J 3 Slagers willen coöperatief kostprijzen gaan drukken f Werkende jongeren moeten zelf recht op onderwijs waar willen maken algemene vorming onmisbaar r ejkkie Patat BRADERIE in de Jul. van STOLBERGSTRAAT 1 4 Kroketten De jeugd moet waarden aanleren Fotowedstrijd Tilburg-Noord Grote 50 km-mars van de ’Wolstad’ Stunt van ’Radio Elizabeth’ Schelpen wonderwereld van natuurschoon Kascheque niet meer overdraagbaar "Retye* WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT, Stijgende belangstelling voor binnenlands toerisme caiQinada filmpost uli 1970 - pag 20 Oplage 52.280 REPORTAGE ’HAIR’ Algemene vorming I j waar CENTRALE BEWIJST HOOGSTE NUT 1 Onderwijs i door FRITUURBEDRUVEN Naar achool of kantoor iugusl ichter Op DIT moment: BROMFIETSEN VELE ATTRACTIES - KOOPJES - GEZELLIGHEID MORGEN (VRIJDAG): Een hele os aan het spit! KEES VAN ASTEN Stationsstraat 49 Tilburg-Tel. 26392 Kom naar de Juliana van Stolbergstraat Elke vrijdag op een nieuwe bromfiets Vanaf 3.00 uur 's middags een ongekend evenement voor Tilburg! Trek in een broodje os? wat verder verschiet. Niettemin is aan te zien, dat het daar ook in ons land ooit naar toe zal moeteij. i een >men Ruim parkeerterrein achter Harmonle-theater In diverse uitvoeringen en kleuren o.a. GAZELLE - BERINI KAPTEIN MOBYLETTE VESPA - PUCH Zie onze nieuwe prachtige kollektle istus inzen- de Falla- eet niet achter res, leeftijd en kwam tere on- rootwinkelbedrijven die al sii tent hadden. een zo wordt. t en een iliek. I DROGIST^ UITGAVE J. DE BEER - LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle—dongen-Loon op Zand-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek Elastieken kousen Steun kousen PIUSPLEIN 6. N HO*K IMMASTlAATy/ sn. Sinds kort controleren de fabrieken nagenoeg de gehe markt grote varkensfokk* contractutv* brieken en te su- kopen >twin- laals waarom teren is het ngesteld en ender. Paletplein 5 Tel. 35698 Korvelseweg 202a - Tel. 34016„ i geeft een te zien ten vorig jaar, dit ondanks 1 augustus wordt in de Juliana Van Stolbergstr* 10 uur ’s avonds een ouderwets-gezellige Bradei misatie onderhoudt bo- .ten met het bedrijf waar- ding komt en met volledig mogelijk gehouden met het jil. Het is van het 1 voor de individu- een mo- icht, een rechtvaardigt l van augustus tal liggen. Jen, v "ie de sze prestatie- niet deel te De trein wordt hoe langer hoe meer ingeschakeld bij het binnenlands toerisme. Dat komt duidelijk tot uiting in de stijgende aantallen deelnemers aan bijvoorbeeld de NS-tienertoer, de vakantiedagtochten en de achtdaagse reizen. Ook de achtdaagse kriskras-abonnementen vinden meer aftrek dan vorig jaar. Over de hele linie is een duidelijke tendens waarneembaar in de richting van een echte vakantiespreiding: het toerisme buiten het traditionele vakantie-zomerseizoen neemt zienderogen toe. Het is altijd een interessante vraag in hoeverre dit regeringsbesluit is verhaast door de grote demon stratie die verleden jaar door meer dan 10.000 werkende jongeren in Den Haag werd gehouden en waarbij gelijkberechtiging op het gebied van ontwik keling werd geëist van werkende en studerende jon geren. Donderdag 6 augustus 1970 14e jaargang no. 675 grote vlees- tele varkens- grote varkensfokkerijen zijn tueel gebonden aan de vleesfa- voor inkoopcombinaties Nu is een getal van 10.000 jongeren een heel iets als demonstratie, geheel van de lijkberechtiginj maar een klein vraag of ook de andere dat verder onderwijs in misbaar is, het zaak her MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250-33484 Vrij toegang Onder de naam Coöperatieve Tilburgse Slagerscentrale begon de inkoopcombi- natie in een noodgebouwtje i het abbatoir met de gezamelijl van bij-artikelen en verpakking len voor een aantal slagerijen, begreep een groot aantal Tilbv gers het nut van een dergel en het ledental groeide ges zoals nu het geval is 80 sla, Tilburgse slagerscentrale zijl ten. Per 1 augustus heeft de regering een voorwaardelijk arbeidsverbod ingesteld voor 15-jarigen. Meisjes, die