fc ilA lJLN I :omt A Reizen in Canada Simenon kijkt niet op een boek Spelelement van belang bij ontwikkeling van het kind Avro brengt in zomerseizoen een viertal nieuwe feuilletons staat heet ’Rood Volk’ Amerika s zesenveertigste irg In Nederland wordt iedere anderhalve minuut een bloedtransfusie gegeven Donderdag 18 juni 1970 - pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER I juni 1970 - pagina 6 oge NIEUWE FILMSERIES WESTEUROPESE PREMIERE Door de lucht HIJ SCHREEF ER MEER DAN 3000 zoor meisjes ■•den muziek en ni ook van Per boot iplopen tot VEEL OPVOEDERS MAKEN DENKFOUT >duktie- Tivolistraat 136 - Telefoon 22345 it get iet ee waarvan één voor één de registers worden open getrokken. tgelegd en per maand. s werksfeer zen. je Mavo of (bben (duur In het op handen zijnde zomerseizoen, dat wil zei 15 september, zullen de televisieprogramma’s van o je iter- n onze ren, op men een Willem I Laren, ma; derhalve de Noordwijk, S die on- scherm men op samen- jke come town’ 1 j zijn naam mogen ver- gevestigde nten van de 36000. Drogisterij Ria van DIJK Zonnebrillen Badtas sen s ruim 400.000 vierkante kilo- bcslaggeno- <*r zijn 23 suieden en speciaal in- eigende verwet- rheid kt ie van an deze M|||| ens het ,,er s op de del van M|||| mulier" Zijn welk van de Geen i de per schrijv boeken zijn meer vertaald dan geschrift ook met uitzondering de bijbel en de werken van Lenin, i gering succes voor een man die al en ter hand nam om een roman te jven toen hij pas zestien jaar was. Hoe u ook verkiest te reizen - en hoe lang of kort u wenst te blij ven - Canada biedt u de ideale verwezenlijking van uw vakan tieplannen. Inlichtingen kunnen worden ver strekt door reisbureaus en door het Canadees Nationaal Ver keersbureau. longen naar iet lichaam. igsstoffen valstoffen «organen, jding van >ed is het die best zijn delen. In de 1 Marham als Mister Deeds. litgetrommeld is: hij is weer ng rijker. anne krijgt haar verfdoos j is zij nog in het nadeel dat lat woont, ze speelt weinig Wijers en Bei werd in de f lekke band uitj Sinds zondag i burg’ uitgebre; reur n.l. Be reur rijdt 1500. Na er gedaan te he Hieronymus van Alphen mag dan een lachertje zijn in deze tijd, hij had echt wel gelijk toen hij schreef: 'Mijn spelen is leren...'. tegen wil en i Wildlife Theatre’ der der natuur) worden Van de elfdelige serie times of Lord Moi de zaterdagen 11 laatste twee afleve groot, in een 30 auto’s werd vanaf trip naar Eindhoven Het bestuur van ’Racing Team Tilburg’ verzoekt hiermede al zijn leden a.s. dinsdag 23/6 om 20.30 voor een leden vergadering in café ’Casino’ aanwezig te zijn. In een uitgestrekt land als Cana da is reizen, onderweg zijn, een deel van het levenspatroon ge worden. Canada - op Rusland na het grootste land ter wereld - heeft de talloze obstakels, die de natuur het verkeer in de weg leg de, overwonnen met de mo dernste en meest efficiënte trans portmethoden. Het resultaat hiervan is een serie uitgelezen vakantietrips, zoals alleen Cana da de toerist kan bieden. was om het scherm te ondt alleen slagen L speciaal daartoi schikt. Deze zijn A.V.R.O. te beste Flip- vrijd; Ook in het verkeer naar de Canadese noordgrens en voor jacht- en visvakan ties in afgelegen, woeste streken speelt het vliegtuig een vitale rol. Chinatown in Vancouver. De tweede Chinese „stad” in Noord Amerika. ?ggen van 15 juni tot i de A.V.R.O. vooral een luchtig en actueel stempel dragen. Onder deze programma’s treft i groot aantal eigen produkties aan. Duys gaat de 'Vuist' niet ballen in de Singer