NU KAN OOK UW „DROOMKEUKEN” WERKELIJKHEID WORDEN! culturele activiteiten Kasteel Nemerlaer hervat Jeugdbrandweer Veldhoven een goed korps met weinig leden (EUS THET! ydor Knopen Kragen Ceintuurs DE BONNETERIE op Korvel Tips die een bedorven vakantie kunnen voorkomen iQplarïrhó o icuianune J Vara-t.v. brengt ook deze zomer weer gevarieerd programma RIANNE 165.- 96,- 72, Donderdag 22 mei 1969 - pagina I969 - pagina 14 DE TILBURGSE KOERIER 10,50 KORVELSEWEG 141 TEL. 35736 TILBURG e Storeyville Jazzband 157.50 DE VERSE NOTEN VAN lardbeien Van Blarcum cersvers van ZONDER TRANEN lat leente Voor VERSE BUITENLANDSE ’fleXa’ Kl*ur*nbo*ti«k 80 soorten kaas Antiek groen - oranje paaaanl STEEDS HET NIEUWSTE Telefoon 25381 Pluepleln 23 kaassoorten Van Blarcum U ruikt de geur, U ziet ze branden: 1KENS <ERIJEN DeNotenshop Jul. v. Stolbergstraat 3, EERSTE TILBURGSE BEGRAFENISONDERNEMING neem die verf ten- jitvoe- Jul. v. Stolbergstraat 9, TILBURG Poste- weke- beluisteren 2 is toegankt komen t toch ing. er met een cara- voor ..Zo ROOM- :BAK zaterdag- voor het Behang - Verf - Lak DONA-KNTKNIE de man van 't vak Noerdheekring 7» Tel. 24556 I»" I. 23436 jongens nooit gei niet Kinderstoelen jrogram- de jaar- Sneker- Uw oude fiets kan 25,- vvaard zijn RIJWIELEN v.a. o.a. Phoenix en Juncker gen geven grote vakauu wedstrijd en e kast-poppen, i gemaakt zijn. Zomeravondconcerten Het Brabants Barok Ensemble organi 109,50 32,50 29,50 37,50 59,50 64,50 29,50 ^eeuwigheid Chemisch Reinigen „Neerlandici" Karvahaw^ 174 - Tal. 21627 „Voor het betere werk" Wij holen en bezorgen gratis U beltwij komen J WIJ GEVEN l ZILVERZEGELS J Filialen Breekheventeweg 105 Van Alkemodestraat 14 universele verf i bulten, In vele tlcNIdemn01 vrye momenten. Een et artikel uit Het Beste „Eeuwen wandtapijt” niet opnieuw herbouwd Fa. H. DIELEMANS ZN Jan Aartestraat 104 Tel. 22893 Gelegenheid tot opbaren in onze Rouwkamer: Jan Aartestraat 102. Desgewenst verlenen wij bemiddeling tot een verzekering bij de Alg. Ned. Begrafenis Verz. Mij. te Enschede. „HET KASTEEL” LEEFT WEER Gespreide betaling zonder aanbetaling mogelijk bij LAURAN v. GULIK BREDASEWEG 264 TEL. 26864 vorig jaar, enige bracht, waarvan de niet meer v« Bussum en Het is ongeveer twaalf jaar geleden, dat er in Nederland naast de gewone brandweer een zogenaamde jeugdbrandweer ontstond. Op het ogenblik zijn er in ons land al meer dan dertig plaatsen die een jeugdkorps hebben. Het meest succesvol zijn wel de korpsen van Oisterwijk, Eden en Veldhoven (bij Eindhoven). Dat blijkt o.a. uit de grote nationale wedstrijd die elk jaar wordt georganiseerd en waar deze plaatsen al menig belangrijke prijs in de wacht gesleept hebben. rdring 77 20435 RGESTEL Wolfs 29 Tel. 223 BURG (ompas Tel. BURG leegers jt 46 Tel. 20216 BURG Stops 6 Tel. 30373 BURG Beer Tel. 25207 JURG Paraat" Tel. 72645 4GEN roekhoven Tel. 3314 Waarschuwing Koopt geen tweede-hands kinder wagens meer want voor dezelfde prijzen kunt u nu nieuwe wagens kopen met volledige fabrieksga- Dit geldt ook voor de onderstaan de artikelen. TIJDELIJKE AANBIEDINGEN Kinderwagens [Combimodel) Boxen met dek (net) Wandelwagens te worden gebracht. Een vanzelfspreken de zaak, want wanneer het gezin bijna vierentwintig uur gezamenlijk reist en bijeen is, zijn er geen uitlaatkleppen. In het dagelijks leven is de man doorgaans acht uur naar zijn werk en heeft de vrouw ook haar v paar punten uit het halen w(j aan. Beslis van te voren of de kinderen al of niet mee gaan. Verder is het verstandig om van te voren precies vast te stellen wat het vakantiedoel zal zijn. Is ieder een het met de plannen eens, dan is de kans op nakaarten gerit Wie gaat kamperen of op een theorieavond branden op kan uit zetten. Het werk voor zijn