KOERIER DE EL Ook in Tilburg worden peuter - crèches onmisbaar 9 mber S nl k >3 NBI/V /V1BN WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT en DOp Interstate Road ren I® fiutaÊrtpiB i/ H. de Zeeuw itevrsi Tilburgse Handelsavondschool opleiding met veel mogelijkheden Benoeming Hogeschool MEUBEL- SHOW V V V V V V SPECIALE SHOW van gebruikte KEVERS 1200- 1300- 1500 in de parkeer garage van ons bedrijf op de KORVELSEWEG 225 caffinada Ontwikkeling moet door deskundigen worden begeleid R.K. Bejaardenkoor ’Blije Levensavond’ Na het succesvol optreden van het R.-K. Bejaardenkoor ’Blije Levens- onder leiding van de heer Kees en, in Den Bosch, ter gelegenheid ït 20-jarig bestaansfeest van de bejaardenbond, zijn lodigingen gekomen, igenomen zijn, en Waalwijk voor de filmpost V Dieselrondrit tegen Oldtimers Show bij Old Time Movies Club I EOF: tus 1970 Pagina 10 >ON 20921 Oplage 52.530 MOEDERS RAKEN OVERBELAST (Foto Van Aarle) Zondag 11 - 18 uur Zaterdag 10-18 uur Kotterstraat 29-30 aug. GESLOTEN ^ECOLA en 17.30 uur. Vlij- :ester uur half geld. Nieuw - fris anders font Goed beheer in k j Perzische tapijten V. sociale voorzieningen, zonder welke onze maat schappij ondenkbaar is 708 en 32760 >36131, Sig. mag. >OP kNG )EI IT Deze ontwikkeling grijpt ook in onze stad om zich heen en er is geen denken aan, dat zij kan worden tegengehouden. Daarom zijn Frankrijk, Belj Enge' huize isel een ra ten tor Shiraz Hamadan Shlraz baby Karadja Beloudsistan Hamadan Darjasain Bokhara Shlraz Mini Alle voorkomende maten en tegen lage prijzen 1/ DROGIST^ Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 thtige 3HAL HAMOL - RIMMEL MAX FACTOR' PIUSPLEIN 6 <HOtK IMMASTtAATy/ plaatsen, in als ’Don Jos ’Escamillo’. te uit ject’ KONINKLIJKE LIEDERTAFEL „Souvenir dec, <=Wlontagnardó” Opgericht 27 oktober 1845 TILBURG en in ien en d. De grote ficien- peu- it nu uwingen ook 1970 The Academy of St. the Fields üe Marriner -■-yol, aanvang 20.15 uur Een gezellige opname van de kinder crèche aan de Besterdring, waar de leid sters de speciaal met schorten uitgerus te kinderen bezig houden met kleuren (Foto Van Aarle) JNZALEN 3 Tilburg 33484 i-diploma ilaatst en ien opge- Deskundlge Met certificaat vraag is i om crècl ook wijksgewijs Donderdag 27 augustus 1970 14e iaargang no. 678 Kom langs en overtuig u Keuze uit meer dan 1000en 155x110 f236,- 120x71 ƒ147,- 128x73 f 127,- 115x62 98,- 85x60 f 57,- 80x55 f 69,- 60x40 f 39,- 69x47 f 79,- 30x30 f 39,- Bi| 'n overlijden zowel 's nachts ol U eerst ons, wij nemen gen, betreffende de I von U over R.-K. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 25525 b.g.g. 33370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING tijdelijk tel. 25525 b.g.g. 33370 Dat Tilburgse moeders weinig gebruik maken van crèches moet niet geweten worden aan een afwij zende instelling, maar aan het feit, dat zij, uiteraard, veel familie en kennissen in de stad hebben en dus, wanneer de gelegenheid zich eens voordoet hun kinderen makkelijk ergens uitbesteed kunnen krij gen bij vertrouwde mensen. Moeders van buiten de stad hebben zulk een relatiekring niet en realiseren zich niet altijd, dat Tilburgse moeders die wel heb ben, en daarom concluderen zij te makkelijk, dat zij de enige vooruitstrevenden in de stad zijn. Maandag tot an mat zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur De leidster van de crèche voor peuters aan de Bes- terdstraat vertelde ons dezer dagen, dat het opmer kelijk is, dat de moeders, die hun kinderen daar onderbrengen voornamelijk mensen zijn, die van buiten de stad naar hier zijn komen wonen. Echte geboren Tilburgse moeders tonen weinig animo om hun kinderen uit te besteden. Dit behoeft niet per sé verklaard te worden als een vorm van discrimina tie, alsof Tilburgse huismoeders bezwaar zouden hebben tegen crèches. Wij hebben over dit onder werp al meer geschreven en daarbij gesteld, dat crèches in deze tijd een noodzaak zijn geworden en dat zorg voor de goede outillage en deskundige leiding onmisbare onderdelen zijn van het pakket dé Fotozaak Schouwburgring 10 Tilburg generale te Venray, luis Johan- ezorgen. Nieuwstraat 1 72 - Tilburg Kom langt en overtuig u Tel. 04250 - 24754 -31553 UITGAVE J. DE BEER - LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NS.