kleur-rage MOMENTEEL IN VOORRAAD KLAPROOSDAG 1969 Toonkunstkoor voert DEZE WEEK „Messiah” uit Friederike van Franz Lehar in Stads schouwburg STER FRANS HERSMUS IN HET KORT antniB GASHAARDEN J4 „Muzevalkabaret” in De Spoel ,,’t Schaep met 5 pooten” IN 969 - pagina 10 Donderdag 23 oktober 1969 - pagina 11 DETILBURGSE KOERIER UIT DANK VOOR 25 JAAR VRIJHEID: diverse merken en modellen automobielen o.a. 45.000 nabestaanden 1965 Diverse sleutelauto’s tegen speciale prijzen Inruil - Financiering - Garantie - Terugkoopverklaring Kotterstraat IB Tilburg camp or te uur Tel. 04250-24605 3 N.V. en naai- en met werk- nde haan- Kampen Doetinchem Hengelo Tilburg Apeldoorn Oss Roermond Zwolle in 10.00 en JULIANAPARK 56 - TELEFOON 34526 - TILBURG Alleen deze week! Speciale aanbiedingen 123436 v.a. 450,- 14250-32244 uit PRIMASERVICE FINANCIERING MOGELIJK Ook uw adres voor keukens en dakbedekking. met thermostaat, 8000 cal. NEERLANDIA HILTON BAUKNECHT HILTON 545 BICO BICO ROTARA MIELE 416 Breed talfstok lun leven ms de mdaar ;rde Galliërs kracht wordt Gaius onist Franz loofdrollen jzelschaj 1 werkt j muzikaal onder- Groot. kom vermc België van The Messiah verleend door de sieen Verklej naai Tilburg 1964 1969 1964- 1967 1967 1966-1968 1963-1967 mrt. 1969 sept. 1967 1965- 1966 1966 1964 1963 450,— 498,— 575,- 565,— 550,— 725,- 970,— Petit- e leger- maakt ernstig ge takt dat hen Frederick ;nde vertel- bij Hatty haar m steil" barpia hopig moeder ding kusse lallelujah’ a; ;e II van Z“" le deze lof/.. Saroy kelsyi listig Het ge? sioneel Henny wordt Zij worden daarbij steund door John de i Men kan vanaf heden telefonisch plaat sen bespreken a f. 4,50. rot rijgen wach- Gaproos- ijk slaagt jaar nog ;n, is er sdrijf vernemen we dat door een meisje is ge it hij ongeluk toewenst aan hem later weer eens kussen uur. De geniale comj Messiah was George die dit werk in 1741 s De allereerste uitvoer Dublin voor een lief dens r brengsi steeds De tekst van dit oratorium was van s, hij putte de tekst uit de rofeten, de Psalmen en de WASAUTOMATEN tegen MINIPRIJZEN met MAXIMALE service en garantie, slechts geldig van 24 t.m. 31 oktober a.s. ering ;rking verleend door de iraan Heleen Verkley, de izangeres Mariette Dierckx ’he tenor Chris van Woer- geallieerde landen of ook zij vc' zullen krijg» uuien. Zij van de Klai Natuurlijk want deze is elk j?’ i dit te bereiker n.v. jpnage ■naay£&n4 rug naar leim. Zij ’raven t ook plaats straat. jdig die - ■vant zó is len geven -'landen Aan de Sumatrastraat 21 te Tilburg opende deze week maandag Slagerij A. de Kort van de Put op feestelijke wijze zijn nieuw ingerichte zaak. Charles Jennes, boeken der Pro Evangeliën. Dit grandioos werk heeft vele prachtige koren, zoals o.m. ’The Kingdom of this world’, ’He shall reign for ever and ever’, het machtige ’Halle'- Toen in 1743 The Messiai te Londen werd gezongei het ’Hallelujah’ aanhief, George II van zijn zetel i staande deze lofzang a ders volgden onmiddel lijk voorbeeld en sinds zich aan ïallieerde landen zeer zit blijkt onder meer uit het 'r”ie British Legion (de Britse rijders en nabe- itanten - drie per ratis reis naar en 1 mogel Toen de bevrijdingslegers in 30.000 geallieerde soldaten land achter. Te hunner nagedï Oorlogsgraven Comité opgericl geva recej Dit lijk, vangen kunnen gen. De kleine dappere krijgsman Asterix is er de man niet naar om Panoramix in de steek te laten. Hij sluipt op zijn beurt het Romeinse kamp binnen en weet tot Panoramix door te dringen. Samen verzinnen zij een plan om de Romeinen belachelijk te maken. iame zeer ed salaris Het Muzevalkabaret uit Utrecht, bespe lers van een eigen mikrotheater, zal a.s. vrijdag, zaterdag en zondag., zijn speci fiek eigentijds kabaret brengen in ’De Spoel’, aan de Fabriekstraat 22 te Tilburg. Eigentijds, in zoverre dat het een programma ’recht op de man af’ is en om het modewoord dan toch maar weer te gebruiken: ’geëngageerd.’ So ciaal en menselijk geëngageerd. werd als ;n op 23 februa- verleed 14 april kt hij weer het lange een troffe rangen nemen en hem dwingen het ;ept van de toverdrank prijs te geven. plan slaagt echter slechts gedeelte- Panoramix wordt inderdaad ge- genomen, maar de Romeinen hem niet aan het spreken bren- Geopend dagelijks van 10-21 uur zaterdag van 10-18 ZONDAG van 12-17 uur Verrassende nieuwe trend: kontrasterende kleuren. Apart en ’n tikje gedurfd (Durft u?). Dft model Karin is van lieflijke jersey. Jonge lijn met klokkende rok. Keus uit de kleurkombinaties: ecru-bruin, bruin-ecru, rood-zwart en bruin- oranje. En zoiets kost maar f. 69,75. eventueel rtourneerd ie van bo- 1, Tilburg. Wat modenieuw is, is bij Ter Horst van Geel Twijfel rijst hij bezegelt een ring, Goethe’s Goethe laat hem aan het hof bij V van het hof is or plan om te trouwen. Hij ongehuwd naar Weimar koi Goethe wijst de benoemii hand, waarop Weyland Fri« weegt om Goethe de vrije en van hem af te zien. Zw dit besluit, doch zij laat daarvan niets merken. Zij danst en coqu doet geloven dat zij Zonder een wog.u hij de afgezant naar Weimar. Het derde bedrijf voert ons teruj Friederike’s woonplaats Sessenheü Ook toen in 1945 na de bevrijdingThe Messiah hier in ons land wederom werd uitgevoerd en door geallieerde militai ren uit Engeland en Canada bijge woond, nam men ook hier dit voor beeld over, het staande aanhoren van deze Lofprijzing. Er is heel veel over The Messiah te schrijven, doch dit zou ons te ver voe ren en pagina’s vol te vullen zijn. Daar in Friederike’s hart, doch zijn liefde voor haar met ondanks de waarschuwing van medestudent Weyland. zijn benoeming zien Weimar. Een afgezant mtsteld over Goethe’s j zou immers >men. ring van de riederike be- s hand te laten Swaar valt haar De hoge kosten, verbonden aan deze nabestaandenbezoeken, worden bestre den uit de opbrengst van de KLAP ROOSCOLLECTE, die elk jaar in no vember wordt gehouden. Dit jaar vindt deze plaats in de week van 3 tot en met 8 november, met als hoogtepunt zater dag 8 november: KLAPROOSDAG. Dank zij deze collecte zijn sedert 1946 tienduizenden nabestaanden uit Enge land, Amerika, Canada, Zuid-Afriks Nieuw-Zeeland, Polen, Frankrijk en u< tal van andere geallieerde landen de gasten van het Nederlands Oorlogs graven Comité (dus eigenlijk: de gasten van het Nederlandse volk) geweest, waarbij zij in staat waren het graf van hun gesneuvelde familielid te bezoeken. Het jubileumjaar 1970 zal daarom ook voor dit Comité een gedenkwaardig jaar worden: niet alleen bestaat het dan 25 jaar, maar ook zal de 45.000e geal lieerde oorlogsnabestaande worden ver welkomd! duldt Goethe’s medestudent Lenz en diens avances, maar alleen omdat Jiij vaak over Goethe kan vertellen. Zij ziet de geliefde nog eenmaal terug: als hij met de groothertog naar Sassen- heim komt om de plaatsen te laten zien waar hij eens zo gelukkig is geweest. Bij die gelegenheid ontdekt Goethe welk offer Friederike voor hem heeft ge bracht. Weemoedig vertrekt hij: de dagen van zijn onvergetelijke jeugdlief de zijn voorgoed voorbij ning Je materialen alles onder Hetijke aan- en helpen u i het vullen. MIDI-THEATER De eenden de Cadillac Nauwelijks vertrekt Antoine Maréchal (BOUVRIL) op vacantiereis naar Italië of zijn ’Lelijke eendje’ wordt vermor zeld door de wagen van de rijke zaken man Saroyan (LOUIS DE FUNES.) Als troost biedt Saroyan hem een vliegreis naar Napels aan; daar kan hij een Cadillac van een door ziekte opgehou den Amerikaan afhalen en deze fraaie wagen naar Bordeaux rijden. Maréchal aanvaardt dit aanbod, verbluft maar verheugd, niet vermoedend dat >yan aan het hoofd van een smok- yndicaat staat en dat de Cadillac g zit volgestopt met goud, heroïne en gestolen juwelen. Saroyan rekent erop dat Maréchal met zijn onschuldige gezicht deze contra