Tilburg een stad werd STAD or an Doe gewoon tegen een gehandicapte Zoek Uw Voordeel Zoek Uw Voordeel RADIO CEKO UW Broekhovenseweg 73 - Telefoon 23208 - Tilburg RADIO CEKO H.B.O. met Philips Philharmonisch koor in Stadsschouwburg 89.75 49.95 Stereo Pick-Up voor inbouw 498.- C.A. Tijs (Orchidee) behaalde in Rotterdam zeer mooi succes Per trein naar de wintersport ’Instant Staal’ in Australië ontwikkeld Zanussi Wasautomaat 528.- 170 - pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 12 februari 1970 - pagina 9 25361 LOVEN) Pick-Up met versterker pick-uplift en autom. afslag Stereo Pick-Up met versterker compleet met boxen 198.- Stereo Radio grammofoon-combinatie met decoder TleXa] Kleurenboetiel; kunnen Behang - Verf Lak DONA-KNlKNIE nogelifk Tel. 24556 Antiek groen-oranje-paaaars MULDERS PROFIJT. om 20.15 rogramma is als volgt samenge- ACTIE ’LEVEN EN LATEN LEVEN’ PAUZE Elisabeth Cooymans Jules Bastin naar de is hij overgegaan su- r en T— )e M 20 Lode Devos verbruiker. Nieuwste bus van N.V. Touringcentrale op de RAI Een eeuwigheid: zolang duren de nieuwe batterijen Leclanché Een goede projector bespaart u véél ergernis. Deze Fuji projector zit prima in elkaar, hij is gemakkelijk te bedienen en er komt een zee van licht uit. Hij is speciaal voor Super 8 films, heeft automatische filminleg van spoel tot spoel en motorisch terugspoelen. de man van 't vak Noordhoekring 79 Kortom een projector om te zoenen! waar den .andse reeds vroe waar zij f Vom voor Engeland, ilië en Noor- JBERG J688 proc dukt erts prot dat wer- xden, ipten pten- noop tingen iitatie r aan: gestreden door hotels van ons ïciale jury werd de artistieke waarde van de Fancy Donderdagai in de Stads voering van het ballet ms volgde aanvanke- voor orgel en piano. Hendrik An- 1 ATIE Het pre steld: op inter- riers, Tou- Brussel, ’s-Hertogenbosch len. Koelkasten va. 198.- Centrifuges uoo toeren 89.50 2800 toeren met veiligheidsdeksel 125.- Oliegevulde radiatorkachel met thermostaat 1500 w 157.50 Ventilatorkachel voor zomer en winter 35.75 verk. itoor t een i, dat edrijf ■ouw, hier g te Tilburg jruari 1970 gehandi- uv alledaag- “landicapten groep. Het jetekenden’, Stadsschouwburg maandag 16 febr uur VOORWBRFEN >urg. jen in de week van 1 i 1970. kinderbril met r; damesbril randicapten niet zo best. eniging ter idatie wil win- 1969. zijn hij 1 oktober sruste Fiat-van jogde zitplaat- ven een ruim va terwijl de gebruikt ilde niet Iheid adressen. 2 stimuleren de geh zelfstandige handele sr afhankelijk van i; O Beatae Viae, voor 2 2-stemmig vrouwenkoor 1. Monteverdi; solostemmen, 2 en orkest. 2. J. S. Bach bew. Strawinsky; Himmel hoch da komm’ ich her, gemengd koor en orkest. avond is het Nationale Ballet Isschouwburg voor een uit- ’Giselle’. iding te Stavelot 'jas Jules Bastin in 1958 de voor zang, opera en jlóme 3. Beethoven; Symfonie no. 9 d-moll opus 125. Lode Devos werd geboren te Brussel in 1926. Zeer muzikaal aangelegd, studeerde hij na zijn Humaniora, viool en alt-viool aan het conservatorium van Brussel en vervolgde zijn muziekstudies aan de ’Musikhochschule van Graz’ (Oosten rijk). Gedurende 2 jaar was hij solo-altist bij het kamerorkest van Brussel. Intussen Kom hem even proberen met een eigen filmpje. De Fujicascopt van f 325,00 bij Mulder voor f 249,00 ’tcamerai^huis mulder Tivoliltroot 81 - Tel. 24543 - Tilburg Weslermarkt 10 - Tel. 73185 - Tilburg Tllburgieweg 