V ff hamers James Brown, Soul brother number one kochten in 1968 bijna viereneenhalf miljoen van zijn singles. Zijn politieke invloed op volking heeft hem destijds Betere (foto-) herinneringen aan de vakantie en Op huwelijksreis in TRB-RES organiseert prestatie- zwemtocht over 1000 meter burchten en kastelen BIKINI’S BADPAKKEN Tk 'n «Eindeloze» kollektie NOG VOL PLANNEN en ims ims ISPORTAFDELINGI CE Jeugdsportdag R.K.S.V.-Ons Vios van hooll 3 - pagina Donderdag 3 juli 1969 - pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER ENS Wanneer? 'E BADKAMER De inschrijving een Wat te doen? I EN Commandeer de zon e De mens i Ju)® Kl»ur«nbo*ti«k ORION I Td. 24SS6 3 Antiekgroen - oranje - paaaanl TING Heuvelstraat 50-52 Tilburg (hoek Willem ll-straat) 'ER! 8,95 9,25 9,75 8,75 7,70 157.50 7,70 BROCKEN 1 DAC EN NACHT 1 BEREIKBAAR j camera en n rrikbï uur klaar Enkele tips en een flitsrecept Rep. in >foon 22509 Jalouzleén 1112, tel 35763 t 234, tel. 26384 e toonzaal t 234 de poort. BEGRAFENISSEN 7 ST.DIONYSIUS i Fy/h ROOMS LEVEN MODERNE AUTO'S ZEER VERZORGDE UITVOERING t elke zijn, maar ook tier van j de van TILBURG'S OUDSTE KATHOLIEKE BEGRAFENIS ONDERNEMING ierne camera heef itscontact. Dit i op in de invullend afnemen, men „ge- de negerbe- een uitnodi- toeve De 1 vert>li meer i lorna A, van :r afte Behang - Verf - lak DONA-KNIKNIE de man van 't vak Noordhoekrlng 79 I gezongen adkdmer dvie» voor: 3AK CABINE die t om t< oefer 52 lin| 16328 jlieme af- >te maten /oordelig: Een houten hek geeft uw huis en tuin een vriendelijk aanzicht zitten die eventueel kunnen i: Daarnaast zullen enkele boten meev ver terug Toch lig- jaren tus- tragi- flits- Jac en het in de week van 22 t/ m 29 juni 1969 Inlichtingen: Hoofdbureau van Politie, Noordhoekring te Tilburg. eggen en avenlaan VRAAG INLICHTINGEN BIJ: Handelsonderneming ANJO Burg. Buysstraat 2a Harpt - Heusden tel. 04162-568/213 it men slicht corri- i weer in de juiste kleurtem- nrt&FVQiNlilOtinnnn □uQjuuüulXJljuudd TUINSTR 65 - TEL 23542 25783 33387 B.G.G EN SNACHTS: TELEFOON 33286 ROUWKAMERS Centrum. Tuinstraat’65 - 'tZand: Pr. Ahausstraat 2 htgewicht Hen kam- 'oordelig: ingrijpen. meevaren. nooit-strij- ipdessins. age prijs: Omgekeerd is het diafragma vast te stel len door het richtgetal te delen door de lampafstand. Zo geeft een richtgetal van 30 bij 3 m. afstand bijvoorbeeld 303 Chemisch Reinigen „Neerlandici" Karvaluwn 174 - Tal. 11*97 „Voor het betere werk" Wij halen en bezorgen gratis U beltwij komen WIJ GEVEN I l ZILVERZEGELS J Filialen treekhevearewwg 105 Van Alkemadestraat 14 Rin. kelijke titel was: und Kinder. Hel ertaald door ~t boekje be- lidelijk voor- lamsoefenin- een Het ucM vil open, ti, zaklopen, 15.00 uur is voor de pupii- getiou- i „Ons reg be- t 15.45 Zijn inkomsten i stegen van een 1963 tot r- Tien proce.,, plaatselijke heidsinstellingen. activiteiten op m jaarlijkse 1 een totaal Hij zit vol Uw oude fiets kan 25,- waard zijn RIJWIELEN v.a. o.a. Phoenix en Juncker Met dit inschrijfformulier gaat men naar een zwembad en stelt zich in verbinding met een badmeester. Als men in het be zit is van een zwemdiploma A, dan zal die badmeester op vertoon van dat di ploma, het inschrijfformulier af tekenen. Jndien men nog geen diploma heeft, zal Kies voor zwart-wit twee soorten nega- tief-materiaal. Gevoelige 21° DIN-films voor binnen; voor buiten in de zon wat langzamer materiaal, bijvoorbeeld 17° DIN. Bij kleuren-opnamen moet men wel weten of men later dia’s wil hebben (omkeerfilim) of kleurafdrukken (nega- tieffikn). Ook voor dag- en kunstlicht zijn er in kleurenfilm verschillende soorten. Uw fotohandelaar zal hierin zeker graag uw deskundige gids zijn. Bij kleurenfilms is een goede belich- tingsmeter vrijwel onmisbaar. Bijlichten met flitslampjes geeft vaak briljante