EL fi iWnTtiïTW I aarsen oetlek ^...„CEINTUURS-KNOPEN-KRAGEN-PAILLETTENGALONS «DEBONNEi™ ff I hooll hamers kinderboekenweek „Kind en Theater” thema van vijftiende kinderboekenweek I Nationale Verkeersweek,Help de kleuter’ 4 I Kinderboekenweek zal in Tilburg niet ongemerkt voorbijgaan KINDERPANTALONS GOOCHELEN GER COPPER help fï van Uitslag Paulus tekenwedstrijd St.Annapleinl6 Til burg lel. 30617 Nieuw platen programma van AVRO-Radio T^l KH kleuter DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 9 oktober 1969 - pagina 11 ON 20922 de herfst vraagt om iets nieuws! Tweka modellen d v.a. maat 128. tot een ver Begrafenis Zaterdag 11 old. demonstratie (hoek Willem ll-straat) Tilburg Heuvelstraat 50-52 door jeugdkampioen van 11 tot 1 uur en van 2 tot 5 uur NQKRALf VBKEEWSWWC1 Van Nunen-Boes Heuvelstraat 68 66,— TILBURG Leesgierige jeugd Foto van Aarle li' 0% service. ider van leeuw' Tel. 30707 Dat een landelijke actie als deze VOO DOE w annequin/ otomodel Heerkens- takkerijen jaar garantie k tegen vallen Anijs- ieschuitjes ‘heerlijk MINI CORNER SPORTAFDELING gevraagd Ervaring niet noodzakelijk. FOTO JANS Diverse kleuren en modellen <XAT U DE HERFST filmen 'N VOORDEEL VAN IESE-LOTTE DERENBURG Besterdring 77 Telefoon 20435 top PEL iets mee :1 van de seft zal op luiken. c op 26 leeswed- ronden). r van welk voertuig die hun moeten tussen >m van- REDASEWEG 270 TILBURG elefoon 22464 het I hij NATUURLIJK FOTO JANS Besterdring 161 i zaak met de echte jn. »rijk zijn ook de activi- ‘ingen ehele het i opgebouwd >p het brede semi-klassieke lichte muziek. Daarom stelt het Verbond zich op 1 standpunt dat een kleuter - zolang nog een kleuter is - in het verkeer bijna 700 besten uit worden uitg»’ theater. De tities worden ren die voor 1 kozen, zonder lopen. ngeval- in het van f 265,- voor 199,- JK 15 tot en met 25 oktober i op de ie Hcht. boekenweek mooi aansluit bij het thema ’Kind en theater’. HELP DE KLEUTER IN HET VERKEER! Genoeg lijk te i trek! tober 1969 pagina 10 ktzir m geven vakkundig wijs bijzonderhe- ;r direct mee de voetgan- kaarsen kandelaars waskunst Zaterdag 1 wordt het Kinderboel speel schoi dit jaar, j uw rechten, want een iet altijd! Verwacht als j omgeving van scholen jke buurten ieder moment ïling vanachter boom of een weg oprent. Houd door uw snelheid te passen, zodat er vol- leid is om te stoppen als plotseling nodig mocht zjjn. 1967 hielden daar 31 automobilisten geen rekening mee. En dat kostte het leven aan: 4 kinderen van 7 kinderen van 7 kinderen van 8 kinderen van 5 kinderen van zen bij voorkeur foto en leeftijd on- no. 2555 v.d. blad. Alle jongens en meisjes 10 en 15 jaar zijn welkor af 10.00 uur. Per persoon wordt EEN kaartje uitgereikt. In totaal kunnen 300 kinderen de uitzen ding bi (wonen. ‘""e gemaakt worder geven van deze 1 week. Dat het bij elk wordt zit er wel in. Kaartjes (van f 1,50, f 2,00 en f 2,50; kun je kopen bij de boekhandelaren en aan de kassa van de Schouwburg. EERSTE TILBURGSE BEGRA FENISONDERNEMING Fa. H. DIELEMANS ZN, Jan Aartestraat 104 Tel. 22893 Gelegenheid tot opbaren in onze Rouwkamer: Jan Aartestraat 102. Desgewenst verlenen wij bemiddeling ïrzekering bij de Alg. Ned. s Verz. Mij. te Enschede. sning van de Kinder- >p woensdag 15 okto- n de Falstaffkelder van gehouden van Aan deze wed- in Tilburg al plm. -daan. De maïs vangt de j Til- tricts- Kaartjes voor „Stuif-es-in". A.s. zaterdag 11 oktober zijn aan de kassa van de Studio gratis kaart jes verkrijgbaar voor de stuif-es- in uitzending van 18 oktober. Op 6 oktober is onder het motto: „Help de kleuter in het verkeer” de Nationale Verkeersweek 1969 gestart. Hoe noodzakelijk deze actie is, blijkt duidelijk uit de trieste onj lenbalans die te zien geeft dat in één jaar tijd 200 kleuters i. verkeer werden gedood en 3000 min of meer ernstig gewond. Bij een nadere beschouwing van deze cijfers kan worden vastgesteld dat de slachtoffertjes op het moment van het ongeval bijna allemaal alleen in het verkeer waren. 