4 Nieuwe aanwinsten Openbare Bibliotheek g- r 1 De Ziektewet vierde op de eerste maart haar veertigste verjaardag René Frijters variété bestaat 15 jaar! Nieuwe D. J. bij De Hoeve VERHUISBAAR PARKET r. Zuid Nederlandse Opera brengt ’Die Verkaufte Braut’ ’Le Hibou’ nieuwe boutiek Objecten van Kouji Ogura In St-Joriske Modeshow in Stadsschouwburg Zieken bedevaart naar Beauraing ’De Bonneterie’: vergrote speciaalzaak met uniek assortiment ENS >1. 23781 Handboogsport Gilze-Dongen- Tilburg 1970 - pagina 10 Donderdag 5 maart 1970 - pagina 11 DETILBURGSE KOERIER Zondag 8 maart in Stadsschouwburg oor, zelf vnorH 30, istr. 14 - Groter vliegbereik voor DC 10’s Heropening Immanuelkerk met discussiedienst ing van center-t ter wordt, en zich i van over de ook de iekte collecties van V< voorraad. Van de De ik- Indiscl c in de armen van idegom Jenik. leven en den- /olk en van de jaren na de :h en sociaal voorgesteld. De kwamen als uit- de igin- rer- ijds Bruidshuis [AD, Kap- Van Beek mst zondag levaar- W. Hest. Voor C. v. Dorst, J. A. de Hoogh, -,6 00 znsdag 11 maart in Jy Happy, m.m.v. ies, Frans Vrolijk een bekend figuur, Alice Williams illusioniste, ;unt:cs. Ronny De muzikale >nny Bakkenes. i vanaf maandag a.s. om 11.00 uur aan de kassa van de j. Er zijn maar een beperkt aantal kaarten beschik- Bij gelegenheid van dit jubileum p de Stadsschouwburg ’DE MOUN1 Piet Bambergen er nrGFVONTHMnnnn VAnWFEPkN □□ummLJLTLiuunn gebruik gemaakt om het paramenten vak wat beter te presenteren. opende zater- mgstelling de ïreformeerd predikant reageert op i politieke en sociale gebeurtenis- BESYMENSKI, Hitler; onbëkenc eptem- ruwing Op 7 en 8 maart wordt in Oisterwjjk gecollecteerd aan de kerken. In Berkel- Enschot huis aan huis collecte van 23 t/m 29 maart. Iburg. C. Flor P. Hendriks, A. v. Gor A. Jansen, reserve P. I longen: t, C. Va reserve ge- moet werkende UTA, t ter zake elf zal het er in ge- t gebeurt 'ke door De bedevaart voor een dag is op zc 24 mei. Inlichtingen over de bede ten bij O. Om razend te worden; ;ningen van een krantelezer; 2e en was anderzijds van EWS, O. AND B. GRAUER, Jr: rial history of jazz; people and 5s from New Orleans to modem ew. ed. rev. 1968. ABE. De vrouw in het zand. Surrealistisch verhaal over een insekten- verzamelaar die, samen met een vrouw, door bijgelovige dorpelingen gevangen wordt gehouden in een grote zandkuil. In 1963 verfilmd. -'t ’The devil’s dictionary’, imerikaanse journalist en - ca. 1914) met znijnige aforismen zijn spiegel vóórhield van de „Lijnheilige moraal. '--"zelfde. een veel sgint te geschikt sruik telijke tering, name in jlling ge uitblijver In vele cc com sten M. Buster-de Jong, Pater Ruttenstraat 17, Tilburg. Tel. 25796 ook zelf te leggen vanaf f 39,- per m2 dikte van 15 tot 22 mm in blok- en strookmotlef geschikt voor premie- woningen mag in flats gelegd worden vergunning verleend door: Centrale Dienst Volkshuis vesting 0212364 PARKET - SERVICE - TILBURG kapt, rondairestraat 12 - tel. 26621 Door Modehuis Warmerdam, Groes- eindstraat 54, wordt in samenwerking met een aantal andere zaken een mode show georganiseerd. Deze wordt gehou den op maandagavond 11 maart om acht uur in de studiozaal van de Stadsschouwburg. Aan de show ver lenen verder medewerking: I Happel, Lederwarenhuis RL salon L. Willems-Smulders, 1 Schoenen en Bloemsierkunst Sint- Anneke. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de deelnemende zaken. gevonden voorwerpen in de i 23 februari t/m 1 maart machtelozei tie in Brazui Schrijver standen onder de arme bevolkir Brazilië en ziet voor de kerken weggelegd om via de weg van loosheid de schrijnende tej in de Zuidamerikaanse Uuvi strijden. HEPBURN ,J. Een kritiek o schappij, tiek eigent Ook dit jaar kunnen zieken aan de bedevaart deelnemen en wel van 23 t/m 26 mei. Opgave hiervoor is mogelijk tot 2 april. Om zoveel mogelijk, vooral de financieel minst draagkrachtigen, in de gelegenheid te stellen, deze reis mee te maken, zal voor dit doel van 9 tot 15 maart in Tilburg een huis aan huis collecte worden gehouden. lag de moeite neemt, om door het rijk met natuurschoon Tsjecho Slowakije te zwerven, kan zich nog een indruk het dorpsleven, dat Smetana in zijn Predana Nevesta, zijn sparen door mtwoord, Zv slechts een len, leent het oor de langere -—‘-net der dit jubileum presenteer woensda arg ’DE MOUNTIES SHO rbody I. sn René van Vooren als de Mounties-. conferencier, voor Tilburg Mitsy Tieland met komisch sketsen samen met de Mounties. Ronr Tober de Nederlandse Amerikaan is ook van de partij, begeleiding en omlijsting is in handen van het Trio van Tor De kaartverkoop vanaf maandag a.s. om 11.00 uur aan de Stadsschouwburg, baar! Deze week donderdag herdenkt de heer Koos de Rooij, woonachtig aan het Oranjeplein in Goirle, het feit dat hij 25 jaar werkzaam is als verzekeringsagent. Op die dag kwam hij in vaste dienst bij de ’Eerste Hollandsche’ in Amsterdam. Zowel in Tilburg als in Goirle is de heer De Rooij een zeer bekend en gezien figuur, die de laatste 12 1/2 jaar inten sief samenwerkt met inspekteur A. van Hest. Zijn grootste hobby is zonder twijfel het zingen. Bij heel wat huwe lijksmissen heeft hij solo’s gezongen. Om zijn vele verdiensten zal hij door de directie en het personeel in de bloeme tjes worden gezet. De oecumenische jongerengroep Imma nuel heeft zich sinds vorig jaar sej ber bezig gehouden met de verbot van het kerkgebouw Immanuël. A.s. zondag 8 maart om half elr - gemoderniseerde gebouw weer u bruik worden genomen. Dit g" middels een liturgieviering welkt ds. W. Fournier wordt geleid. Het thema van deze speciale dienst luidt: ’Oecumene, een zaak van de, Kerken? Muzikale medewerking zal worden ver leend door het jongerenkoor van de pastoor van Ars parochie. Na afloop wordt een discussie houden, waarbij tot uitdrukking komen wat de groep nu precies wil bereiken met haar discussiediensten. Iedereen, ongeacht zijn of haar gezind te, wordt uitgenodigd aanwezig te zjjn om kennis te maken met de groep. De Immanuëlkerk is te vinden in de Gasstraat 30 (nabij het Besterdplein). vorige week, waar in DE HOEVE een zijn er veel positieve De uiteindelijke n op Rob van der Vliet, oud, heeft een grote hij werkte o.a. bij in Eindhoven, in het in Oisterwijk en de voormalige .ib in Tilburg. Club de Hoeven’s nieuwe D.J. gaat a.s. zondag voor het eerst Werken in de Boerderij. A.s. zondag dus naar de Hoeve, voor een geweldige disco-night. Aanvang 20.00 uur. - Bedevaart, een moeilijk deze tijd, maar misschien in het verleden een reder oproep van Maria ’Kom 1 vaart’, gehoor te gever jaar van de oprichting lands Beauraing Comité ook nu nog jaarlijks naar Beauraing. Gezonden vooral zieken. Zij genit prachtige reis door de Bel nen en vinden in Beau levensmoed. Zij leren berusten, en krijgen in gesprekken met anderen het inzicht dat ziek zijn niet zinloos be hoeft te