re sultaten. Grote overzichten met kleur zijn moeilijk te maken. Meestal zijn ze kleur-artn, het gevaar van rood- of blauwzweem is bijzonder groot. Later in geprojecteerde toestand blijken ze meestal zeer zwakke broeders te zijn tegenover de hele en halve close-ups van objecten die men min of meer „in de hand heeft”. Een landschapsfoto wint aan diepte door een groot object op de voorgrond. Een omgevallen boom, een oude vissersschuit, een scheefhangend hek en meer van die dingen, vormen uit een wat ongewone hoek genomen, vaak zeer goed hulpmiddelen voor een goede landschapsfoto. Gebruik bij zwart-wit wolkenluchten ook eens een geel- of een oranje-filter. Voor avondopnamen een stad aan een rivier, een vuurwerk, een zonsondergang of een klank- en licht spel is een statief onmisbaar. Gespreide betaling zonder aanbetaling mogelijk bij LAURAN v. GULIK BREDASEWEG 264 TEL. 26864 Kruyssen Textiel, Bredaseweg 202, opende deze week woensdag aan het Korvelplein 47 een filiaal. Men moest hiertoe besluiten voornamelijk vanwege de gestadige groei van de klantenkring. We wensen de firma goede zaken. 10; dit ronden we af tot 11. Bij een eenvoudige box kan men wat het richtgetal betreft, rekenen met een slui- tersnelheid van 1/25 sec. en een lens opening van f:11. Om snel vertrouwd te raken met deze misschien wat moei lijk lijkende zaak is het verstandig bij het flitsen zoveel mogelijk gebruik te maken van eenzelfde sluitertijd. Bij voor keur 1/25-1/50 sec. Men profiteert dan van de volle lichtsterkte van de lamp met een voor de meeste omstandigheden bruikbare belichtingstijd. i u zich het aan een der- ioen? Ben ik i om dan u in het wemdiploma A. Dan zekerheid dat u met ergelijke tocht kunt Dit is natuurlijk de vraag die i eerst moet stellen. Kan ik aar gelijke prestatietocht meedov. ertoe in staat? Wij adviseren u alleen mee te doen, wanneer t bezit bent van het zwemdiploma hebt u tenminste de z goed gevolg een der uitzwemmen. Wanneer de zon schijnt, en dat hopen we toch allemaal voor onze vakantie-perio- de, denken veel amateur-fotografen er niet aan flitslampjes mee te nemen en te gebruiken. Dat is vaak bijzonder jam mer want juist als de zon schijnt, zijn de contrasten tussen licht en donker erg groot. Tal van opnamen van soms unie ke situaties komen daardoor niet goed uit de verf, omdat de grote verschillen tussen donker en licht het onmogelijk maken de gezichten van de gefotogra- feerden te onderscheiden. Daardoor ko men verscheidene kostelijke vakantie- momenten niet in het album of in het reisverslag. Dat is des te meer jammer, omdat goede foto’s dierbare herinnerin gen kunnen worden die wjj, naarmate ze meer vergelen, minder zouden willen missen. Met behulp van flitslampjes kunnen wij de zon zó commanderen als wjj dat nodig achten voor een goed be lichte en geslaagde foto. Zelfs - en dat wensen we niemand toe - als er helemaal geen zon is en wij vakantie moeten hou den bij somber en regenachtig weer. In de begintijd van de fotografie was het gezien de stand van de toenmalige tech niek niet doenlijk de gevoeligheid van de opname-materialen voldoende op te voe ren om tot kortere belichtingstijden te komen. Daarom werd gezocht naar een mogelijkheid om de sterkte waarmee het te fotograferen onderwerp werd belicht, op te voeren. Berucht is in dit opzicht het open flitslicht dat ouderen onder de lezers zich nog wel herinneren. De foto graaf strooide daarbij met kwistige hand wat aluminium-magnesiumpoeder in een bakje. Met behulp van een lont werd dit poeder tot ontbranding gebracht. Aan de fotograaf dan de tegenwoordigheid van geest om de sluiter van het toestel zo veel mogelijk gelijkertijd te openen. De ontstane steekvlam stelde aan hem een serie eisen die tegenwoordig nauwelijks van een ruimtevaarder gevergd - Onverschrokken