DE ID Zonhove-wandeltocht op 30 augustus Zijstraten op Broekhoven krijgen éénrichtingverkeer Instituut Maatschappelijk Werk voor grondige reorganisatie u A\ o\v :nter :nter NEW /MSN OM PARKEERPROBLEEM OP TE LOSSEN OVERKOEPELING BLIJKT NIET AFDOENDE :NTER 3.95 i LeviSi 1 4 Kroketten Parochiële financiering blijkt niet meer voldoende Botsing van cultuurpatronen Telefoonstraat klaagt bij Gemeenteraadsleden Dr. Paardekooper benoemd aan Hogeschool Toonkunstkoor bereidt groot jaarprogramma voor traat ikbon WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT caiQinada Repetities hervat op 10 augustus 1970 - pagina 12 Oplage 52.280 (OOP EEN nu 11,95 pullovers n 6,95 □ij de men WEEK Contributies j HOENEN 1.50 >.50 16.000 gesprekken TIS -id lelies ANDEL 252. TO-BAND HIPPE MOEITEMAKERS? ïkenaar. voor Leonard van Vechelstr. 2 - Tilburg - Tel. 21499 FRITUURBEDRUÏEN MEISJES en JONGENS JJKKIE PATAT van 17 tot 25 jaar kunnen zich opgeven voor de kursus die in september begint. INFORMATIES EN AANMELDINGEN: 14-19-21 augustus van 2 tot 9 uur V. Elke vrijdag ZANGERS KUNNEN ZICH AANMELDEN NG ien Eucharistieviering vanuit St-Adelbertabdij VORMINGSCENTRUM jong-volwassenen \T 81 33401 Paletplein 5 Tel 35698 Korvelseweg 202a - Tel. 34016 de or het zi is be- ■N 3LADEN TS van de ontwikkeling in iden, gaat inzien. Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 DROGIST^ UITGAVE J. DE BEER LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250 - 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-dongen-Loon op Zand-Berfcel-Enschot-Moergestel en Hilverenbeek HAMOL RIMMEL MAX FACTOR' PIUSPLEIN 6 k HOEK EMMASTRAATy/ de geen slot m. tot één- ;ene zal nu de vraa r dan enerzijds s zijn teld, dat cers voor buiten talfge- heb- de f oók liturgie hemel-oi van der VOOR /eest kan hoogte is literatuur 1 was er ig gaande, voortaan >pname van de nieuwe diri- :t Toonkunstkoor Tilburg, Wim Dirriwachter.’ i bij het sft daar genoemd. Ie alterna- In het dezer dagen aan ons toegezonden Jaarverslag 1969 van het Instituut voor Maatschappelijk Werk, Tilburg, lezen we een interessante zin: (In het ver slagjaar) '...werd gezocht naar een structuur, waarin het hulpverleningsbeleid in het totaal van de instel ling meer centraal zou komen te staan en daardoor medebepalend voor andere beleidsaspecten.’ De taal van maatschappelijke werkers, vooral ip rapporten en verslagen, is berucht; elke zin heeft niet alleen ten doel overdracht van ideeën, maar moet zich bovendien ook nog naar alle kanten gedekt houden. Dit komt de verstaanbaarheid niet ten goede, want tus zendt de KRO- iering uit vanuit de Adelbertabdij te ctijnen hebt te houden op het pui het is hun dagelijks ebben zij hun liturgie aange- tijd o.a. door het gebruik n de andere >k de oude gregoriaanse gezangen gedeeltelijk wil len behouden. Zich conformerend aan de praktijk in Nederlandse Kerkprovincie hebben c de Benedictijnen gekozen voor de - van het feest van Maria-ten- ■opneming. De abt Dom Adelbert sr Wielen gaat zelf in deze dienst in deze manier van uitdrukken weegt om zo te zeggen een pond even zwaar als een ons. Wat deze zin tracht duidelijk te maken, in overeenstemming met de hele paragraaf, waaraan zij is ontleend, is dat het Instituut voor Maatschappelijk Werk toe is aan een algehele vernieuwing van opbouw. Dat is nogal wat. Het gaat dan ook niet de interne betrokkenen aan van het Instituut alleen, of andere belangstellen den in maatschappelijk werk, maar de hele stad. Nadere beschouwing van de problemen maakt dui delijk hoe dat komt. ’Een studie-op gent van het de heer Donderdag 13 augustus 1970 14e jaargang no. 676 Bij 'n overlijden in zowel 's nachts als U eerst ons, wij m gen, betreffende van U over R.