zijn. woord voor i nog meer dan ;n, om aan de hier ter bede- ;n. Sinds 1947, het van het Neder- Pro Maria gaan, cs duizenden mensen zonden, maar ook en -^nieten van de elgische Arden- auraing nieuwe berusten, Het bekende halfvastenbal van ’de Schuit’ zal a.s. zaterdag 7 maart weer gehouden worden in hun residentie ’Tramstation’ Wilhelminapark. Aanvang 8 uur. Entree gratis. Gezien het grote succes van carnaval zal het ook nu aan leut niet ontbreken. De muziek wordt wederom verzorgd door de hofkapel met Tap Knepper. Na het bericht van vor stond dat CLUB nieuwe D.J. zocht, 2 reacties gekomen, keuze is gevallen Rob, 23 jaar c, ervaring als D.J., Club Maddocks i Pumpke i Kingsclul nieuwe I Nochtans bleef Smetana zichzelf. Hij trachtte een eigen nationaal muziek leven te bevorderen. Zijn land maakte toen nog deel uit van de Dcnaumonar- chie en had moeite zijn eigen cultuur boven water te houden. We zien dat streven ook bij componisten als Dvorak en Janacek. Om dit doel te bereiken schreef Smetana, die in 1864 directeur werd van de Nationale Schouwburg van Praag, acht Tsjechische Opera’s. Dat waren niet allemaal even grote succes sen, maar met de ’Verkochte Bruid’ won hij het pleit. Het werk staat nog steeds op het repertoire, maar in Neder land komt men meestal niet verder dan de ouverture of enkele fragmenten. ting bij de Raad van Arbeid of verzuim de zich bij een bedrijfsvereniging aan te sluiten en werd derhalve ingedeeld bij een Raad van Arbeid. Dit wijst erop, dat kennelijk de voorkeur werd gegeven aan uitvoering door privaatrechtelijke organen. Mede door de verbouwing is ’De Bonne terie’ een unieke zaak geworden. ’Ik zeg het zonder overdrijving of chauvinisme, maar wij zijn nu de grootste speciaal zaak van Nederland geworden’, aldus de heer Frans van Geffen, die samen met zijn vrouw de zaak leidt. Tn Nederland zijn ongeveer een 22 van dit soort zaken, maar wat wij brengen is als je er even over nadenkt beslist uniek.’ Het artikelenassortiment van de Bonneterie bevat ongeveer 15.000 soorten. Advie zen voor het interieur ontving men van de heer A. Brouwers en deze is erin geslaagd van de twee oorspronkelijke panden één schitterend geheel te maken. Duidelijk is er gestreefd naar een doelmatige indeling, maar dit is bereikt zonder aan het estetische ook maar iets af te doen. Integendeel zelfs! neerde mensen lijkt een gelukkiger tijd weggelegd wanneer zij besluiten de toekomst samen tegemoet te gaan. HOUTER, F. DEN Zig zag door Ier land; Ierse reisverhalen die iedereen wegwijs maken in dit toeristenland bij uitstek. JAGER, kanttekei dr. 1969. Een gei allerlei sen. KEEPNE1 A pictori: places I jazz; nei KOBO y Vaarwel Amerika. 1968. lv». op de Amerikaanse maat- waar keurige burgers uit poli- ibelang gevaarlijke misdadigers kunnen worden. HEUVEL, M. P. VAN DEN Rusland door de week. 1968. Schets van het dagelijks ken van het Russische vc resultaten die in vijftig tëvolutie op economiscl gebied bereikt zijn. HOLMAN, D. Het olifantenvolk. 