■i i Drinkwatervoorziening van Tilburg loopt ernstig gevaar Tilburgse Scotjes vormen intern, vermaard gezelschap hamol I I ff hamers van hooll BALANS-OPRUIMING WOENSDAG Dr. Th. Stoelinga STADSNIEUWS J^|^WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANtJ^^^^^ SCHAATSEN ll w BERGEN s 5 Welkom Hilvarenbeek In de loop der jaren zijn door tientallen Hilvarenbeek-be- woners verzoekjes naar ons ge stuurd om de Koerier ook in Hilvarenbeek te verspreiden. Ook vele Tilburgse adverteer ders waren hiervoor zeer ont vankelijk, maar ja, Keulen en Aken OPLAGE 51.950 ex rplaat In verband met de die op donderdag 15 januari begint zal „DE KOERIER" volgende week op van verspreid worden. foto Van Aarle ongetwijfeld Initiatief van 10-jarige Tweemaal op Soestdijk jelen voordat zij in de band Schoonheid uit Zwitserland De Scotjes in Parijs 'STERK' IN! 4part patroon Kinderschaatsen v.a. 14,90 Damesschaatsen v.a. 29,95 32,50 v.a. IJshockeyschaatsen 35,75 v.a. Herenschaatsen v.a. 43,50 SPORTAFDELING Heuvelstraat 50 (Hoek Willem ll-straat) Uitslag Kerst- kleurwedstrijd Nog maar 800 meter Waterleidingbuis .Advertenties hiervoor dienen uiterlijk op dinsdag, 's mid dags om 12 uur, in ons bezittezijn. Donderdag 8 januari 1970 13e jaargang no. 648 ïn. Dat ze daarin I diverse malen 1 werkstukken stuurden, maars krijgen van ons een Secretaris Curatorium Hogeschool :steld sterie te Utrecht, waar hij lig werkzaam is. een s in ïlte- St. waren g gediscipl zikale r hij tot doctor in oefschrift getiteld ;n vredesverwach- pers. 1918’. Hij is reniging voor Ge- ïderland. zijn Seniorenban om contact A. L. W. M. 105 telefoon 324 jpertoire bestaat uit een groot Schotse, Engelse, Amerikaanse om kaartjes nen hadden en de Tilburg goed mpgelijk i Als deze agent kan werken en zich meldt ontvangt hij eei Koerier en Gepentekende en ge bloemde polo's 27,50 op topc borgd, storingen drukverlie ben wij aan het vraag r voor de vangen, Wentzel. Tilburgse Waterleiding kampt met financieringsprobleem krijgen, beperkt zou Iking en de istige water krijgen. Ook al nieuwe vleugel jstart worden, dan is dit voor t meer te voorkomen. Mocht dit jaar met de bouw dan zjjn de gevolgen sn ’71 en ’72 nog erger, voorproefje van dit water* urgse >lt in steeds gedenken leden en oud-leden van de Scotjes deze ir overleden hardwerkende, sympathieke bestuursleden. DAAR ZIJN WIJ 'FtTFW INI l Bonifatiuscollege sinds 1964 volledig Sg tót? j-y J? TJ ;M| rpsen is ongetwijfeld de De Scotjes genieten nu rote bekendheid in binnen- en 5 dat het gevolg van de vele malen ing en de mu- de leden. Het itsen, eervolle vermeldin- prijzen dat de Scotjes wist is zo indrukwekkend dat i om ze hier inuari 1959 aan de band iele in deze dringend noodzakelijke aankopen te doen’, was het commentaar van de heer Wentzel. richter echter vader nam de ling er iets Omdat de svrijd werd joren om er een Schotse maken. De broer van de UITGAVE J. DE BEER - LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250 - 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Dongen-Loon op Zand-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek Het College van Curatoren van de Katholieke Hogeschool heeft met in gang van 1 april 1970 benoemd tot secretaris DR. TH. H. J. STOELINGA te Driebergen. e van Hogesct april toegevoegd. Schotse dat niet geringe populariteit vele aanvragen de Scotjes kwar mee doedelzak] kocht. Op het Scotjes over 2( band 40 Toen begonnen de moeilijkheden pas want bij een Schotse band horen doedelzakken en die waren voor de band onbetaalbaar. Met veel fantasie werden er toen namaak doedelzakken gemaakt voorzien van blokfluiten. Met de financiële hulp van een bewonderaar kon men een echte doedelzak aankopen in Schotland. In die beginperiode van het bestaan was dat een gewaagd experiment want een doedelzak kostte f 400, en daarbij dan nog eens Op dinsdag 13 januari houdt de Hengelsportvereniging WANDELBOS een eenmalig groot RIKCONCOURS in het Wijkcentrum de ’Kievitslaer’ aan de Reinevaartstraat (achter de noodkerk). Er zijn op deze avond prachtige prijzen te winnen. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. Inschrijfgeld f. 0,50. f 100, invoerrechten. Helemaal op zichzelf aangewezen bekwaamde de heer B. Mutsaers zich met behulp van een boekje en gramofoonplaten in hef bespelen van de doedelzak en na enige tijd beheerste hij die techniek zo goed, dat hij kon beginnen met lesgeven aan de bandleden. Na verloop van tijd waren er genoeg doedelzakken en doedelzakspelers om een optreden te rechtvaardigen en al direct bleek dat de heer Mutsaers met zijn idee de roos had getroffen want het publiek was laaiend enthousiast. cse kerstmiddag voor de parochie Trouwlaan werd dinsdag 30 december, werd voornamelijk moge- >edgeefse winkeliers e eucharistieviering E/mard werd gezongen Enkele honderden jongens meisjes zijn, dankzij de kleurp in ons kerstnummer, een gedeelte van hun vakantie al goed doorge komen. Aan ons was de taak uit die hele vracht binnengekomen werkstuk ken de drie beste uit te kiezen. En dat was niet zo gemakkelijk! Als eerste prijswinnaar kwam ten slotte uit de bus de 10-jarige Johan van Aartsen, Bataviaplein '2, Tilburg. Hij krijgt een boeken- bon van f. 10,00! De tweede prijs, een boekenbon van f. 5,00 gaat naar Jolanda van Beurden (6 jaar), Trappistenstraat 57, Til burg, en de laatste prijs is voor Henny Huyben (9 jaar), Prinses Beatrixstraat 24, Moergestel. Ook zij heeft een boekenbon f. 5,00 gewonnen. Een eervolle vermelding verdienen nog Margootje Vesters (6 jaar), Betina Mayen (5 jaar), Paul van Dun (11 jaar) en Corien en Bas Kisters (6 en 7 jaar) die ons erg knappe De wim brief. Met ingang van januari 1970 voortaan ook in Hilvarenbeek, dat 7400 inwoners heeft. Doordat weer een paar flats in Stokhasselt volledig bewoond worden is onze totale oplage hierdoor geworden 51.950. DE KOERIER wordt nu voor taan verspreid in geheel Tilburg, Goirle, Dongen, Loon op Zand, Berkel, Enschot, Moergestel en HILVARENBEEK. aantal afdelingen gestaakt moest wor den. Dit schrikbeeld voor ieder bedrijf wordt door de weigerachtige houding van het Ministerie van Economische Zaken tot een reëel gevaar in de komende jaren. De Scotjes traden voor het eerst buiten Tilburg op in Alkmaar ter gelegenheid van de 700-jarige stadsfeesten. Dat was het begin van een keten van successen en uitnodigingen. Zij traden in tal van steden in Nederland, België, Frankrijk en Duitsland op en overal boekten zij een groot succes. Twee maal defileer den zij voor H.M. de Koningin namelijk op paleis Soesdijk en in Geleen. Ook voor Prinses Beatrix werd diverse malen opgetreden. Buitengewoon trots zijn de Scotjes op de inspecties van Veldmaar schalk Montgomery en van de Schotse generaal Barber. Beide bevelhebbers gul met complimenten over de plineerde houdir prestaties van aantal ereplaat: gen en eerste pr te verzamelen is zo indrukwekl het teveel ruimte zou vergen allemaal op te sommen. In jar werden er dancing girls Dezie meisjes, die origine insen uitvoeren hebben mate bijgedragen aan de van de Scotjes. Door de voor een optreden van im