-K. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 25525 b.g.g. 33370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHEIMINAPARK 127 Ook verkeerstechnisch betekent het éénrichtingsverkeer een vooruitgang. Tijdens een hearing hebben de buurtbe woners bij de burgemeester geklaagd PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING tijdelijk tel. 25525 b.g.g. 33370 Het is dan naar onze mening aan dege nen, die de Tiippe’ beweging zowat in de hand hebben, en zeker aan degenen, die in de genoemde gelegenheden de leidinghebben, ervoor_te zorgen, dat de traditionele bewoners in elk geval geen overlast hebben. Het kan inderdaad in de lijn van het beleid van de overheid gen te bevorderen, dat deze leiding t belang, van de ontwikkeling in de hand te hout MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel 04250-33484 Vrij toegang ■gens, niet ie wandel- :t geheel is en. Son heeft een liedt aan de lief- goed voorbeeld van ispel tussen overheid en dat door andere instanties t zal kunnen worden nage- Op zondag 16 augustus radio de Eucharistievier kerk van de St. A Egmond-Binnen. De Benedictijnen hebben een goede traditie op te houden op het punt van de liturgie: het is hun dagelijks werk. Uiteraard hebben zij hun litur past aan onze tijd o.a. door t van de landstaal. Maar van kant hebben zij toch ook Uw familie, overdag, belt nemen al de zor» ■e de begrafenis crijgbaar bij de Nieuwstraat 70, (F. J. v. Kem- ten, die de sn. In veel jaarverslag onge- die hulp uit over- :liënt naar de gemeente scialiseerde stichting, in len nemen de maat- U.S.A, corduroy broeken en jacks In kinder-, dames- en herenmaten. Kies uit 40 maten en 24 kleuren va. f24,95 Grof rib corduroy in perfecte Fran se pasvorm in kinder-, jongens- herenmaten. Fijne dracht voor komende herfst v.a. 22,95 Nieuwe voorraad shetland truien In V-hals, ronde hals of rolkraag. De nieuwste herfstkleuren v.a. f 18,95 Tot ziens CANADIAN STOCKS O De bewoners van de Telefoonstraat en omgeving hebben een petitie naar de Gemeenteraad gezonden om beklag te maken over het gedrag van bezoekers van de Carnaby Club, het Koffiehuis en het Trefcentrum voor de Werkende Jeugd in de Telefoonstraat. Vooralsnog lijkt de figuur raadselachtig. Waar het voornemen bestaat om per 1 januari althans de verandering te doen ingaan om de werkwijze te splitsen in kortlopende en langlopende gevallen, kan worden verwacht, dat het Instituut in de loop van volgend jaar voor pro blemen zal komen te staan, die niet in een handomdraai zullen kunnen wor den opgelost. Het zal goed zijn als de diverse instanties, die erbij betrokken zijn, zich daarop eens scherp zetten. de Broekhovensewe ,.g aangegeven bord. die éénrichtin"®’" c..Kele weken lat-., swend zijn zullen ze eningen geldig wor- lerdeel van een actie ilitie om het parkeerprobleem rijken baas De klagers hebben vastgestc enkele van genoemde bezoeke bijgangers, auto’s en vensters bespt met haarlak, dat ze gooien met ha vulde bierflesjes, dat ze een auto ben ontvreemd en onbeheerd in Eind hoven hebben laten staan en dat ze, onvoldoende, in doorzichtige poncho’s gekleed, blootsvoets door de straat fla neren. De schrijvers en ondertekenaars van de petitie verzoeken om scherper toezicht door de politie. Men verwon dert zich erover, dat de Carnabyclub tot vijf uur ’s morgens open kan blijven, of er geen sluitingstijd bestaat, en men ergert zich in het algemeen aan het ro ken