Concertzaal te lar in verscheidene badplaatsen. Eens per maand krijgt men Je presentatie van 'Voor de vuist weg’ uit onder andere Scheveningen en Zandvoort. Voor de jeugd zal men aanwezig zijn op het driedaags Popfestival, dat met maar liefst tweeëndertig popgroepen van internationale naam en faam in het Kralingse Bos (bij Rotterdam) tussen 26 en 29 juni zal plaatsvinden. Tevens nadert een gigantisch regerings- project ter waarde van 300 miljoen gul den zijn voltooiing, waardoor alle Cana dese steden van betekenis binnenkort de beschikking hebben over grote, modem geoutilleerde vliegvelden. verwijtende blikken van de buurvrouw die Jeroen maar een akelig verwend ventje vindt. Vader en moeder door staan het lawaai geduldig, maar zijn wel opgelucht als Jeroen na twee weken volledig uit; een ervaring i Maar Mariar niet. Daarbij ze op een fk De drie grote kanalen zijn de Rideau en de Trent in Ontario en de Richelieu in de provincie Quebec. De Rideau, ge graven in de dertiger jaren van de vorige eeuw, voert van de hoofdstad Ottawa door 47 sluizen, waarvan vele nog met de hand worden bediend, naar Kingston aan het Ontario-meer. De Trent, 385 kilometer lang, volgt een zeventiende- eeuwse handelsroute van Trenton aan de Bay of Quinte naar Georgian Bay. De Richelieu loopt van Lake Champlain door de zogenaamde Eastern Townships naar Montreal. In Het Beste wordt de befaamde schrijver in een zes pagina’s lang artikel aan de lezer voorgesteld. In dat artikel staart feiten die lang niet iedereen be kend zullen zijn. Het is dus een portret van een man die over de hele wereld zijn bewonderaars heeft, net zoals Conan Doyle en Dickens. Zó gaan zaken en plezier samen. Aan deze kant van de Coal Harbour van Vancouver liggen plezierboten gemeerd, terwjjl aan de overzijde vissersvaartui gen voor anker zijn gegaan. Ouders doen hun kinderen vaak tekort. Ook die ouders, die hun kind met Sinterklaas een volautomatisch ruimte vaartuig geven, en met zijn verjaardag een sportfiets. Die er zorgvuldig voor waken dat hun kind iedere dag zijn portie eiwitten, vitamines en mineralen binnen krijgt en hem toch die eenvou dige mondharmonica ontzeggen Nieuw is de dokumentaire ’Sieben Wochen auf dem Eis’, die op twee achtereenvolgende avonden, op 16 en 17 juni via Nederland 2 woi uitgezonden. Het is de story v Italiaanse generaal Umberto Nobil in 1926 met het luchtschip ’Norge de Noordpool vloog en in mei met de Ttalia’ een poolexpe Umberto Nobile strandde I gen. Hij en zijn acht bemanni werden door de Russen ge de reddingspogingen hield i adem in. Tenslotte zal de rubriek ’Info’, waarin informatie wordt verstrekt over sociale aangelegenheden, worden voortgezet. A.V.R.O.'s actualiteitenrubriek Televi- zier’ blijft wekelijks met een gemiddel de duur van vijftig minuten op de dinsdagavond gehandhaafd. namelijk >rdt >ile, die je’ over i 1928 >editie leidde, bij Spitsber- lingsleden jered. Tijdens I de wereld de Op de zondag 14 juni te Eindhoven ge houden auto-speedway-wedstrijden hebben zowel Adrie als Berry v.d. Oete- laar bijzonder fraaie successen geboekt. Voor een zeer goed bezet stadion werd vanaf het eerste startsein door het ’Racing Team Tilburg’ duidelijk ge maakt alleen voor de overwinning te zijn gekomen, hetgeen wel bleek uit de eerste manche waarin Adrie v.d. Oete- laar op fraaie wijze eerste werd. Berry v.d. Oetelaar werd in de tweede manche derde gevolgd door zijn zoon Adrie. In een spectaculaire derde manche waarin Jansen voor Berry en Adrie v.d. Oetelaar eindigde werd het