en zonder een spi zijn gezicht te vertrekken moest hij brandwonden aan eigen lijf en dat v anderen kunnen zien verschijnen. James Brown is in de Verenigde Staten de meest populaire popzanger en boven dien een negerleider wiens invloed voortdurend toeneemt. Brown, die in de armste streken op de grens van de staten Georgia en de Carolina’s werd geboren heeft tal van onbeduidende baantjes gehad om in zijn levensonder houd te voorzien. Hij is thans vijfender tig jaar oud en heeft, aldus Het Beste, met het zingen van soulliederen een on aantastbare plaats in dat soort muziek verkregen. Hij heeft vijfentachtig men sen in dienst van zijn eigen produktie- bureau en bezit twee radiostations, die voornamelijk rhythm-and-blues spelen. Daarnaast heeft hij een eigen grammo foonplatenmaatschappij en tal van on roerende goederen. uit zijn toernees zijn ge- i half miljoen gulden in negen miljoen gulden in 1968. >cent daarvan staat hij af aan ke jeugdgroepen of weldadig- Door tal van andere op muzikaal terrein, is zijn bruto inkomen gestegen tot 1 van zestien miljoen. Hij zit vol plannen. Brown is bezig met de oprichting van nieuwe radiostations en door negers gedreven restaurants. In tegenstelling tot de muziek van andere geslaagde negerzangers is die van Brown nooit commercieel geworden. Van gladde, zoete muziek, zoals de Supremes en The Temptations ten ge hore brengen, moet hij niets hebben. Hij treedt nooit op in grote nachtclubs en kwam pas kort geleden voor het eerst op het televisiescherm. Zijn muziek is vooral bestemd voor de negers, maar ook de blanken telden vele dollars neer om zijn platen te bemachtigen. Zij Vanaf heden kan men op alle zwemba den in Tilburg, Goirle, Berkel Enschot en Oisterwijk en in alle badhuizen in schrijfformulieren afhalen. Zij die lid zijn van een sportvereniging (voetbal, volleybal, etc.) kunnen zich opgeven bij hun verenigingssecretaris. Herenzonnebril, goudkleurig montuur; damesbril; Siamese poes; een rol crêpe- papier; kinderfototoestel; auto-voet- pomp; scooterband; pakje met kinder en damesondergoed; zilverkleurig ge reedschap; goudkleurig dameshorloge; kentekenplaat 35-00-ED; kleding, o.a. damesregenjas in zak van Hema; dames- vest; groen-blauw kinderjasje; geel kin- dervest en groen kindervest; blauw jack; herenpyjama met zakdoek; blauw babyjurkje; zwarte herenparaplu; vier damesportemonnees; twee herenporte monnees; wit 'babyschoentje; zilveren armband; bruine boodschappentas, in houd levensmiddelen; rieten mand met inhoud; dubbele blauwe fietstas; beige damestas. Verzekeringsplaatjes van bromfietsen: PDS-609; NBJ-330; HJB-870; HSD- 788. Honden: Zwart-grijze poedel, plm. anderhalf jaar oud. ging van vice-president Humphrey op geleverd tot het leiden van een natio nale campagne tegen de neiging van de jeugd om zich uit de maatschappij terug te trekken. Gezien het succes, dat James Brown in Amerika ook op dit laatstgenoemde ge bied heeft, bewijst dat zijn stelling, dat „muziek het enige is, dat de negers zal kunnen verenigen” allerminst een loze kreet kan worden genoemd. de cracks schieten veel kaf tussen het koren! Wie thuiskomt met dertig werke lijk geslaagde vakantiefoto’s naast veer tig middelmatige kan heel tevreden zijn! De ware amateur zal meer vreugde be leven aan één opname die werkelijk af is, dan aan tien kiekjes die beneden peil zijn of waarvan er veertien in een dozijn gaan. Een machtig hulpmiddel om goe de vakantie-herinneringen mee naar huis te brengen is kunstlicht in de vorm van de bekende kleine flitslampjes, waarmee men ongeacht de tijd van de dag en de stand van de zon levendige momentop namen kan maken. tende mensen af te beelden in plaats van stijve schildwachten, mannetje aan man netje verkrampt voor een monument, een meer of een touringcar. De opnamen winnen aan