3 I^^^^weekblad voor het hart van BRABANTJ^k^^ E RI ERk Capaciteit Tilburgse bejaarden- EL tehuizen is nagenoeg voldoende ijk Openbare lessen aan de Grafische School L_J fa® >Op G.T. motorteam wil belangstelling kweken g. voor de motorsport |caiQinada| THE BLUE NOTE IEDEREEN BEDANKT... KIELENBAL. V. Tilburgers zijn vriendelijk maar achterbaks In Liempde alleen demonstraties Scot adviseert een opnamestop voor Huize Goirke ri 1970 - pagina 12 OPLAGE 51.950 ex. ONDANKS LANGE WACHTLIJSTEN: foto Van Aarle opns uit NIGHTCLUB CABARET - DANCING Verrassingen voor de fantastische medewerking aan het De „KIELEN" BONNY SAINT CLAIRE: Donderdag 12 februari 1970 13e jaargang - nr. 652 Op 15 maart t de veertig miljoen bezoekers, die men gedurende cirkeltje was istraat 24 te 1. Kies DROGIST^ UITGAVE J. DE BEER - LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250 - 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Dongen-Loon op Zand-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek ^3 HAMOL v.a. 3.50 LZw/tserse huidverzorging) PIUSPLEIN 6 HOEK EM MAST RAAT'S deze men moei gen. zolde '°ns af»/ 'ijk b 5TEL burg zelf opgele dr. J. rerkt wordt aan e levensomstan- en, die er in zij notabene gewerkt hebben, «aid af zijn ge- EXPO’70: SUPERSHOW IN JAPAN ’Vooruitgang en Harmonie voor de mensheid’ In augustus 1969 plaatsten wij in de Til burgse Koerier een artikel waarin wij een aantal ons inziens onhoudbare toestanden in het Bejaardenhuis Goirke aan het licht brachten. Met name vonden wij de huis vesting van een vijftal bejaarden op de zol derverdieping van het tehuis ver beneden peil. In het halve jaar dat inmiddels verstreken is, is er achter de schermen hard gewerkt. De Stichting Sociale en Culturele Opbouw Til burg (SCOT) heeft het College van Burge meester en Wethouders een interim rapport aangeboden over de huidige en benodigde beddencapaciteit in de Tilburgse Bejaar dentehuizen. In een begeleidend schrijven maakte het bestuur van het SCOT een aan tal opmerkingen met betrekking tot het be jaardenhuis Goirke. Zo stelde het SCOT dat In een uitj supershow blad, en geni Bols Osaka gaat een formidabele prestatie van menseljjk kunnen worden: een wereldtentoonstelling, waarbij elke vorige vermoedelijk in de schaduw zal staan. MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250 -33484 Vrij toegang Wachtlijsten Ondanks deze constatering bestaan er voor vele bejaardenhuizen grote wacht lijsten. De vraag hoe deze twee zaken met elkaar te rijmen zijn ligt dan ook voor de hand. De heer Bakker zegt hierover dat de wachtlijsten die inder daad voor vele Tilburgse bejaarden tehuizen gelden eigenlijk niet reëel zijn maar beter ’angstlijsten’ genoemd kun nen worden. Velen bejaarden laten zich vaak al jaren voordat het werkelijk - Zondag 15 februari a.s. wordt door de Verzamelaars Vereniging Tilburg een extra ruildag georganiseerd in de zaal Kwaadeindstr. 127, Tilburg, van 10.30- 17.00 uur. Vele verzamelaars worden op deze beurs weer verwacht. Twee hele pagina’s besteedt deze week het blad van de KRO, dat de naam Studio draagt, aan Bonny Saint Claire, die in de Tilburgse Kruisstraat woont. Deze in Amsterdam geboren schoonheid schuwt de itspraken. Ze is wat miskend en land ook veel te weinig. Meer dan fl. 250,— kan ze hier voor een optreden niet vragen en het vervelende is dat ze betrekkelijk weinig gevraagd wordt. Bonny is ook helemaal niet tevreden over haar platenmaatschappij Phonogram, die niets voor haar normaal geopend. Veemarktstraat 36-38 Telefoon 25287 Het bovenstaande houdt dus in dat op de Werktuigendagen van 13 en 14 mei a.s. niet met landbouwwerktuigen geëx poseerd, doch uitsluitend gedemon streerd zal worden. begripsver- lorkomen, eerst een uiteen te zetten. Men algemeen over een ïr zijn twee soorten st eerste, wat alge- bej aardenhuis wordt aange- een tehuis voor verzorgings- bejaarden. Dat wil zoveel een tehuis, waar bejaarden, slf kunnen een volledige verzorging ge- iardenhuis 5 naam al igen over het GT