duidelijk dat onze stadgenoten tot de grote kans hebbers behoorden. De finale werd ver reden onder de snelste formule I en for mule Il-wagens en werd na een ener verende strijd door Adrie v.d. Oetelaar met ruime voorsprong gewonnen voor De georganiseerde boottochten variëren van een twintig-daagse cruise langs 42 „afgelegen havens” aan de kusten van Newfoundland en Labrador (ongeveer 600,eerste klas) tot talloze tochten per veerboot langs de fjorden van de „Inside Passage” in de provincie British Columbia. U kunt boottochten maken op Lake Winnipeg in Manitoba of op Lake Ontario en de Muskoka Lakes in dezelfde provincie, of een eilandentocht van drie uur naar de duizend eilanden van de St. Lawrence River of langs de dertigduizend eilanden van Georgian Bay. van de duizenden bloedgevers in Neder land jegens hun onbekende mede mensen in nood zo uitstekend coördi neert, verdient ook daarom een ieders steun. George Simenon heeft meer boeken ge schreven dan welke schrijver ook en van zijn werken zijn tot nu toe meer dan 300 miljoen exemplaren verkocht. ’Opstanding’ (4 afle veringen) naar het werk van de Rus sische schrijver L. N. Tplstoi, boek van de Franse schrijver Emile Zola, en de menselijke comedy-serie ’Mister Deeds goes to town’ (13 afleveringen). In deze Een overzicht van Vancouver Down town en West End. Het park links mid den is het beroemde Stanley Park. Op de achtergrond verheffen zich de North Shore Mountains. Een gedeelte van de meer dan 40.000 plezierboten, die Van couver rijk is, ligt gemeerd links en rechts naast de brug. Air Canada’s unieke „Fur, Fin and Feather Club” biedt volledig verzorgde buitensportvakanties naar 33 jachthut ten en visserskampen overal in het land. Tegen verlaagde tarieven kunnen sport liefhebbers vanuit negen grote Ameri kaanse steden per Air Canada naar af gelegen centra vliegen, vanwaar zij per sharter-vliegtuig naar uitgelezen jacht gebieden en viswaters worden vervoerd. In deze volledig verzorgde reizen is lo gies inbegrepen en meestal ook de liensten van een gids, lunchpaketten, ichieigerei en vistuig. Voor de individualist, die liever zijn eigen boot achter de auto vervoert, zijn hellingen beschikbaar aan vrijwel eik bevaarbaar water in de grote woonge bieden van Zuid-Canada, maar ook ver der noordelijk, zoals bijvoorbeeld in het Prince Albert Park, de toegangspoort naar Northern Saskatchewan. buiten en dan nog in keurige, betegelde en afgebakende speelterreinen, want op straat raast het verkeer. Haar onder- zoekingsmogelijkheden buiten worden daardoor wel tot een minimum beperkt vergeleken bij die van de kinderen op het platteland. Die hebben veel meer vrijheid en uiten zich toch wel - ook al krijgen zij de begeerde verfdoos niet - met behulp van stenen, hout, bloemen, scherven, water blubber en alle andere inspirerende zaken die buiten te vinden zijn. De plezierbootbezitter die zijn hele va kantie op het water wil doorbrengen, vindt ook gelegenheid te over. De kus ten van de Atlantische en van de Stille Oceaan, de Grote Meren, de St. Law rence en de drie schilderachtige, his torische waterwegen in Oost Canada liggen op hem te wachten. Vaak op onverwachte, en dikwijls voor de ouders heel onprettige momenten, bijvoorbeeld een maand na Sinterklaas, zeurt kleuter Jeroen om een trommel. Zijn zintuigen zijn nu zover ontwik keld, dat de geluiden rondom hem niet meer vanzelfsprekende indrukken zijn, dat ritme en cadans hem iets gaan zeg gen. Jeroens moeder is verstandig, geeft hem de trommel en trotseert daarbij de Marianne is een meisje van acht jaar. Ze woont in een flat in de stad en ze heeft erg aardige ouders. Die proberen haar zo goed mogelijk op te voeden en geven haar daarom alles wat Marianne nodig heeft om een flink en verstandig groot meisje te worden. Maar van verwennerij houden ze niet en daarom krijgt hun dochter beslist niet die grote verfdoos, waas ze nu al weken om zeurt. 