1 hooJI ff hamers Kind moet met speelgoed nog iets kunnen doen ■II Elly van Berkel’s ster rijst als een komeet aan atletiekhemel PUZZELEN MAAR Tot 28 juni Nationale Speelgoedweek BIKINI’S BADPAKKEN 'n «Eindeloze» kollektie Kne^gteJe ISPORTAFDEUNGI VOORDEEL Euromarkt - IT ER! Fa. W. de KUYER van ia Voor uw STRAND- of ZONNEJURKRIRI-NYLON-RITS en BADSTOFTRES in GEZELLIGE KLEUREN -DE BONNETERIE - Piusplein 23 - Tilburg Uitslag Mensa-test 5 I A-l I I.V. L Nederlandse katholieken betuigen zondag in Brabantse St-Pieter hun trouw aan Rome van de ROSSMEISL” DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 26 juni 1969 369 - pagina 8 Overladen 1966 Foto Van Aarle EN 1966 Afwachten L. open! h-eXa; Kl*ur«nbo*ti«k (hoek Willem ll-straat) Heuvelstraat 50-52 Tilburg Antiekgroen - oranje paaaanl Niet voor niets G FT HORIZONTAAL f ‘f *0* *0* Ik" Ï9 28. ELEKTRONISCHE ORGELS vanaf 1095 GEM SOLINA VISCOUNT vanaf 1495 PHILICORDA vanaf 1995 RI-HA VERTIKAAL EMINENT vanaf 2300 vanaf 5990 HAMMOND uit no. VERTIKAAL HORIZONTAAL Tel. 32696 Smidspad 70 vanaf 1495 vanaf 1495 Betrouwbare gebruikte wagens met schriftelijke garantie 1967 1968 1966 1965 1965 1965 1965 1968 1966 1964 als vertikaal, de passagiers kunnen zitten en slapen. ET U >1 8.- Datsun i 1000 luxe stationwagon ).- incl. BTW Datsun 2000 it gescheiden 'GEBRUIKTE WAGENS) Tilburg KOM KIJKEN NAAR j ONZE A-l WAGENS! Behang - Verf - Lak DONA-KNIKNIE de man van 't vak Noonfheekrlng 79 Tal. 24556 op- hten laats eens Ford 17M 2-deurs Ford 20M T.S. 4-deurs Renault R10 4-deurs Citroen Ami 4-deurs Citroën Ami 6 4-deurs Opel Opel Rodio-grar meubel. In platenwiss bereik 0 I armoede naar de top. nu heel dicht wel vaker van komt er t aan toe is vinden. Muziekhuis Juliana van Stolberc s zonder meer eerzuch- eze eigenschap gepaard dosis individualis- e die haar begiftigd wel tot grote Als U toch al van plan was een radlo- combinatie aan te schaffen, maak dan gebruik van de mogelijkheden die da Euromarkt U biedt. Grijp Uw kans en trek profijt van de lage prijzen In de Duitse Bondsrepubliek. 1. coiffeur 2. vloeistof 3. dierentuir p 20. avondappèl bij soldaten 23. pauskroon 24. meisjesnaam 26. jongensnaam (Russ.) 27. gil (mv.) 28. jongensnaam 29. grootmama 32. wel, fontein 36. plaats op Veluwe kalit; 43. non; 45. lek; 46. De strijd der geweest. Te ver Vraag niet, beter achter De liefde tot d gedreven. Een tevergeefs. Frits; 42. pantoffel. Elly van Berkel, razendsnel op weg naar het succes. auto is door dig geïnspec- gereconditlo- wordt schrifte- Ouden- houden t.e trouw aan de e Zoe- ommofooncombinatie in stijlvol Ingebouwde volautomatische 10- sselaar. 3 storingsvrije ontvangst- iken met FM. Een combinatie uit de 500 guldenklasse nu bij u thuis voor slechts J 298,— inclusief invoerrechten, vrachtkosten, enz. Elke A-1 e' ons grondig teerd en g neerd, en wc- lijk gegarandeerd. Kom kijken naar deze speciale aanbiedingen: Nederland is niet veel van die begenadigde sporlieden rijk, die bet presteren om in enkele jaren door te stoten naar de vaderlandse top sport. Het is dan ook een groot voorrecht om een van de meest talentvolle ontdekkingen op sportgebied binnen de stadsgrenzen te hebben. Wij doelen hier natuurlijk op de Volt-atlete Elly van Berkel uit de van Heutzstraat 1 in Tilburg. Drie jaar geleden begon de nu 22-jarige Elly aan haar atletiek carière. Vanaf dat moment