lbvi's I Wandelbos wordt veranderd in groot recreatief park Kleinbedrijven nemen in onze stad zeer grote plaats in 1 I b b b b b b 1 L OPROEP! Tilburgse Operettevereniging brengt opvoering van ’Waldmeister’ llllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ellllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aan alle Tilburgse huisvrouwen BENT U prijsbewust: k H. de Zeeuw v. Aanwinst voor Dierenpark Aanklacht tegen eigenaar Cascade-Bar Oude opzet is achterhaald 25 stuks voor f 1.00 met en zonder filter Trio Fred Gelderblom bij Jazzy Witch Reuseltocht De Windlopers Club ’De Hoeve’ wordt Old Time Movie Club l^^^B^WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABAnJ^^^^^ Tilburgse afdeling zoekt 200 vrijwilligers voor astma-collecte caiQinada hamers van hooll filmpost Publieke hearing kan nog heel wat details toevoegen Keurig verbouwde ’Foto Jans’ Oplage 52.025 Donderdag 2 april 14e jaargang - no. BELANGRIJK GEMEENTELIJK INITIATIEF uit Perzië ontvan- HAMADAN 124x74 OUDE OPERETTE IN GEHEEL NIEUWE STIJL Dierenwereld engt dus Noodshop, Besterdplein 8 9d sn ver? Heuvelstr.50 (Hoek WillemHstr.) WERKGELEGENHEID IN TILBURG eidspl >2 arb Spreiding over de stad Bedrijfstakken PROFITEER drijv Perzische tapijten 1969 heeft bewezen dat U voor een goede sigaret geen 1.75 behoeft te betalen. Wij bewij zen U dat ze zelfs geen 1.40 behoeven te kosten. Kom dan morgen gratis proeven in de stand met de rood-gele vlag op de Tilburgse Markt lenen o v man, I 50-99 man, 67 200 of meer man. Super kwaliteiten Tegen de allerlaagste prijzen Aan Snel na onmogel sbben een te g' in d( DROGIST^ S staat iu niet ren, rijn. Hamadan 40x60 39, Karadja 50 x 80 42,50 Aldus, het thema van deze is zoals van bijna alle operettes: ’De Liefde’. ser een miljoen nc lit geld aan hor Rol-U-fit-wieltje 9,75 PIUSPLEIN 6 HOEK EMMASTKAAT Veel keuze ook in grote maten. BIDJAR - SAROUCK - MESCHKIN HAMADAN - AFGHAN - MIR - HERIZ MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250-33484 Vrij toegang burger voordi I Zojuist rechtstreeks I gen zeer grote partij staat echter in het open van het totale ■ns omstan- in staat op plaats gelukt Nieuwstraat 172 Telefoon 24754-31 wijzigii plaats, maar van w ïrij aan het woord moet kunnen komen om commentaar te lat de veranderingen plaats hebben gevonden inplaats van acï als er eigenlijk niets meer aan te doen is. rekenschap tatistiek en overzicht samengest drijven Tilburg telt, herbergen. ongeveer een miljoen nodig is. Men zal met dit geld aan honderdduizenden Nederlanders, die lijden aan astmatische aandoeningen directe hulp kunnen ver schaffen. Bovendien kan men het wetenschappelijk onderzoek naar oor zaken en naar betere bestrijdingsmoge lijkheden betalen. AVE J. DE BEER - LID VAN DE N.H.H.P. ACTIE EN ADMINISTRATIE N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250 - 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg Goirle Dongen-Loon op Zand-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek een wit volgens ’Jouw zitten en onze tijd meest opzichtige woonste zaken behoort is wel lair, maar het is allemaal nog- lijk gegaan. nu zonnebaden in de bikini’s tot de ge el spectacu- >gal geleide- Kom 'ns kijken naar onze groot se kollektie lederen en kreuk- lederen kolberts en jacks onze enorme „WESTER N’ FRANJE”, look in lederen vesten en jackets, lederen overgooiers en spencerpakken en jassen met FRANJES van 50 cm vanaf f 32,50 werkten in éénmansbedrijven, personen in bedrijven met 2—5 personeel, 3051 man in bedrijver 6-9 man, 12017 bij 10-49 64510 bjj 50-99 man, 8956 tge mensen, len. zonder o ,:~t hier een taak, aging aan hun v aeilijk naast zie» helpen en wie bovendien kan maken, helpt na nr> aan UITZOEKEN Shiraz 70 x 70 Waldmeister is behalve het voor de hand liggende houtvester ook de naam van een klein bloempje, dat wij in het Nederlands kennen onder de naam: ’Lieve Vrouwe Bedstro’. Lieve Vrouwe Bedstro is schermbloemig plantje waarvan vc bloemenkenners de betekenis is: liefde is mijn leven.’ De hele ontwikkeling st beeld van een teruglopi aantal arbeidsplaatsen in Tilburg. Het scheppen van nieuwe takken van be drijvigheid is dus een zaak van levens- uciang voor onze stad. Morgen beginnen wij met de verkoop van een voortreffelijke nieuwe sigaret van plaatsen, het onderwijs met 2619 arbeidsplaatsen en de groothandel met 3062 arbeidsplaatsen. jntspan- komen seftijd naeren, zonneweiden, ter- door kinderen gegraven kan oeverweiden, waar kinderen water kunnen spelen, een srjj, waar geschikte dieren rderen kunnen spelen of Q Q Wi april 1970 pagina 12 trie het sterkst verte bijna 3900 arbeidsj door de transpor met bijna 2000 arbei In de tertiaire sector dé Fotozaak SchouwburgrirK) lO.TUIxirg Corduroy jeans en gesneden fluwelen slimfits in alle kleuren en wereldmerken. Op 7 april houdt het gemeentelijk bureau van publieke werken een hearing bij Mutsaers in het Zand om 8 uur ’s avonds, over de reconstructie van het Wandelbos. Dit is een nuttig initiatief. De ingen van stadsplannen vinden in onze tijd op zulk een schaal dat de individuele mens er niet meer aan te pas komt, en het is al te veel belang, dat de gemeente blijk geeft in te zien, dat de geven rhteraf Het Trio D. C. Cobbs is wegens digheden vrijdagavond niet in te treden bij Jazzy Witch. In daarvan is het de organisatoren het trio Fred Gelderblom naar de Heksenketel uit te nodigen en zij hebben toegezegd aanwezig te zullen zijn. irtverenij t op sstel War nopers in Moe iseltocht Zoals gezegd: tijd dit plan ter discus zeggen, dat de gemc een helemaal ander plan de aanwezigen dat verkie: vinden. Maar wel is het dat ernstig rekening met de verlangens, die tijdens naar voren zullen komen. ons bijvoorbeeld voorstellen dat ge vraagd zal worden naar was- en toilet- gelegenheden, naar mogelijkheden voor kleuters om niet alleen aan het water maar ook erin te spelen, naar gelegen heid voor ponyrijden, naar een even tueel restaurant en naar allerlei andere voorzieningen, die in zulk een instelling nuttig kunnen zijn. GROOTSTE ANTIEKMARKT van Noord-Brabant In de SPORTHAL VAN HAAREN (bij Oisterwijk) zaterdag en zondag 4 en 5 april telkens van 1 tot 5 uur. Daarom zal er van 19 tot en met 25 april een collecte worden gehouden in heel Nederland. Ook in Tilburg. Hier is namelijk eveneens een afdeling van het Nederlands Astma Fonds. Maar voor een collecte zijn COLLECTANTEN nodig. Mensen, die huis aan huis met een collecte-bus willen rondgaan. Voor al voor jonge mensen, die kunnen doen wat zij willen, zonder ooit in ademnood te komen, ligt hier een taak. Zij kunnen deze uitdaging aan hun vitaliteit en energie moeilijk naast zich neerleggen. Wie wil helpen - dat is natuurlijk iedereen - en wie bovendien gelegenheid en tijd kan maken, helpt de astma- bestrijding op een geweldige manier, als hij of zij zich opgeeft als collectant. Dit kan gebeuren bij de secretaresse van de afdeling Tilburg, mevrouw Bruisten, Burgemeester Van Meursstraat 53, tele foon 71821. Verlangens ijdens de hearing