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250 - 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Dongen-Loon op Zand-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek de moeders, die lan, dat zij richt? MEUBELTOOt Koestraat 113 Tel. 04250- Vrij triegt 1/ n in Uw famdie, als overdag, belt begraftnis CORDUROY’S Jacks en broeken In 24 kleuren en 48 maten. ’n Lekker ruig pak voor het werk, school of vrije tijd. Broeken v.a. 24,95 Jacks v.a. f 29,75 Grofrib corduroy broeken in toffe Franse pasvorm. Van 2 jaar tot de grootste herenmaat. Nieuw!! Onze herfstcollectie Shetland truien. Zie die nieuwe kleurenl! v.a. 18,95 Loop wekelijks binnen in de „shop" waar iedereen zich thuis voelt. CANADIAN STOCKS De cirkelopname is deze week genomen bij de opening van het wijkhuis ’t Forel- leke op Broekhoven. De omkranste meneer met zijn sigaar kan op ons bu reau een prijs komen halen van f. 10,—. Voorts een waardebon van f. 10,— van Broer de Laat, een waardebon voor een roestvrij-stalen vleesschotel van de Fa. Van der Kuip, een haantje van de Fa. Teckelenburg, een ijstaart van Kokkie Patat en een waardebon van f. 10,- van de sex-shop van Mourik. De winnaar van verleden week was de heer H. Jansen uit de Mimosalaan, die inmiddels zijn prijs in ontvangst heeft genomen. 5 september 1 Martin In the o.l.v. Neville M Aula Hogeschool 21 oktober 1970 André Tchalkowsky, plano 30 november 1970 Quartette Italiano, strijkkwartet 8 januari 1971 Amsterdams Kamer muziek Ensemble 29 januari 1971 Trio Italiano d’Archl, strijktrio 15 februari 1971 Alicia de Larrocha, plano 13 mei 1971 Maurice Gendron, cello Inlichtingen omtrbnt abonnementen, losse kaarten e.d. bij: de heer W. Mul ders, Stationsstraat 26, tel. 20643; Mu ziekhandel Splero, Stationsstraat 44, tel. 23223; Dankers Disco, Schouw- burgring 6, tel. 30594. nu: hoe krijgen dv :hes verlegen zijn, gedaa i-7jjs worden opgeric Onder de vele onderwijsinstituten treffen wij al vele jaren de handels avondschool aan, een echte Tilburgse instelling, waarvan vele inwoners van onze stad de inrichting en de doelstelling niet kennen. Reeds in 1908 nam de Gemeente het initiatief een avondopleiding te creëren, die gericht was op het bedrijfsleven. Overtuigd van de ge dachte, dat velen in de avonduren zich verder trachten te bekwamen op het terrein van de administratieve vakken, de moderne talen, machineschrijven en stenografie. Honderden leerlingen volgden de les sen in het gebouw aan de Langestraat, waar zij met energie de Rijks- diploma’s 3-jarige en 5-jarige handelsavondschool behaalden onder lei ding van volledig bevoegde leraren. Thans, ruim 60 jaar later, houdt de handelsavondschool nog steeds vast aan haar oorspronkelijk gestelde doel: personen, die overdag een betrekking vervullen, in de avonduren in de gelegenheid te stellen zich verder te bekwamen in de econo mische en administratieve vakken. In de toekomst wil men dit onder wijs voor personen tot 27 jaar overdag geven (het zogenaamde part time onderwijs). Op het ogenblik zijn hiervoor noch de gebouwen, noch de leraren beschikbaar en wil men dus naast zijn dagbetrekking een verdere vakopleiding volgen, dan is men nog steeds aangewezen op avondonderwijs. Het kan niet anders dan benadrukt wor den, dat dit een bijzonder urgente kwestie is, wat wij enige tijd geleden al zeiden te vrezen, dat particulieren louter uit winstbejag zich van dit ’han- delsobject’ meester maken, waardoor zowel door selectie, als door veel te hoge prijzen, de ontwikkeling precies de verkeerde kant in zal gaan, en waar bij vaverantwoord toezicht niet veel te recht zal komen. Aan de Handelsavondschool, waaraan zowel een driejarige als een vijfjarige cursus verbonden is worden per week 12 lessen gegeven in de handelsvakken boekhouden, handelsrekenen, rechts- en wetskennis, de Nederlandse, Franse, Duitse, Engelse handelscorresponden- tie, machineschrijven én stenografie. Afhankelijk van het aantal gekozen vak ken (niet alle vakken zijn verplicht) zal men twee of drie avonden per week de school moeten bezoeken. De vereniging NVBS Dieselrondrit zal op zaterdag 29 augustus om 10.00 uur de strijd aanbinden met een vijftiental veteranen-auto’s of ’Oldtimers’. Op dat tijdstip (startplaats Café Van Onsen- oort, Jhr. de la Courtstraat 1), vertrek ken de dieseltrein en de auto’s, uit Vlij men afgevlagd door de burgemeester van Vlijmen, mr. L. Schweitzer. Voor 90 pet. lopen de weg en de spoor baan parallel, zodat de race een aan trekkelijk beeld kan opleveren. De route loopt via Vlijmen, Nieuwkuik, Drunen, Waalwijk, Sprang-Capelle, Capelle Waspik, Raamsdonk en Raams- donksveer. Op het station in Waalwijk zal de rit onderbroken worden voor koffie met krentebrood. Zaterdag en zondag wordt in de Stads schouwburg door de Kon. Liedertafel, in samenwerking met de Bossche Operavereniging de opera ’Carmen’ op gevoerd onder regie van Edmond de Leur van de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen. Het is wel een uniek verschijnsel in Brabant, dat twee koren in zulk een goede samenwerking een opera ten tonele brengen. Er zijn meer dan 200 medewerkers, wat een indruk wekkende opvoering mogelijk maakt. De decors zijn ontworpen door leen Wessels, Toneelmeester van de Stads schouwburg. Het geheel wordt begeleid door het Brabants Orkest onder leiding van Jan Jansen. De solisten zijn, Mimi Aarden, van wie wij hierboven een foto n de titelrol Emile de Jonghe osé’, en Lou van der Werf als Een zeer goede opvoering kan worden tegemoet gezien. Na een eerste succesvol optreden van The Interstate Road Show in Old Time Movies Club De Hoeve, gaat het drive-in spektakel ook a.s. zondag weer van start. En dit dan met de D. J’s Pete Nolan en Jim Mc Quince, die een gewel dige show verzorgen, maar daarnaast draait bij de Drive-in een fijne licht show, vloeiende lichtbeelden en film show, die van 8 tot 12 uur duurt. Ex clusief voor Tilburg in Old Time Movies Club De Hoeve, aanvang 20.00 uur. avond’, Schalker van het Bossche diocesane 1 vele vererende uitnc waarvan er twee aanj wel 11 september in 1 bejaardenbond, ook het 20-jarig feest van de afd. Waalwijk. Op 26 september wordt opgetreden te Venray. Op uitnodiging van het dio cesaan bestuur van Limburg is de afd. Venray verzocht een Limburgse zan- gersdag te organiseren. Met een koor uit Haarlem zal het verplicht nummer van het V.A.R.A. bejaardenconcours van Karsemeier worden uitgevoerd. 25 september zal het koor als repetitie voor de zangersdag de zieken van het verpleeghu nes 23, een gezellige avond bez Bij de sociale faculteit van de Katholie ke Hogeschool te Tilburg is met ingang van 1 september 1970 benoemd tot lector in de sociologie van de ruimtelij ke ordening dr. F. Grunfeld te Naarden. De heer Grunfeld heeft gestudeerd aan de voormalige Politieke Sociale Facul teit te Amsterdam en promoveerde op 26 juni bij prof. Jolles aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, waar hij momenteel als wetenschappelijk hoofdmedewerker werkzaam is. Van 1955 tot 1958 was hij werkzaam bij de Gemeentelijke Sociale Dienst in Rotterdam en van 1958 tot 1965 bij de Dienst Stadsontwikkeling in dezelfde stad. Sinds 1965 is bij verbonden aan het Sociologisch Instituut van deze univer siteit waar hjj onderzoek deed op het gebied van het stedelijk wonen en te vens sociologie en sociale geografie doceerde. ^logische deskundigen :n zich reeds enkele :hap gegeven van daaruit resulteer- srblijf aan de jrote belang stelling verheugt en zeer goed wordt beheerd. Deskundige kinderverzorgsters passen daar op de kinderen, zij hebben speelgoed klaar en zij leren de kinderen in een gezellige fleurige sfeer met elkaar om te gaan. Opvoedkundig zijn daaraan geen problemen verbonden. Met één crèche is echter de kwestie niet afgedaan. Er is nu op de Heikant een tweede crèche in bedrijf, die eveneens hard nodig is, in verband met de snel betrokken flats in die wijk. Alles ver keert daar nog in ontwikkeling, maar de aanzet is helemaal verantwoord en dykinderen hebben het er heel goed naar hun zin. Crèches zijn een verschijnsel van een Medische en sociol veranderende wereld, maar die verande- in Tilburg hebber ringen zijn al lang gaande. Mogen deze jaren geleden rekenset instellingen in onze gedachtengang al deze problematiek en iets zijn van de laatste tijd, in het bui- de dan ook het kinderdagver tenland bestaat het probleem van de Besterdring, dat zich in gre overspannen jonge