echtheid wanneer ze ge nomen worden als men het standbeeld, de apekooi of de waterval rustig en on gedwongen liefst onwetend dat men gefotografeerd wordt - bekijkt. In deze maanden verschenen en ver schijnen regelmatig grote advertenties van de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie te Amsterdam. Daar in worden voorbeelden gegeven hoe men levendige foto-verhalen kan maken. Voor een opname van de Eiffeltoren een berglandschap e.d. kan men vaak veel beter een goede ansichtkaart kopen. De mens zoals hij werkelijk is moet in onze vakantie-fotografie hoofdzaak zijn. Met een beetje fantasie, visie, wat naar links of naar rechts gaan, of de camera eens wat laag bij de grond houden en soms met wat regie, kan ook de vakan- tie-fotograaf zich losmaken van de knip- maar-raak-methode en steeds dezelfde houdingen. Natuurlijk zal en kan ook dan niet opname een meesterwerk zijn, maar badmeester een kleine test te kunnen constateren, dat end zwemmer(ster)” is. Als men dan een getekend inschrijffor mulier heeft, vult men zijn naam, adres en leeftijd in, en doet het in een envelop. In die envelop doet men ook het in schrijfgeld, zijnde 2,50, en geeft die af aan de kassa’s van de zwembaden of badhuizen. Men kan ook het inschrijf formulier opsturen naar TRB-RES, Ja'' v. Oudenhovenstraat 67, Tilburg, inschrijfgeld overmaken op 1107191, t.n.v. penningmeester TI RES, Statenlaan 149, Tilburg. De wedstrijddag Tot hier het flitsen overdag; ook bij’ zon. Maar ook ’s avonds zijn er tijdens de vakantie tal van leuke momenten vast te leggen. Wij denken bijvoorbeeld aan caravans, tenten, terrasjes en kamp vuren. Wij wensen u een goede fotojacht. Mis schien zullen uw foto’s nooit prjjzen in de wacht slepen; het is ook vrjj zeker dat ze geen revolutie of schok teweeg zullen brengen in de vakwereld. Voor degenen die wel die kant op willen, ver wijzen wij naar de vakboeken, cursussen en fotoclubs. Maar de oprechte vakan- tie-foto-amateur zal het wel zonder eer volle vermeldingen kunnen stellen. In zijn gezin, bij zijn verloofde en bij reis genoten zal hij meer voldoening oogsten naarmate zijn foto’s aan hogere eisen voldoen. Dit kan o.m. door aanvullend flitslicht dat de te grote contrasten af- zwakt, kleuren corrigeert, pretogen en lachrimpels zichtbaar maakt, kortom de kwaliteit van onze vakantiefoto’s stuk ken omhoog haalt zodat die later buiten gewoon waardevolle herinneringen zul len blijken te zijn. De veiligheid Zoals u zult kunnen begrijpen moet bij een dergelijk evenement de beveiliging bijzonder goed zijn. Wij hebben dan ook getracht om door middel van een goede beveiliging geen enkel risico te lopen. Wij hebben ons verzekerd van de mede werking van de GG GD, de EHBO en het Roode Kruis, die langs het par cours hun posten hebben. Tevens zullen om de 100 meter geoefende zwemmers Voor de jeugdleden van de R.K.S.1 „Ons Vios” zal a.s. zondag 6 juli e< jeugdsportdag worden gehouden, programma bestaat o.m. uit: hardlc baldribbelen, doelschieten, kopvaardigheid, enz. Om 1 er een voetbalwedstrijd vc, len. Deze jeugdsportdag welke den wondt op de terreinen van Vios” aan de Nieuwe Goirlesewe gint om 10.30 uur en wondt om uun met de prijsuitreiking besloten. Panische angst Fotograferen is pas sinds kort gemeen goed. Vroeger was deze kunst voorbe houden aan enkele uitverkorenen die ais ware artiesten, gehuld in een zwart fluwelen pak en getooid met een even zwarte flambard, het land dóór trokken. Het moeten wel bijzonder sterke figuren zijn geweest want ze droegen hun hele hebben en houden op hun rug en dat was nogal wat. De ca mera’s uit die dagen hadden veel weg van een duiventil; de lens daarin toonde veel overeenkomst met een aankomend patrijspoort. Behalve deze van duur zaam en stevig materiaal vervaardigde opnamekast werd er