I a IT t! Noad ontvangt zondag in het sportpark Hermes D.V.S Hema warenhuis Tapisserie afdeling kan begin zijn van nieuwe traditie neerlandia Belangstelling voor exclusief kunst smeedwerk neemt steeds meer toe 6 ROSSMEISL N VERHUISBAAR PARKET Aloud ambacht kreeg moderne ontwikkelingsmogelijkheden J. H. Zult onderscheiden w. 10.75 1.25 55.- 3.00 MUZIEKHUIS Vrijdag 8 mei 1970 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER 970-pagina 12 VITAAL INITIATIEF VAN TEXTIELMUSEUM jurk m 65 ct inde Voorlichting ijes, haar Nieuw aanzien ge- 30 het i Keuze uit één merk is geen keuze. Gemeente Tilburg Dienst van Gemeente-Reiniging en Vervoer wijziging ophalen huisvuil Het huisvuil van donderdag 7 mei wordt opgehaald op 4.700, zaterdag 9 mei Emmers vroeger buiten zetten. 1.995, In Haarlem REGELMATIG INRUILORGELS Indien u van plan bent een elektronisch orgel aan te schaffen maak dan keuze uit meerdere merken Oecumenische Jongerendienst in Immanuelkerk Grote opdracht van Stadsschouwburg EIGEN TECHNISCHE DIENST RUIME FINANCIERINGSMOGELIJKHEDEN wordt allerlei daarbij KORVELSEWEG 174 TILBURG 04250-21697 In onze orgelspeciaalzaak tonen v prijsklassen, van de bekendste wer TIllEERD L48 1,40 er een betere die tot dusver- tetaalde voetbal een j de PIANO'S YAMAHA - SCHIMMEL - ZIMMERMANN WEISS - KAWAI 2.850, 4.950, voe Star te koop zullen met i instelling slijk belar., Voor zond; laatste thi op Schfc EMINENT model 300 model 300 ur model 500 de Juliana van Stolbergstraat 7-10 TILBURG. - Tel. 20986 PHIL1CORDA model GM 751 model GM 760 4.490, 4.990, 5.990, 6.390, 8.480, 12.700, 17.450, VISCOUNT model C 110 model C 120 model C 130 model C 140 model C 150 model C 160 1.295, 2.395, CHEM.REINIGEN 3,50 1,so 9,95 i pater Most. IOEVE 1.255,— 1.325,— 1.495,— 1.895,— 2.395,— 2.395,— 2.895,— /an,geven :on- 1.595,— i .995, 2.395,— 2.895,— 3.445,— 4.495,— jcies voor aadjes in de ta'- talrijke >liek nu Hema aquarel op het ontwer- i weeftech- volgend jaar tapisserie on- irachten gsappa- ïn dans- Binnenkort starten wij zijn van een elektronis j met een orgel isch orgel. Uw •sorteerde zijn wij 1 /el iets zeggen!!!! 1OK rs? Tilburg I orgei-speciaalzaak van hoofddealer van de vijf FIRMA P. WOESTENBORG ZN. OP TILBURGSE VOORJAARSBEURS v.a. 23, Een jaar geleden gaf burg aan de afdelinj dracht tot het makv wandtaf 1971 t. de grote foye Dit wandtapi werp van de Dijker, v.a. v.a. 14,75 erop te krijger zich w Rl - HA model FESTIVO model ANDANTE „2.450, model ADAGIO model ALLEGRO HAMMOND model V300 model V400 model V 500 model LI22 model T 122 model E 112 model H 112 Wij U een uitgebreide collectie elektronische orgels, in alle wereldmerken. v.a. 3,50 v.a. 6,75 5,95 3,75 7,75 SOLINA model D 995, (twee klavieren en automatisch pedaal) model E model F model C model T model TL model S model SL 3,75 6,50 4,25 v.a. 17,50 rote wand- heeft telling •p het .erug- Tiaardpartij’ ontworpen lor de firma P. Woesten- ook zelf te leggen vanaf f 39,- per ml dikte van 15 tot 22 mm in blok- en strookmotief geschikt voor premle- woningen mag In flats gelegd worden vergunning verleend door: Centrale Dienst Volkshuis vesting 0212364' PARKET - SERVICE - TILBURG kapt, rondairestraat 12 - tel. 26621 deze mogelijkheden m van een hechter nate, nu er in de 1de voetbal enige ïls gemeente- tkeringen uit ailder, uuvi van v»c van Hema. ’Wel he cunnen zorge wij voe kunnen bereike Dat er ook in deze t worden, ruimte blijft voor Woestenborg ambachtelijk heer P. Woestenboi Hoefnagels, ide Gg u uv verjaardag van op donderdag 30 ie heer J. H. Zult, Belastingdienst en 26, uit handen relden, hoofdin- Ter gelegenheid van de ve H.M. de Koningin april