issie. Dat wil nu leente bereid is met i te komen als :ieslijker zouden 5t de bedoeling, wordt gehouden die avond Wij kunnen ïllen dat TENNISSCHOEN "de Luxe”. Licht en buigzaam, met verende binnen zool en speciale noppenzool voor méér "grip” op gravel-, gras- of overdekte banen, alle maten 10,90 I sportafdeling I ff Naast het normale programma kunnen de bezoekers van Club de Hoeve voort aan ook genieten van old time movies, zoals de vermaarde kluchten van Chaplin, the Comedy Capers en Stan Laurel en Olivier Hardy. De hoofd schotel van de avond, zondag 8.00 uur, zal worden gevormd door ’The Chums’ uit Tilburg met Robby Soul Stew met zijn perfect heavy sound achter de disco. In het centrum van de stad ligt nog altijd het grootste aantal arbeids plaatsen 10.562. Dan volgt het indus- terrein met 4256 arbeidsplaatsen, e wijk Broekhoven met 3949 latsen. Verder zijn er grote raties in de wijken Goirke en en in de wijken Ziekenhuis en :and, vanwege ird. Ten noordei 25.549 omgekeerd en er is een aparte speeltuin ontworpen voor kleuters, die daar onder toezicht kunnen verblijven. Speciaal wordt aandacht geschonken aan de vijver. De taluds zullen worden verbeterd, want in de huidige toestand zijn ze te steil voor de jeugd. De vijver zal iets worden vergroot en het brugge tje zal komen te vervallen, iets wat deze en gene misschien zal betreuren, omdat het wel een karakteristiek stuk was in het Wandelbos. Tilburg dinsdagavond - Het bestuur en de leden van de Tilburj Operettevereniging werken op het ogenblik onder hoogspanning. Op zaterdagen 4 en 11 april brengen zij in de Tilburgse Stadsschouwburg een uitvoering van de operette ’Waldmeister’. Reeds in april van verleden jaar is men met het instuderen begonnen, maar omdat iedereen een hoge graad van perfectie nastreeft worden de laatste weken besteed aan het vervolmaken van de verschillende taferelen. Niet minder dan 125 medewerkers zullen hun medewerking verlenen. Ook dit jaar is het bestuur erin geslaagd een groep voortreffelijke solisten te engageren. Onder hen zijn Kees Staps, Rinus Hesselberth Thea Vermeulen Peek en Ans Timmer de Kok. De regie is in handen van Joh. Snel, de muzikale leiding wordt verzorgd door Kees Schalken. Aan dit doel heeft het Wandelbos al die jaren ruimschoots voldaan, al verander de uiteraard het leefpatroon indruk wekkend. Het verschil tussen de der tiger jaren toen overeenkomstig de gemeenteverordening een minnend paar niet naast elkaar op een bank mocht Onze stad telt 4967 bedrijven en 54.775 werknemers Er zijn in onze stad 4967 bedrijven, waarvan er 1219 éénmansbedrijven zijn. 2537 bedrijven tellen 2—5 man perso neel, 424 bedrijven tellen 6-9 man, 596 10-49 man, 97 100—199 man en 36 i triett waarna de arbeidsplaa concentra Loven, het Zand, vanwege de ziekenhuizen uiteraard. Ten noorden van de spoorlijn liggen 25.549 arbeidsplaatsen, ten zuiden 29.880. Het blijkt, dat het grootste deel, van de nijverheid in het noorden ligt en het grootste deel van de dienstensector in het zuiden; deze trend heeft de neiging toe te nemen. Van de totale werkgelegenheid valt de meerder heid in het zuiden, terwijl de woon- bevolking aldaar minder is dan de helft van de bevolking van Tilburg. Verschuiving Sinds 1963 is de werkgelegenheid in de bedrijfstakken, die in de algemene bedrijfstelling waren opgenomen gedaald met 3060 arbeidsplaatsen. In industrie en ambacht liep de werkge legenheid met 4500 plaatsen terug, in de bouwnijverheid met 530. De sector handel-, bank- en