bande vlot langs de douane aan de Franse grens zal loodsen. Maar de smokkelbende zit er toch voldoende over in de zenuwen om Maréchal met (een andere wagen te volgen ten einde teen oogje in het zeil te houden. Door dat een concurrerende bende de lucht heeft gekregen van het kostbare trans port en onder leiding van de stotteraar (WALTER CHIARI) aanslagen op het convooi beraamt, wordt het een reis vol zenuwslopende momenten. Door Saroyans onhandig gemanoeu vreer komt Maréchal aan de grens tegenover zijn weldoener te staan en als Saroyan net doet of hij Maréchal niet kent en de douane veel argwanende aandacht aan Saroyan besteedt, krijgt Maréchal opeens de zaak door. In Carassonne is hij bevriend met een inspecteur van politie en samen met deze zet hij een mooie val op waarin alle boeven netjes terecht komen. echter medewerking nodig. Niet ieder gireert zijn gift op postrekening 416000 van het Nederlands Oorlogsgr Comité in Amsterdam. Er moet worden gecollecteerd, in de ene huis aan huis, in de andere op Daarvoor zijn collectanten nodig laten we het zo maar stellen, wa.. het - een paar vrije uren willen om te collecteren voor de nabestaat van hen, die een heel leven gaven. In het kader van een tournee door Nederland zal het Duitse Tounee Theater uit München met de Münche- ner Opernbüne op 26 oktober naar Tilburg komen om, met begeleiding van het M.A.V.-Symphonie orkest uit Boe dapest in de Stadsschouwburg een op voering van de vermaarde ’musikalische Romanze’ in drie bedrijven FRIEDE RIKE van de operette-compor Lehar te geven. De twee ho worden gezongen door Monika Dahl berg en Anton de Ridder De nabestaandenbezoeken in Nederland ze zijn uniek in de wereld worden in de geallieerde landen zeer gewaar deerd. Dit blijkt onder meer uit F*1 feit, dat The British Legic organisatie van oud-strijdi staanden) aan 33 collecte provincie een gra vakantie in Engeland aanbiedt. Uit dank voor wat Nederland op KLAP ROOSDAG doet. Met het oog op 1970 het jaar waarin we herdenken dat we 25 jaar zijn bevrijd, door het offer van die meer dan 30.000 Op zichzelf is de ontvangst van deze 45.000e nabestaande een belangrijk feit in de geschiedenis van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, maar het is slechts een onderdeel van het program ma voor 1970. Immers, vele nabestaan- De handeling heeft betrekking op een episode uit het leven van de onsterfe lijke dichter Johann Wolfgang Goethe en diens liefde voor de domineesdoch- ter Friederike Brion. In het eerste bedt Goethe al eens d. kust en dat degene die Lm zal. CAMERA-THEATER Asterix en de helden In het jaar 50 voor Christus wordt geheel Gallië door de Romeinen bezet en veldheren zoals Vercingetorix moe ten zich onderwerpen aan de grote Caesar. Een klein dorpje weet de Romeinen echter te weerstaan. In het versterkte Romeinenkamp bonum, dat deel uitmaakt van de macht, die het dorpje omsingelt, de veldheer Gaius Bonus zich ongerust, omdat zijn patrouilles regeld door de Galliërs in de pan gehs worden en hij begint te vermoeden, de Galliërs een geheim bezitten, dat 1 onoverwinnelijk maakt. Dit vermoeden is juist, want de belegerde C ontlenen hun bovenmenselijke aan een toverdrank, die bereid door de druïde Panoramix. Bonus weet dit echter nog niet en om het geheim te ontsluieren besluit hij op advies van zijn adjudant een spion naar het dorp te sturen. De daad wordt bij het woord gevoegd en een als Galliër geklede, Romeinse soldaat sluipt het dorpje binnen en ontdekt daar de tover drank. Daarna keert hij naar de Romei nen terug. Deze willen Panoramix nu „ingd< n for lelujah’ e.a. siah als première sn en het koor stond Koning op en hoorde aan, de toehoor- dlijk dit konink- isdien heeft men deze gewoonte gehouden. HARMON1E-THEATER Dr. Zjivago Opnieuw in Tilburg defascinerende film ’Dr. Zjivago. Diegene, die de film nog niet gezien hebben tijdens de