begon een indrukwekkende opmars naar de top van de Nederlandse atle- tiekwereld. Een veelbelovende reeks successen, die voor de toe komst nieuwe triomfen in het verschiet legt. Oplossing kruiswoordraadsel 19-6 ’69 no. 24. „Het woord „Speelgoed” heeft nog zo de klank van iets verjaardag achtigs, iets Sinterklazigs.Je hebt vaak de neiging om er bij te denken: leuk, maar on-nut. Heel veel mensen beseffen totaal niet, hoe dringend noodzakelijk een goed stuk speelgoed kan zijn voor de ontwikkeling van hun kind.” Deze woorden komen van de ontwerper Rokus van Blokland, die zich als een van de weinigen onder zijn vakgenoten, voor een groot deel met speelgoed bezig houdt. Hij ontwerpt de modellen voor een grote fabriek van houten speel goed in ons land en hij heeft het eervolle recht om „spiel gut” op zijn produkten te vermelden. Deze onderscheiding kreeg hij van het Duitse werkcomité „Gutes Spielzeug” dat bestaat uit pedagogen, psychologen, artsen, vorm gevers en ouders, en het houdt in, dat dit speelgoed de ontwikkeling van het kind gunstig kan beïnvloeden en daarom van opvoedkundige waarde is. zen, blokken, die uit simpele, maar in genieus uitgedachte wijze op en naast elkaar gelegd kunnen worden, treintjes, met passagiers in de vorm van kleurige korte paaltjes, een autootje met caravan. De laatste heeft gaten zowel horizontaal Elly heeft vooral bewondering voor de wijze waarop Ilya na een zeer slecht sei zoen, veroorzaakt door een ernstige bloedarmoede, zich een weg terug vocht Elly van Berkel is die top genaderd en we zullen nog i deze allround atlete horen. de wedstrijden 4 trainingsavonden en dit jaar 2 trainingsavonden omvatte. De reden, dat er verleden jaar meer ge traind werd dan dit jaar is Hans Robbe. Hans Robbe is de verloofde van Elly van Berkel en hoewel hij door haar be keerd is tot de atletiek, vond hij dat hij toch wel in de verdrukking kwam. Elly vond dat eigenlijk zelf ook wei en daar om besloot zij haar trainingstijd bijna te halveren. Dat dit geen nadelige gevolgen voor haar prestaties heeft opgeleverd blijkt wel uit de laatste resultaten. Bij de Velocitas-toto was de inzet afgelopen week 194,80. De eerste prijs gaat naar de heer C. Verheijden, Hoefstraat 164. Hij raadde 194,70 en ontvangt 29,22. De tweede prijzen t- gaan naar M. van Kaai, Lachapellen- straat 21 te Breda, F. van Ierland, Riel- Tl.. seweg 39 te Tilburg en De Kort, Wes- tegen tertorenlaan 5 te Tilburg. Zij delen een bedrag van 19,48. Mev"'""' v“" Aarle, Oeverstraat de derde prijs groot 9,74. dapperen was tevergeefs v.ergeefs ook hun liefde?? of het hopeloze avontuur ïrwege had kunnen blijven. de Paus had hen daartoe 1 offer uit liefde is nooit ssins, groen □nof 10,50 1. september; 6. ver; 7. rad; 10. kwaal; 13. Sofia; 16. oost; 18. bot; 19. mira; 20. toe; 21. zes; 23. om; 25. made; 27. gis; 29. mot; 30. eris; 32. n.p.; 33. bos; 34. wip; 35 adee; 38. lor; 39. fase; 40. 2. scheepsdek 8. vlaktemaat 9. water in Friesi. 