in het huishouden gaan werken zijn daar nog van uitgezonderd, maar over het geheel komt deze maatregel overeen met het verhogen van de leer plichtige leeftijd tot 15 jaar. Deze ontwikkeling ligt in de lijn van de evolutie van de samenleving. Neder land is daar laat mee; in tal van andere landen is de leerplichtige leeftijd al opgetrokken tot zeventien of zelfs achttien jaar; in ons land ligt dat nog in een er sprake is van een protest- maar het maakt op het jongeren, die aan die ge- ig behoefte hebben, toch sin percentage uit. Het is de re jongeren inzien, hun leven on- en als ze dat niet inzien is m dat te laten zien. dé Fotozaak agens, Dr. mtrum voor raat 26. Onlangs het St.-I tage linger burg, zelf, 1 views cjjfers die betrekking achtdaagse kriskras- iroor reizigers boven de noteerde de NS 1500 p een totaal van 66.000 jaar. In april van vorig jaar en tot 3000 op een cijfers over Consumptieschappen’ Er wordt veel kwaad gezegd over de ’consumptieschapen’, waarin de maat schappij haar leden tegenwoordig aan het veranderen is: niet alleen moet een mens werken om geld te verdienen, 20 ja maar hij moet ook voldoende vrije tijd Voor krjjgen om dat geld weer uit te geven en zo de geldcirculatie en de werkgelegen heid aan de gang te houden. Daar is zeker iets van aan. Zeer velen, met na me jongeren, vallen gemakkelijk ten prooi aan consumptieve exploitatie, an ders gezegd, zij kunnen in het leven over weinig anders denken en praten als mingscentrum voor Jonj Deelenlaan 6 en Vormingscer Meisjes, Bisschop Zwijsenstra Erkende onderwijsinstellingen, die op deze rechtsverhouding gericht zijn zijn: Beroepsbegeleidend Onderwijs, het s ecretariaat van de Streekschool is geves tigd Jan van Oisterwijkstraat 1Vor- >n de inkoopcombi- tegenover jke inkoop rerpakkingsmateria- I slagerijen. Al snel 1 Tilburgse sla- slijke instelling °estaag tot er slagers bij de lijn aangeslo- 16 jaar of ouder is kan ;n betaling va irijfgeld. Daarvoor ontvar rvenir aan de tocht; wi op 50 inj De schoolorgan vendien contact* uit de betrokken leerlir de ouders, zodat zo rekening kan worden g karakter van de pupil grootste belang zowel ele jongere alsook voor de hele toe komstige maatschappijstructuur, dat van deze vormen van onderwijs ruim mogelijk gebruik gemaakt Zo’n zeven jaar geleden diende de heer Th. G. Doorenbosch op vergadering van de Slagerspatroonbond een voorstel in om te koi tot de oprichting van een inkoopcombinatie voor slagerijen. Deze inkoopcombinatie was bedoeld om slagerspatroons te helpen bij het opnemen van zogenaamde brache-vreemde artikelen in hun assortiment om te kunnen concurreren tegen de prijzen van kruideniers en met name grootwinkelbedrijven die al sinds jaar en dag vleeswaren in hun assortim* Dat illustreren de hebben op de abonnementen (vc 20). In april ’67 i deelnemers op voor het hele ja; was dat aantal gestegen totaal van 84.000. De cijfers over sep tember vertonen hetzelfde beeld: 4600 jin ’67 tegen 7100 in ’69. Afgaande op de resultaten tot nu toe verwacht men bij NS dat het totaal aantal deelnemers dit jaar tussen de 100.000 en de 120.000 zal ligger De tienertoer blijkt ook dit jaar bestseller te zijn. Er zijn er op dit ment al meer dan 80.000 verkoc aantal dat de verwachting i dat het totaal aan het eind in de buurt van de 120.000 za wordt het steeds moeilijker om vol doende varkens te bemachtigen om de eigen leden tegen concurrende prijzen vlees te kunnen aanbieden. Om hier iets tegen te doen heeft de Coöperatieve Tilburgse Slagerscentrale een plan ont wikkeld dat even uniek als ambitieus is in de Nederlandse slagerswereld. Als eerste van de 37 in Nederland werk zame slagers-inkoopcombinaties gaat de Tilburgse slagerscentrale zich toeleggen op de varkensfokkerij. Het project dat in mei van start is gegaan met een hon derdtal zeugen zal in 5 jaar uit moeten groeien tot een grote fokkerij met 600 fokzeugen en een totale waarde van ruim tien miljoen gulden. Met dit aantal zal de produktie van varkensvlees voor de leden in eigen hand worden geno men en niet langer afhankelijk zijn van een door anderen gecontroleerde markt. Zondag a.s. zal Tilburg getuige zijn van een belangrijk evenement op het gebied van de wandelsport t.w. de Tweede Wolstadmars, een dagtocht over 50 km in de omtrek van de stad. Het is een belangrijke gebeurtenis, die naar het zich laat aanzien in wijde kring belang stelling trekt. 