j.l. ontving de ambtenaar bij de wonende Churchill-laan van de heer H. A. ten Ve specteur van ’s Rijksbelastingen de orde van Oranje Nassau in goud. prestaties van de Het valt □gelijk een ke n met verjjluffer en in geen enkel de geel- niet te z is, dat coploper jnd gemak onder- 2.400,— jnique 3.000, Je luxe 3.800, model 550 de luxe 4.600, model 650 classique behoort tot de warenhuizen die een ’-“perkt assortiment hebben waaraan jge kwalitatieve eisen gesteld worden, laag in prijs gehou- 1. Vooral de laatste i de mode-afdelingen flink Ingeveer 30 personen zijn werkzaam in het nieuwe Wip-In zelfbe dieningsrestaurant, waar men tegen lage prijzen toch uitstekende maaltijden kan bestellen. Een prachtige en gemaakt doe borg Zn. Wanneer het wandkleed vc klaar komt zal de afdeling taf derwijl wel weer nieuwe opdrachten ge kregen hebben. Inmiddels vergeet de directeur van het Textielmuseum niet de andere taak van zijn instelling: de afdeling kan door werkelijk belangstel lenden worden bezocht. De eerste bezoekers waren de heer en Thijsselink van den Hoven, ^eP{ raat 55, die op de eerste mei h°6e lijk traden en uit handen maar die ongewoon 1 Krols een cadeaubon in d«n kunnen worden, tten jaar zijn mtgebreid. Oi ndag a.s. staat voor NOAD de luiswedstrijd van de competitie het program, t.w. tegen het iedamse Hermes DVS. De Schiedammers hebben nog een kans om de bovenste drie promovendi te welke kans zij zeker zullen i te benutten door een overwin- NOAD te behalen. Wij geloven niet, dat men zich bij NOAD ing naar winnen van neerleggen. Wij hou- dat aan beide zijden er □e beide “n, Het worden )AD niet schort doch dat de veel meer te idigheden, die vlak. Mogelijk iet elftal één of twee peilers, i het team kan rusten en die aan tal meer zelfvertrouwen zouden Komt U eens rustig kijken en luisteren in de grootste en best ges< zuid-Nederland met eigen technische dienst. Niet voor niets meest verkochte orgelmerken in Nederland. Dit moet U toch wc Toch zijn de pre»«v, blauwen wisselvallig, beredeneren, hoe het mogel men de ene week tegen als Wageningen langszij blijft e: tijd waarin alle produktieprocessen geautomatiseerd lijft voor het echte ambacht bewijst de firma P. Zn., Leenherenstraat 100, die een atelier heeft voor handsmeedwerk. Ongeveer zeven jaar geleden begon de borg, die bijna veertig jaar in dienst was bij de firma loudenregenstraat een atelier. Als kunstsmid had hij daar van de heer A. Hoefnagels sr. dit edele ambacht geleerd en eraren dat er voor verschillende vormen van handsmeedwerk bij het publiek grote belangstelling bestaat. De opdrachten kwamen binnen en in de afgelopen jaren heeft de heer P. Woestenborg met zijn zoon Kees een uitgebreide klantenkring opgebouwd. Zondag 10 mei a.s. houdt de Oecumeni sche Jongerengroep Immanuël weer haar maandelijkse discussiedienst. De plaats van samenkomst is zoals bruikelijk Immanuël, Gasstraat (Besterd) en de aanvang is half elf. I.v.m. moederdag zal de dienst korter- zijn dan gebruikelijk. Voorgangers bij* deze experimentele dienst zijn pater Ey (Stokhasselt) en ouderling v.d. Eenieder is van harte welkom. RHYTHME ACE Dit is een automatisch begeleiding; raat dat op elk gewenst ritme er tempo kan worden ingesteld. (Bijv, foxtrot, rumba, cha-cha etc.) model FR 3 825, model FR 2 L „1.050, model FR 20 1.560, (met ingebouwde versterker) Practisch alle RI-HA modellen zijn te leveren in teak, noten, palissander of in kleur en kunnen naar keuze worden uitgebreid met een Leslie (roterende) luidspreker. Alle Viscount modellen kunnen worden uitgbreid met een Leslie (oterende) luidspreker. Verleden jaar nam de firma voor het eerst deel aan de