12. Ned. schilder 15. gestampt eten 17. groente 18. insekt 19. voornaamste 21. noodsein (afk.) 22. herfstbloem 25. voorkeur (lening) openbaar lag. ond. (afk.) 30. weerom 31. loterij 33. groet 34. pauskroon 35. kolffles 37. rund 38. door middel van 39. in ’t jaar (Lat. afk.) 40. verwijderd Eigenlijk is het woord speelgoed onjuist. Het zou moeten heten: „aanleiding tot spelen”, of „ontwikkelingsmogelijk heid”. Rokus van Blokland betreurt het dat een kind zo dikwijls in het nadeel is. 1. sekse; 2. erwt; 3. mr.; 4. bas; 5. edom; 8. sir; 9. fotograaf; 11. abel; 12. los; 14. filet; 15. aardappel; 17. oom; 22. mam; 24. air; 26. dog; 27. gelei; 28. sik; 31. Dora; 32. nis; 33. bok; 34. wafel; 36. dra; 37. Etna; 39. file; 41. son; 44. n.t. 4. ontkenning 5. extra fijn (afk.) 6. gecondenseerd water 7. ga terug 10. water bij Groningen (N.W.) 13. Noorse 14. oxyde 15. tuinhuisje 16. paard De Nederlanders in het pauselijke leger hebben legendarische staaltjes van hel denmoed getoond. In het Zoeavenmu- seum te Oudenbosch wordt menige her innering daaraan piëteitvol bewaard. Maar het leger der Zoeaven, een inter nationaal samenraapsel van weinig ge oefende soldaten, was tegen de over macht niet opgewassen. Rome is ten slotte door Pius IX overgegeven om nodeloos bloedvergieten te voorkomen. 00U 765 - TeL 26794 Noordstraat 65 „Het speelgoed moet nooit helemaal af zijn”, is de mening van ’t echtpaar Blok land, „het kind moet er iet» mee kunnen doen. Geen bus, bijvoorbeeld, waar alle inzittenden plus de chauffeur al zijn on getekend. Het kind kan in gedachtv,. nooit zelf eens achter het stuur pk nemen, en de passagiers kunnen niet e in. en uitstappen.” In de Houtrusthallen in Den I’ wordt tot en met 28 juni de c TONG TONG Pasar Malam gehouden. Medewerking daaraan wordt onder an dere verleend door de Tilburgse groep EXOTIQUE. De artistieke leiding be rust bij Ilse Sevenhuysen Kolmus, Pos- telse Hoeflaan 95 A. Op de feestdag van Sint-Petrus lus, zondag a.s„ wil men in de bossche Sint-Pieter een biddag h als een massale getuigenis van de van de Nederlandse katholieken aa Paus. De Rome-romantiek van de aven kan misschien menig modern mens doen glimlachen. Maar toch is het goed zijn hart als katholiek te verwarmen aan de herinnering die daar voortleeft onder de machtige koepel. Midden in Oudenbosch verhef t zich een merkwaardige basiliek, verkleinde kopie van de Sint-Pieter te Rome met een voorgevel naar model van het front van de Romeinse Sint-Jan van Lateranen. Op het ruime plein voor de basiliek bevindt zich een klein monument: een stervende soldaat aan de voeten van paus Pius IX. Aan de achterzijde van het voetstuk staan dertig namen ver meld van Nederlanders die in de zes en van de vorige eeuw gesneu- j in de ongelijke strijd van het w siecnt georganiseerde pauselijke legertje _Jen rcn’ tegen de strijdkrachten van de Garibal- “'J en ,®en disten op de slagvelden van Bagnorra, M^OUWJ?“ Monte Rotonde Albano, Montana en ,63r g biJ de verdediging van de pauselijke root f 9 74 hoofdstad Rome. aan deze wapenfeiten „Sir,6 ,eeft voort in het Westbrabantse dorp. Rome is er tegenwoordig in namen als Tivoli, Velletri, Albano, Mentano die u hier en daar in aantreft, in het museum van de pauselijke Zoeaven, in dat be scheiden monumentje voor de gevallen strijders en niet het minst in de mach- Liefde voor de Paus en voor de Eeu wige Stad heeft de teruggekeerden uit de strijd tot ’t wonderlijke plan geïnspi reerd om de Romeinse Sint-Pieter in verkleinde kopie over te planten in het Westbrabantse land. De basiliek van Oudenbosch is wel achttien maal klei ner dan de Sint-Pieter te Rome, maar met haar imposante ruimte en majes tueuze koepel toch nog indrukwekkend genoeg. De beroemdste bouwmeester van die