o.a. een driepoot meegesjouwd om de camera op te zet ten en tal van klemmen en neksteunen om hun slachtoffers onwrikbaar te ver ankeren gedurende de belichtingstijd. Deze beliep zelden minder dan een half uur. Bovendien moesten ze nog allerlei chemicaliën bij zich hebben want hun opname-materiaal moesten ze zelf, vlak voor het gebruik, toebereiden. De grote zwarte insteldoek was bij dit alles een symbool van een met zekere geheim zinnigheid omgeven kunst. Tegenwoordig kan iedereen kieken. De opname apparatuur werd van het aan vankelijke verhuiskistenformaat terug gebracht tot de betrouwbare, handzame, elegante en lichte camera’s van nu. De belichtingstijd - die bij de eerste door de uitvinder Daguerre in de volle zon varieerde van minimaal twintig minuten tot een uur! - werd verkleind tot hon derdste delen van seconden. Wat er ook allemaal veranderd is in de loop der ja ren en wat er in de toekomst op dit ter rein mogelijk nog zal worden uitgevon den, het licht zal men bij het fotografe ren niet kunnen vervangen. Heel het fo tografisch procédé is in feite niet meer en niet minder dan een mechanische en chemische nabootsing van ons oog en dat reageert alleen op licht. nageslacht op de gevoelige plaat vastge legd. En dan praten we nog niet over het roet dat na de ontploffing nog minuten lang als een soort zwarte sneeuw over hemzelf, de geachte clientèle en het in terieur bleef neerdalen. Hoe veel gemakkelijker hebben wij het nu met onze handzame camera’s en de kleine, eenvoudige en van alle gevaar ontblote flitslaimpjes, die zo nodig met gemak het zonlicht vervangen. De flits- poederperiode lijkt dan even ver terug te liggen als de middeleeuwen. 1 gen er slechts enkele tientallen js sen het open flitslicht met haar 1 komische effecten en de moderne lamp. Ondanks dat telkens weerkerende vre selijke moment moest hij dan toch maar weer steeds bereid zijn, de lont te ont steken, liefst vrolijk en geruststellend koutend om zijn clientèle toch vooral niet af te schrikken. Ondanks zijn luch tig gebabbel over vogeltjes die uit de camera zouden komen fladderen, wer den de geportretteerden meestal met een panische schrik op het gelaat voor het De vermaarde architect Wetnbrenner heeft Slót Bauschlott nlbyij PfortZheim gebouwd een indrukwekkend verblijf met artistieke atmosfeer. Een bruids paar, dat hier een week verblijft, is de zevende dag gast van het hotel. De kunstenaarsgilde „Buslat”, die hier steeds schilderijen exposeert, verlaagt de prijzen met tien procent voor een bruidspaar. In historische posthotels hebben vaak keizers, kortingen, prinsessen en andere prominenten gelogeerd. Hun gezellige vertrekken en hun doorgaans uitste kende keuken maken het verblijf bijzonder aantrekkelijk. In de bekende „Kleber-Post” te Saalgau, zijn bruidsparen niet slechts welkom, maar zij kun nen er over een zeer fraai vertrek beschikken. Als geschenk staat er een fles champagne en het ontbijt wordt niet in rekening gebracht. Aan de Postroute van het Zwarte Woud ligt het fraaie vakwerkhuis „Die Post” te Nagold. Hier hebben Napoleon en de koning van Wurtemberg over nacht. Het beste vertrek is er thans voor bruidsparen gereserveerd. Het ont bijt wordt hun aangeboden. Bij een verblijf van zeven dagen wordt één nacht niet in rekening gebracht. Het hótel „Alte Post” te Wangen beschikt over een vorstelijk ingericht bruilofitsvertrek, salons en een eigen park. Ook in het Kurhotel am Bbnisee wordt bij een verblijf van zeven dagen één nacht niet berekend. Het hótel ligt aan een stil meer in het Schwabische Wald. Men kan er wandelen, roeien en rusten. Zeer aantrekkelijk is het de Wittebroodsweken in het zonnige Kuihotel Mit- teltal te Baiersbronn-Mitteltal (Zwarte Woud) door te brengen. De jongge huwden welden er met champagne begroet. In Baden-Wurtemberg