er geld binnen waar- ielzakken konden worden ge- t ogenblik beschikken de 20 doedelzakken en is de man sterk. gehc Dezi lijk genu van de parot werd geleid Bouwmans, door de Troi Razendsnelle broeken in veel we kleuren en modellen v.a. 29,95 Corduroy velours jeans -f- antique in 1B kleuren en merken 23,50- 37,50. I Besterdplein 37 schenkt elke vrouw een blijvend-mooie huid. 50 Jaren laboratorium- arbeid vormen uw zekerheid. Directeur Ir. L. C. W. Wentzel (rechts) en de Chef Technische Dienst Ing.A. P. M. v. d. Ven, ondanks het nieuwe fluo ride doserings apparaat met zorgelijke gezichten Foto van Aarle Na de dood van de actieve bestuurs leden B. Mutsaers en P. J. Kuppens in 1968 werd er een nieuw bestuur ge vormd. Als voorzitter fungeerde vanaf dat moment de heer A. Mutsaers. De oprichter van de band Gerard Mutsaers werd muzikaal leider en manager van de band. De zoon en schoonzoon van de heer P. Kuppens, de heren A. Kuppens en A. Appeldoorn werden respectieve lijk penningmeester en secretaris. Op 1 januari 1969 verliet de heer A. Mutsaers de band en werd de heer Gerard Mutsaers voorzitter. Dit sterk verjongde bestuur heeft vele plannen met de Scotjes. Zo zal er in 1970 een Schotse dag worden georganiseerd, waarbij 8 doedelzakbands in Tilburg op gaan treden. Dit plan is een gevolg van het feit dat de Scotjes als oudste doedelzak band in Nederland zich heeft aange sloten bij de Nederlandse Organisatie van Doedelzakbands en daardoor auto matisch lid van de Scottish Pipe Band Association. Ook speelt het bestuur met het idee om een seniorenband op te richten als daarvoor tenminste be langstelling bestaat. Zelfs bij een succes volle band als de Scotjes blijkt het moeilijk te zijn om voldoende nieuwe leden aan te trekken, die het ervoor over hebben om eerst doedelzak te leren spelen voordat zij in de band optreden. Mochten er onder de lezers belangstel lenden zijn voor de Scotjes of voor de ind dan worden zij verzocht op te nemen met de heer Appeldoorn, Ley parkweg '2409. u4r| Vreemde beslissing De heer Wentzel is uiterst teleurges door deze beslissing van het Minist van Economische Zaken. ’Het is voor mij een onbegrijpelijke en zelfs vreemde beslissing’ verklaarde hij. ’Als het Ministerie de vergunning voor deze redelijke en noodzakelijke prijsver hoging had gegeven, dan had het college van Burgemeesters en Wethouders in de Gemeenteraadsvergadering van 29 december j.l. een voorstel tot tarief- wijziging willen doen, omdat het College de redelijkheid van deze tarief- verhoging inzag. Het ministerie heeft de Tilburgse Waterleiding Maatschappij over een kam geschoren met andere particuliere bedrijven, maar dat is mijns inziens onjuist omdat wij door de waterleidingwet gedwongen worden om ook onrendabele aansluitingen te ver richten en in stand te houden. Uit het oogpunt van Volkgezondheid vind ik dat overigens wel terecht, maar dat betekent dan ook dat er bij een bedrijf als het onze andere maatstaven aan gelegd dienen te worden. Nog hebben wij een gezond bedrijf dat zijn finan cieringsproblemen heel wel zelf kan oplossen als het Ministerie van Econo mische Zaken vergunning tot tarief- wijziging verleent; de motivering van de weigering echter gaat mij te ver, name lijk dat het bedrijf niet in voldoende mate in moeilijkheden verkeert, om met een tariefwijziging ’geholpen’ te worden, want dat betekent dat je een goed functionerend en efficiënt wer kend bedrijf eerst stuk moet laten lopen voordat er ’geholpen wordt’ zo besloot de heer Wentzel zijn commen taar. - A.s. zondag