van stickies en aan wat in het Amerikaans heet ’U behaviour and carryi- Men kan oordelen, d tussen zo sterk uitee patronen niet kunnen lijkt er op, dat deze hele wijl Bij de economische fakulteit van de Katholieke Hogeschool te Tilburg met ingang van 1 september 1970 t noemd tot lector in de wiskunde dr. M. H. C. Paardekooper te Valkens- waard. De heer Paardekoc in Zoeterwoude. I tuurkunde universiteit in 1969 t-1 aan de Tev, hoven. Hij is vanaf 1961 wetenschappelijk me dewerker aan de Eindhovense hoge school bü de onderafdeling der wiskun de. Sinds 1964 is hij tevens docent aan de Eindhovense opleiding voor het examen wetenschappelijk rekenaar. De repetities van het Toonkunstkoor Tilburg zullen worden hervat op donderdag 20 augustus a.s., onder leiding van Wim Dirriwachter, die sinds december 1.1. vast aan het koor is verbonden. Het komende jaar wordt belangrijk voor het Toonkunstkoor, omdat het met de grote uitvoering van 27 april 1971 in de Stadsschouwburg een onderdeel vormt van de evenementen in het kader van de actie Tilburg Totaal. Alsdan zullen worden uitgevoerd werken van Brahms, Mozart en Kodaly, een hoogwaardig programma dus, zoals van het Toonkunst koor mag worden verwacht. Eigenlijk lijkt dit vreemd. Dat een parti culier Instituut met zulk een belangrij ke taak er niet in kan slagen twee kwar tjes per hoofd per jaar uit de burgerij van de stad te halen zou er toch op moeten wijzen, dat er sprake is van een onjuiste visie op de zaak bij de stadge noten. Waarom, zo is men geneigd te vragen, dan geen lidmaatschappen en contributies, zoals bij het Wit Gele Kruis óf bij de Gezinszorg? Is algemeen maatschappelijk werk minder belang rijk? Krijgt niet iedereen in de nabije toekomst hiermee in steeds sterkere mate te maken? En dan twee kwartjes per hoofd... Wat zijn de gespecialiseerde stichtingen bereid te betalen voor een soort maatschappelijk VW-bureau, dat er voor zorgt, dat mensen niet bij de verkeerde instantie terecht komen en daar de tijd in beslag nemen, die anders beter besteed zou kunnen worden? den wisselbekers beschikbaar en ook extra prijzen voor I-2-3de plaats. Inlichtingen zijn verkrijgbaar 1 W.S.V. de Trekvogels, Son. Tel: 04990-1241 pen). Wij hopen dat de weersomstandigheden zo mogen zijn, dat wij kunnen spreken van een met zon overgoten natuur, dan zal het voor de wandelaars en voor deze gehandicapte kinderen een wandelfeest zijn. Een deskundigé jury zal de wandelgroe pen beoordelen en de prijzen toeken nen. Aan deze tocht kunnen deelnemen wandelverenigingen, jeugdverenigingen, school of andere vrije jeugdgroepen en allen die gaarne als individueel een wandeling willen maken in een andere omgeving. In 1969 namen 2.300 deelnemers deel. Muzikale medewerking verlenen de drumbands van: St-Leonardus uit Helmond, ’De windlopers’ uit Moer gestel en de Fanfare Pro Honoré et Virtute uit Son en Breugel. en ’lewd and lascivious i'ing on generally’. dat zulke botsingen eenlopende cultuur- uitblijven. Het vijk zich be weegt in de richting van bohémienwereld. Op zich is dit onverwachte ontwikkeling, per slot moet de, laten we maar zeggen: ’hippe’, subcultuur zich ergens concentreren en dan is die wijk nog niet zo ongeschikt. Maar anderzijds moet worden ingezien, dat dit voor de mensen, die er vanouds wonen, en die een traditioneel leef patroon aanhangen, ook weer geen pretje is. Door de verkeersvernieuwing in de bin nenstad begint Tilburg te beschikken over parkeergelegenheid langs de ver keersaders, die, alhoewel misschien nog niet helemaal afdoende, toch in veel opzichten als