krijgen zij, die op de huwelijksreis zijn, een geschenk aangeboden. Iedere moderne camera heeft een zoge naamd flitscontact. Dit is een klein „stopcontactje” op de camera, waarop het snoertje van de flitser wordt aange sloten. Aanvullend flitslicht, zelfs bij veel zon, heeft tot taak elk detail in het onderwerp tot volle „toonrijkdom” te brengen, m.a.w. alle variaties in grijs, van wit tot zwart, kunnen op deze wijze worden weergegeven. De toonrijkdom van een opname wordt niet bepaald door de diepte van de schaduwen of de kracht van de hoge lichten, maar door een ver houding van beide. Om allerlei rede nen mag deze verhouding voor zwart wit opnamen niet groter zijn dan 1 8 en voor kleur maximaal 1 4. Binnen deze grenzen kunnen gebrek aan details of kleurverschuivingen in licht- en scha duwpartijen worden voorkomen. Zon der aanvullend licht worden deze maat staven al gauw overschreden met als ge volg onherkenbare gezichten, te zware schaduwen enz. De verhouding scha duw licht wordt door het aanvullende flitslicht verminderd. Door de uitsteken de eigenschappen van de tegenwoordige lichtgevoelige materialen wordt het on derwerp verder panklaar gemaakt. Dat geldt niet enkel voor zwart-wit, maar ook voor kleur. Van de ruim twee mil joen camerabezitters in ons land foto grafeert ruim 40% in kleur. Voor het welslagen van kleuropnamen is niet al leen de verhouding schaduw licht be langrijk, maar ook de kleurtemperatuur en de beïnvloeding van kleine kleurvlak ken door overheersende omgevingskleu- ren. Zo zullen ’t gele truitje en de blonde lokken van de al eerder genoemde Elly sterk beïnvloed worden door het groen van de haag waartegen zij staat mooi te zijn. Deze neiging van de kleuren om elkaar te overheersen noemt men het kleurzweem. Aanvullend flitdi^*” geert deze beïnvloeding we< goede richting door een juiste peratuur. Bij gebruik van flitslampjes belicht men volgens de richtgetallentabel op de doos, jes waarin de lampjes zijn verpakt. Dit aagt misschien enige toelichting en het kt echt moeilijker dan het is. Voor het palen van de juiste lampafstand bij het gebruik van „Photoflux” lampen als aanvullend licht kan men het beste als volgt te werk gaan. Bepaal de be lichtingstijd zonder rekening te houden met het flitslicht en baseer deze belich tingstijd op de lichtste partQen. Deel het gevonden diafragma op het richtgetal van de lamp en men heeft de juiste lamp afstand. Bij flitsers met sterk bundelen de reflector moet de afstand iets groter worden genomen, omdat het flitslicht anders (plaatselijk) te veel zou overheer sen. Jonggehuwden zullen hun huwelijksreis niet snel vergeten en dit zeker niet, wanneer zij de wittebroodsdagen in Duitsland in een Slothotel hebben door gebracht: een ideaal verblijf voor romantische paren. In Baden-Wurtemberg kan men rusten in het bed van Götz von Berlichingen op de Görzenburg Jagsthausen of in poststations, zoals Marie Antoinette het eens heeft gedaan. In het Slothotel Solitude nabij Stuttgart, een fraai gebouw in barokstijl, ge nieten zij, die op huwelijksreis zijn, voor het nachtverblijf een prijsverlaging van vijftien procent. In het Waldhotel Schloss Friedrichsruhe, een klein droomeiland in het Slotpark van de vorst van Hohehlohe Oehringen, dat om geven is van bossen en tuinen, een zwembad en met groen omgeven logeer kamers heeft, krijgen zij, die hier op hun huwelijksreis vertoeven, een tinnen bruidsbeker aangeboden. Goed ondergebracht voelen jonggehuwden zich ook wanneer zij in de acht eeuwen oude Burg Stetten logeren. Gasten, die er tenminste vijf dagen ver ven, worden tot een avondmaal in de kelder van de burcht uitgenodigd. Weitenburg nabij Horb met zijn romantische vertrekken beschouwt het als een eer het bruidspaar een fles champagne aan te bieden. Zoals u reeds