zich in verbinding vanHelfterenjr., -aat 207 te Tilburg, tel. met de heer J. Rijnen, Weth. van Lisdonkstraat 14 te Goirle. wordt de Expo ’70 in Osaka, Japan, geopend. Dan zullen Ijoen bezoekers, die men gedurende de zes maanden, dat deze gigantische wereldtentoonstelling zal zijn geopend, verwacht, ver baasd kijken naar de fantastische architectonische bouwwerken, die uit de kleigrond worden opgetrokken. Al eerder waren er plannen om in Japan een wereldtentoonstelling te organiseren. De eerste poging vond plaats in 1890, de tweede in 1912, die wegens het overlijden van de toenmalige keizer van Japan, Muts- uhito, werd afgelast. Men was in 1940 al aardig op weg met een nieuwe expositie - men had al twaalf miljoen kaarten verkocht - toen de oorlog uitbrak. Wie nog een kaartje uit die tijd bezit kan dit overigens in Osaka nog gebruiken. Het maandblad Het Beste meldt dat de toegangsprijzen variëren van vier tot acht gulden, afhankelijk van de leef tijdsgroep. De reis naar Osaka is natuur lijk voor vele Westeuropeanen het struikelblok. een dat er hard gewe scheppen van betere digheden voor de bejaarder een tijd van welvaart, waar z zelf het hardst voor gew tot nu toe vaak bekaak komen. PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING lijdelijk tel. 25525 b.g.g. 33370 stemmen met de bouw van een nieuw be jaardentehuis in Tilburg Noord ter vervan ging van Huize Goirke. Over de huisvesting van de vijf bejaarden op de zolderverdie ping van het tehuis zegt het SCOT, dat deze zo slecht is, dat hierin op korte termijn ver andering dient te komen. Het SCOT sugge reert, dat overleg met het Centraal Overleg Bejaardentehuizen of enkele daarbij aan gesloten tehuizen, omtrent een zo spoedig mogelijke overplaatsing van deze bejaar den wellicht een oplossing zou kunnen brengen. de federatie Het Land- I en de organisatoren van ■J-~en te Liempde (Tuin- .V..J.) tot overeenstem- permanente in de toe- todig hebben. enoemde cijfers cking op de zof tehuizen, aangemerkt Bij 'n overlijden in Uw familie, zowel 's nacht» als overdag, belt U eerst ons, wij nemen al de zon gen, betreffende de begrafenis van U over R.-K. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN T«l. 25525 b.g.g. 33370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 Samen naar het kielenbal.... het was geslaagd. Voor deze dame is er boven dien nog een napretje. Als zij zich op ons redactiekantoor meldt, ontvangt zij een tientje van De Koerier, een waarde bon van fl. 10,— van Broer de Laat, vijf porties Javaanse saté van Vleeswaren- bedrijf Broeders en een waardebon voor een saunabad in de Finse sauna. De dame uit ons vorige mevrouw Luyten, Molens Goirle. Onlangs zijn bouwwerktuig de Werktuigendagei bouwbond N.C.B/ ming gekomen over een vorm van samenwerking komst. Omwille van kostenbesparing heeft de federatie er reeds lang voor gepleit de expositie om het andere jaar te houden. Er is nu een vorm gevonden om aan deze wens tegemoet te komen en tege lijkertijd de continuïteit van Liempde als voorlichtingsevenement te verzeke ren, waaraan ook de federatie grote waarde toekent. Inmiddels hebben bestuur en directie van het tehuis besloten om het door de gemeente van het Scot overgenomen advies tot ontruiming van de zolderver dieping in uitvoering te nemen. Het verlies van de inkomsten uit de vijf kamers brengt weliswaar een exploitatie tekort teweeg, maar dit zal zeer waar schijnlijk door een kleine prijsverhoging nodig is inschrijven, om niet het risico te lopen dat wanneer de nood aan de man komt er geen plaats voor hen is. Dit houdt ook in dat er in sommige bejaardentehuizen bejaarden verblijven die daar strikt genomen nog noet hoefden te zijn. In dit verband breekt de heer Bakker een lans voor het werk van de Stichting Bejaardenwerk, die zich beijvert om in Tilburg een netwerk van dienstencentra tot stand te bren gen, waarvan dat in de Hoefstraat er een is. Overigens krijgt het door het SCOT uitgebrachte Interim-rapport een vervolg. Dit vervolg