tijd, dr. P. J. H. Cuijpers, heeft haar gebouwd. Vijftien jaren is er aan gewerkt, voordat de geliefde droom van pastoor Hellemons en zijn Zoeaven wer kelijkheid geworden was. Opgebouwd is dit monument uit de geldelijke offers van het katholieke volksdeel in Neder land dat de Zoeaven liefhad omdat die de Paus hadden liefgehad. Eerzuchtig Elly van Berkel is tig te noemen. Dei aan een behoorlijke i me is een combinatie met een dergelijk talent, Enkele uitspraken van haar die deze be weringen staven zijn: „In tegenstelling tot teamsporten is de atletiek een sport, waarbij je helemaal op jezelf bent aan gewezen. Als je hard traint komt dat je eigen prestaties ten goede terwijl de prestatie die je in een team levert altijd afhankelijk blijven van de prestaties van je medespelers”, en „als er iemand har der of verder gaat dan ik zeg ik altijd tegen mezelf wat zij kan kan jij ook. Nou en meestal lukt dat dan ook wel.” De grootste favoriet en haar grote voor beeld is de atlete Ilya Keizer-Laman. Ford Cortina 1200 cc 2-deurs 1965-'66-’67 Ford Cortina 1500 cc 4-deurs 1966 Ford Corsair 2-deurs 1967-1968 Ford 12M 1200 cc 2-deurs 1965-1966 Ford 12M 1500 cc 2-deurs Ford 12M Combi 2-deurs 1965- 1966 1966- 1967 1968 1966 1967 1968 Record 1700 cc 2-deurs 1967 Record 1900 cc 2-deurs 1967 VW 1600 TL kleuren beige en zwart „Wanneer een volwassene een strijkbout, of een schroevendraaier nodig heeft, dan wordt dat gekocht. Maar een kind moet altijd maar afwachten wat de fabrikant, de winkelier en zijn ouders voor hem bedisselen. En heel vaak komt er dan iets, waar het nog lang niet aan toe is, of wat de ouders zélf zo leuk vinden. Als een kind bijvoorbeeld om een trom meltje zeurt, dan zal het geluid en het ritme van het rommelen hem fascine ren. Hij wil het zélf doen en verwerken. Maar als hij dan een half jaar moet wachten tot zijn verjaardag, dan is de impuls de kop ingedrukt en verdwenen. Het gloednieuwe trommeltje wordt niet meer bekeken en de ouders vinden hem ondankbaar, het kind heeft weer een ervaring gemist.” In zijn atelier annex woonhuis tussen veel groen in een rustige buurt in Gouda peinst Rokus van Blokland al vele jaren samen met zijn vrouw Corrie over ver- intwoord speelgoed en de resultaten liervan bedekken de vloer en vullen de wanden. Samenspel tussen ontwerper en kind Het materiaal is overwegend hout en het is altijd iets, waar de kinderen zelf iets meer mee kunnen doen: constructiedo- In totaal kwamen er 153 inzendingen binnen op de door De Koerier gepubli ceerde Mensa-test. Niemand van de in zenders kwam tot een foutloos resul taat. De prijswinnaars zijn te vinden on der de 2 inzenders met één fout en de 15 met twee fouten. Uit de groep van 15 inzenders met twee fouten heeft het lot beslist, welke 4 personen voor een van de prijzen in aanmerking komen. De gelukkigen zijn: de heer F. Donders, Cederstraat 71, Tilburg; de heer C. J. F. Dolkemarde, Airbomelaan 10, Eind hoven (beiden 1 fout) en mej. A. Ley- graaff, Prof. Lorentzstraat 8, Tilburg; de heer M. Vergeer, Hart van Brabant- laan 659, Tilburg; de heer A. Hoegee, Lingestraat 10 in Dongen en tenslotte de heer J. de Wijs, Burg. Suysstraat 56 in Tilburg allen met 2 fouten. Overigens behoeft men de test geenszins foutloos te hebben ingevuld, om met goed suc ces de officiële toelatingstest voor de Mensa af te kunnen leggen. De ervaring heeft