hebt kunnen lezen, kunt u zich laten testen op de Tilburgse zwem baden. Maak van deze gelegenheid ge bruik. Wij zouden het bijzonder op prijs stel len als u zich terdege voorbereidt op een dergelijke tocht. Ga eens een keer zwemmen en trek dan wat baantjes. U zult zelf voelen of u het kunt of niet Het badpersoneel zal u heel graag ad vies geven. Ook kunt u tijdens de trainingsuren van TRB-RES een test komen afleg" wel op maandagavond: Zouave van 20.00-20.45 uur en zaterdag Ring baan Oost van 18.00-18.45 uur. Op zondag 17 augustus aanstaande gaat de Tilburgse Zwem- en Waterpolover- eniging TRB-RES een GROTE PRES TATIE ZWEMTOCHT organiseren, waaraan IEDEREEN vanaf 12 jaar kan deelnemen. Deze prestatie-zwemtocht gaat ver- zwommen worden in het recreatie-oord de BEEKSE BERGEN, en wel om 11.30 uur, eerste start. Iedereen die de tocht geheel zal uitzwemmen, zal een WAARDEVOLLE MEDAILLE als herinnering ontvangen. BOEKBESPREKING Slank en kwiek met gymnastiek De vrouwen van onze generatie zijn reeds lang overtuigd van het nut dage lijks gymnastiek te doen. Iedereen weet langzamerhand wel dat gymnastiek ge zond is, dat men er langer jong, slank en lenig door blijft en er langer goed blijft uitzien. Wanneer echter gymnastiek ver waarloosd wordt dan is dit vaak een teken dat de oefeningen niet op de juiste manier gedaan worden, te eenzijdig zijn, krampachtig uitgevoerd worden en daar door te inspannend zijn. In het pas door Drukkerij „Helmond”, Postbus 23 te Helmond uitgegeven boekje „Slank en kwiek met gymnastiek”, zijn steunend op een jarenlange praktijk, een aantal oefeningen bijeengebracht die met speels gemak uitgevoerd kunnen worden en meewerken de spieren te ontspannen, vermoeidheid en vetkussentjes doen ver dwijnen en houdings-afwijkingen verbe teren. Het is van de hand van Marianne ecker en de oorspronkelijke titel Gymnastik für Frauen .v.uuv, werd in het Nederlands vert£~,J H. F. Kok te Voorburg. Het vat vele tekeningen die duid stellen hoe de diverse lichaa, gen verricht moeten worden. Voor de prijs van slechts 6,90 is het een bijzonder fraaie en handige uitgave, dat vele nuttige diensten kan bewijzen. Als men het inschrijfformulier heeft op gestuurd, en het inschrijfgeld is betaald, dan ontvangt men van ons een START KAART, waarmee men op 17 augustus de Beekse Bergen kan binnenkomen. Men kleedt zich daar dan om en gaat met de kaart (oranje) naar de start en geeft die daar aan de starter. Dan gaat men in groepen van 25 personen begin nen aan de 1000 meter. Als men hem heeft uitgezwommen krijgt men aan de finish de medaille uitgereikt en kan men zich verder verpozen op de Beekse Ber gen en gaan kijken naar de internatio nale zwemwedstrijden, die op de grote plas zullen worden georganiseerd. Daar komen alle grote zwemmers en zwem sters uit België en Nederland zwemmen om de Nederlandse Zwemkroniekbeker en de Coupe Beekse Bergen. is de hoofdzaak Van grote vooruitgang in de wereld van de vakantie-fotografie is weinig te mer ken. Er worden nog steeds massa’s al bums volgeplakt met lieden die, alleen of in vereniging, niet beter wisten te doen dan verkrampt stil te staan en in het glazen oog van de lens te staren. Dat wijst op een gebrek aan fantasie en durf bij de fotograaf. Wanneer men zich be perkt tot de kiekjes zoals ze vooral na de vakanties met karrevrachten vol door de fotohandelaren worden afgeleverd - oom Jan minuscuul klein voor de Eiffel toren, oom Jan als een stipje op het strand, Elly bij de tent, Hansje voor de auto, Elly en Hansje züs en Elly en Hansje zö en dat allemaal nog alleen maar als er voldoende zon is - krijgt men nooit die voldoening welke het fotogra feren werkelijk geven kan. Probeer eens levende, werkende, spelende en genie-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1969 | | pagina 9