verzekeringswezen liep echter op met ruim 2050 arbeids plaatsen. Voorts valt er een stijging te constateren in de dienstensector t.a.v. onderwijs en maatschappelijke diensten, welke sectoren eveneens een trend tot sterke uitbreiding vertonen. Steeds meer gaat de belangstelling van de zich verpozende mensen uit naar de dierenwereld, er komt dan ook een hertenkamp waarin ook hoeders, fazan ten, pauwen en andere levende have zullen zijn opgenomen. Er komt een rhododendronvallei, die allerlei bijzon dere exemplaren zal bevatten en een sprookjesachtige aanblik belooft te geven. Er komt een afdeling waar speciaal zorg zal worden besteed aan inheemse gewassen die met uitsterven bedreigd worden. Hopelijk zal daarbij aandacht worden geschonken aan de moerasorchideeën, die bij sommige Oisterwijkse vennen nog groeien, maar die naar deskundigen verzekeren aan de ondergang toe zijn. Vijf jaar geleden werd de heer Roseman met zijn vrouw en zoon voor een jaar uitgezonden door de Shell naar Lagos om aldaar zijn werk te verrichten voor dit bedrijf, doch dit was niet voor één jaar maar het werden er vijf. Door zijn verblijf in Nigeria verzamelde hij met zijn zoon verschillende soorten vogels en apen. Van deze laatsten kreeg hij een mooie verzameling bij elkaar, waarvan de familie niet goed afstand kon doen bij hun vertrek en besloot deze mede te nemen naar Nederland, wat op zich al grote moeite heeft gekost vanwege de uitvoer-formaliteiten en de daaraan verbonden kosten. In Nederland aangekomen besloot de familie Rooseman, momenteel wonende in Deurne, als tijdelijk verblijf zijn hele kollektie apen aan het Til burg’s Dierenpark te schenken, waar hij natuurlijk zeker is van een goed onder dak voor de beesten. De kollektie be staat onder andere uit de volgende apen: 2 bavianen Jacky en Freddy, 1 Mona-aap Bissi, 1 witneusaap Bimbo, 2 huzarenapen Sheila en Meme, 2 Meer- kat-apen Pim en Nora, 2 bruinkop- mangabees Mamaloe en Lola. Ontspanning Het geheel wordt vooral een or ningsoord voor kinderen. Er 1 speelweiden onderscheiden naar lee van de kinderen, zonneweiden, reinen waar c worden, aan het kinderboerdei met de kinc De reconstructie van het Wandelbos is een verstrekkende kwestie. Meer dan dertig jaar geleden werd dit project opgezet als een werkverschaffings- object; de bedoeling was de rustende Tilburger op de zondag een wandeldoel geven en een stuk ongerepte natuur de buurt van de stad te houden. Een eigen werkgroep uit de leden heeft de bouw van de decors verzorgd en kenners hebben reeds gerapporteerd, dat hier werkelijke kwaliteitsarbeid is verzet. De regisseur heeft ’Waldmeister’ een grondige vernieuwing doen onder gaan. Hij maakte er een operette van die geheel is aangepast aan de wensen van deze tijd, met veel ballet en dans. Dit laatste wordt gebracht door het Ballet van Wilma de Kok. de inhoudsbeschrijving van Joh. ontlenen wij het volgende: tg De Windlopers •dag 12 maart in nortvereniging De cit op zondag 12 eerste Lustrum Het is wel van belang, dat er voldoende belangstelling wordt getoond voor deze hearing. Het is een belangrijk project voor de gehele gemeente en zeker voor de omwonenden en de beslissing is verstrekkend, want een park kan men niet elk jaar veranderen. De metaalnijverheid (industrie en ambacht) heeft met 8430 nu een groter aandeel in de werkgelegenheid dan de textiel met 7425. Binnen de metaal industrie is de elektrotechnische indus- tegenwoordigd met splaatsen, gevolgd >rtmiddelenindustrie ridsplaatsen. tor levert