Tilburgse Vooijaars- beurs en ook deze maal is zij er verte genwoordigd. Was het verleden jaar in de stand al enorm druk, dit jaar zal dat nog erger zijn, want de firma P. Woes tenborg brengt thans een bijzondere smeedijzeren open haard, die vooral interessant is voor flatbewoners. borg Zn. staan voortdurend in de belangstelling. Nog niet zo lang geleden kwam een aantal leerlingen van de kunstacademie op excursie en de heer P. Woestenborg heeft toen als demon stratie een tak met blaadjes voor hen gesmeed. ’Ze schreven nauwkeurig op hoe ik het allemaal deed’, zegt hij ’en ik heb ze precies voorgedaan hoe ik de tak met de blaadjes in het vuur laat wellen en hoe ik de tak als het ware tot leven breng’. De relaties van de kleine maar exclusie ve firma komen overal vandaan. ’Er staan hier in de buurt heel wat bunga lows waarvoor wij de open haard heb ben gesmeed. Voor sommige huizen maken wij smeedijzeren trapleuningen, buitenlantaarns of hekken. Wij maken deurversieringen en de klinken die je hier kunt kopen zijn mooi zwaar uitge- >erd, een lust voor het oog! tandaardartikelen of series worden er niet veel gemaakt. Daar Zijn de op drachten ook te gevarieerd voor en iedereen wil iets hebben wat een ander niet heeft. Wie iets bij de firma P. Woestenborg bestelt kan zeggen: kijk, dit is helemaal voor mij alleen gemaakt. Erg veel heeft de firma tot nog toe niet aan de weg getimmerd. ’In Breda is één zaak waar wij regelmatig aan leveren, maar binnenkort hoopt mijn schoon zoon, de heer J. Verhoeven, op de hoek van de Lange Schijfstraat en de Elzen straat een zaak te openen waar voor namelijk ónze artikelen te koop zi zijn. Het wordt een kunsthandel ook een aantal andere artikelen.’ bij dv komen, trachten ning op 1 evenwel met, Uai. zo maar bij de drar Hermes DVS zal ne den het erop, dat aan beide zijds een volledige inzet zal zijn om de l punten proberen te bemachtigen, kan een boeiende partij voetbal wo op het Gem. Sportpark aan de Goirlse- weg, die nog door mooi lenteweer kan worden begunstigd. jelschool. U kunt dan orgel leren spelen zonder in het bezit te ,v inschrijfformulier kunt U nu reeds in onze zaak afhalen. f de Stadsschouw- ling Tapisserie op- iken van een groot ipijt van 3,85 x 5,65 m2, dat in bij het tienjarig bestaansfeest in jte foyer zal worden opgehangen. ...urapijt, naar een levendig ont- van de Tilburgse kunstenaar Jan uijKer, wordt inmiddels uitgevoerd in het tapisserie-atelier, dat gevestigd is in de voormalige dependance van de PTT aan de Lange Nieuwstraat. In zijn ontwerp van het grote tapijt voor de Stadsschouwburg 1 Jan Dijker een allegorische voorste verwerkt van de architypen die op toneel altijd in andere vorm weer ter komen. Hema Tilburg is op de eerste mei een nieuwe periode in zijn geschiedenis ingegaan. Burgemeester Becht opende op die dag in de morgenuren onder zeer grote belangstelling het nieuwe Tilburgse filiaal, dat gevestigd is Heuvelstraat 22-24, recht tegenover V D. Tevoren waren toespraken gehouden door de heer J. W. de Roo, een der directieleden van de NV Hema en de heer P. C. Krols, die reeds 21 jaar het Tilburgse filiaal leidt. Hij bood burgemeester Becht een originele kopergravure van Ortelius aan, daterend uit 1573 en voorstellende het Graafschap Brabant. Het B-elftal van NOAD zal zaterdag a.s. naar het Limburgse trekken om daar Liinburgia uit Brunssum te bekampen. Zowel de B-ploeg van NOAD als die van Limburgia staan op de ranglijst op ge lijke hoogte. Zij hebben zich beiden in de bovenste regionen genesteld. Alhoe wel het steeds moeilijk is om in Limburg winstpunten te behalen, hou den wij het er toch op, dat de B-ploeg van NOAD in