jeugdbrand- weerkorps kost hem heel wat uurtjes van zijn vrije tijd. Maar dat heeft hij er graag voor over: „Niet alleen de jongens maar ook ik be schouw het als een fijne hobby. Neem bijvoorbeeld zo’n theorieavond. Dan is het altijd even gezellig. Er wordt einde loos gepraat over de mogelijkheden om te blussen die er bij een bepaalde brand zijn. De een denkt het zo op te lossen en de ander weet weer een andere manier. Dat is een van de redenen waarom ik het zo jammer vind dat we het aantal leden niet kunnen uitbreiden. Want met meer leden krijg je ook meer ideeën en zienswijzen, en dat kan ons alleen maar goed van pas komen. Maar ja, uitbrei den is nu eenmaal onmogelijk, en ai hebben we maar elf leden, toch moet ik meestal ’s avonds op een bepaald mo ment zeggen: „kom, we gaan naar huis, want anders zitten we hier morgenvroeg nog te kletsen.” srlenko'». 140, vonof „ZO MAAR EEN ZOMERAVOND” De voornaamste elementen, waaruit „Zo maar een zomeravond” is opge bouwd, zijn: actualiteiten en amuse ment, maar het is een programma dat opgezet is met de bedoeling dat de ge hele televisiedienst er in wordt 'betrok ken, zodat ook bijdragen van de afdelin gen Kunst, Dokumentaires, Sport, Film en Drama tegemoet kunnen worden ge zien. Verkrijgbaar bij Baby-speciaalhuis Bastardring 61 - Tilburg - Tal. 31795 6 De Katholieke Bond van Werkne mers in het Metaal „St. Eloy” stelt haar leden in kennis, dat zij tegen de ver laagde prijzen van 1,25 en 1,voor hun kinderen, iedere zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur in de St. Eloy-zaal, Korte Tuinstraat 7 plaatsbewijzen kunnen af halen, voor ‘het bijwonen van de KIN- DEROPERETTE gegeven door de Zin gende Toekomst in de Stadsschouwburg op zondag 8 juni. van op uit trekt, moet niet vergeten dat de vrouw moet koken, afwassen en was sen, maar dan onder moeilijker omstan digheden dan thuis. Kinderen vervelen zich al gauw in de auto, trein, vliegtuig of bus. Neem daarom wat lectuur of spelletjes mee om hen bezig te houden. Neem geen huis dieren mee, maar breng hen zolang in een goed asiel onder; probeer bezoeken aan schoonouders tot een later datum uit te stellen. Verder is het vooral voor de man tijdens de vakantie hoog tijd om de tijd te ver geten. U bent een vrij mens. Ga weg wanneer u zin heeft en rij geen honder den kilometers in ijltempo alsof uw leven er van afhangt. Het tegendeel is hoogstwaarschijnlijk waar. Wie om de een of andere reden thuis moet blijven hoeft tijdens zijn vakantie niet te treu ren. Sluit de telefoon af. Wij zijn er in geslaagd u een programma keukenmeubelen aan te bieden, die zowel in kwaliteit als in afwerking de toets der kritiek kan weerstaan. Zowel binnen- als buitenkant in gemakkelijk schoon te houden kunststof hardplastic. Het aanbouwprogramma bestaat pit bezem- of legkast (96,aanrecht met kunststof blad (110,aan recht met roestvrij stalen blad, 100 cm (165,hangkastje, 100 cm (72,hangkastje, 50 cm (54,Ook de keukenkasten zijn de moeite waard. 100 cm br. 195,—, 120 br 250,— en 150 br. 280,—. „Thuis” op Kasteel Op vrijdag 6 juni wordt een begin ge maakt met een serie „Oude Jazz in het Klein Theater”. De Storryville Jazzclub vestigt zich namelijk in de club annex het kasteeltheater, waar voortaan elke eerste vrijdag van de maand oude Jazz te beluisteren zal zijn. Deze avonden zijn gratis toegankelijk voor de vrienden van tapijt de tweede grootste na de oorlog was, samengesteld was uit 104 wand kleden en representatief geacht mocht worden voor een steekproef uit het Ne derlands bezit, weer naar de respectieve lijke eigenaars terug te sturen. Als blijvende getuigenis van deze toonstelling zal echter nog een uit rige catalogus kunnen dienen, een cata logus die in een beperkte oplage voor belangstellenden