'Je hebt in maart op verjaardag genoeg gehad', zo zeggen ze, 'wacht maar af tot het Sint< klaas is’. Maar vader en moeder maken een denkfout. Want als het vijf december is, dan wil Marianne misschien niet meer verven. Dan is die behoefte om zich te uiten in lijnen en kleuren helemaal verdwenen. Dan is die drang, en misschien wel dat stukje talent opgedroogd en het is de vraag of het zich ooit weer zal kunnen ontplooien. Want een kind groeit het hele jaar door. Het is eigenlijk te vergelijken met een instrument. George Simenon heeft meer dan driehonderd boeken geschreven, het juiste aantal is niet bekend, aangezien er gedurende de eerste jaren van deze uiterst produktieve schrijver hele boeken verschenen onder pseu doniem; hiervan is hij reeds lang de tel kwijt geraakt. 203 boeken schreef hij echter onder zijn eigen naam en die is genoegzaam bekend. Van deze boeken, die in zeer veel talen werden vertaald, gaan er zesenzeventig over de pijprokende Parijse politiecommissaris Jules Maigret, die in ons land in de gedaante van Kees Brusse en Jan Teulings op de vaderlandse televisie duidelijk gestalte kreeg. De filmseries ’The High Chaparral’, ’Vaders tegen wil en dank’ en ’Audubon Wildlife Theatre’ (Het won derden gehandhaafd. 5 serie ’The life and juntbatten’ worden op juli en 8 augustus de neringen uitgezonden. Scotia. Highway 2 voert noordwaarts door het Prince Albert National Park en het Lac La Ronge Provincial Park (het domein van de reuzensnoek). De Mackenzie Highway gaat van Grimshaw in de provincie Alberta naar het noorden, langs snelstromen- de rivieren, met naaldhout begroei de bergkammen en watervallen, naar Yellowknife in de Northwest Territories. En dan is er nog de Alaska High way voor de meest opwindende auto-safari. Dit wonder van wegen bouw, dat tijdens de laatste wereld oorlog werd aangelegd, begint bij Dawson Creek in British Columbia en loopt over een afstand van 2400 kilometer door ongerepte wildernis en bergland naar Fairbanks in Alaska. laatste filmserie die op dinsdag 16 juni van start gaat, is door een erfenis mr. Deeds uit het kleine plaatsje Mandrake Falls plots schatrijk geworden. De pro blemen ontstaan wanneer hij van alle kanten wordt benaderd door mensen, t fortuin met hem willen hoofdrol ziet men Monte Oklahoma, de 46ste - en dus een van de jongste - Amerikaanse staten, uitbundig bezongen in de gelijknamige musical van Rodgers en Hammerstein, heeft een veelbewogen geschiedenis achter de rug, die het tot een vooraanstaande toeristische trekpleister gemaakt heeft. Immers, sinds de Spaanse ontdekkingsreiziger Coronado, op zoek naar goud, in 1541 voor het eerst het gebied binnentrok, is Oklahoma eigendom geweest van Spanje en Frankrijk, voordat het in 1803 door Thomas Jefferson werd gekocht, om het toch vooral maar niet in handen van de Engelsen te laten vallen. In die periode van 1541 tot 1803, maakte Oklahoma deel uit van Louisiana waarvoor Napoleon Bonaparte in 1803 bijna 57 miljoen gulden ontvingHet duurde nog 104 jaar voordat Oklahoma offi cieel aansluiting kreeg bij de Verenigde Staten, want pas in 1907 werd de grondwet goedgekeurd. erry v.d. Oetelaar. Piet