1969. HOORN, MARGREET VAN Catherien. Voor twee door het leven gedesillusio- In de Galerie Nemerlaer Shop, tijdelijk gevestigd in de Kunsthandel Tn St. Joriske’ aan de Lind te Oisterwijk, exposeert gedurende de maand maart Ria Jansen objecten van de Japanse kunstenaar Kouji Ogura, die gastdocent is aan de koninklijke academie voor kunst en vormgeving te ’s-Hertogen- bosch. en die een atelier heeft aange boden gekregen in de vrije academie te Haarlem. Deze tentoonstelling geeft de bezoekers gelegenheid kennis te nemen van per spex objecten van Ogura, die misschien in aanleg exotisch zijn, maar door het zwerven van deze Japanner over de hele wereld, duidelijk zijn ingeleefd in het westers ervaringspatroon. Niet alleen neemt men dus kennis van een collectie perfect uitgevoerde, subtiel erotische kunstwerken, gelijk de catalugus vast stelt, maar bovendien kan men zien hoe een Japans kunstenaar reageert op zijn ontmoeting met de westerse wereld zonder zijn eigen aard te verliezen. Dit is mogelijk, doordat de geëxposeerde materie een ruim tijdsbestek beslaat. Er zijn combinaties te zien van kunst object en gebruiksvoorwerp - speciaal lampen - en er is ook vroeger werk te zien, afkomstig uit Galerie Orez. Nu het vooijaar aanbreekt en bezoek aan Oisterwijk weer bij 1 mensen op het programma begin* komen, is deze expositie een gesel doel, waarvan zonder twijfel gebi gemaakt zal worden. ’De Bonneterie’ is op dit punt van het Piusplein nog maar een viertal jaren gevestigd, maar in feite heeft men wel steeds op het Piusplein gezeten. Het vroegere pand moest door de sanering het veld ruimen. Ouderen zullen zich het vroegere winkeltje nog herinneren van Jeske Otten waar de bekende Meijsboorden te koop waren. Uit deze kleine zaak is de huidige Bonneterie ontstaan. In het eigen atelier worden opdrachten van cliënten op vakkundige wijze uitgevoerd. Heel wat dames maken van de diensten van het atelier gebruik voor veranderwerk, maar ook grote modehuizen weten hiervoor de Bonneterie te vinden. De verbouwing werd uitgevoerd door de firma Brou wers, de heer Huismans was de archi tect. De opera speelt rond 1860 in een dorpje in Bohemen. Het is een soort kermis en Jenik is tot over zijn oren verliefd op het jonge boerenmeisje Marenka. Haar ouders en de huwelijks makelaar van het dorpje, Kecal vinden dat ze met de rijke Vasek moet trouwen. Dat is trouwens contractueel vastgelegd. Op een slimme manier maakt men in Smetana’s vrolijke spel mee, hoe de ’verkochte’ bruid van dit contract wordt verlost. Marenka vindt haar liefde natuurlijk haar zelfgekozen bruid Tal van wijzigingen zijn in de loop der jaren in de Ziektewet aangebracht. De loongrens van f. 3.000,— is vele malen verhoogd. In 1947 werd de uitkeringsduur van 26 weken verlengd tot 52 weken. Ook de kring van verzekerden is her haalde malen uitgebreid. In de uitvoeringsorganisatie kwam een ingrijpende wijziging door het in wer king treden van de Organisatiewet Sociale Verzekering op 1 januari 1953. Sedert dien hebben de ziekenkassen van de Raden van Arbeid opgehouden te bestaan en wordt de Ziektewet uit sluitend uitgevoerd door zgn. vakbe- drijfsverenigingen met verplicht lid maatschap die met het in werking treden van de Werkloosheidwet 1 juli 1952) hun intrede hadden gedaan. Van nog ingrijpender betekenis was de wijziging van 1 juli 1967. Deze was het gevolg van de likwidatie der Ongevallen en Invaliditeitswetten en het in werking treden der Wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering op genoemde datum. Wat minister Aalberse in 1952 reeds beoogde werd in 1967 gerealiseerd: ongevallen- en ziekteverzekering wer den in één wet ondergebracht. Door het vervallen van de loongrens werd de werkingsfeer uitgebreid. Thans valt een ieder die in dienstbetrekking is of wiens arbeidsverhouding met een dienstbe trekking wordt gelijkgesteld onder de