43 - Tel. 1216 - Góirle In verband met het 20-jarig bestaan van de Nederlandse Bartenders Club (aangesloten bij de Internationale Bartenders Association) werd op 28 januari in Hotel ’Atlanta’ te Rotterdam de Nationale Fancy Longdrink Competitie gehouden. Een Longdrink Competitie waarbij als versiering alles was toegestaan; aapjes, cocosnoten, vuurwerk etc. etc. Om de trofee voor de meest kunstzinnige creatie werd 65 bartenders, werkzaam in gerenommeerde bars en land. Door een spec' Longdrink beoordeeld. Erna Spoorenberg Erna Spoorenberg werd geboren te Djakarta, maar reeds vroeg kwam zij naar Nederland, waar zij piano en viool begon te studeren. Met 11 jaar kreeg zij haar eerste Inlichtingen: Hoofdbureau van Politie, Noordhoekring Tilbv Gevonden voorwerpen tot en met 8 februari bankbiljet van f. 25,- lichtbruin montuur; damesbril met bruin monntuur; zakje van lakenstof, voorzien van een touwtje, met inhoud; verbandetui, kleur blauw; dameshand- schoen, zwart glacé; dameshorloge, doublé, met zwart bandje; beige werk broek; herenjas, jagersgroen; paspoort, tnv. Theodorus CANNANN; memoblok in zwart leren portefeuille; bruine herenportemonnee, met inhoud; zwarte damesportemonnee met inhoud; zwarte dames knipbeurs, met inhoud; paar zwarte gummilaarzen, maat 6; wit kinderschoentje, rechter, hoog model; trouwring, inscriptie ’Ria’; herenzegel ring, met inscriptie ’Willyrekenliniaal, in grijs mapje; gymschoen, rechter wit; blauw damestasje, met 2 hengsels, met inhoud; zwarte aktetas, met inhoud; bruine damestas, inh. fles thee, en trommeltje met brood. Diverse sleutels en sleutelbossen. Honden: bruin hondje, met zwarte snuit, reu, draagt rode halsband; don- kerbruin/zwart poedeltje, 1/2 jaar oud, teef, zonder halsband; Duitse herder, 3 mnd, teef, zwarte rug, gele poten, geen halsband; bastaard keeshond, langharig zwart, reu, ongeveer 1 jr, zonder hals band; bruine bastaard pincher, teef, ongeveer 1 jr, zonder halsband. De normale maatschappij heeft een beetje de pest aan gehandicapten. Men weet er geen raad mee, voelt zich onzeker als men een gehandicapte ziet. Daarom ontwijkt men ze, of toont men zich bijzonder nieuwsgierig - omkijken en nog eens omkijken - of is men overdreven vriedelijk, alsof het om huilende kleine meisjes gaat. Voorbeelden? Het overkomt volwassen kerels in rolstoelen nogal eens dat iemand ze in het voorbijgaan zomaar door de haren aait, alsof het kleuters in een kinderwagen zijn. Dat komt waarschijnlijk omdat ze lager bij de grond leven dan de gezonde, wandelende maatschappij. Ze worden ook zo maar bejijd en bejoud ook door de verzorg(st)ers. Een blinde man die wat stond te aarzelen op straat, overkwam het dat iemand aan zijn hand kwam frunniken. Hij vroeg; wie bent u, wat wilt u. Als antwoord kreeg hij: Ik wil u een dubbeltje geven. LI staat toch de bedelen? zanglessen en toen zij 14 was zong zij al de moeilijke partij van de ’Königin der Nacht’ uit de ’Zauberflöte’ van Mozart. Terwijl zij haar vioolstudie aan het Amsterdams Conservatorium bij Julius Röntgen voltooide, ontving zij tegelij kertijd zanglessen van de bekende peda goge Aaltje Noorderwier-Reddingius. Inmiddels had zij besloten zangeres te worden en zij maakte haar debuut toen zij nog op het conservatorium was. Kort daarna werd zij al uitgenodigd voor een gastoptreden en hiermee be gon haar opera-carrière. Na zijn gymnasiumopleidi studeerde de