zal bestaan uit een doorlichten van die wachtlijsten, door middel van een enquête-formulier, dat samen met een begeleidende brief ver stuurd wordt naar alle bij Tilburgse bejaardentehuizen op de wachtlijst ge schreven bejaarden. Dienstencentra AD BERTENS Groothandel in OKAY IJS zoek» nog enilge serieuze particulieren voor de verkoop van OKAY-IJS. In nieuwe wijken zeer goede verdiensten mogelijk 1111 Sdhrijf of bel ons even. Ad Bertens, Mgr. Verhoevenlaan 47, Oisterwijk, 04242-2510 opgevangen kunnen worden. Gedepu teerde Staten zal haar goedkeuring voor e prijsverhoging moeten geven, maar i is ervan overtuigd dat dat geen ïilijkheden met zich mee zal bren- Ómdat de bejaarden die nu op de lerverdieping verblijven zich on danks hun behuizing erg thuis voelen tussen de bewoners van het tehuis, bleek overplaatsing naar een ander tehuis geen reële mogelijkheid. Zo gauw er echter een plaats vrijkomt worden deze bejaarden intern verhuisd, zo verzekerde de directrice mej. v. Zut- phen ons. De Grafische School Eindhoven, aan de Karei de Grotelaan 355 te Eindhoven, zet wederom haar deuren open op zaterdag 14 februari a.s. van 10.00 tot 16.00 uur en op dinsdag 17 februari e.k. van 19.00 tot 22.00 uur. Er worden openbare lessen gegeven, waarbij iedere belang stellende van harte welkom is. Alle technische afdelingen zijn in bedrijf te zien, evenals de afdeling tekenen. En om een totaal overzicht te geven zullen tevens films over de grafische technieken worden vertoond. Vanaf de genoemde data is er ook gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor het leerjaar 1970/1971 opengesteld. De Grafische School Eindhoven heeft een driejarige voorbereiding voor de grafische technieken in volledig dag onderwijs; waarvan het eerste leerjaar een algemeen brugjaar is. Als voorberei ding op een grafische beroepsopleiding ontvangen de leerlingen in het tweede en derde leerjaar een algemeen grafische informatie. Na het behalen van het schooldiploma kiezen de leerlingen pas een beroeps richting en ontvangen dan via het leer lingwezen een verdere opleiding in het „1970" W«t«m „Franje Look" Nieuw I Ruige splitleder jacks - vesten en broeken met véééêl franje in 3 kleuren v.a. 79,75. U.S.A. corduroy jacks en broeken, K uit ruim 1000 stuks >in 20 kleur Kinder-, dames- en herenmaten. CANADIAN STOCKS De heer Bakker meent dat het oprich ten van een aantal dienstencentra voor bejaarden de wachtlijsten drastisch zul len kunnen bekorten. Hoe korter de wachttijd, die ligt tussen aanvraag en lame, hoe minder bejaarden die zich voorzorg vast op de lijst laten zetten. En hoe beter ook urgente gevallen kunnen worden behandeld. Met de vele vormen van hulpverlening, die vanuit een dienstencentrum gegeven wordt kan een bejaarde het vaak heel lang zonder een verzorgingstehuis stel len. De Stichting Bejaarden Werk heeft deze mogelijkheden orderkend en heeft na het dienstencentrum aan de Hoef straat een tweede dienstencentrum in voorbereiding, dat binnen afzienbare tijd gerealiseerd zal worden in Ave Maria en dat bestemd is voor de wijken Broekhoven I en II. Een derde Dien stencentrum is gepland voor St. Anna en de Binnenstad, terwijl in het nieuw te bouwen verzorgingstehuis in Tilburg Noord ook een dienstencentrum ge pland is. Uit deze gegevens moge tgebreide reportage over deze <r in het eerder genoemde staan talrijke interessante feiten gegevens. Men zal in Osaka kunnen lieten van de prestaties van de Bolsjoj-Opera, Japanse No-spelen, de verkiezing van Miss Universe, Griekse tragedies, het New York Philharmonic, popmusici uit vele landen, ijsrevue’s, waterballetten en vuurwerk. Er zullen kunstwerken worden tentoon gesteld afkomstig uit het Vaticaan, het Louvre, de Tate Gallery uit Londen en natuurlijk uit Japan zelf. Verder zjjn er gigantische autosnelwegen en spoorweg verbindingen aangelegd. Er is een monorail-systeem met een capaciteit van 13.000 personen. grafische bedrijf. Aan de opleiding vlg. het leerlingwezen is één dag theore tische