Ziektewet. De uitkeringsduur is weliswaar gehand haafd op 52 weken, maar er is bij voortdurende arbeidsongeschiktheid een bijna automatische overgang naar de W.A.O. Voorheen kwam degene die uit de Ziektewet was ’uitgetrokken’ veelal in aanmerking voor een uitkering krachtens de Invaliditeitswet (later aan gevuld met de Interimwet voor Invalidi- teitsrentetrekkers), doch in bijna alle gevallen betekende dit een aanzienlijke verlaging van de uitkering. Weliswaar werd deze in de laatste jaren in vele gevallen opgevangen door een aanvul lende uitkering door de bedrijfsve enigingen, maar deze berustte enerzijc op vrijwilligheid beperkte duur. Terugziende op 40 jaren geschiedenis Ziektewet kunnen wij constateren dat in die periode een stuk sociale zeker heid is gegroeid voor een zich steeds uitbreidende groep van werknemers. Niet bij benadering valt te zeggen hoeveel miljarden guldens in die 40 jaren in Nederland aan ziekengeld is uitgekeerd. In de eerste plaats is dit vanzelfsprekend van grote betekenis geweest voor allen die in deze jaren gedurende korter of langer tijd door ziekte van het arbeidsproces waren uitgeschakeld. Daarnaast mag naar mijn mening toch ook de economische be tekenis van een goede ziekengeldver- zekering niet uit het oog wórden verloren. Kan een werknemer niet meer aan het arbeidsproces deelnemen en is hij gedurende die tijd voor een belang rijk deel van inkomsten verstoken, dan vermindert zijn koopkracht en zal hij in toenemende mate zijn uitgaven moeten beperken. Dat dit bij een zo omvang rijke beroepsbevolking als ons land telt en een betrekkelijk hoog percentage aan ziekteverzuim belangrijke gevolgen heeft voor ons gehele economische leven is wel zonder meer duidelijk. Dat een goede ziekengeldverzekering niet alleen van betekenis is voor de individuele werknemers en diens gezin maar ook voor de gehele samenleving mag bij het veertigjarig bestaan van de Ziektewet ook wel worden gememo reerd. Zowel de sociale als de econo mische betekenis van onze sociale ver zekeringswetten in het algemeen en van de Ziektewet in het bijzonder mogen niet worden onderschat. Wie vanda; gezegende vormen van het dorpsleven, dat Smetana in zijn Predana Nevesta, zijn ’Verkaufte Braut’ voor ogen stond. Smetana, die leefde van 1824 tot 1884, is zelf op het platteland geboren en getogen. Toen hij later in Praag werkte, dacht hij met plezier en zijn eigen zin voor humor daaraan terug. Per slot van rekening hingen toen nog niet de stereotiepe luidsprekers in iedere boom van het dorpspleintje. Smetana heeft geleerd van al zijn grote tijdgenoten. Hij is een leerling van Liszt. Men kan bij hem invloeden aanwijzen van de in Praag hoog vereerde Mozart, maar ook van Schumann en uiteraard van de grote muziektheaterman Wagner. ;ewone DC-10. De Ipunten jels, die inge’ een zes voet gre sbben en daardoor meer in de tankinhoud, die door -tanks 11.000 in het maximum van 252.000 kg tegen van de oorspronkelijke motorvermogen van de 1973 wordt afge- I kg stuw- ?5 worden CITROEN 2CV kosten waar mogelijk en verar sleutelen! Door P. Bos. 1969. CONSTANDSE, A. L. Anarchisme van de daad. 1969. Geschiedenis van het anarchisme van 1848 tot heden waarbij de nadruk valt op de aktiviteiten van de aanhangers in revolutionaire perioden en situaties. DEELEN, A. VAN Sinds Godard; de Franse film vanaf de nouvelle vague. 