geleerd, dat een totaal van 10 fouten ongeveer de limiet is, waarbij de kans van slagen nog reëel genoemd mag worden. Diegenen onder de inzen ders die lid van Mensa willen worden kunnen voor de helft van de prijs d.w.z. 15,op zaterdag 28 juni in de zaal van Terra Nova, Nieuwlandstraat hun toelatingstest afleggen. De aanvang is gesteld op 3 uur. Geïnteresseerden die nen zich voor vrijdagavond 18.00 uur in verbinding te stellen met de heer Lavrijssen, v. d. Coulsterstraat 3, Til burg, telefoon 26688. De juiste uitslag van de test luidde: TEST 1 1 m; 2 15; 3 8; 4 6; 5 5; 6 4; 7 1; 8 2. TEST 2 9 fig 3; 10 fig. 2; 11 fig. 4; 12 fig. 4; 13 fig. 4; 14 fig. 3; 15 fig. 3; 16 fig. 4; 17 fig. 2; TEST 38' 1 b; 2 d; 3 c; 4 a; 5 c; 6 d; 7 b. TEST 4 1 a d; 2 b c; 3 a d; 4 b d. TEST 5 1 d; 2 Toen in de tweede helft van de vorige eeuw de sterk anti-clericaal en atheïs tisch gezinde Garibaldisten onder de leuze van het éne Italië hun aanvallen op de Pauselijke Staten inzetten om aan de Paus het „erfgoed van Sint-Pieter” te ontroven, ging er een schok van ver ontwaardiging door het katholieke volk in Nederland. De oproep van de Paus om vrijwilligers vond onmiddelllijk ruime weerklank. Uit alle delen van het land en uit alle standen kwamen de strijdbaren toege stroomd. De namen op het monument je der gesneuvelden getuigen er van. Het verzamelpunt was Oudenbosch, van waaruit de toen nog moeilijke reis naar de pauselijke stad gedeeltelijk per wagen, gedeeltelijk per trein moest on dernomen worden opdat men zich te Rome kon voegen bij het leger der pau selijke Zoeaven onder commando van dé Franse generaal La Charette. Het Nederlandse contingent was het talrijk ste onder de vrijwilligers uit andere Europese landen. De organisator van deze moderne kruistocht was de geest driftige pastoor Hellemons van Ouden bosch in wiens hart sinds zijn studietijd in Rome de liefde voor de Eeuwige Stad nooit was uitgedoofd. tige basiliek die haar koepel statig om hoog heft boven de samengegroepte huizen zo dat hij met zijn silhouet de omtrek uren in het rond beheerst. U moet in Oudenbosch komen wanneer op zondagmorgen na het einde van een H. Mis het kerkvolk uit de hoge poor ten van de basiliek naar buiten golft en in dichte drommen het kerkplein vult. Als dan de klokken beginnen te beieren voor de volgende Mis zou een blik naar de hoge loggia boven de poorten u in de verbeelding kunnen brengen dat aan stonds de Paus zelf naar buiten treedt om zijn zegen „Urbi et Orbi” uit te spreken. In Oudenbosch hebben de Ne derlandse Katholieken in het laatste kwartaal van de vorige eeuw dit eigen aardige bouwwerk neergeplant als een kinderlijke getuigenis van hun trouw aan Rome en de Paus. Carnavalsvereniging „De Ramme- laers” is gestart met een actie om de kas wat bij te spekken. Het is een luci- feractie die echter op een bijzonder ori ginele manier wordt verzorgd. Voor 1,— kan men een aardig tafelsetje kopen, dat vier doosjes lucifers bevat. De set is voorzien van het clubembleem, maar wie liever een ander embleem wil, kan dat ook krijgen. Aanvragen kunnen worden gericht aan het adres Rem- brandtstraat 28. 