18 en zondag 19 oktober grootse feestweekend van de skenweek. Het programma slt zich dan helemaal af in de Stads- □uwburg, waardoor het thema van r, Kind en Theater, nog eens extra onderstreept wordt. Het viel niet mee uit de Pauluskleurplaten, de twaalf te kiezen. Uiteindelijk zijn als gelukkige winnaars uit de bus gekomen: Frans Swaans (7j.), Kruidenlaan 42, Tilburg; Annet IJpelaar (lij.), Korvel- plein 19, Tilburg; Maria Houtepen (8 j.), Mgr. Nolenslaan 38, Dongen; Jeroen Sicking (3 j.), Bisschop Zwijsen- straat 43, Tilburg; Johan van Aartsen (10j.), Bataviaplein 2, Tilburg; Hans Dimmers (9j.) Molenstraat 23, Berkel Enschot; Sonja Smits (5 j.), Ganzerik- hof 16, Tilburg; Beppie van Bokhoven (12 j.) Veldstraat Tilburg; Wiro Mes (4j.), Van Malsenstraat 22, Goirle; Marinella Maria van Spreuwel (10 j.), De Kraan 68, Enschot; Elly Verstappen (6 j.), Gen. de Wetstraat 29, Tilburg. En bovendien de kleuterschool in de Tafel- bergstraat, van wie wij een heel pak tegelijk ontvingen. Dezer dagen ontvangen de prijswinnaars bericht van ons op welke wijze zij in het bezit kunnen komen van het Pau- lusboek. Fujica Single 8 filmcamera heel volautomatisch net ’n leren tas en polsriem met dan ook niet op kleuter verliest he bestuurder in de en kinderrijl een kleuter die plotsel stilstaande auto’s, een ander obstakel de daar rekening mee eenvoudig aan te doende gelegenheid dit plotseling no<f;* - In 1 activiteiten dus en waarschijn weinig plaatsen gezien de aan ckelijkheid. Door ’Radio Elisabeth zal van de diverse onderdelen een repor tage gemaakt worden, die een indruk zal geven van deze 15e Kinderboeken week. Dat het bij elkaar een toffe boel ’Jeugd toneel verschillende plaatsen wordt de musical van Harry Geelen ’Op schoolreis met een boek’ opgevoerd door het Scapino- ballet. In Amsterdam (16 okt.) en in jeugdmusical ’Op schoolreismet een boek’ en na de pauze enkele balletdans- jes brengen. Aan de musical (van Harrie Geelen, die ook ’Oebele’ schrijft) zullen ruim 40 jongens en meisjes meewerken, Tenslotte staat in ’Krantje’ ook nog een interview met de schrij vers van de bekroonde boeken. Elk jaar worden n.l. ter gelegen heid van de kinderboekenweek het beste kinderboek en het beste jeugdboek uitgekozen. Het be kroonde kinderboek van dit jaar is ’Meester Pompelmoes en de Mompelpoes’. Het werd geschre ven door Hans Andreus, een be kende Nederlandse schrijver die in ’t Harde in Gelderland woont en al veel kinderboeken heeft ge schreven. Het bekroonde jeugdboek is van de hand van de Haarlemse schrij ver Henk van Kerkwijk en heet ’Komplot op volle zee’. Het is een spannend avonturenboek voor de wat ouderen dat speelt in het begin van de 17de eeuw. Een deskundige jury heeft deze boe ken uitgekozen en daarom spreekt het voor zichzelf dat ze beslist de moeite van het lezen waard zijn. En dat waren dan zo in het kort alle belangrijke dingen die de kinderboekenweek met zich mee brengt. Zorg dat je op school ’Krantje’ te pakken krijgt, want daarin kun je alles nog veel uit voeriger vinden. En niet alleen dat; er staan ook nog grappige advertenties, leuke gedichten (b.v. ’ballade van de boekenwurm’) en uitspraken in. Met de meest kern achtige uitspraak die in ’Krantje’ te vinden was willen we dan ook besluiten: ’Wie niet leest is een beest’. En daar houden we het dan maar op! Te beginnen van 20.30 iedere week gramma nieuw verzoekplatenprog teld ’In de kaart gespee microfoon worden gebracl niet zo-maar een overhemd, maar iets aparts, een streep- dessin, pasteltinten of een nieuw boordmodel. neem er een mode- das bij een shetland pullover of een ge breid jasje. ook een hoed hoort