1969. Studie over de Franse filmkunst sedert de jaren vijftig, waarvan de artistieke verdiensten en de sociaal-politieke achtergronden worden besproken. FABRICIUS, JOHAN. Wittebroods weken met mama. c-figuur maakt met zjjn uit een rijk ich milieu afkomstige vrouw een verlate huwelijksreis naar Capri, waarbij de aanwezigheid van zijn schoonmoeder tot allerlei complikaties leidt. GOSS- MAYR, H. De macht van de >zen; de Christen en de revolu- azilië. 1969. zer analyseert de sociale wantoe- -"ring van de taak geweld- tegenstellingen landen te be traden van de regering ntwerp-Aalberse niet in L. De dood van Adolf ide documenten uit Mos- kouse archieven. 1969. De in mei 1945 door de Russen opgestelde processenverbaal van de lijk schouwing van Hitler, Eva Braun en de familie Goebbels. BIERCE, A. G. Satans groot woorden boek; samengest., en nawoord: E. Hog. 1969. Bloemlezing uit waarin de Ami mensenhater 1842 ironische en ver"-’ tijdgenoten een spieg toen heersende schiji BOMANS, G. Van hetzelfde. Met een mengsel van humor en ernst gekruide bespiegelingen over zeer uit eenlopende zaken.; Herinneringen aan het kinderleven in het vooroorlogse Nederlands-Indië. Zondag 8 maart zal op de banen van ’De Romeinen’ de 2de wedstrijd ge schoten worden tussen de schutters van Gilze-Dongen-Tilburg. In Dongen won nen de Tilburgse schutters met 76 punten. Om 14.00 uur komen de volgende schutters aan de meet, voor Tilburg, L. v. Berkel, W. v. Dongen, v. Zon Jo Raaymakers, A. v. Geel, Smolders. Reserve A. v. Gilze. L. v.d. Ouweland, C Hendriks J. v. Ouweland. 1 J. v. Dorst reserve J. v. Hoek. Om 16.00 uur Tilburg. C. Floris, Jac. v. Pijen broek P. Hendriks, A. v. Gorp, C. Aarts, A. Jansen, reserve P. Róther. Voor Dongen: J. Krol, J. Wiersma, J. Vreysen, C. Valk, Jos Huys, Ad den Hoogh reserve H. Vermeer, C. v.d. Dries. De KLM heeft, evenals haar samen partners SAS, Swissair en besloten de bestelling en opties <e van de DC-10-30 om te zetten in een gelijk aantal DC-10-30’s van het onlangs door McDonnell Douglas ont wikkelde ’Extended Range’ type. Hier door zal de KLM in 1973 de beschik king krijgen over zes wide body vlieg tuigen met een bijna 600 km groter bereik en een hoger maximum start- gewicht dan de gewi belangrijkste verschilt vinden in de vleuge ’Extended Rang spanwijdte heb lift geven; de plaatsir liter grote startgewicht 240.600 kg versie. Het DC-10, zoals die in leverd, zal per motor 22.200 druk bedragen. Dit zal in 1975 opgevoerd tot 23.150 kg. Het aantal zitplaatsen (ca. ?50) blijft ongewijzigd, evenals de vrachtcapaciteit van 130 m3 en de kruissnelheid van 980 km per uur. Door deze verbeteringen, die voor de luchtvaartmaatschappijen geringe meerprijs betekene vliegtuig zich nog beter voc trajecten van het DC-10-routene KSSU-partners. Lijst van week van 1970. Inlichtingen: Hpofdbureau van politie, Noordhoekring te Tilburg. bankbiljet van f. 10,-; bril (vermoede lijk dames met speciale glazen, don kere.); herenbril, donkerbruin; dames- bril, goudkleurig montuur; herenbril, zwart montuur; theelepeltje; kist van hout van glasruiten; paar herenhand schoenen, kunstleder met zwart ge breid; paar bruin leren wanten; linker zwarte dameshandschoen, maat 7; rech ter bruine suede dameshandschoen; rechter donkerbruine nappa dames handschoen; linker herenhandschoen, gebreid tussen de vingers, overige skai; rechter dameshandschoen, nappa; bruine herenhoed; grijze herenhoed; doublé dameshorloge met zwart ge vlochten nylonbandje; dameshorloge vermoedelijk