de detail handel meer dan een kwart van het aan tal arbeidsplaatsen. Een zeer belangrijke rol in deze sector spelen de maatschap pelijke diensten met 4285 arbeids- In de vijf jaar van zijn bestaan is de fotohandel van de heer G. Jans aan de Besterdring zodanig gegroeid, dat er gedurig aan verbouwd moest worden, en nu is ook de verkoopafdeling ver nieuwd en uitgebreid tot een oppervlak van 130 m2. Enigszins is deze ontwik keling wel te begrijpen. De toenemende vrijetijdsbesteding is voor veel amateur- fotografen aanleiding zich met grote intensiteit toe te leggen op de beoefe ning van hun hobby, de Service van de fotohandel verschuift daarom van het aloude ontwikkelen naar het voorlich ten op het gebied van de inrichting van donkere kamers, het gebruiken van belichtingsapparaturen en het onder nemen van fotografische en flimische experimenten. Foto Jans heeft niet alleen gezorgd voor een magnifiek interieur, dat het beeld van de Besterdring ter plaatse aanzienlijk verfraait, maar bovendien biedt hij een zeer uitgebreide sortering en grondige service. ’Je moet de klanten niet alleen in de winkel voorlichten’, zegt de heer Jans, ’je moet ze als het nodig is ook thuis gaan helpen.’ Op filmisch terrein heeft hij in zijn winkel een aparte hoek ingericht waar filrn- hobbyïsten hun gang kunnen gaan bij het snijden en monteren van films, alle benodigde apparatuur is daartoe voor handen. Bij de opening van de nieuwe zaak was naar zich laat begrijpen veel belangstel ling. De operette ’Waldmeister’ werd gecom poneerd door Johan Strausz. Hoewel het prachtige muziek is heeft deze operette echter nooit de populariteit gekend van verschillende andere. Ge deeltelijk is dit wellicht te wijten aan het feit dat de operette lange tijd ’zoek’ is geweest. Uiteindelijk werd hij heront dekt en werden enkele opvoeringen gebracht, maar in het zuiden van ons land werd hij nog niet vertoond. In dit opzicht brengt de Tilburgse Operette vereniging dus een duidelijke primeur. 7210 -5 man en van lan, ixui/ uij iu—man, bij 50-99 man, 8956 bij 100-199 man, en 15971 bij 200 en meer man. Dus ruim éénvijfde van het totaal werkt bij bedrijven met minder dan 10 man personeel en nog eens een- vijfde bij bedrijven van 10—49 man per soneel. 30 pct. van de totale werkgele genheid wordt geleverd door bedrijven groter dan 200 man. (hoek Trouwlaan) I J1553 Tilburg Wandelsportvereniging organiseert op zond?» Moergestel Wandelsport». Windlopers organiseert o; april in Moergestel haar ee Reuseltocht. Ingeschreven kan worden zowel door groepen als individuelen. Na eén défilé voor het gemeentehuis vindt aanslui tend de start plaats bij het nabijgelegen Culturele Centrum Den Boogaard. Er kan gewandeld worden over de afstan den 5, 10, 15 en 20 km. Nadere informaties en voorinschrijvingen bij het secretariaat, de heer J. van lersel, Raamakkerstraat 9 te Moergestel. - De werkgelegenheid in Tilburg is, gelijk bekend, een zorgenkind. De verwachting ten aanzien van de vestiging van de industriegigant is hoog gespannen, maar het is nog verre van zeker, of dat wel doorgaat. Daar om is het van belang, dat de gemeente, en de gemeentenaren, zich grondig rekenschap geven van de arbeidssituatie in onze stad. Door het bureau statistiek en voorlichting is uit het bedrijvenregister 1969 een ■steld, waarin nagenoeg exact te zien is hoeveel be lt, van welke aard zij zijn en hoeveel personeel zij Totale vernieuwing Maar de recreatieve bedrijven van de mensen van onze tijd zijn wel zo veranderd