model kan gelden. In de zijstraten, waar zo langzamerhand voor elk huis één, of zelfs meer auto’s ko men staan, wordt het parkeerprobleem vooral steeds nijpender. Een oplossing die althans enige adem geeft is het in voeren van éénrichtingsverkeer, waar door in elk geval de lastige omstandig heden, dat rijdende wagens elkaar in die straten moeten passeren wordt opge heven. Het is van belang, aldus verne men wij van de verkeerspolitie, dat auto’s niet geheel of gedeeltelijk op de trottoirs worden geparkeerd, omdat het trottoir de natuurlijke weg van de voet gangers is en dat ook moet blijver Deze maatregel over te gaan tc richtingsverkeer is al in andere wijken, Specialiteiten Tegelijkertijd was er nog een andere ontwikkeling gaande. Maatschappelijk werk was voortaan niet meer een be drijf van mensen, die zich naasten- lievend voelden en hulp boden waar, en zoals, ze met hun gezond verstand dachten dat nodig was; het werd een vak, waarvoor men gestudeerd moest hebben, anders gezegd: het werd een beroep met specialiteiten. Met nogal véél specialiteiten. Het gevolg was, dat naast het Instituut talloze stichtingen als paddestoelen uit de grond oprezen, die elk een tak van maatschappelijk werk verzorgden en zich niet inlieten met andere takken: huwelijksproble matiek, speciale jeugdzorg, reclassering, zorg voor ongehuwde moeders, kinder bescherming, gezinshulp en wat al niet. Er zijn er in Tilburg zeker veertig, ieder op haar eigen terrein, en in organisato risch opzicht los staand van het Insti tuut. En helemaal daarbuiten langs ope reert de gemeentelijke afdeling voor sociale bijstand, die in de loop der jaren een halve slag heeft omgemaakt vanuit haar positie als openbare armenzorg. over het grote aantal ongevallen op de Broekhovenseweg. Deze maatregel zal ertoe bijdragen dat dit aantal vermin deren zal, als de omwonenden eraan gewend zijn. We hebben hier een effectief samens bewoners, d met vrucht volgd. Tegen 1 september zullen in diverse straten langs de Broekhovenseweg, als op de tekening aangegeven borden ge plaatst worden, die éénrichtingsverkeer aangeven en enkele weken later, als de bewoners eraan gev als verkeersverorder den. Dit is een onde van de pol in de zijstraten van de woonwi te worden. Die oorsprong is voor maatschappelijke werkers een erfelijke belasting. Terecht of ten onrechte speelden de charitatieve congregaties het klaar om iedereen die een beroep op hen deed een schaamte gevoel te geven, en nog altijd is het odium van ’liefdadigheid’ niet van het maatschappelijk werk afgenomen; of schoon ze eigenlijk wel beter weten, denken veel mensen nog altijd zo. Toen na de oorlog de nieuwe inzichten over maatschappelijk werk baan braken en met name begrepen werd, dat een maatschappij een totaliteit vormt en dat de leden daarvan maar integraal voor elkaar hebben te zorgen, wilde de maatschappij blijven functioneren, was men maar al te verlangend van die pa rochiële liefdewerken af te komen. Niet in het minst omdat er ’rijke’ en ’arme’ parochies waren en de ’arme’ parochies veel meer geld nodig hadden voor lief dewerken dan de ’rijke’. Pijlsnel werd ingezien, dat er één overkoepelend in stituut moest komen, dat zijn maat schappelijke werkers naar de bedreigde punten in de stad dirigeerde en dat ge financierd moest worden uit de verenig de middelen van alle Tilburgse parochies. Zo is het Instituut ontstaan en het zit nog altijd te houden met de gevolgen. niet meer volstaan en ook zal het Insti tuut niet meer kunnen volstaan met vijf wijkhuizen. Bovendien zal het team moeten worden