staat moet zijn om één of twee winstpunten mee naar huis te nemen. Wij achten de reserves van de geelblauwen in staat om minstens een gelijke puntenverdeling te bewerkstel ligen. Het behalen van nog enige winst punten is bovendien nodig om de posi tie in de bovenste regionen tot aan het einde van de competitie te handhaven. mevrouw 1 St. Jansstr; in het huweli van de heer ontvangst mochten nemen. De nieuwe vestiging heeft een winkel oppervlakte van 1285 m2 en een zelfbedieningsrestaurant, dat 172 zit- en 30 staanplaatsen heeft. Alle voor het publiek toegankelijke gedeelten van het gebouw zijn parterre. De ingang aan de Heuvelstraatzijde heeft 6 klapdeuren. Bovendien is er een ingang aan de zijde van de Emmastraat (aan de achterzijde dus) waar Hema samen met C A beschikt over een ideaal parkeerterrein. Op deze manier wordt het Klanten mogelijk gemaakt te rijden tot vlak bij de ingang. In het gebouw zelf zijn alle denkbare voorzieningen getroffen, doch alles is erop gericht het het kopend publiek zo aangenaam mogelijk te maken. Er is gezorgd voor een uitste kend ventilatiesysteem en ook de brandpreventie is men niet vergeten. Het gebouw is beveiligd door middel van een Sprinklerinstallatie. ’Ons assor timent is - hoewel we nu beschikken over een aanzienlijk grotere ruimte - nauwelijks uitgebreid’, aldus de heer A. Bovenlander, chef van de publiciteitsaf deling van Hema. ’Wel hebben we er nu voor kunnen zorgen, dat de tc artikelen die wij voeren het pubL veel beter kunnen bereiken’. De oprichting van deze afdeling tapis serie is een initiatief geweest van de directeur van het Textielmuseum, de heer J. C. Sloekers, die een interessante relatie heeft met de Werkplaats tot Her stel van antieke Textiel te Haarlem. Hij heeft zijn visie op de functie van het Textielmuseum, als een instelling, die dynamische tendenzen moet verbinden aan de traditionele, statische functie van een museum, gerealiseerd door de afdeling tapisserie, die deels als demon- stratie-object, maar meer nog als be drijf, dat de kennis van vroeger tijden niet alleen bewaart maar ook toepast en uitbreidt, een belangrijke zijtak van het Textiel museum is. Het ontwerp en de uitvoering zijn tot stand gebracht door de heer Kees Woes tenborg, die in deze dagen de laatste hand legt aan de afwerking, zodat de firma een technisch volmaakt produkt kan leveren, waarvan de vormgeving zuiver ambachtelijk en dus exclusief is. Naast dit ’pronkstuk’ zal de firma expo seren met een groot aantal andere hand- smeedwerkartikelen zoals wijnschen kers, wijnrekken, kapstokken, spiegels, portretlijsten, lektuurbakken, bloem bakken, kandelaars etc. Een specialiteit is zeker ook de handgesmede klok. Nog dezer dagen werd bij het jubileum van de katholieke bouwvakkersbond St. Joseph een fraai exemplaar daarvan aan het bestuur overhandigd. Als de heer P. Woestenborg over zijn ambacht op zijn praatstoel zit heeft hij heel wat te vertellen. ’Wat wij hier maken, kun je nergens anders in de stad kopen. Wij maken van alles. Soms ko men de mensen hier met zomaar een idee, dat wij dan voor ze uitwerken en maken. Als, je ziet hoe enthousiast de mensen dan zijn, dan vinden we het gewoon fijn. Smeedwerk is mijn lust en mijn leven. Na veertig jaar is het nog steeds mijn hobby.’ De activiteiten van de firma P. Woesten- Naast de reeds genoemde artikelen wordedaar op bestelling (op maat) ook gemaakt, losse roosterbedjes, houthak ken, poken en tangen, haardkappen, zonnewijzers en eigenlijk alles wat er maar te smeden valt. Een totaal andere exclusiviteit van de firma is de vervaar diging van stalen bladveren. In de auto handel weet men hoe moeilijk het is daar aan te komen. Met haar deelname aan de Tilburgse voorjaarsbeurs komt de firma P. Woestenborg Zn. nog eens onder de aandacht van het publiek. Een aandacht die zij zeker verdient. niek nog heel andere mogelijkheden te bieden, wat dan aanleiding is om het ontwerp bij de mogelijkheden aan te passen. Vooral de werkzaamheid van Jean Lur?at op het gebied van de tapis serie is voor Jan Dijker een bron van inspiratie geweest. Hij heeft zich gespie geld aan de ontwikkeling van de ge dachte, dat het detail niet zo maar een ’ludieke’ aanvulling mag zijn op het fond, maar dat elk detail een eigen be tekenis moet hebben, wil de tapijttech- niek op volle waarde tot haar recht ko men. In zijn ontwerp van het schouw- burgwandkleed heeft hij dan ook een bijzonder evenwichtige en tegelijkertijd uiterst beweeglijke figuratie verwerkt, die zowel door kleurstelling als door compositie de wandvulling inderdaad maakt tot een op zich zelf staande ge beurtenis. De Haarlemse werkplaats heeft zich sinds de Tweede Wereldoorlog bezigge houden met het restaureren van wand tapijten, en zich daarbij grondig moeten verdiepen in de technieken van het oude gebelinweven. Dit onderwoek werd geleid door een staf van uiterst bekwame figuren en zodoende heeft in deze vijfentwintig jaar de werkplaats zich een reputatie verworven, die van wereldformaat is. Met steun nu van de Tilburgse gemeente werd een aantal Tilburgse wevers, vrijgekomen bij de sluiting van textielbedrijven, maanden lang in Haarlem opgeleid. De omschake ling van mechanisch weven naar hand- weven bleek op veel minder moeite te stuiten dan was verwacht. Doorslagge vend waren grondige materiaalkennis, een fijn gevoel voor kleurschakeringen en gevoel in de vingers voor fraai weef werk. Voor de leermeesters was het een grote voldoening vast te stellen met hoeveel ambitie de Tilburgse wevers zich erop toelegden dit vak onder de knie te krijgen en met hoeveel toewij ding zij zich wisten terecht te vinden in Scholen, cursisten in een of andere tak van handenarbeid, vooral binnenhuis architecten kunnen zich te allen tijde aanmelden om kennis te maken van deze zich opnieuw ontwikkelende tak van nijverheid. Het is speciaal met het oog hierop, dat wij het nuttig achten uitvoerig op het initiatief van het Textielmuseum in te gaan. Waar de textielindustrie in onze stad haar domi nante betekenis heeft verloren zou in de studio van de mogelijkheden van de tapijtweefkunst misschien een kans be staan om in de toekomst langs e andere weg weer aan te knopen bij aloude traditie van de Tilburgse weverij. Een jaar werk Het grote wandtapijt voor de Stads schouwburg was een volgende op dracht. Om enig idee te krijgen van de omvang van zulk een bedrijf dient men te bedenken, dat zo’n tapijt ruim een jaar werk geeft aan vijf wevers. Maar eer met weven begonnen kan worden moe ten er eerst nog tal van andere dingen gebeuren. De ontwerper, Jan Dijker, raakte eveneens gefascineerd door de decoratieve en expressieve mogelijkhe den, die een wandtapijt biedt. Hij heeft dan ook een diepgaande studie gemaakt van de tapijtweefkunst, een studie, die uiteindelijk ook de academie ten goede kan komen. Er moet een palet van kleu ren worden uitgekozen, dat in te verven garens moet worden uitgewerkt en dat is een kwestie van veel zoeken en pro beren. Immers wat het in gouache heel goed doet bij hi pen, blijkt bij uitvoering in Dat NOAD zelfs tegen de sterkste tegenstanders in de tweede divisie niet de mindere is, is j.l. zondag in het Gemeentelijk Sportpark, toen de geelblauwen tegen de runner-up Wageningen speelden, weer eens duidelijk gebleken. Een ploeg, die in drie