Belgische bs muziek te Brussel, waar hjj Ier prix grande distinction in 1959 de Ier prix voor c eveneens in 1959 het Dipl périeur voor zang behaalde. Daarna was hij prijswinnaar nationale concoursen te Verviel louse, Münche... Jules Bastin vertolkte met veel succes tientallen rollen in opera’s en oratoria en verleende medewerking aan vele festivals en radio-uitvoeringen in België, Spanje, Zwitserland, Luxemburg, Duits land en Nederland. Teder mens wenst geaccepteerd te worden zoals hij is. Met kleine handi caps - het dragen van een bril, het behept zijn met een hoeveelheid driftig heid enz. - lukt het vrij gemakkeljjk. Elisabeth Cooymar lijk een opleiding i Op aanraden van prof, driessen ging zij zang studeren aan het conservatorium te Utrecht. Zij behaalde het solodiploma en vervolgde haar studie bij de ervaren concertzanger en pedagoog Willem Ravelli. Het begin van haar eigenlijke carrière was een recital met uitsluitend liederen van Max Reger als onderdeel van het Holland Festival 1966, welk program ma zij eveneens uitvoerde in de Neder landse Ambassade te Bonn. Kort daarop gaf zij een recital te Den Haag met liederen van Hugo Wolf, dat door de pers niet minder enthousiast werd beoordeeld. Tijdens het Vlaande ren Festival in 1967 vervulde zij de solopartij in Caplet’s ’Miroir de Jésus’. Deze winter zullen meer dan 25.000 Nederlanders met de trein op winter sportvakantie gaan. Alleen al rond Kerstmis bracht men 7600 vakantie gangers met extra-treinen naar de wintersportplaatsen, vooral in Oosten rijk, Zuid-Duitsland en Zwitserland. Volgens schattingen van NS gaan buiten deze extra-treinen om nog eens 25.000 Nederlanders met de normale treinen van de internationale dienstregeling naar hun wintersportbestemming. Oostenrijk is het meest geliefkoosde doel van de Nederlander. Men raamt dat dit seizoen ongeveer 100.000 land genoten een bezoek aan dit land bren gen en dat zou dan een stijging van 10 procent betekenen ten opzichte van het vorig jaar. Deze uitbreiding van het aantal winter sporters beweegt zich de laatste jaren vrij constant in de buurt van de 10 procent. Opvallend is dit seizoen de stijgende belangstelling van Nederlan ders voor een wintersportvakantie in de Franse Alpen. Het seizoen duurt nog tot eind maart. Vanaf donderdag 5 februari is op stand nr. 228 de nieuwste aanwinst van het reisbureau-busonderneming N.V. Touringcentrale Besterdring 29 te be wonderen. Het is de 15e bus in de ’vloot’ van de N.V. 54 passagiers vinden een comfortabele plaats in deze luxe reisbus, die dank zij een unieke lucht vering op de weg kan wedijveren met een luxe auto. De bus is een met een 165 pk. dieselmotor uitgei Hooi type 340. De verhoc sen en grote ramen gever uitzicht naar alle kanten uitrusting an het interieur is aangepast aan de hoogste eisen. Zo is er een semi-airconditioning aan boord, en een magnifieke geluidsinstallatie met band recorder. Na de R.A.I.