goud met gevlochten band; nylon witte schort; jongens- schawl, oranje-bruin; donkerblauwe damesregenjas' lerenbroek; rieten mandje met inhoud; groene leren porte feuille; zwarte knipbeurs; zwarte knip- portemonnee; damesring met pareltje en schakelarmband; trouwring; gouden damesring; bruine boodschappentas en portemonnee; bruine fietstas (linnen); zwarte fietstas; wiel met band van vrachtauto. Honden: Duitse herder, reu; boxer, reu; verbasterde herder, reu. De nieuwe ’Bonneterie’ maakt voor de niet ingewijde bezoeker eerder de in druk een groothandel in het kleinvak te zijn. Eenvoudige knoopjes en ritsen zijn er evengoed te koop als zeer dure garneringen. Opvallend in de zaak is de fraai uitgevoerde modellenbar. Hier zijn de volledige collecties van Vogue en Herbillon in voorraad. Van de ruimere mogelijkheden heeft men thans ook Verleden week werd op Piusplein 2z/24 ’De Bonneterie’ na een grondige verbouwing, die leidde tot een aanzienlijke vergroting van de verkoopruimte op feestelijke wijze heropend. Dat gebeurde met het doorknippen van een lint door het zoontje van de heer en mevrouw Van Geffen van Lierop en met de aanbieding van bloemen aan mevrouw Van Geffen door het dochtertje. De zeer druk bezochte openingsreceptie verliep al even feestelijk en talrijke relaties uit het gehele land gaven van hun belangstelling blijk. Het was op 1 maart precies 40 jaar geleden dat de Ziektewet in werking trad. Er is aan de invoering van deze wet heel wat voorafgegaan. Geen onzer sociale verzekeringswetten is met zoveel barensweeën gepaard gegaan als deze. Reeds toen rond de eeuwwisseling het ontwerp Ongevallenwet in behandeling kwam werd er in de Tweede Kamer bezwaar tegen gemaakt dat niet eerst de ziekengeldverzekering werd geregeld. Voor minister Abraham Kuijper was dit aanleiding onmiddellijk na het tot stand komen van de Ongevallenwet een ontwerp-Ziektewet in te dienen. Daarin werd niet slechts een verzekering van ziekengeld (loonderving.) voorgesteld, doch tevens een ziektekostenverzekering (wij zouden thans zeggen de ziekenfondsverzekering). In de St.-Antoniusstraat dag onder grote belai boetiek van de dames Hensen ’Le Hibou’ (op z’n Tilburgs: Tn d’n Uil’). Het is een aardig ingerichte kunsthan del, waar met veel zorg is gestreefd naar een verantwoorde collectie, waar ieder een iets aan heeft. Het is speciaal het doel van de initiatiefneemsters dingen te brengen, die geen eendagsvliegen zijn, of alleen maar meevliegen met de mode van het moment. Elk stuk dat er staat is een uniek stuk handwerk er is geen seriegoed bij. De medewerking van tal van kunstenaars op divers^ gebieden was dan ook groot. Er is potterie, ceramische sculptuur, emailwerk, hand- weefstoffen, sieraden, etsen in grote verscheidenheid. Het is zeker dat deze gunstig gelegen boetiek - er komt daar een groot parkeerterrein - veel belangstellenden zal trekken, niet in het minst doordat de initiatiefneemsters er bijzonder veel zorg aan besteden de bezoekers desge wenst uitvoerig voor te lichten en te adviseren. De Zuid Nederlandse Opera, die dit seizoen opmerkelijk vooruitgang maakt, zal deze Tsjechische Opera op 8 maart in onze schouwburg opvoeren. Reeds in de ouverture krijgt men een staalkaart van melodieën te horen. Een werkwijze, die dank zij Wagner in die tijd een heel zinvol gebruik was. In alles is de opera verbonden met de Tsjechische volks aard: melodieën, pittige ritmen, volks dansen