begeleidine. aan de school, ver bonden. Deze scnooidag wordt door betaald en er zijn nog verschillende andere faciliteiten. De leerlingen in het volledig dagonder wijs, die goede resultaten behalen, hebben tijdens dit volledig dagonder wijs de gelegenheid om in de T-stroom (meer theoretisch onderwijs) geplaatst te worden. Het diploma van deze T-stroom geeft mogelijkheden tot toela ting tot een grafische MTS. De Grafische School Eindhoven hoopt in net jaar 1971, naast de lagere be roepsopleiding, tevens te kunnen starten met een middelbare grafische beroepsopleiding. De aanvraag daarvoor is opgenomen in het tweede deelplan van scholen. Dit deelplan zal in oktober van dit jaar door de minister van Onder wijs en Wetenschappen worden bekend gemaakt. De beurs in Goirle wordt thans aange grepen om eens wat duidelijker voor het voetlicht te treden. Er zullen verschillende bestuursleden in de stand aanwezig zijn voor het geven van informatie aan belangstellenden. Om lid het gebouw volstrekt niet meer voldoet aan hel s de eisen neergelegd in de Verordening op de Bejaardenoorden in Noord-Brabant. Het SCOT adviseerde het College van B. en W. voor Huize Goirke een opnamestop te laten gelden mits het Gemeentebestuur kan in- Bejaardenwoningen De bejaardenwoningen zoals die bouwd zijn in de Stokhasselt en Heikant kunnen gelden als het school voorbeeld van een goede bejaarden woning. In een dergelijke woning en dan nog dichtbij een dienstencentrum kan de bejaarde zich heel lang hand haven. Het is volgens de heer Bakker waarschijnlijk het gebrek aan voldoende van dit soort aangepaste bejaarden woningen dat de grootste oorzaak is voor het ontstaan van lange wachtlijs ten voor opname in een tehuis. Het is wel ideaal dat er bejaardenwoningen zijn die maar f. 65,- per maand kosten, maar dat heeft tot nadeel dat deze woning onder de gesubsidieerde bouw vallen, wat weer tot gevolg heeft dat er slechts kleine contingenten van ge bouwd kunnen worden. Er is een grote groep bejaarden, die bereid en in staat zijn om een hogere huur voor een dergelijke woning op te brengen. De heer Bakker spreekt van een huurprijs tussen f. 85,- en f. 125,- per maand. Wij geloven dat er voor een dergelijke huur toch wel door particuliere onder nemers gebouwd zou kunnen worden. In elke geval verdient dat de aandacht. Nieuw tehuis In het interim-rapport stelt het SCOT dat de vestiging van een nieuw verzor gingstehuis in Tilburg Noord volkomen verantwoord is ter vervanging van Huize Goirke. De benodigde beddencapaciteit voor dit nieuwe tehuis dient op 165 te worden gesteld. Van het totale bedden bestand van 165 bedden zal circa 29 procent bezet worden door echtparen. Dit houdt in dat er 117 wooneenheden voor ongehuwden en 24 wooneenheden voor echtparen zullen gaan komen. Het ligt tevens in de bedoeling aan dit bejaardentehuis een dienstcentrum voor het zogenaamde open-bejaardenwerk te verbinden. Een dezer dagen zal het bestuur van het bejaardentehuis Goirke de verdere plannen om te komen tot de bouw van het nieuwe bejaardentehuis bekend maken en de architect die het plan zal gaan realiseren voorstellen. Liempde zal zich n.l. wanneer de R.A.I. exposeert, dus om het andere jaar, voortaan richten op het demonstreren met landbouwmachines en werktuigen. De federatie van haar kant zal de deel name van haar leden aan deze demon straties positief bevorderen. Een en ander zal de levendigheid van de Werk tuigendagen in die jaren nog verhogen. Men mag verwachten dat er een uitge breide apparatuur op het gebied van de landbouwmechanisatie te Liempde in werking te zien zal zijn. Tilburg dinsdagavond (Jp de beurs van de Goirlese Verzamelaars vereniging, die op 21 en 22 februari in het Instuifgebouw wordt gehouden is deze maal een wat opvallende stand gebouwd, die de aandacht van het publiek wil vestigen op de motorsport. Deze publiciteitsstunt wordt verzorgd door de leden van het GT Motor team, een vereniging die nu ongeveer een jaar bestaat en waaraan alleen