uitgebreid. Het lastige punt is hierbij uiteraard de financiering. Het Instituut wordt voor vijfenveertig procent gefinancierd door het Rijk en voor vijfenveertig procent door de Ge meente. De overige tien procent moe ten komen uit particuliere bijdragen. Ook hier zien we de parochiële erfenis: die tien procent komen tot dusver nage noeg geheel uit de budgetten van de parochiekerken, budgetten, die mede door de toenemende onkerkelijkheid sterk teruglopen. Het Instituut staat dus voor de nare bevinding, dat het niet kan uitbreiden, al staan de overheids bijdragen zulk een uitbreiding wel toe, omdat de benodigde tien procent uit particuliere bron niet wordt gehaald. Dit komt neer op plm. f. 55.000,- per jaar. Men ziet geen kans om daaraan te komen. Het komende seizoen zijn er verschil lende concerten gepland o.m. wordt een concert gegeven met orgelbegelei ding in de Petrus en Pauluskerk en zal worden deelgenomen aan het waarde- ringsconcert van de Gemeente Tilburg op 15 november a.s. Het koor heeft intussen dringend be hoefte aan aanvulling van dames en he ren die willen profiteren van een gron dige muzikale vorming onder voortref felijke leiding. Men moet dit niet gering schatten. Lid worden van het Toon- Bij deze en gêné zal nu de vraag rijzen: ’Maar als daar dan enerzijds ’De Ge meente’ is, en anderzijds zijn er tiental len gespecialiseerde stichtingen op aller lei maatschappelijk gebied, waar is dan dat overkoepelend, interparochieel In stituut voor Maatschappelijk Werk nog voor nodig, dat in feite niets over koepelt? Enig nadenken zal doen in zien, dat zulk een instituut inderdaad hard nodig is, en steeds harder nodig wordt. Juist door die veelzijdigheid van al die stichtingen weten terzake onge schoolde mensen nauwelijks of niet dat ze bestaan en dat ze daar terecht kun nen. Het is onmogelijk voor al die in stellingen, ieder voor zich een voorlich tingsorgaan op de been te houden, dus dat voorlichten naar buiten toe gebeurt eenvoudig niet: heel veel mensen weten niet hoe zij zich daar moeten melden en wat ze bij zich moeten hebben om ge holpen te worden. Dit nu is in veel gevallen de functie van het Instituut waarvan hier sprake^Het beschikt over vijf wijkhuizen in de stad en over tweeëntwintig beroepskrachte cliënten hulp kunnen bieder gevallen, volgens het veer 40 pet., bestaat i dragen van de cliënt of naar een gespeet de overige gevalle schappelijke werkefs van het Instituut de zaak zelf ter hand en trachten deze tot een oplossing te brengen. Als erfstuk van de oorspronkelijke in terparochiële werkwijze werken alle functionarissen individueel de hen in handen komende gevallen af. Het is duidelijk, dat dit inefficiënt is. Niet al leen worden zij op die manier overbe last en kunnen de langlopende zaken, die eigenlijk het voornaamste zijn, niet afwerken, omdat zij zich gedurig onder broken zien door ertussendoor komen de kortlopende zaken, maar bovendien krijgt de ene functionaris op een be paalde post veel meer te doen dan de andere, en vaak zaken, die hem niet liggen omdat hij daarin niet gespeciali seerd is. Dit is reeds lang in het Insti tuut ingezien en thans wordt luidens het jaarverslag en luidens de directeur, drs. G. Th. Denisse, met wie wij een onderhoud hadden, dan ook getracht te komen tot een andere organisatievorm. Men wil drie maatschappelijke werkers speciaal beschikbaar stellen voor kort lopende gevallen en de rest van het team als geheel inzetten bjj langlopende gevallen. Als we weten, dat in 1969 bijna 16.000 gesprekken gevoerd wer den, kunnen we concluderen, dat die 