'ik In Berkel Enschot wordt zondag middag om één uur het nieuwe com plex bejaardenwoningen Berkengaarde in gebruik genomen. De burgemeester zal dan de sleutel overhandigen aan het eerste echtpaar dat een van de wonin gen kreeg toegewezen. De 42-jarige ontwerper vindt de Speel goedweek, die op 21 juni begint een goede instelling omdat deze in een ander deel van het jaar nog eens de aandacht vraagt voor het kind en zijn spel. „Ik juich alles toe wat op een verantwoorde manier het speelgoed onder de aandacht van de mensen brengt”, zegt hij. „Er heersen nog veel misverstanden op dit gebied. Er wordt zo vaak verkeerd ge kocht. Met Sinterklaas wordt het kind vaak overladen met een hoeveelheid die hij niet aankan en de rest van het jaar heeft hij, behalve op zijn verjaardag, niets meer te verwachten. Terwijl dan zijn ontwikkeling en daarmee zijn spel- behoeften gewoon dóórgaan. Uw orgelspeciaalzaak met eigen technische dienst rgstraat 7 Tel. 20986 Het spréékt haast vanzelf dat er wel iets gedaan moest worden voordat Elly van Berkel deze resultaten bereikte. Een niet gering deel van het door haar behaalde succes is toe te schrijven aan haar trainer de heer J. Vermeulen. Samen met hem werd haar trainingsprogram ma vastgesteld, dat verleden jaar naast De kinderen van Blokland, drie zoons van 13, 10 en 2 jaar, zijn goede hulpen bij het ontwerpen. Ze testen de modellen, en ze brengen hun ouders op nieuwe ideeën, „Het is niet een vak dat je hele maal op een school en uit boeken kan le. ren” zegt Rokus van Blokland. „Het is een samenspel tussen de fabrikant, de ontwerper en het kind. Vooral het laatste moet een belangrijke stem hebben. Als speelgoedontwerper moet je een kind in zijn ontwikkeling kunnen begrijpen. Net zoals iedere ouder zijn kind goed moet kennen, om te weten wat het nodig heeft.” Per ongeluk Het is louter toeval dat Elly van Berkel in de atletiek terecht gekomen is. Toen ze begon was ze dan ook een volslagen leek op dat gebied. Het best wordt dat gedemonstreerd door de volgende anec- do;e. Terwijl Elly een beetje als een kat in een vreemd pakhuis voor de eerste maal op de training van Volt over het terrein liep werd ze door Pauline Linkels aangesproken met de vraag „ga je mee kogelen?” Elly die op het terrein al en kele mensen met speren had zien gooien zei heerlijk naïef „ik kan niet schieten, ik weet niet eens hoe je een geweer vast moet houden.” Veel is er in de twee jaar na dit voorval veranderd. Elly van Ber kel heeft zich ontwikkeld tot de meest veelzijdige atlete van de atletiekvereni ging Volt met een respectabele ere- en recordlijst. Na een bescheiden eerste jaar, dat overigens maar een half sei zoen duurde, was het in het tweede jaar al meteen raak. Niet minder dan 5 Volt-records moesten er aan geloven. Dat waren de records op de 400 en 800 meter, de vijfkamp, het verspringen en haar specialiteit de 80 meter horden. Dit jaar is het seizoen nog maar net aan de gang en opnieuw wordt de recordlijst uitgebreid. Eerst sneuvelen de Volt- records op de 100 en de 200 meter. Daarna volgt dan op 18 mei en 15 juni de definitieve aansluiting met de atle- tiektop door het vestigen van het Zuid- nederlandse record verspringen met 5.33 meter en het Zuidnederlandse re cord 100 meter horden in 15.5 sec. Vooral dit laatste record is de trots van Elly van Berkel, omdat men nadat de horden verhoogd werden en het num mer van 80 meter tot 100 meter ver lengd werd EHy geen schijn van kans meer gaf met „haar korte beentjes”. AFD. OCCASIONS HEUVEL 35 TEL. 21673

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1969 | | pagina 9