moeder met haar te stelling verheugt e kleine behuizing, met haar werkkring beheerd. Deskundige 1 buitenshuis en met haar tekort aan passen daar op de kin maatschappelijke relaties al heel lang, speelgoed klaar en zij fleurig Het is duidelijk, dat onze stad nog een groot aantal crèches zal moeten krijgen en het is ook duidelijk, dat deze ont wikkeling snel uit de hand gaat lopen als de instelling niet onder deskundig toezicht gebeurt. In 1968 is in samen werking met de directeur van de sociale dienst en de directeur van het bijzonder If gezinswerk en jeugdzorg een begelei- e, dingscommissie samengesteld, waarin dokters en verpleegsters en sociale des kundigen zitting hebben. De moeilijk heid is nu aan fondsen te komen, waar mee het oprichten van crèches kan wor den gefincancierd. Als ze eenmaal be staan kunnen zij zich doorgaans heel goed bedruipen uit de bijdragen, die de moeders betalen. Aan de Besterdring zijn de tarieven f. 3,- per halve dag, f. 6,- per hele dag 'en f. 23,- voor een hele week. De meeste moeders kunnen die lasten wel uit zichzelf opbrengen, voor degenen, die daartoe niet in staat zijn is in bepaalde gevallen de sociale dienst bereid om in te springen. De De Gemeentelijke Middelbare Handels avondschool wordt volledig door het Rijk gesubsidieerd, waardoor het schoolgeld, dat hoogstens f. 30,00 per jaar bedraagt, voor niemand een be zwaar kan z|jn. De school biedt moge lijkheden, zowel voor diegenen, die uit sluitend de basisschool hebben bezocht, s voor hen die reeds een Mulo- of lavo-opleiding achter de rug hebben, o kunnen naast de hierboven genoem- e diploma’s tevens de praktijkdiplo- la’s Boekhouden en moderne talen van de Nederlandse Associatie behaald wor den. Ter oriëntatie volgen hieronder de di verse aansluitingsmogelijkheden: Bezitters van een Ulo- of Mavo- worden in de vierde klas gepl kunnen dan in twee jaar worde voorlichting at van echtheid leid voor het diploma 5-jarige Handels avondschool en tegelijkertijd voor één der diploma’s Boekhouden, Nederlands. Frans, Duits of Engels van de Neder landse Associatie. Bezitters van leao-diploma kunnen hun studie helaas niet voortzetten aan een school voor dag-meao, daar er een te grote kloof bestaat tussen het eind niveau van de leao en het begin niveau van de meao. Deze leerlingen kunnen in de tweede klas geplaatst worden en zo hun studie op economisch en admini stratief gebied toch voortzetten. Zij, die hun studie aan een dagschool niet hebben voltooid en nu zonder dip loma een betrekking aanvaard hebben in het bedrijfsleven, kunnen door een studie aan de handelsavondschool nog in het bezit komen van een waardevol diploma. Zo geeft het driejarig diploma vrijstelling voor het middenstands examen. Afhankelijk van hun voorop leiding kunnen deze geplaatst worden in de tweede of dèrde klas. Ook personen, die van beroep verande ren en nu gekozen hebben voor de han- delsrichting kunnen aan de Handels avondschool alsnog opgeleid worden voor hun nieuwe beroep. Daarom zijn deze voorzieninger Frankrijk, België, Duitsland, Zwede Engeland reeds lang gemeengoed. De huizen zjjn daar, althans in de grote steden, reeds lang ingericht op efficien cy en op vertoon, en daar is voor ters weinig plaats. We kunnen dat prettig vinden of niet, de vernieui van onze tijd komen ook hier: ook on ze huizen worden klein, ook onze huis moeders krijgen te zorgen dat ze vooral spullen hebben, waarmee ze voor de dag kunnen komen, ook in ons maat schappelijk leven zal de relatiekring van de vrouw niet meer in eerste is, die zo grondig mogelijk moet worden ter hand genomen. Anders is te verwachten, wat Begeleiding wjj enige tijd geleden al zeiden te vre zen, dat particulieren louter uit werk verhoudingen en algemeen maatschap pelijke ontmoetingen met mensen met wie men niet op vertrouwelijke voet staat. Wie daarop niet terdege is voorbe reid zal dit geestelijk niet gemakkelijk verwerken. En daarvan is het kleine kind dan de dupe, want dit krijgt te maken met een eenzame, op zichzelf levende, in huis slovende moeder, die, al zal zij dit niet bekennen, door haar kind gehandicapt wordt in het zoeken naar maatschappelijke ontmoetings vormen. en .T.’J-i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1