50 km is natuurlijk een bijzonder zware opgave dus alleen ge trainde wandelaars zullen zich aan de start kunnen pielden. De organisatie be rust in handeh van de W.S.V. ’De Wol stad’, die opereert onder auspiciën van de K.N.B.v.L.O., van de Wandelkring Noord Brabant (Toertocht) en van de N.L.A.W.B. die toezicht houdt op de prestatietocht. Aan de mars is namelijk een prestatietocht verbonden, waarin de deelnemers rivaleren, wie de tocht het snelste maakt. Aan deze tocht behoeft men echter iu nemen. Iedereen, die 16 deelnemen tegen betaling van f. 5,- in schrijfgeld. Daarvoor ontvangt men een souvenir aan de tocht; wie geen prijs stelt op zulk een souvenir kan voor f. 3,50 ingeschreven worden. De start vindt plaats zondag 9 augustus om 10 uur ’s morgens bij Café Hoogar- die aan de Gasthuisring. Het parcours bestaat vrijwel geheel uit verharde we gen en loopt door de mooiste dreven van Midden Brabant. Gezien het formaat van deze wandel- wedstrijd mag worden verwacht dat de deelname uitermate groot zal zijn. Degenen die deel willen nemen aan de fotowedstrijd moeten wonen in de wijk Stokhasselt, Heikant of Quirijnstok. U kunt voor deze wedstrijd twee onder werpen kiezen: foto’s uit de wijk Hei kant of foto’s van uw vakantie. U mag maximaal 3 foto’s inzenden met een minimale afmeting van 9 x 9i Alleen zwart wit foto’s en dia’s worden geaccepteerd. De categorieën zijn onderverdeeld in twee groepen, te weten een groep tot jaar en een groep vanaf 2O’jaar. jr hen die hun foto’s geheel zelf afwerken wordt een extra prijs toege kend. U kunt de foto’s tot 30 augus den aan: Mevr. v.d. Akker, straat 88, Tilburg. Vergee' op de foto uw naam, adre onderwerp te vermelden. De prijzen bestaan uitwaardebonnen: 1ste prijs f. 25,-, 2e prijs f. 15,-, 3e prijs f. 5,- en een publieke prijs van f. 25,-. Alle foto’s worden tentoonj blijven eigendom van de inzen lelpen zelf kan men ook lik dat de mens van de ieren maakt. Zo wordt uitvoerig eld de oester- en mosselteelt, het parels en cameeën. zoek kan men tot 1 okto- (ook op zondag) van 2-6 jumgebouw aan iter de stads- Op donderdag 6 en vrijdag 7 augustus wordt in de Juliana Van Stolbergstraat tussen 10 uur ’s morgens en 10 uur ’s avonds een ouderwets-gezellige Braderie gehouden, waarbij alle winkeliers met hun handelswaar letterlijk op straat zullen staan en dan nog komen met speciaal voordelige aanbiedingen. Fleurige kraampjes die ’s avonds gezellig verlicht zijn zullen de attractie nog verhogen. Meer dan ooit is er dit jaar op gelet, dat in deze betrekkelijk kleine straat vrijwel elk artikel te vinden zal zijn. Het gehalte van de artikelen wordt trouwens wel gegarandeerd door de reputatie die deze originele winkelstraat in de loop der jaren gekregen heeft. Vrijdagavond zal aan de Braderie nog een unieke attractie worden toege voegd. Er zal een hele os aan het spit worden gebraden en de voorbijgangers zullen in de gelegenheid worden gesteld van het vlees mee te eten. Ditzelfde is onlangs met groot succes gebeurd tijdens de kunst- en antiekmarkt te Hilvarenbeek, waar fotograaf Frans de Kok uit deze gemeente bovenstaande fraaie opname maakte. over het kopen van nieuwe dingen, en van weer nieuwere dingen, als de nieu we dingen uit de mode zijn. Ér is sprake van een zekere weerloosheid, van een onderling gegroeide mentaliteit, die niet bij machte is iets au serieux te nemen, als het niet ergens gekocht is. Dat de economische wereld daarbij aanknoopt ligt min of meer in de rede, want de in beginsel vrije economie, die onze sam enleving voorstaat is een vrijwel blind proces, dat uitsluitend gericht is