in club ’de Hoeve’, ei Tilburgse groep, die een vaste plaats nemen in het programma: The i. Zij brengen beschaafde beat- en rk van uitstekende kwaliteit. wijn behoeft geen kans. The Chums o.l.v. Berry Westenburger draaien reeds jaren mee in de Tilburgse muziekwereld. A.s. zondag aanvang 20.00 uur. Hans van Leen achter de disco. - De jaarlijks zieken in de gehouden op Deze middag t laakt door go& ichie. De 1 door pastoor Eyms waarbij jubadours. Momenteel is die voorraad gedaald tot ruim 800 meter en zijn er nog geen nieuwe buizen aangekocht. Het laat zich dan ook aanzien dat grote stag naties bij het aansluiten van nieuwe woningen niet te vermijden zullen zjjn. ’Uiteraard doen wij ons best, maar nogmaals wij kunnen nergens geld los krijgen en er is gewoon geen geld om Als gevolg van het weigeren van een tariefverhoging door het Ministerie van Economische Zaken kampt het particuliere Tilburgse Waterleiding bedrijf met ernstige financieringsproblemen. De huidige opbrengst van een kubieke meter water bedraagt voor de Waterleiding in Tilbur» gemiddeld 24 cent. Het landelijk gemiddelde van die opbrengst is 4~ cent per kubieke meter en de door de Tilburgse Waterleiding bij het Ministerie van Economische Zaken aangevraagde verhoging zou gemiddeld 7 cent per kubieke meter hebben bedragen. De meer opbrengst van het water was bestemd om de investeringen van het bedrijf, circa 4 miljoen voor nieuwe putten en een nieuwe vleugel aan het filtergebouw plus de installatie daarvan en de uitbreiding van het stadsbuizennet te kunnen financieren. ’Als gevolg van deze weigering van het Ministerie van Economische Zaken, zijn wij niet in staat om ons op de vrije kapitaalmarkt de nodige fondsen te verwerven om deze noodzakelijke uitbreidingen te financieren.’ Zo zei ons de directeur van de Tilburgse Waterleiding Maatschappij Ir. L. C. W. Wentzel. Een Tilburgse textielfabrikant bleek bereid te zijn voor de Scotjes een apart patroon te weven voor een eigen clan en het uniform werd gecompleteerd met Sporran (tas) en Bonnet (muts). De Scotjes danken hun ontstaan aan het initiatief van een 10-jarige jongen, Gerard Mutsaers, die in 1953 een twaalftal jongens wist te animeren om een eigen drumbandje te beginnen. Het waren meest zelfgemaakte trommels, waarop iedere avond na schooltijd werd geoefend. De heer Mutsaers, de vader van Gerard kreeg plezier in het geval en leerde de jongens een modelmars. Al gauw gingen de jongens op mars door de straten en brachten serenades bij ouders en familieleden op veijaardagen en andere feestdagen. De band groeide de oprit boven het hoofd en zijn va leiding over met de bedoelfa origineels van te maken. C Schotten Tilburg hadden bet het idee gebc band van te i heer B. Mutsaers, de heer A. Mutsaers kreeg toen hij van dit plan hoorde zin om mee te helpen aan de verwenlijking ervan en bood zijn diensten aan. Samen zijn de broers aan het werk geslagen. Een van de bekendste Tilburgse muziekcorj Tilburgse Jeugd Doedelzakband ’De Scotjes’. 17 jaar na hun oprichting een gn buitenland. Niet in de laatste plaats is dat de kleurrijke groep op de televisie is geweest en dat ook al op bijna alle belangrijke televisiestations in Europa. Het ene succes lokt het andere uit en dat was ook bij de Scotjes het geval. Tuk op de vele buitenlandse reizen deden alle leden hun uiterste best om een zo perfect mogelijke show te brengen. Dat ze daarin geslaagd zijn hebben de Tilburgers met eigen ogen al diverse malen kunnen bewonderen. Zonder een deskundige zakelijke leiding was het