bij uw win- tergarderobe. een speciaalzaak heeft in mode-artikelen zoveel meer lil oendervangers llerenmodeadviseur heuvelstraat 133 tilbury Parkeren voor de deur: ’s Zondags wordt het feest voortgezet in de grote zaal van de Schouwburg. Dan zal Scapino vóór de pauze de begeleid dient te worden en dat het in eerste instantie de ouders zijn J;~ 1 kind letterlijk aan de hand meenemen. En daarmee bedoelen we dan natuurlijk niet dat men een kleuter dagelijks klakkeloos aan het handje door het verkeer moet slepen. Help de kleuter in het verkeer wil zeggen: neem hem bij de hand, laat hem bewust meekijken, mee beslissen en wijs hem dag in dag uit op allerlei t" den waar hij als voetganger te maken heeft: de stoep, c gerslichten, de zebra, etc. Met andere woorden: geef de kleuter het goede voorbeeld door: - als u met hem wilt oversteken, dit dan zo recht mogelijk te doen en wel op een plaats waar de kleuter goed kan uitkijken en ook gezien kan worden. - als er een zebra in de buurt is daarvan altijd gebruik te maken. Ook hier blijft goed uitkijken geboden. Links-rechts- links gekeken, dan pas oversteken. - de kleuter erop te wijzen dat een oversteekplaats met een voetgangers licht het veiligst is. - de kleuter attent te maken betekenis van het rode en groene - het kind te leren: links van de weg te lopen als er geen stoep of fietspad is. Het is veiliger, omdat het dan minder de kans loopt door achteropkomend verkeer te worden aangereden. - niet aan de overkant van de straat te wachten als u uw kleuter van school haalt. U voorkomt daarmee dat uw kind - blij u te zien - plotseling de weg overrent. - als u uw kleuter op de fiets mee neemt te zorgen voor een goed en veilig zitje. (Steun voor rug, handen en voe ten). Pas in tweede instantie berust de veilig heid van de kleuter op de weg bij de autobestuurders en bestuurders andere voertuigen. Zij zullen er eenvoudig rekening mee moeten houden dat er helaas nog erg veel ouders zjjn die menen dat hun kleuter het wel alleen af kan. (200 doden en 3000 gewc Sta als bestuurder Het programma zal worden i uit verzoeken, die liggen oj terrein van de klassieke, s en daarbij aansluitende li Omroeper Lex Braamhorst en mede werker van de afdeling Ernstige Muziek, Arno Weiffenbach, zullen twee uur muziek brengen voor de ’misdeelde’ luisteraars in de ’vergeten midden groep’, die in de radio maar al te weinig hun gading kunnen vinden. Nieuw bij dit programma is, dat slechts platen worden gedraaid voor de aanvragers zelf. Alle vermeldingen van geadresseer den met en zonder groeten en felicita ties blijven achterwege. Wat wel wordt genoemd is de naam en woonplaats van de aanvrager. Deze aanvragen moeten uitsluitend op een briefkaart gericht worden aan A.V.R.O. ’In de kaart gespeeld’, Postbus 444, Hilversum. weinig kans van slagen heeft zon der de medewerking van die orga nisaties die zich direct of indirect op het gebied van de kleuterop- voeding bewegen is duidelijk. Het Verbond heeft zich daarom ver zekerd van de daadwerkelijke steun van o.a. kleuterscholen, kruisverenigingen en natuurlijk de afdelingen van het Verbond. Zo zullen op 1300 kleuterscholen in ons land ouderavonden worden belegd, waarbij de kleuterver- keersvoorlichting centraal staat. Hetzelfde geschiedt in 750 wijk- gebouwen van de gezamenlijke kruisverenigingei Zeer belangrijk 2 teiten die door ca. 300 afdelir van het Verbond in het gel land worden ontplooid in kader van deze actie. Als voorlichtingsmateriaal voor de verschillende organisaties werden 17.500 affiches, 15.000 wand- kranten, 275.000 vlugschriften en 1000 dia-series vervaardigd. Voorts zal een speciaal op de veiligheid van de kleuters afge- stemde televisiespot een groot aantal malen worden uitgezon den. Denk tijdens deze Nationale Ver keersweek nog eens extra aan die 200 gedode