Boor finale jammerlijk door een tgeschakeld. is het ’Racing Team Til- jreid met een nieuwe cou- Jerry v.d. Hout, ook deze coii- met een zelfgebouwde Fiat ;nige ervaring en routine op hebben zullen wij ongetwijfeld nog dikwijls rr noemen. De belangstelling van supporters was zondag wederom zeer karavaan van plm. café ’Casino’ de 1 ondernomen. Bijna alle Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen onderhouden geregelde diensten op Canada’s grote steden. Bo vendien heeft Canada zelf verscheidene grote luchtvaartondernemingen. De twee belangrijkste, het staatsbedrijf Air Ca nada en de onafhankelijke C.P. Air heb ben orders geplaatst voor de nieuwe su personische luchtreuzen. Vorig jaar werden in Nederlandse ziekenhuizen niet minder dan 350.000 bloedtransfusies gegeven. Dat is één per anderhalve minuut. Even vaak ook moest daarvoor onmiddellijk een donor beschikbaar zijn. Dat dit een enorme organisatie vergt behoeft geen betoog. Dit hele werk met al zijn facetten vormt dan ook één van de belangrijkste taken van het Nederlandsche Roode Kruis. De Bloedtransfusiedienst kent twee categorieën donors: donors voor directe transfusies en donors van wie het bloed bestemd is voor de bereiding van bloedplasma en andere geneesmiddelen. Enkele cijfers kunnen de groei van de Bloedtransfusiedienst sprekend weergeven. In 1945 waren er 58.000 donors, nu meer dan een kwart miljoen. In 1945 vonden er 9.000 bloedafgiften voor directe transfusies plaats, nu dus 350.000 En het aantal bloedafgiften voor plasma-bereiding is van 15.000 in 1945 tot ruim 70.000 in 1969 gestegen. Sedert het begin van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis verleent de Nederlandse bevolking spontaan en geheel belangeloos haar medewerking. Bloed is slechts korte tijd houdbaar, zodat het leven van patiënten soms mede afhangt van de bereidheid van donors, die zich hebben opgegeven voor het afstaan van bloed voor directe transfusies, om onmiddellijk ter beschikking te zijn. ’A.V.R.O. Skoop’ is de titel van een nieuwe door Simon van Collem samen te stellen en te redigeren filmrubriek. In dit vijfenveertig minuten durend maga zine, dat eens per maand op zaterdag avond via Nederland 2 wordt uitgezon den, zullen fragmenten uit oude en nieuwe films worden gelardeerd met interviews met filmsterren en -produ cers. Het eerste programma wordt op 11 juli uitgezondenNaast de serie ’Peyton Place’, die wekelijks op de dinsdagavond wordt voortgezet en wel met een dubbele aflevering, brengt de A.V.R.O. een viertal nieuwe feuilletons, te weten Op woensdag 9 september krijgen de kijkers onder regie van Bob Rooijens de primière voor West-Europa van een driedimensionaal kleurenbeeld. Dit be tekent, dat men gedurende ongeveer vijftien minuten een tv-programma ruimtelijk kan zien. De uitzending is gebaseerd op een terugkeer tot de voor oorlogse bioscoop, waarbij een bril met een rood en een groen glas noodzakelijk was om het stereo-effect van het M„dergaan. De proef kan dus '<*n indien de kijker over een lartoe vervaardigd brilletje be- ;n te gelegener tijd bij de stellen. van der Schalie zal te begini vrijdag 3 juli drie programma’s s stellen uit het A.V.R.O. Tele-Archief, waarbij fragmenten zullen worden ge toond van televisieprodukties, geveer tien jaar geleden op het werden gebracht. Drie avonden zijn gereserveerd voor de zangeressen Liesbeth List, Rita Reys en José den Burger. Zij brengen elk een eigen liedjesshow. Van buitenlandse artiesten heeft de A.V.R.O. ook een opname vastgelegd, namelijk