op financieel rendement. het verschaffen van mogelijkheden aan de jeugd om de welvaart elk op eigen manier te leren vertalen in welzijn. Dat is niet mogelijk zonder fundamentele vorming; men moet eerst de normatiek kennen, waarlangs de waarde van be levenissen kan worden, vooraleer die belevenissen zelf kunnen worden beoor deeld. Tijdens de protestmars van de jongeren, waarover hierboven, onder meer naar voren, dat bet* derwijsmogelijkheden zouden resulte ren in een wat duidelijker inzicht bij de jongeren zelf in wat zij eigenlijk, vaak volkomen terecht, van de maatschappij verlangen. Na de leerplichtige leeftijd, t doorgaans vijftien jaar, heeft el re het recht op één dag in onderwijs op kosten van de w* Daarvoor moet hij/zij wel zijn inge schreven in een erkende onderwijsin stelling en uiteraard die instelling geregeld bezoeken. Dit geldt tot de tijd van achttien jaar. Deze vormingsscholen zijn, naar wij tij dens een gesprek vernamen, op de te verwachten toename ten volle bere kend. Het beroepsbeleidend onderwijs geeft de leerlingen gelegenheid het be roep waarin zij al werkzaam zijn beter te leren kennen. Vormingscentra leggen zich meer toe op algemene ontwikke ling, wat meer zal aansluiten op de toe komst. Er worden lessen gegeven in kri tische bezinning op levenswaarden, men leert discussiëren, men leert actuele ge beurtenissen in onderling verband bren gen, men krijgt culturele vorming, sport, handenarbeid; en meisjes krijgen aanvullende lessen in specifieke vrouwe lijke vaardigheden, die zij later in haar huishouden zullen moeten kennen. Vanaf 10 augustus kan men zich bij de genoemde scholen aanmelden. Het is nog niet zo lang geleden, dat de school er voor veruit de meeste leerlin gen was om hen klaar te stomen voor een beroep. Als men maar de mogelijk heid kreeg te leren zijn kost te verdie nen dan was het onderwijs al zowat geslaagd, meende men. En die ’men’ dat waren zeker niet op de eerste plaats de leerkrachten, maar heel vaak eerder de ouders, die hun kinderen wel eens wat wilden zien ’inbrengen’ en ook was er een overgroot aantal scholieren, dat weinig gevoel had voor de intellectualis tische vormingsmethoden, die de mees te scholen kenmerkten; zij wilden liever de praktijk in, en een belangrijk ele ment van die praktijk werd uitgemaakt door geldverdienen. Op de vormingsschool leren jongeren in discussiegroepen actuele gebeurtenissen kritisch bespreken en herleiden tot alge mene levensbeginselen. Dit is van grote waarde bij het beoordelen van vitale problematiek in het praktische leven. In het Natuurhistorisch Museum te Til burg vindt op het ogenblik plaats de zomer-expositie ’Schelpen, een wereld van ongekende schoonheid’. Schelpen zijn huizen voornamelijk van slakken, tweekleppigen en inktvissen. Vooral bij de zeeslakken uit de Tropen en Sub tropen komen bijzonder fraaie soorten voor. Een aantal van de mooiste schelpen uit de verzamelingen van het Tilburgs Na tuurhistorisch Museum is thans ten toongesteld. Door ruimtegebrek kon helaas maar 1/5 gedeelte van het totale bezit van het museum op dit gebied worden geëxposeerd. Behalve de sche’ zien het gebrui schelpdie behandel parelmoer, de pa Voor een bezo< ber dagelijks uur terecht in het museur de Kloosterstraat, achtc schouwburg. De winnares van de cirkelfoto van de laatstuitgekomen ’Koerier’ was mevr. E. Verschueren, Louis Bouwmeesterplein, die inmiddels haar prijzen wel zal heb ben geïncasseerd. Bovenstaande foto werd gemaakt op een bruiloft in Loon op Zand, de omcirkelde dame kan zich melden voor f. 10,— van de ’Koerier’, een waardebon van f. 10,— van Broer de Laat, een waardebon voor een roest vrij stalen vleesschotel van de Fa. M. J. van der Kuip, een haantje van de Fa. Tecklenburg, en een ijstaart van Kokkie Patat. Sedert 1 augustus is de mogelijkheid om op de achterzijde van de kascheque te verzoeken het bedrag aan een derde uit te betalen vervallen. Er komt bovendien een ander model kascheque van de Postgiro; de vorm wordt gelijk aan die