijk bewijst. Stel, dat vredes- werkgroepen aldaar in de Komsomol, die daar zeker bestaan, tot de bevinding kómen, dat onze samenleving sr.a^i naar bevrijding uit de greep van wat noemeri ’imperialisme’ en ’kapitalis.... dan worden wij even verontwaardigd, als de Palestijnse verzetsheden, wanneer wjj aankondigen bereid te zijn hen op te heffen uit achterlijkheid enon wetendheid en hen aan ons gelijk te maken. Wij zouden weinig gediend zijn van een vredeswil van Sowjetburgers, die zich bereid zouden verklaren ons als gelijken te erkennen, als wij ons hele maal omschakelden naar de Sowjet- mentaliteit, en wij zouden - terecht - niet inzien wat onze samenleving daar voor voordelen aan hebben zou. Het klachten-comité Heikant heeft op 3 september j.l. bij de woningbouwver enigingen de klachten, voortvloeiend uit de twijfelachtige bouwkwaliteit van deze wijk, ingediend. De gegevens hier in zijn afkomstig van een door het comité gehouden enquête, in de vorm van een huis aan huis verspreid klach tenformulier. Tijdens dy discussie die hierover ontstond is als konkreet resul taat bereikt, dat van de zijde van de verenigingen men zijn uiterste best zal doen om de reële klachten, die betrek king hebben op timmer- loodgieters- en schilderwerkzaamheden vóór 31-12-70 te verhelpen. Een oplossing van de strukturele klach ten, waaronder de bekende scheuren in muren en plafonds en loslatende tegels, zal langer op zich moeten laten wach ten. Hierover is men reeds enige jaren bezig, in samenwerking met TNO en andere instanties een dusdanig procédé te ontwikkelen dat tot een duurzaam herstel voert. Wanneer wij de laatste weken worden geconfronteerd met de vliegtuigkapers, die gijzelaars trachten te krijgen om met deze personen achter de hand bete re wapenstilstandsvoorwaarden te scheppen voor het Palestijnse verzet, dan zijn wij geneigd dit gedrag als crimineel te beschouwen. Vermoedelijk zullen de verzetslieden zulk een om schrijving als ten uiterste beledigend be schouwen, waar zij er integendeel een eer in stellen hun nationale denkbeel den, tegenover wat zij als een bedrei ging zien van hun bestaan, met kracht uit te dragen. Het publiek wordt ertoe opgeroepen zelf ook toe te zien, dat het ordelijk aanzien van de stad bewaard blijft. De kinderen krijgen, les in openbare hygiëne op de scholen, waarbij speciaal de nadruk zal liggen bij de verwijdering van vast afvalstoffen, maar ook de vol wassenen kunnen veel doen om vervui ling tegen te gaan. Als zij zien dat ie mand bezig is ergens afval weg te gooien is het een kleine moeite even de politie te waarschuwen, die de zaak dan verder wel afwerkt. Verder kan druk worden uitgeoefend op particulieren, die een braakliggend stuk grond hebben en zich er niets van aanti mee gebeurt. De cirkelfoto van deze week werd ge maakt tijdens een dansavond in Café ’De Gouden Leeuw’ te Dongen. Zoals altijd kan de omcirkelde figuur op onze redaktie een prijs komen halen van f. 10, Voorts een waardebon van f. 10,— van Broer de Laat, een ijstaart van Kokkie Patat, een haantje van Van Tecklenburg en een waardebon voor een roestvrij-stalen vleesschotel van de fa. M. J. van der Kuip. De winnaar van verleden week, de heer N. Kra uit Goirle heeft inmiddels zijn prijs in ont vangst genomen. Het parcours is uitgezet rond de zwem vijver van de camping en bestrijkt bij zonder lastig terrein; weliswaar bestaat het tracée uit asfalt, gravel en vlak zand, maar er zijn diverse hindernissen te overwinnen, die tevoren niet mogen worden onderzocht. De rijders dienen voldoende formaat te hebben en wor den ingedeeld in vijf klassen. De kosten van deelneming bedragen f. 30,00 maar .daarbij is nogal het een en ahder inbe grepen: een lunchkaart, consumptie- bonnen, verzekering van het publiek en uitnodiging voor één deelnemer. Er zijn tot een totaal bedrag van f. 1000,00 ïrwijl tevens een n niet twoor- Waarden verlies Willen wij ons werkelijk inzetten voor de vrede dan is het gewenst, dat wij al is het maar in eigen kring de waarden van andere beschavingen trachten in discus sie te brengen en begrip te kweken voor het feit, dat als onze conceptie van be schaving de hele wereld zou veroveren, al die waarden eraan zouden gaan. We zijn er niet mee, tragisch ons hoofd te schudden en te zegger gang nu eenmaal niet is, want andere beschavir makkelijk inzien, waar voor vooruitgang dan is. A.s. zondag in Old Time Movies Club de Hoeve: Disco met Jim Mc Quince achter de Disco-bar, die weer voor een geweldige sfeer zal zorgen. En dit dan samen met de dia-licht-vloeistof-en film show, die op het ogenblik in club de Hoeve draait en waarbij acht projecto ren de boerderij een fantastisch licht- effect geven. Dit aUes begint om 19.30 uur aan de Reitse Hoevenstraat