van de Anita Kerr Singers, die dit jaar furore maakten tijdens het Grand Gala du Disque Populaire. Voor de jazz-liefhebbers is er een hele avond gereserveerd op woensdag 15 juli. De uitzending omvat onder meer opnamen van het New Port Jazz- Festival 1968 in Rotterdam. Degenen, die van Amerikaanse ’Country and Western’-muziek houden, kunnen hun hart ophalen op zondag 2 augustus tijdens een eerder geregistreer de opname vanuit het Congrescentrum in Den Haag. Men hoort en ziet dan onder anderen volgende topartiesten: Bobby Bare, Connie Smith, Skeeser Davis, George Hamilton Ford, Nat Stucky en The Hillsiders. Per trein Een spoorwegnet van 80.000 km maakt het reizen per trein tot een toeristisch evenement van de eerste orde vooral in schilderachtige kust- of bergstreken, waar uitkijkwagens met glazen koepels de fotomaniak alle gelegenheid geven om zijn hobby te beoefenen. De twee grootste spoorwegmaatschap pijen, Canadian National en Canadian Pacific, bieden een gevarieerd pakket van reizen en geheel verzorgde tochten, buiten hét seizoen tegen verlaagde ta rieven. Maar u kunt bijvoorbeeld ook het trein tje nemen dat door de Esquimalt and Nanaimo Railway wordt geëxploiteerd en dat puffend de kust van Vancouver Island in het uiterste westen volgt, langs badplaatsen, houthakkerskampen en bossen. Wanneer u Ontario bezoekt, moet u be slist een dagexcursie met de Algoma Central Railway gaan maken van Sault Ste. Marie naar de Agawa Canyon in het noorden. 22,(kinderen 13,bedraagt de retourprijs van deze tocht die u mee- e neemt door ongerepte wouden en langs Eveneens in Ontario exploiteert de On tario Northland Railway de Polar Bear Express die van Cochrane naar het noorden rijdt, naar het Indiaanse bont- handelcentrum Moosonee aan de kust van James Bay. Deze dagexcursie kost 30,retour. Vanuit Winnipeg in de provincie Mani toba, vertrekt een trein noordwaarts naar Churchill aan de Hudson Bay. Dit is het land van de Eskimo’s, waar jacht gemaakt wordt op de witte walvis in de baai en het historische Prince of Wales Fort op het nabijgelegen Eskimo Point kan worden bezichtigd. De prijs van deze zesdaagse reis bedraagt 653, inclusief maaltijden, overnachtingen en interessante excursies onderweg. Over de weg Van de Atlantische Oceaan tot de Stille Zuidzee, een afstand van zo’n 7500 kilo meter, vormt de Trans-Canada High way, de verbindingsschakel tussen Ca nada’s tien provincies. De weg loopt door de meest uiteen lopende landschappen: van de grim mige, rotsachtige oostkust via uitge strekte, vlakke prairies naar de adembe nemende grootsheid van de Rocky Mountains. En waar u ook heen rijdt, bijna overal is wel een park of een picknickplaats in de onmiddellijke nabijheid. De Trans-Canada Highway is de hoofd verkeersader van het land en biedt tal van mogelijkheden voor prachtige ex cursies. (Het Canadees Nationaal Ver keersbureau geeft een gratis brochure uit, getiteld „100 Golden Tours”, waar in een honderdtal van deze tochten wor den beschreven). Hieronder volgen enige mogelijkheden. De Cabot Trail, gevangen tussen woeste bergen en de schuimende oceaan, volgt de kust van Cape Breton Island in de provincie Nova pallissade, is geheel gerestaureerd en trekt jaarlijks vele tienduizenden toeris ten uit binnen- en buitenland. 