werkelijke motorenthousiasten lid zijn. Zij zijn van mening dat er in Tilburg te weinig activiteiten worden ontplooid om de motorsport voor amateurs te bevorderen en zij organiseren voorts gezamenlijke bezoeken aan motorsportevenementen. Hierbij gaat hun voorkeur vooral uit naar de zogenaamde standaardmotorraces. In deze categorie zijn ondergebracht de motoren die voorzien zijn van een kenteken en licht kunnen voeren, motoren dus voor normaal weggebruik. Het bestuur van het GT Motor-team is ervan overtuigd dat er ook in Tilburg nog voldoende mensen zijn die alleen uit sportieve over wegingen een motor hebben en berijden en die geïnteresseerd zijn in het bezoeken van allerlei evenementen. Het rapport van het SCOT over de huidige en in de toekomst benodigde beddencapaciteit voor bejaarden in Til- heeft ook voor de onderzoekers een aantal verrassende uitkomsten leverd. De directeur van het SCOT C. M. Bakker was bereid een en Over Tilburg is Bonny eveneens aller minst te spreken. Tegen de KRO verslaggever zegt ze dat Tilburgers wel vriendelijke mensen zijn, maar je moet ze wel in de gaten houden, want ze zijn nogal achterbaks. Tilburg is een gewel dig gat, vergeleken met Amsterdam en er zijn bijna geen leuke tenten. Er is in Tilburg één nachtclub heeft Bonny ontdekt ’vier bjj vier meter is die’. Het zou best eens kunnen zijn dat Bonny binnenkort weggaat. In Duits land kan ze veel meer verdienen dan hier, want daar betalen ze tussen de 500 en 750 gulden voor een optreden. Het hele interview ademt een sfeer van miskenning. Bonny vindt het vreselijk dat ze niet aan haar trekken komt. Het lijkt ons dat er in Tilburg vrijwel niemand zal zijn, die haar eventueel vertrek naar Duitsland of waarheen dan ook zou betreuren. Wij zijn niet achter baks genoeg om het onder stoelen of banken te steken, dat wij haar be ledigende uitspraken aan het adres van Tilburg en zijn bevolking grof vinden. Van de andere kant willen wij het ook wel wat vergoelijken en wie het inter view in Studio leest zal het met ons eens zijn: ze is niet wijzer en het zit er niet in dat ze het ooit wordt. te kunnen worden moet men aan een aantal voórwaarden voldoen. Aspirant- leden dienen in ieder geval in het bezit te zijn van een motor, die aan een keuring onderworpen dient te worden. Het is een eis dat leden in het bezit moeten zijn van zeer goed materiaal. Het sportelement zal de boventoon voeren. Dit jaar worden er alleen in Nederland ongeveer 25 standaard motorraces gehouden en het ligt in de bedoeling althans een aantal daarvan te bezoeken. Wie nadere inlichting Motor-team wil kan z stellen met de heer J. Reitse Hoevenstraa 04250-72554 of m ander toe te lichten. De heer Bakker achtte het noodzakelijk om bej warringen te voorkomen, e tweetal begrippen u spreekt namelijk i bejaardentehuis. Ei bejaardentehuizen, het meen als merkt is behoeftige zeggen als die niet meer voor zich zei zorgen nieten. Het tweede soort bejaa is het verpleeghuis, zoals de zegt bedoeld om bejaarden te huis vesten, die verpleeghulp n< De in het rapport gei hebben alleen betrekking op de zoge naamde verzorgingstehuizen, waarbij dient te worden aangemerkt dat de Duynsberg geen verzorgingstehuis, maar een serviceflat is, en derhalve ook niet meetelt. Verrassend was het te ontdek ken dat er nagenoeg een voldoende aantal bedden in Tilburg is en dat er in 1974 een tekort van 144 bedden zal zijn. Deze gegevens hebben betrekking op de reële capaciteit van de bejaarden tehuizen. Reëlel is er in Tilburg wel een tekort, al blijft Tilburg gunstig afsteken tegenover de rest van het aland. Dit reële tekort bestaat, omdat er vroeger twee-persoonskamers gebouwd werden, die bij de huidige eisen nog maar voldoen als een-persoonskamers en ook als zodanig gebruikt worden. publiciteit niet en ze doet krasse uits verdient met haar zangkunst in Nederla Kan ze nier voor e betrekkelijk weinig g tevreden over haar platenm; doet. ie K lïii [ïïr

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1