in het Zand. tot onze beschaving het is verre van zen door hun eigen medemensen wel wor den beschouwd als de beste vertegen woordigers van de beschaving waaruit zij voortkomen. Wanneer wij aan vrede denken, moeten wij ons niet alleen naar hen richten, maar eerder naar de verlan gens van de gehele bevolking. Het is in dit verband soms schokkend, dat wij als het over die beschavingen gaat voor- namelijk worden geconfronteerd met de excessen, als ziekte, hongersnood, slechte woonomstandigheden en allerlei dingen, die in onze ogen belangrijk zijn. De dingen die de mensen aldaar van zichzélf waardevol vinden krijgen we niet of terloops te zien, en zeker niet met de zorgvuldigheid nodig om ons te doen begrijpen welke die waarden zijn. neer particulieren nu nog 1 gens zo maar deponeren is willigheid en zal als zodanig politie ook worden behandeld. Vreemde volkeren hebben andere voe dingsgewoonten, andere instellingen in zake huwelijk en sexualiteit, andere manieren van wonen, andere wijzen van werkindeling en distributie van goede ren, ze hebben andere opvattingen over leven en dood, ze hebben andere inzich ten ten aanzien van religie, ze hebben andere gewoonten in de alledaagse menleving, ze omschrijven het beg menselijkheid op een heel andere ma nier dan wij. en zij hebben ook heel andere gedachten over vrede. Wat wij heel goed aanvoelen als het gaat om iets wat ons bedreigt, kunnen wij maar heel moeilijk inzien, als wij ons moeten indenken in de gedachtengang van een beschaving, die ónze wereld- activiteit ervaart als een bedreiging, en dat óók niet helemaal ten onrechte. De situatie in het Midden Oosten is dezer dagen actueel, maar er zijn meer be schavingen in de wereld die zich door ons bedreigd voelen: Oost-Azië, India, het eilandenrijk in de Stille Oceaan, In donesië, Zuid-Amerika, allemaal samen levingen, die er weinig voor voelen te worden geïntegreerd in het westers cul tuurpatroon. In al die naties en landen srgaans niet, dat thans verspreide dat iedereen, imeri heeft, waar- blijf ellen irtje kan te krijgen bij de vuilniswagens, en dan i acht dagen opgehaald schema, dat op de folder ngegeven. Iedereen kan opbellen kaartje invullen en het schijnt toe, dat met deze maatregel het uimen van grof huisvuil geen pro- ;m meer hoeft te betekenen. Wan- alleen gericht tegen het beheersen door Joden, die van buitenaf komen van de voormalige Palestijnse staat, maar veel meer nog tegen de geheel nieuwe leef wijze, die deze IsraëHërs aan de Palestij nen opdringen. Deze levenswijze spreekt voor ons vanzelf: industrialisa tie, verstedelijking van de samenleving, bedrijfsregelmaat, collectieve verzeke ring, consumptieve economie gericht op scheppen van werkgelegenheid voor al degenen, die tot werken in staat zijn. Zeer veel mensen in het Midden Oosten, vermoedeHjk veruit de grootste meerderheid zelfs van de islamitische beschaving, vinden al die dingen nodig; zij hebben hun eigen antw den op wat wij ziekte, ondervoeding maatschappelijke ongelijkheid, indirx- duele ontplooiing noemen en met hun eigen antwoorden zijn zij wel evenmin tevreden als wij met de onze maar zij zijn er zeker niet minder tevreden mee. Door de dienst van gemeentereiniging folder verspreid, dat de stadgenoten opr lijkheid om grof huisvuil gratis door de ophalen. Het is duidelijk, dat grof het niet in de vuilnisbak gooien, de goede gronden, dat het naast de gelegd en pai moeten zij ermee blijven? Tot dusver wisten mensei bezorgd waren voor het uiterlijk van de stad dan voor c heid van hun eigen huis, er wel raad mee: ze goo op een braakliggend terrein en degene die het dan dat hij er van af raakte. Tilburg maandagavond - Verleden week woensdagmorgen reeds - nog voordat de Koerier verscheen - had de oude dame die in haast haar portefeuille bij bakker J. de Kok, Hoefstraat 221 liet liggen al terug. Zoals gemeld werd deze portefeuille door een andere dame meegeno men met de mededeling, dat degene die haar verloor ze weer bij haar terug kon komen halen. Het betrof hier mevrouw J. Prinsen, Hoef straat 251die reeds jarenlang een sigarettenwinkel heeft op dit adres. Onmiddellijk nadat zij was thuisgekomen was haar man naar het politiebureau gegaan om aangifte te gaan doen. Per jaar beloopt dat ruim 5000 m3 vuil, een heel voetbalveld één meter hoog bedekt. Het verwijderen kost zo’n f. 75.000, per jaar, wat voor een tel kens terugkerende uitgaaf nogal fors is. En was het nu maar zo, dat de gemeen te met één keer rijden voorgoed van de last af was, maar het ongeluk wil, dat bepaalde terreinen regelmatig worden volgegooid en dan telkens weer zo vlug mogelijk moeten worden leeggehaald voor de hygiëne. Vooral als zulk een 1970

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1