'Maar behalve de historische beziens waardigheden, kent Oklahoma nog veel meer toeristische attracties. De staat heeft vele duizenden hectaren bosland, er zijn veel staatsparken waar wilde die ren in de ongerepte natuur voortleven, er zijn tal van meren. In cijfers uitgedrukt: er is hectaren bos, ruim 4500 v meter van de staat wordt in beslag men door meren en rivieren, er z. staatsparken, 21 recreatiegebied; meer dan 2900 hectaren is sp;:i: gericht als vakantiegebied. Vandaar dat het ook niet verwonderlijk is dat zo’n 12 miljoen mensen Oklaho ma jaarlijks als vakantieoord uitzoeken. En dankzij het milde klimaat - niet TE warm in de zomer, niet TE koud in de winter, kan ook de vakantiespreiding juist zo uitnemend in de praktijk wor den gebracht in de 46ste staat - Oklaho ma. Het bloed van de zogenaamde plasma donors wordt in het Centraal Labora torium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis aan de Plesmanlaan in Amsterdam-Sloter- vaart bereid tot bloedplasma en nog een aantal geneesmiddelen. Eenvoudig kan worden gesteld dat de donor voor directe transfusie zijn bloed als onver vangbaar geneesmiddel geeft aan één patiënt, ’zijn’ patiënt. Met de fracties van het bloed van plasma-donors kan de genezing van meerdere patiënten moge lijk worden gemaakt. Het Nederlandsche Roode Kruis telt meer dan honderd afdelingen waar een bloedtransfusiedienst is gevestigd, belast met een donororganisatie voor directe transfusie. Samen met een medisch leider zorgen de afdelings besturen ervoor dat het plaatselijk donorbestand op peil wordt gehouden. Een donor kan telkens - met een tijds verloop van ongeveer zes maanden - voor een bloedafghte van maximaal vijfhonderd kubieke centimeter worden gevraagd. Wanneer men een half jaar na een bloeddonatie niet direct weer een oproep krijgt, betekent dit echter niet dat men vergeten wordt. Een oproep krijgt men alleen wanneer de noodzaak daartoe blijkt uit meldingen van zieken huizen en behandelende specialisten. Voor het goed functioneren van het menselijk organisme is bloed onmis baar. Het zorgt immers voor het trans port van de zuurstof van del letterlijk alle cellen van he Het vervoert zowel de voeding"' naar alle organen als de afvai; vandaar naar de uitscheidingsor Het draagt bij in de bestrijdir infecties. Kortom, zonder bloed menselijk leven onmogelijk. Wie bloed afstaat verricht dan ook meestal levens reddend werk. Het Nederlandsche Roode Kruis, dat deze menslievendheid Op zijn 25ste leverde hij onder negen tien pseudoniemen veertig boeken per jaar af. Wanneer hij voor zijn roman figuren speciale namen nodig heeft, kijkt hij in diverse internationale tele foongidsen. Thans schrijft Simenon vier boeken per jaar omgeven door zijn 320 pijpen. Hij heeft, volgens Het Beste, ook nog een schrijfrecord op zijn naam staan. Dat gebeurde in 1928. Toen schreef hij een volledige roman in 25 uur. Simenon is nu 67 jaar en voorlopig is noch aan zijn schrijverstalent noch aan zijn produktiviteit een einde geko men. De geschiedenis van Oklahoma is veel bewogen. Men vindt er nu nog overblijf selen van de Spaanse en Franse perio den, maar ook de Indiaanse cultuur neemt nog een voorname plaats in. Het waren immers de Indianen die hun stempel op de ontwikkeling van de staat hebben gedrukt. De naam Oklaho ma betekent dan ook ’Rood Volk’. Bijna 100 jaar lang werd Oklahoma door de Indianen geregeerd. Er waren vijf verschillende stammen, met eigen regeringen, die diplomatieke betrekkin gen met de Verenigde Staten onderhiel den. Veel van die Indiaanse cultuur uit de vorige eeuw is nu voor het nage slacht bewaard gebleven. Oklahoma heeft ook een voorname rol gespeeld in de grote Burgeroorlog in de jaren 1860. De beroemde Fort Gibson

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 7