-tentoonstelling zal de bus worden ingezet op buitenlandse routes. Orchidee Bar van Hotel de Korenbeurs, waar hjj de taak overnam van mevr. Fransen die deze bar tot grote bloei gebracht heeft. Verder kunnen wij u nog mededelen dat de heer Tijs, - beter bekend als Kees voor zijn gasten - reeds in het bezit is van diverse eerste en ere-prijzen. Zo behaalde hij o.a. in 1959 tijdens de negende Nationale Cocktail Competitie het Diplome d’Honneur, voor de beste likeur-cocktail. Ook legde hij in 1962 beslag op de eerste prijs in een grote Longdrink Competitie in Amsterdam, dit duel werd georganiseerd door een grote frisdrank-industrie. In 1968 veroverde hij bovendien de eerste prijs in een Cocktail en Long drink Competitie die werd georgani seerd door het Gilde van het Gouden Glas, waarin uitsluitend Nederlandse produkten verwerkt mochten worden. Na een spannende finale waren er, na onderling overleg door de jury, 3 bartenders overgebleven die met hun fantastische creaties op de eerste prijs beslag legden. Dat waren: De heer W. Bartos, Napoleon Bar, R’dam. J. G. van Hagen, Ambassy Club, R’dam. C. A. Tijs, Orchidee Bar, Hotel de Korenbeurs, Tilburg. De Fancy Longdrink waarmede de heer Tijs deze geweldige prestatie leverde, bestaat uit onderstaande ingrediënten: SABRITA 2/3 Sabra Likeur; 1/3 Ecus- son Rouge; 2 blokjes ijs; opvullen met Ginger Ale.decoratie en garnering met Jaffa Oranges en gember. Dat het in Hotel de Korenbeurs niet aan teamwork ontbreekt blijkt wel uit het feit dat de garnering van deze receptuur, na onderling overleg met de heer Tijs, werd samengesteld door Maitre de Cuisine M. Willemsen, naar van de Zilveren Koksmuts in 1* In 1943 startte de heer Tijs met loopbaan in Hotel Riche, waar werkzaam is geweest tot 1963. Nadien Een Australische uitvinder heeft een "’•océdé ontwikkeld waardoor de pro- rtietijd voor de verwerking van ijzer- s tot staal tot een kwartier kan wor den teruggebracht. Momenteel kost de verwerking altijd nog achttien uur. De uitvinder, de heer A. Barker uit Palm Beach nabij Sydney, verklaarde dat aardgas en afvalprodukten van olie raffinaderijen kunnen worden g- in plaats van cokes, maar wilt verder ingaan op het procédé. Hij zei al octrooi te hebben aangevraagd en dat oliemaatschappijen het procédé in studie hebben. In Zuid-Australië wordt een fabriek gebouwd waar de nieuwe produktie- methode wordt getest. Het nieuwe procédé kan een revolutionaire om wenteling van de staalproduktie bete kenen. Tegelijkertijd wordt een serie handige brochures gelanceerd met allerlei een voudige tips voor gehandicapten en hun directe omgeving. Tips op het gebied van onderwijs, arbeid, recreatie, tech nische voorzieningen - zoals aangepaste auto, rolstoelen, simpele en minder eenvoudige aanpassingen in huis - medische voorzieningen en sociale voor zieningen en verzekeringen. Bovendien is er een boekje speciaal voor de OUDERS van lichamelijke en/of zin tuiglijk gehandicapte kinderen. De boekjes bevatten bovendien een grote hoeveelheid adressen. Zij maken weg wijs, stimuleren de gehandicapten in hun zelfstandige handelen, maken hen minder afhankelijk van allerlei wijze raadgevers. De contacten tussen de geha en niet-gehandicapten zijn ni De Nederlandse Centrale Verei bevordering van de Revalid proberen daar iets aan te veranderen door middel van een actie. Geen actie om geld, maar een actie om de ge capten meer in te passen in de all se samenleving. De geha vormen teveel een aparte g zijn vaak geïsoleerden; ’get net zoals vroeger De actie start op 10 februari met een televisiedocumentaire op Nederland I - KRO (om 20.20 uur van de regiseur Ad. Zonneveld. ’Leven en laten leven’ heeft de documentaire. Daarna worden door allerlei instellingen en verenigin gen - landelijke, regionale en plaatse lijke - discussies over dit onderwerp georganiseerd, waarbij scholieren, w kende jongeren, ouderen