vorige vertoningen zijn welhaast aan zichzelf verplicht in de komende dagen dit meester werk te gaan aanschouwen. Volkswagen Karmann Ghia Volkswagen Ponton 1600 L.E., km stand 8.000 Volkswagen Ponton 1500-1600 Volkswagen 1600 TL Fast back Volkswagen 1200 - 1300 - 1500 Volkswagen bestelwagens Vauxhall Viva Special NSU Prinz 4 Ford Taunus 12M Ford Taunus 12M Coupé Ford Cortina de luxe Opel 1500 Record Wartburg de luxe "quetteert, wat Goethe t zij niets om hem geeft. >ord van afscheid volgt den in de voormalige wachten met spanning gend jaar de uitnodiging zi om naar Nederland te kome ten.... op de opbrengst collecte in november, deze collecte, geslaagd. Om Van 23 tot 26 oktober nemen weer een groot aantal middelbare scholieren deel aan de Pax Christi-voettocht naar Den 'Bosch. Voor de dertiende maal gaan jongelui met elkaar discussiëren en de batteren over enkele fundamentele waarden van het leven. Het gespreks thema ’Spreek tot ons over....’ werd gekozen uit de bundel ’De Profeet’ van de Indische wijsgeer Kahlil Gibran. De Eucharistieviering op zondag 26 ok tober in de Veemarkthallen in Den Bosch, die door de KRO-televisie wordt uitgezonden, vormt het sluitstuk van deze Pax Christi-voettocht. De Eucharistieviering wordt gecele breerd door mgr. J. W. M. Bluyssen. Assistent is pater J. Verkoelen. Friederike is ’weg’ van de dichter. Maar deze vertelt haar dat zijn werk hem waarschijnlijk voor lange tijd van haar verwijderd zal houden. Zij koestert echter de hoop dat zij hem weer ont moeten zal bij een bezoek aan haar familie in Straatsburg. Hevig voelen de twee zich tot elkaar aangetrokken. In vervoering zoent Goethe zijn geliefde. Het tweede bedrijf speelt in Straatsburg waar Goethe omringd is door hem ver erende schonen. om zullen wij ons beperken tot deze kleine uiteenzetting. Over de componist George Handel kunnen wij het volger len: deze Engelse naam verkreeg hij b zijn naturalisatie tot Engelsman op 1 februari 1726. Hij werd als Geor Friedrich Handel geborer ri 1685 te Halle en ove 1759 te Londen. Aan de uitvoei wordt medewet, bekende sopraai Belgische altza"' en de Belgische Ter viering van de 25-jarige bevrijding van Tilburg zal het Toonkunstkoor een uitvoering geven van THE MESSIAH op dinsdag 28 oktober a.s. in de Stads schouwburg van Tilburg. Aanvang 8.15 omponist van The i Frederick Handel, schreef. jring vond plaats te efdadig doel en tij- zijn leven heeft Handel de op- »st der uitvoeringen van dit werk s bestemd voor het Foundling Hospital. Ben ster in een serie Nederlandse tele- /isie-shows is al heel iets bijzonders.... twéé sterren wordt bijna een gebeurte nis.... drie sterren is een schaap met 5 poten. En dat is dan ook de naam van het Amsterdams buurtcafé, waar de Nederlandse kijkers vanaf vrijdagavond 24 oktober elke maand veertig minuten op bezoek kunnen gaan om kennis te nemen van de hartsgeheimen van kaste lein Kootje de Beer (Piet Römer), zijn kellner en rechterhand Lukas Blij schap (Leen Jonge waard), en de buurvrouw uit de wassalon Doortje Lefèvre (Adèle Bloemendaal). Het zijn geen wereldschokkende ge beurtenissen, die zich afspelen in ’t Schaep met 5 pooten. Integendeel! Een weekendje uit vissen naar de Wad den met de hengelclub S.V.P. (Schaep met de Vijf Pooten) blijkt schrijver Eli Asser voldoende stof op te leveren voor een dramatisch conflict, dat dagenlang heftige spanningen veroorzaakt tussen Kootje, Doortje en Lukas en de aan de hengelsport verknochte stamgasten. Uiteraard wordt in dit intieme Horeca- bedrijfje ook de zangkunst uitbundig bedreven. Componist Harry Bannink heeft de muzikale leiding, en zorgde meteen in de eerste aflevering voor een aantal pittige bedjes, die volgens insiders ’zo de juke-box in kunnen’; ’Vissen’, een ode op de hengelsport, gezongen door Piet Römer en Leen Jongewaard, Lena is weer bezig’, een felle strijdkreet van Adèle