van de nieuwe ge garandeerde girobetaalkaart. Oude kas cheques worden na 1 augustus nog uit betaald onder de thans geldende voor waarden. Het niet-overdraagbaar maken van de kascheque is gedaan om zoveel mogelijk te voorkomen dat niet-rechthebbenden kascheques verzilveren. Er zijn een paar gevallen voorzien waar in uitbetaling van een kascheque aan een gemachtigde kan plaatshebben, na melijk indien deze in het bezit is van een postmachtiging, dan wel van een giropas voor gemachtigden. Deze laatste persoon moet dan een toe gelaten legitimatiebewijs van de reke ninghouder of diens giropas, alsmede zijn eigen legitimatiebewijs kunnen to nen. Moet in deze beweging, die onmisken baar in gang is, op een verstandige ma nier tegenstroom worden gegeven, dan zal een beroep moeten worden gedaan op het onderwijswezen, dat niet gericht is op economisch rendement, maar op De sector achtdaagse reizen stijging van ongeveer 10 pet. t opzichte van het vorig jaar, di een nog immer toenemende concurren tie van goedkope buitenlandse reizen. Opvallend is hier dat de nieuwe reizen naar de Harz en Taunus uitstekend lo pen. De vakantiedagtochten (binnenland) vertonen eveneens een duidelijke groei, een groei van ongeveer 10 pet. vergele ken bij de cijfers van 1969. De tochten naar Amsterdam, Harderwijk, Zand- voort, Utrecht en het Evoluon in Eind hoven zijn het meest populair. Daar naast bestaat er dit jaar opvallend veel interesse voor Artis en Ouwehands’ die renpark in Rhenen. Wellicht spelen de verontrustende publikaties over onze dierenparken hier een rol. tijd een prettig samenwerkingsverband gevormd. De Slagerscentrale heeft mo menteel 7 man personeel en twee vrachtwagens voeren de bestellingen uit. De grondopzet het drukken van het kostencijfer is goed geslaagd want naar schatting is het kostencijfer met zo’n 4 a 5 pct. gedrukt. Waarom wist de heer Doorenbosch niet te zeggen maar tot een gezamenlijke reclamevoering is het vooralsnog bij de slagerscentrale niet ge komen. Helaas zo verzucht hij want zo kan het gebeuren dat grote supermark ten een belangrijk deel van de omzet weg kunnen snoepen ondatiks het feit dat het vlees bij de ’vakman slager’ vaak goedkoper is dan dat van die grote permarkten. ’Adverteren doet verkc dat kun je duidelijk aan die groot kelbedrijven zien en nogma weet ik niet maar advert* stiefkind van het slagersbedrijf.’ s werd via de huisomroep van -Elizabethziekenhuis een repor- uitgezonden van de Hairvoorstel- en in de Tilburgse Stadsschouw- Naast gedeelten uit de musical bestaat deze reportage uit inter- s met o.a. regisseur Anthony Crutchley, enkele hoofdrolspelers uit de Hair-cast en een groot aantal reacties van het publiek. De presentatie hiervan is in handen van Peter van der Aa, ter wijl de opnamen gemaakt werden door Hans van Dijk. Hoewel het verboden was tijdens de voorstellingen opnamen te maken, zijn de makers van ’Hair in Tilburg’ er toch in geslaagd de juiste sfeer van het geheel over te brengen, omdat men beslag wist te leggen op een originele live-opname. ’Radio Elisabeth’ zal graag de band van deze reportage in bruikleen afstaan aan bedlegerige of gehandicapte tieners, die niet in de gelegenheid waren Hair te bezoeken. Belangstellenden kunnen zich hiervoor in verbinding stellen met Hans van Dijk, tel. 31168, of met de Studio van het St.-Elisabethziekenhuis. Nieuwe start Eind vorig jaar werd aan de Enschotse straat een nieuw pand betrokken dat beter was aangepast aan de groeiende behoefte van de slagerscentrale en de bij haar aangesloten leden. Inmiddels had zich op het gebied van het vers vlees de slagerscentrale genesteld op het abattoir om zodoende de monopolie positie van de vleesgrossiers aan te tas ten. En hoewel deze grossiers dit in het begin met lede ogen zagen gebeuren heeft zich tussen de Slagerscentrale en de diverse grossiers in de loop van de thans dus elke jonge- i de week werkgever, zijn i— erwijsu.- ling ook t de leef- u’

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1