succes van de eerste Nederlandse Doedelzakband echter lang niet zo groot geweest en die leiding vond men in de twee bestuursleden de heer P. J. Kuppens en de heer B. Mutsaers, die beiden hun levenswerk van de Scotjes gemaakt hebben. Nog kort na elkaar Situatie uiterst kritiek ’Op het ogenblik is de watervoorziening op topdagen nauwelijks meer gewaar- want zelfs kleine technische n hebben al een onmiddellijk des tot gevolg. Desondanks heb- de nieuwbouw van een vleugel filtersgebouw, dat de stijgende naar drink- en industrieel water Je komende jaren op zou moeten moeten staken’, aldus Ir. Jaarlijks dient het Tilburgse Waterleidingbedrijf zo’n 500.000 m3 water meer te produceren en elke dag dat de bouw van de uitbreiding van het filtergebouw en het slaan van de daarbij behorende nieuwe waterputten wordt uitgesteld wordt die situatie kritieker. Nu al durft de heer Wentzel te voor spellen dat als we in dit jaar geen uitzonderlijk natte zomer krijgen, waar door het waterverbruik blijven, de Tilburgse bevolkir Tilburgse industrie met ems tekorten te maken zal zou de bouw van de direct gest 1970 niet er pas na juni van begonnen worden voor de jaren ’71 en ’72 nog erger. Een klein voorproefje van dit water tekort hebben een aantal Tilbur»"* industrieën waaronder de NV Vok m de afgelopen zomer al gehad. Door de enorme droogte steeg het waterverbruik in Tilburg toen namelijk zoveel dat er drukverlies optrad, waardoor de com pressoren niet voldoende koelwater toe gevoerd kregen en de produktie in een Het was razend druk bij de Pellikaan- hal. die door de jeugd werd bestormd voor ijskuren. De volwasse- i het er maar moeilijk mee urgse politie probeerde zo ijk ordenend op te treden, zich even uit de drukte op ons kantoor angt hij een tientje van De verder een waardebon van f. 10,— van Broer de Laat, twee flessen wijn van de Wienerbar, een bad in de Finse Sauna, een waardebon van f. 15,— van Maison Appie en vijf porties echte Javaanse saté van Vleeswaren- bedrijf Broeders. De jongeman uit ons vorige cirkeltje was de heer Leon van Hoof. Oerlese- straat 105 te Tilburg. In 1967 promoveerde 1 de letteren op een proe ’Russische revolutie en tingen in de Nederlandse Maart 1917 - maart voorzitter van de Verer schiedenisleraren in Neds In de funktie van secretaris van het College van Curatoren volgt de heer Stoelinga de huidige secretaris mr. G. A. van den Belt op, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend met ingang van 1 maart 1970. Het rej aantal en Nederlandse nummers en shows van 20 en 10 minuten, waarin diverse marsfiguren en originele Schotse Zwaarddansen worden gebracht. De heer Stoelinga is in 1935 te Breda geboren. Hij studeerde geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1961 het doctoraal examen behaal de. Van 1960 tot 1964 was hij als wetenschappelijk assistent voor de nieuwste geschiedenis verbonden aan het instituut voor geschiedenis van de Universiteit van Utrecht. Daarnaast ver vulde de heer Stoelinga een gedeel lijke betrekking als docent aan het Tekenend voor de kritieke situatie is ook het feit dat de Tilburgse Water leiding door geldgebrek gedwongen geen nieuwe waterleidingbuizen kan aanschaffen. Jaarlijks legt de water leidingmaatschappij circa 15.000 meter buis in de grond, dat betekent een investering van een klein miljoen. De levertijd van buizen bedraagt op het ogenblik zo’n 3 tot 6 maanden. Dat betekent dat er een minimum voorraad aan buizen moet zjjn van 3000 meter. b b b b b b

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1