achtereenvolgende weken een maximum aantal doelpunten scoorde, waarover heel Nederland zich verbaasde, kon tegen NOAD slechts in de allerlaatste minuten tot winst komen, en dan nog in een wedstrijd waarin NOAD vrijwel steeds het beste van het spel had, terwijl de winnende goals ten minste door een deel van het aanwezige publiek als aanvechtbaar werden bestempeld. deel van het spel voor ae onderdoet, terwijl b.v. tegen Baronie uit, slag of stoot uit handen wordt gegeven. Onbegrijpelijk, en toch moet er een reden voor te vinden zijn. Het lijkt ons, dat het NOAD aan technisch kunnen, wisselvallige prestaties wijten zijn aan omstanc liggeri op het mentale vla ook mist ht waarop het elft; geven. Wellicht komen er <i voor het verkrijgen van v team in wat ruimere mate, sanering van het betaalde vc lijn begint te komen middel lijke subsidies en hogere uitl de voetbaltoto. Daardoor toch moet e financiële basis ontstaan, re bij de clubs in het be heeft ontbroken. In Tilburg zijn tal van dingen gaande, waar iedereen niet van weet; per slot is onze stad wat met een geleerd woord agglomeratiecentrum -genoemd, wat wil zeggen, dat zij verzorging moet bieden op gebieden aan een kleine 300.000 mensen. Het is duidelijk, dat j activiteiten zijn, die aan de openbare aandacht ontsnappen. Het is toch, voor iemand die de stad een beetje wil kennen - en Tilburgers hebben er altijd een eer in gesteld hun stad bij te houden - wel van belang op de hoogte te blijven van wat er zoal omgaat. Het is daarom, dat wij deze keer eens aandacht willen schenken aan de afdeling tapis serie van het Tilburgs Textielmuseum. Deze instelling maakt namelijk een aardige kans uit te groeien tot een in West-Europa vrijwel uniek bedrijf. deze wereld van lijnen, kleuren en oude weeftechniek. In juni 1968 kon in Til burg worden gestart met een eerste op dracht, verstrekt door de gemeente, twee wandkleden elk van 6 m2, be stemd voor het nieuwe stadhuis. De wandkleden werden in overleg met architectenbureau Kraaijvanger Van Putten Kuit Knol te Rotterdam ont worpen door Ria van Eyck en Theo Mols. Tapisserie, of tapijtweefkunst, is een ambacht, dat in vroeger eeuwen druk werd beoefend, in later eeuwen in ver val geraakte en pas sinds de jaren tussen de twee wereldoorlogen in weer in aan zien is gekomen. Dit houdt verband met de wijzigingen in de opvattingen van de binnenhuisarchitectuur, die meer dan vioeger pleegt te werken met grote, vrije ruimten, die gelegenheid bieden aan het toepassen van omvangrijke, decoratieve wandbe kledingen. Kenmerkend voor tapijt weefkunst is, dat zij beoefend moet worden door een combinatie van ver schillende specialisten. Reeds in de Mid deleeuwen waren er grote ateliers, waar ontwerpen werden gemaakt door schil ders, geanalyseerd door dessinateurs en uitgevoerd door uitermate vakbekwame wevers. Waar de tapijtnijverheid in de vorige eeuw geheel in verval geraakte is het moeilijk nu weer een heel apparaat op te bouwen, dat over al die specialis ten beschikt en dat tevens gerede afzet kan vinden voor de produktie. De wereld moet er nog aan wennen. Het ligt eigenlijk in de lijn van de Til burgse historie, dat onze stad zich spe ciaal op deze kunst toelegt. Hoeveel praktische problemen er ook komen kijken bij het tot stand brengen van z ulk een vernieuwde traditie, met één ding heeft de heer Sloekers geen moei lijkheid gehad; de tapijtwevers, die aan gezocht werden om het vak van de grond af te leren, toonden van het eer ste begin af zowel grote animo als ver rassende aanleg. tegenstander de week daarvóór de winst zonder dt gege >et er [TILBURG

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 13