als de polka en de furiant, een meeslepende dans van de kermisklan ten. Een bruisend stuk volksleven. Smetana verstaat ook de kunst van de muzikale humor. Hij laat het orkest o.a. de stotterende Vasek imiteren. De tekst van K. Sabina geeft hem alle kansen. kujjpers’ ontwerp haalde de Tweede kamer niet en werd in 1910 door talma ingetrokken en door een geheel hieuw ontwerp vervangen. Daarin kwam de ziektekostenverzekering niet meer voor. Weliswaar werd Talma’s Ziektewet op 5 juni 1913 in het Staatsblad afgekon- digd, maar het zou 17 jaar duren aleer de wet in werking trad. Met name twee zaken zijn de oorzaak van deze vertraging geweest. In de eerste plaats de strijd vraag of in de Ziektewet ziektekostenverzekering diende te wor den opgenomen. In de tweede plaats de verschillen van opvatting over de orga nen aan welke de uitvoering van de wet moest worden opgedragen. Talma, de geestelijke vader van de Raden van Arbeid, wilde naar het Voorbeeld van de Duitse Ortskranken- kassen, de wet uitsluitend zien uitge voerd door ziekenkassen van deze Raden. Daartegen rezen ernstige be zwaren in de Tweede Kamer, als gevolg waarvan een amendement werd aan vaard dat het mogelijk maakte ook cjoor werknemers gestichte zieken kassen als uitvoeringsorgaan in te schakelen. Herhaaldelijk werden wijzigingsvoor stellen ingediend. Waarin werd dan weer wel, dan weer niet de ziekte kostenverzekering als onderdeel van de ziekengeldverzekering kaden van Arbeid 1 voeringsorganen steeds meer op achtergrond, terwijl bedrijf sverenig gen naar voren kwamen. Ih 1925 heeft minister Aalberse een hoging gewaagd de ongevallen- en ziekengeldverzekering in één wet te regelen, met als uitvoeringsorganen in de eerste plaats bedrijfsverenigingen. De Raden van Arbeid zouden nog slechts ais aanvullende uitvoeringsorganen op treden. Door het aftr kwam het ont behandeling. Het in maart 1927 gehouden tweede congres sociale verzekering van de Ver eniging van Raden van Arbeid stond geheel in het teken van de wette regeling .van de ziekengeldverzeke Er heerste alom en met arbeiderskringen teleurstelling en ont stemming over het lange uitblijven van een wettelijke regeling. In vele collec tieve arbeidsovereenkomsten waren daarom reeds bepalingen opgenomen die de onder deze c.a.o.’en vallende werknemers een uitkering bij ziekte garandeerden. Minister Slotemaker de Bruine trok het ontwerp Ziekte- en Ongevallenwet van 1925 in en greep terug op de in 1913 afgekondigde Ziektewet-Talma. Hij diende een aantal voorstellen tot wijzi ging in, die door de beide Kamers werden aanvaard. De belangrijkste wijzigingen waren: a. de ziekengeldverzekering zou een collectief en geen individueel karakter dragen; b. de uitkering zou niet 70 pet. doch 80 pct. van het dagloon bedragen; c. de wet zou uitsluitend gelden voor werknemers met een loon van niet meer dan f. 3.000,- per jaar; d. alleen zwangerschap en bevalling een gehuwde vrouw zouden met zie worden gelijkgesteld. De uitvoering van de wet zou worden opgedragen aan bedrijfsverenigingen; slechts in die gevallen waarin een werkgever zich niet aansloot bij een bedrijfsvereniging zou hij van rechts wege zjjn aangesloten bij een ziekenkas van de Raad van Arbeid. Het merendeel der werkgevers sloot zich aan bij een bedrijfsvereniging. Slechts een klein deel voornamelijk kleinere werkgevers, koos voor aanslui- ITILBURG rK 2

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 11