en 3000 gewonde kleuters. En herinner u iedere dag van iedere week onze nationale slogan: Haarlem (17 okt.) zjjn verder nog de theaterdagen. Honderden kinderen zul len dan in de schouwburg aan al hun aanwezige leeftijdsgenootjes laten zien wat ze op het toneel zoal kunnen pres teren, en tevens maken ze kennis met alles wat er zich achter de schermen van zo’n schouwburg afspeelt. Van deze theaterdagen wordt een reportage ge maakt die later op de televisie te zien zal zjjn. Ook op de televisie natuurlijk oktober de finale van de voorle strijd in het programma ’Voor lezen een tien’. Al sinds augustus zijn leerlingen van 1200 lagere scholen bezig met een voorleescompetitie. De beste voorlezers uit elke plaats (en dat zijn er maar liefst 75) komen op 18 oktober bijeen in Utrecht en daar wordt bepaald wie de acht besten zijn. Van deze halve finale worden opnamen gemaakt die uitgezon den zullen worden in het radioprogram ma ’De Tovercirkel’. De acht voorlezers die overblijven mogen op 26 oktober naar de studio komen waar een jury uitmaakt wie dit jaar de wisseltrofee ’het lezende lieverdje’ mee naar huis mag nemen. Het vorig jaar werd hij gewonnen door het Rotterdamse meisje Anja Molen berg, die het natuurlijk jammer vindt dat ze hem nu weer moet afstaan. Er is echter een troost voor haar: ze zit zelf in de jury zodat ze mag meebeslissen wie het ’lezende lieverdje’ dit keer ver diend heeft. De officiële oper boekenweek is 0[ ber. Dan wordt in de Schouwburg de finale de voorleeswedstrijd. strijd hebben alleen ii 50 jongens en meisjes meegedt winnaar van de finale ontva Schouwburg-wisselbeker en mag burg vertegenwoordigen in de distr finale, die in Utrecht zal plaatsvinden. Het zal overigens geen gemakkelijke taak voor de jury zijn de uiteindelijke winnaar (of winnares) aan te wijzen, want ook dit jaar doen de lezertjes weer enorm hun best. De volgende week woensdag begint het feest. Van 15 tot en met 25 oktober, dus elf dagen lang duurt de kinderboekenweek die dit jaar voor de vijftiende maal wordt gehouden. Overal in het land worden aktiviteiten en festiviteiten georganiseerd om van de kinderboeken week dit keer een nog groter feest te maken dan in de voorgaande jaren het geval was. En dat moet haast wel lukken als je hoort wat er allemaal gaat gebeuren. Om te beginnen het thema. Zoals elk jaar is er nu ook weer een onderwerp vastgesteld waaromheen de hele kinder boekenweek draait, n.l. ’kind en theater’. In het middelpunt van de be langstelling staat dus alles waarnaar de jeugd b.v. in de schouwburg kan gaan kjjken, maar vooral wat die jeugd zelf kan doen. Het beste voorbeeld kunnen we geven aan de hand van het kinder boekenweekgeschenk Als je tussen 15 en 26 oktober voor vijf gulden aan boeken gaat kopen krijg je drie boekjes cadeau. Die boekjes laten je zien dat lezen niet meer betekent wat het vroeger betekende (met een boek in’ een hoekje gaan zitten en dan maar net zo lang lezen tot het uit is en je weer aan een nieuw begint) maar dat het ook kan betekenen: ’duik in een boek; doe er iets mee’. Het eerste boekje is ’Spelen met pop pen’. Daarin kun je lezen hoe gemakke lijk het is om zelf een poppenkast te maken. Er staat ook nog een poppen spel in dat je kunt opvoeren voor je broers, zusjes, vriendjes en vriendinne tjes als je poppenkast klaar is. Succes verzekerd want de schrijver Wim Meilink is zelf poppenkastspeler dus hij weet er alles van. Het tweede boekje van het geschenk heet ’Spelen met spul len’ van Cecilia Lichtveld, waarin je kunt lezen hoe je een decor kunt maken en een verkleedpartij kunt aan richten. Dat heb je nodig bij het derde boekje want dat is ’Spelen met de beer en de mensen’ en het bevat een stukje dat je zelf kunt spelen. Nu kun je zelf oordelen wat je het leukste vindt: lezen op de manier van vroeger (je weet wel ’boekje in een hoekje’) of op een moderne manier (dus zó dat je er later zelf nog i kunt doen). Ook dat grote deel jeugd dat niets om lezen geef die manier graag in een boek di 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar Eenendertig kleuters die speienu tussen geparkeerde auto’s door de weg opren den. Gedurende de Nationale Verkeersweek en de daaropvolgende periode zal'het Verbond zjjn voorlichting voornamelijk op dit probleem en op de hierboven aangehaalde punten toespitsen in de hoop dat ouders en bestuurders van voertuigen zich nog eens extra zullen gaan bezinnen op de veiligheid van onze kleuters, waardoor misschien voorko men kan worden dat jaarlijks een com plete kleuterschool in het verkeer wordt uitgeroeid. met zondag 19 oktober tot 22.30 uur en voorts zal in het zondagavondpro- i van de A.V.R.O.-Radio een verzoekplatenprogramma, geti- kaart gespeeld’, voor de cht. Binnenkort kun je op school het krant je (simpelweg genaamd ’Krantje’) ver wachten dat dit jaar voor de tweede keer wordt uitgereikt. Daarin kun je alles vinden wat je maar wilt weten over de kinderboekenweek. Er staan bijvoor beeld artikelen in over de voorleeswed strijd, het geschenk, de musical enz. Op de achterpagina van ’Krantje’ staat een puzzel. Het is een stukje tekst dat vol staat met fouten. Als je er die allemaal hebt uitgehaald kun je met je oplossing en vijftien cent (drie stuivers) naar de boekhandel gaan om daar een Drie Stuivers Kijker te gaan halen. De Drie Stuivers Kijker is een handige toneelkijker die als extra geschenk in deze vijftiende kinder- Degenen die wij regelmatig horen beweren: ’In Tilburg gebeurt nooit iets’, zullen al gauw van mening veranderen als ze horen van de plannen voor de komende Kinderboekenweek. Het Comité Boekenweek Til burg heeft namelijk een paar aantrekkelijke activiteiten op stapel staan, waar alle jongens en meisjes aan kunnen deelnemen. Eigenlijk zitten we al midden in de activiteiten, want de Paulus-kleur- wedstrijd was nog maar nauwelijks achter de rug, of er stond al een nieuwe puzzel op het programma. Op school heb je namelijk het boekje ’Laat ze lezen’ meegekregen, waar niet alleen een heleboel bekende kinderboeken in staan, maar waarin bovendien een etalage wedstrijd is opgenomen. In de etalages van de Tilburgse boekverkopers zijn een aantal woorden van titels bedekt met een kaartje, waarop een nummer staat. In de winkel en in ’Laat ze lezen’ kun je dat ontbrekende woord opspeuren. Neem van alle ontbrekende woorden de eerste letter en zet die in de volgorde van de nummers die op de kaartjes staan. De oplossing - een slagzin - kun je inleveren bij elke boekhandel in Tilburg. die ook aan de Voorleeswedstrijd heb ben deelgenomen. Onder leiding van Jan Jansen zingen zij het openingslied van de voorstelling. Als bijzondere gast komt de schrijver Paul Biegel naar Tilburg. Hij schreef o.a. het bekroonde kinderboek ’Het Sleutelkruid’ en zal deze middag iets vertellen over zijn werk en de prijzen uitreiken die gewonnen zjjn bij de etalagewedstrijd. Tevens zal de winnaar van de voorleeswedstrijd een stukje lezen uit het boek waarmee hij of zij de wisselbeker in de wacht gesleept heeft. Op vrijdag komt de reportagetrein van de NOS naar Tilburg, om alles in ge reedheid te brengen voor een recht streekse uitzending van ’Stuif es in’, het populaire jeugdprogramma, dat 's zater dags om 16.30 uur door de AVRO zal tgezonden vanuit het Studio- e hele zaterdag zullen er repe- 1 gehouden met de kinde- het programma zijn uitge- zodat de uitzending ’s middags al te veel haperingen zal ver- Omdat het thema van de boekenweek is en theater’ is er nog meer op het te doen dan andere jaren. In .de ph Geel opgevoerd Amsterdam (16 okt.)

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1969 | | pagina 11