22 mensen nogal wat te doen hebben. Parochieel geld Dit is echter niet alleen een organisato rische kwestie. Steeds meer zal het de taak worden van de drie ’kortlopende’ functionarissen om de mensen te be geleiden naar gespecialiseerde instan ties, hen uit te leggen wat hun rechten en mogelijkheden zijn en uit te zoeken, wat er precies aan gegevens moet zijn om de procedure op een voor de cliënt gunstige manier te doen verlopen. Wordt dit in wijdere kring dan thans het geval is bekend dan zal een drietal kunstkoor betekent niet op de repeti ties met een partij voor de neus een aantal malen het onderhavige werk doorzingen, het inpliceert tevens een intense scholing en stemvorming, solfège en algemene muzikale vormana lyse, waar speciale cursussen voor zijn, die aan contributie niet meer kosten dan f. 1,75 per maand. Wie een aantal jaren lid van dit koor is gewe zeggen, dat hij wel op de hc gekomen van wat de muzieklit zoal te bieden heeft. ooper (38) is geboren Hij heeft wis- en na gestudeerd aan de Rijks te Leiden en promoveerde bjj prof. dr. G. W. Veltkamp technische Hogeschool te Eind- bijvoorbeeld in de bomenwijk en 1 Rooseveltplein, genomen en heef goede resultaten afgeworpen. De politie heeft op Broekhoven de buurtbewoners ingeschakeld bij de voorstudie. Er wer den enquêteformulieren rondgestuurd met een aantal vragen en twee alterna tieve oplossingen ter keuze. Op dit vra genformulier werd door 200 van de 356 aangeschrevenen gereageerd, wat een gunstig resultaat kan worden Daar de voorkeuren voor de tieve oplossingen half om half uitvielen heeft de verkeerspolitie een en ander gecombineerd en is uiteindelijk met deze oplossing uit de bus gekomen ir de hoop de meest bevredigende te heb ben getroffen. We menen, dat een kort overzicht van het tot stand komen van het Instituut de zaak beter zal belichten. Het Insti tuut is ontstaan uit de voormalige pa rochiële charitatieve organisaties. Vroeger had elke parochie een aantal congregaties voor het verlenen van lief dewerken, St. Elizabeth, St. Vincentius, de Derde Orde, en soms werd Jen per soonlijk beroep gedaan op de [pstorie. Dat was in Tilburg destijds wat tegen woordig maatschappelijk werk heet. Het Toonkunstkoor is tegenwoordig ge huisvest in het gebouw ’Terra Nova’, Nieuwlandsstraat 44. Gegadigden kun nen donderdag 20 augustus a.s. tussen 7.30 en 8.00 uur ’s avonds komen ken nismaken met het koor en met de diri gent. Ook jongeren vanaf 16 jaar zijn zeer welkom. Men kan ook inlichtingen bekomen bij de secretaris, de heer P. Kolen, Kwendelhof 220, tel. 73896. De Zonhove-wandeltocht welke gehou den wordt voor de gehandicapte kinde ren van Huize Zonhove een afwisselen- mtspanningsdag te bezorgen, door zien komen en gaan van de deelne mers en van na het lopen de door de wandelaars gekozen afstand terug te zien komen. Met de muzikale omlijsting van enkele drumbands, welke aan dit alles een feestelijke tint geven. Het is voor vele van de jonge mogelijk daadwerkelijk aan de tocht deel te nemen, maar het1 een feest voor hun oger prachtige natuur en bi hebbers volop gelegenheid daarvan te genieten. De afstanden zijn 5, 10, 15, 20 km. De start heeft plaats om 13.00 uur Huize Zonhove te Son. Inschrijfgeld deelne mers 6 t/m 13 jaar f. 1,- en 13 jaar en ouder f. 1,25. Een prachtige medaille is beschikbaar en voor de groepen een fraaie groeps- prijs vervaardigd door H. Potters. Te vens zjjn er nog op verschillende afstan- *4 o\ GEMEENTEPOLITIE TILBURG Hoo/dbureau AFD. VERKEER Situatietekening i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1