Bloemendaal, en tenslotte als machtige uitsmijter de geloofsbelijdenis van het hele bonte ge zelschap:’We zijn toch op de wereld om mekaar te helpen, nietwaar! Wijnand Grijzen ontwerpt de decors (in kleur), en Joes Odufré is regisseur-producer van deze shows, die in opdracht van de KRO-televisie gemaakt worden door Gamma-Films NV., en met een maande lijkse frequentie zullen worden uitge zonden op vrijdagavond 20.20 uur. lap, dat sinds 1964 profes- ct, staat onder leiding van y Oliemuller. Bij zijn optreden t hij vakkundig geassisteerd door echtgenote Annemarie Konincks. NOORDERLICHT Naakte vrouwen waren zijn prooi. Jeff Murray, een rijke playboy uit Las Vegas, is opgegroeid onder de vleugels van zjjn heerszuchtige moeder, die hem afwisselend heeft vertroeteld en ver nederd en hem gedurende zijn jongens jaren lange krullen liet dragen. Zijn afhankelijkheid van haar gecombineerd met zijn diepgewortelde haat jegens deze vrouw, heeft van deze man een psychopatische moordenaar gemaakt. Om zijn moeder te kwetsen trouwt hij in een opwelling met Lori, een Engels meisje dat in de bar van haar stief moeder Hatty te koop is voor elke man die maar wil betalen. Lori, die al lang van Jeff houdt, voelt zich erg gelukkig dat hij haar heeft uitverkoren, maar naarmate de dagen verstrijken en zij merkt dat Jeff zich geen enkele maal in haar kamer ver toont, begrijpt zij wat de werkelijke reden was van haar huwelijk. Elke keer dat Jeff zich weer door zijn moeder vernederd voelt, maakt een slachtoffer waarvan hjj zwarte haar afknipt en als meeneemt. tty komt Lori opzoeken en vertelt ir dat Jeff meer dan gewone belang- lling aan de dag legt voor een jonge rpianist. Lori voelt zich dan zo wan- r.g dat ze later op de avond Jeffs zegt hoe ze over haar opvoe ding denkt. Woedend grijpt ze een kussen van Jeffs bed en slaat ermee in het rond. Het kussen-overtrek scheurt en er komen zwarte haarlokken en kranteknipsels over de diverse moorden te voorschijn. Als Jeff thuiskomt en merkt dat zijn moeder alles weet, zegt hij haar dat zij voor al zijn daden verantwoordelijk is. In een aanval van razernij probeert hij haar te wurgen, Op het laatste moment kan Harmony, de ranch-knecht, haar redden door Jeff tegen de grond te slaan. Nederland herdenkt op 5 mei 1970 zijn 25-jarige bevrijding. zullen de vlaggen uitwaaien op dit feest. Maar ook zullen zij hl hangen, ten teken van rouw, boven de graven van hen, die hi gaven om deze vrijheid mogelijk te maken. 1945 Ons land verlieten, bleven meer dan op meer dan 500 begraafplaatsen in ons ;edachtenis werd in 1945 het Nederlands ..cht. Het comité wilde geen herdenken- met-woorden-alleen. Het stelde zich ten doel de dank van het Nederlandse volk jegens de gevallenen daadwerkelijk te betuigen aan hun nabestaanden. Vandaar dat het zijn grote bestemming vond in het gastvrijheid verlenen aan de vaders en moeders, de vrouwen en kinderen van hen, die in de jaren 1940-1945 van ver kwamen om ons te bevrijden en in ons land de dood vonden. (beiden uit Antwerpen), die grote laardheid genieten in Nederland, en Duitsland, en overal graag geziene zangers zijn, en gerekend kun nen worden tot de meest gevraagde solisten. De bas-bariton Max van Egmond is genoegzaam bekend en de roem van deze nog jonge zanger strekt zich niet alleen uit over ons land en vele Euro pese landen, doch zelfs ver buiten de grenzen van ons werelddeel. Onlangs heeft hij met enorm succes opgetreden' in de Latijns-Amerikaanse landen. Het is voor het Toonkunstbestuur een grote voldoening deze zanger-puur-sang in onze stad te krijgen. Zoals gewoonlijk wordt de begeleiding verzorgd door Het Brabants Orkest, ook dat is dus in orde. De algehele leiding berust bij Jean Claessens. Rest nog te vermelden, dat de clavecymbel- partij in handen is van Theodora Reijs.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1969 | | pagina 11