dat het Wandelbos aan een totale vernieuwing toe is. Bovendien, en dit is dan nog een andere reden, zijn de dennen voor 75 pet. aan opruiming toe en moeten worden vervangen door een loof-naaldhoutbeplanting, die het Wan delbos een ander aanzien zal geven. Het zal een tiental jaren duren vooraleer het geheel een min of meer definitief aanzien zal hebben gekregen, maar dan zal er ook sprake zijn van een kern gezond park met een prachtige opstand. De paden zullen wel zowat dezelfde loop blijven houden, zodat er toch iets traditioneels behouden blijft. Er komen een groot aantal nieuwe voorzieningen. 84 pct. van het totaal is dus te rekenen tot het kleinbedrijf. Over de bedrijfs takken gespreid zien we, dat in de nijverheid (inc. openbare nutsbedrijven en excl. de bouwnijverheid) bijna de helft van het aantal vestigingen niet meer dan 5 man personeel, de baas inbegrepen. In de bouwnijverheid telt meer dan de helft van het aantal vesti gingen ten hoogste 5 personen. De bedrijfstak handel- bank- en verzeke ringswezen, die 51,4 pct. van alle vestigingen Uitmaakt is bij meer dan 80 pet. het personeelsbestand groter dan 5 man. Vooral de detailhandel met 2003 vestigingen speelt hier een voorname rol. In de dienstensector hebben ruim 77 pct. van de vestigingen niet meer dan 5 man personeel. Werkzame personen In 1969 waren in totaal 54.775 per sonen werkzaam, dus eenderde deel van de Tilburgse bevolking. 38.951 mannen en 15.824 vrouwen. 1219 personen Er zijn mensen die het eigenlijk hele maal niet fijn vinden, dat het weer zomer wordt. Het lijkt een beetje gek, want bijna iedereen wil toch, dat het goed warm wordt, zodat ze kunnen gaan zonnebaden. Maar sommige men sen denken bij het woord zomer aan de warme avonden, als het heel drukkend wordt en het voor hen bijna onmogelijk is adem te halen. Zij hebben een of andere vorm van astma. En astma is een volksziekte. Dat is zonder meer duidelijk, als men weet, dat ongeveer acht tot tien procent van de Nederlandse bevolking aan een of andere vorm van deze ziekte lijdt. Bijna iedereen kent in zijn familie of kennis senkring wel iemand, die af en toe of doorlopend ’een aanval’ heeft. Voor mensen, die vrij-uit, zonder be lemmering kunnen ademhalen, ligt er een taak om mee te helpen de aanval van de astma tegen te gaan. Daarvoor is een lange adem nodig, want er is nog een grote achterstand in te halen op het gebied van de astma-bestrjjding. Daar voor is geld nodig, veel geld. Dit jaar heeft de organisatie, die de astma- bestrijding coördineert, Het Nederlands Astma Fonds, een heel schema van taken en plannen opgesteld, waarvoor Deze week dinsdagavond deed een van de medewerkers van De Tilburgse Koerier bij de Tilburgse recherche aan gifte wegens mishandeling, hem toege bracht door een zekere S., die aan de Veldhovenring onder de naam Cascade Bar een drangelegenheid exploiteert. Toen de medewerker na een telefoontje over een nog steeds niet betaald zijnde kleine rekening zich volgens afspraak bij S. vervoegde, trok deze de mede werker in een donkere ruimte achter de bar en begon erop los te slaan. Tele fonisch had hij reeds dreigementen geuit. De vrouw van S. verscheen boven aan de trap met het verzoek niet zoveel lawaai te maken ’want de kinde ren slapen'. Onze medewerker wist zich los te rukken en de kroeg te verlaten. De sporen van mishandeling waren duide lijk te zien. De Tilburgse recherche heeft thans de zaak in onderzoek. b b b b b

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1