en bejaarde gehandicapten en niet-gehandicap worden betrokken. De gehandicapt organisaties zullen beginnen, in de hc dat andere volgen. Na alle carnavalsdrukte van het afge weekend, a.s. zondag in Club de Hoeve disco. Disc-jockey Hans van Leen presenteert er, zoals altijd zijn allround disco-sound, bestaande uit de nieuwste elpee’s en top 100 hits. Aanvang 20.00 uur. Bij drukkerij Bergmans verscheen een dezer dagen een bijzonder fraai fotoboek over Tilburg zoals het was en zoals het is. De foto ’s zijn van de grafisch-ontwerper en fotograaf Jan v.d. Berg, terwijl de verbindende teksten werden geschreven door Koos Neessen. Oorspronkelijk was de heer Jan van den Berg bezig met het samenstellen van een fotoboek over de Tilburger, hoe hij leeft en werkt. Van het College van Burgemeester en Wethouders kwam toen het idee om het fotoboek zo te maken dat het kon dienen als beeldinformatie over Tilburg en de dynamische wijze waarop de stad zich ontwikkeld heeft. Dit heeft tot gevolg gehad dat het boek veel oud-nieuw tegenstellingen bevat, die voor veel Tilburgers een herinnering oproepen terwijl vooral veel jonge Tilburgers zich deze situaties nauwelijks meer voor de geest kunnen halen. Wat te denken van bovenstaande foto ’s, van het oude en het nieuwe station Het zal velen moeite kosten om zich het oude station voor de geest te halen. Voor iedere Tilburger is dit boek ondanks zijn vrij hoge prijs, f. 13,90, ongetwijfeld een begerenswaardig beeldverhaal van de overgang van Oud- naar Nieuw-Tilburg. studeerde hij zang bij prof. Theo de Mulder-Brussel, prof. Krainz (Wenen) en prof. Warner-Berlijn. Weldra trad hij op als solist in concerten en bij de radio. Hij debuteerde met groot succes. Zeer gevraagd voor oratorio-uitvoerin- gen en vooral voor moderne werken ging zijn reputatie weldra over de grenzen wat voor hem engagementen met Holland, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Ital wegen meebracht. Maar zodra het gehandicapt-zijn duide lijk zichtbaar is wordt het moeilijken Ze worden niet geaccepteerd, ze wor den met medelijden benaderd’ aldus drs. J. Th. Bonnema van het Instituut voor het Dove en Slechthorende Kind in Amsterdam. ’En gehandicapten heb ben dat natuurlijk door. Sommigen laten zich dat medelijden aanleunen, andere verzetten zich ertegen. Ze be seffen dat ze niet voor vol worden aangezien. Je krijgt heel merkwaardig situaties. Neem een kantoor. Daar werkt een gehandicapt meisje. Ze komt regelmatig te laat, levert haar werk slordig af enz. Wanneer een niet-, gehandicapt meisje dat zou proberen zou ze bij de chef worden geroepen en wanneer dat niet helpt zal ze eruit moeten. Het gehandicapte meisje wordt - uit medelijden - gespaard. De chef, denkt zoiets van: ze heeft het zonder die donderpreek van mij al moeilijk genoeg. Maar hij vergeet dat op die manier dat gehandicapte meisje een onuitstaanbaar ding wordt, vooral voor haar collega’s. Het is dwaas gehandi capten aardig te vinden omdat gehandicapt zijn. Je moet ze aa vinden als ze het zijn. En als ze het zijn, reageer je zoals je normaal zou doen. Het is even dwaas een gehandi- capte te haten en te mijden puur en alleen omdat hij gehandicapt is.’ De documentaire ’Leven en laten leven’ geeft van deze situaties, van deze iblemen een hard beeld. Ze laat zien gehandicapten minder vreemd zijn i ze lijken.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 9