beschikbaar is. Druk programma De club „Het Harens Kasteel”, die al vrij vlot na de brand zo half en half weer draaide, wordt op 23 mei officieel heropend en blijft dan als vanouds elke avond toegankelijk met uitzondering van maandagavond. Ook op z—J-- en zondagmiddagen zal de club publiek geopend zijn. Op de openingsavond zal om 21 uur een tentoonstelling van foto’s van de Til- burgse fotograaf Willem Besters ge opend worden. Op zondag 25 mei wordt speciaal aan de kinderen gedacht. Dan wordt op de bijzonder mooie binnen plaats, tussen, de bijgebouwen en het kasteel, de door de Til'burgse kunstenaar Paulus Kamp vervaardigde poppenkast in gebruik genomen. Af en toe (zoals op 25 mei) wordt er door poppenspelers in gespeeld, maar verder mogen alle kin deren zelf met hun poppen voorstellin- n op zondagmiddagen. In de cantie volgt een poppenkast- i een modeshow van poppen- i, die door de kinderen zelf met Lubbra, Handel en Bs augustus om 21.30 uur het Ensemble met mede- lis, tenor en an- rken van o.a. C. Ph. E. In „Zo maar een zomeravond” zal ook weer een enkel spelletje worden opge nomen, zoals dat waarin de kennis van drie mensen over een bekende Neder lander, die zij van nabij kennen, op de proef wordt gesteld. De bekende Neder lander zijn daartoe drie vragen voorge legd. Dezelfde drie vragen zullen wor den gesteld aan de drie panelleden en dezen zullen zeggen wat zij denken in welke geest de betrokken Nederlander zou hebben geantwoord. Evenals dat vorig jaar het geval was, zullen ook in deze zomeravondprogram- ma’s een groot aantal binnen- en buiten- landse artiesten optreden. Maar om nog eens even terug te kc op Veldhoven. De heer Tops ziet ook voordelen in zijn jeugdkorps: „Wat ik nu persoonlijk een van de mooiste dingen vind is, dat een jongen van achttien jaar hier net zo goed met iemand van twaalf op kan schieten en samenwerken als dat hij dat met een leeftijdgenoot zou kunnen. Dat is maar goed ook: ruzie is natuurlijk het laatste wat we hier willen of kunnen hebben. De elf leden moeten op de eerste plaats een hecht team vormen. Het is dan ook nog nooit gebeurd, dat er iemand weg ging voordat hij de leeftijd had bereikt waarop hij eruit moest. Dat is wel een teken dat het enthousiasme groot is, en dat het stuk voor stuk fanatieke per sonen zijn. Eerlijk gezegd zijn wij van de gewone brandweer dat ook wel een beetje.” -5.-«xuea Terecht is de heer Tops trots op het jeugdkorps, dat onder zijn leiding zo’n succes heeft. Maar geen moeite is hem dan ook teveel: voor de theorielessen heeft hij een aantal pompen en brand- blusapparaten doormidden gezaagd. De jongens kunnen dan precies zien hoe die dingen nu eigenlijk van binnen werken. Hij heeft ook nog een maquette waar hij GEEN VRACHT OF ANDERE KOSTEN; DAT KAN ALLEEN “1 De activiteiten van het cultureel centrum Kasteel Nemelaer in Haren worden met ingang van 23 mei officieel hervat. Zolang het kasteel nog niet is opgebouwd zullen alle evenementen plaatsvinden in en om het Klein Theater, waarin nu ook de Club is ondergebracbt. De Slotvoogd en -voogdes van Kasteel Nemerlaer, Anton en Truusje van Oirschot willen zoveel mogelijk proberen het begrip Nemerlaer daar levend te houden met het organiseren van allerlei evenementen op het gebied van muziek en toneel. seert een serie van vijf, al dan niet in de openlucht te houden, Zomeravondcon certen. Enkele van deze concerten wor den door de AVRO uitgezonden. De concerten vinden plaats op: Vrijdag 30 mei om 21.30 uur met wer ken van Toebosch, Van Dijk, Bach, Telemann, Handel e.a. Vrijdag 20 juni om 21.30 uur Karin Ostar, sopraan; Rudie de Heus, piano en Louis Voor- horst, fluit met werken van Albert Roussel. Vrijdag 11 juli om 21.30 uur Pieter van Veen, blokfluit en Gerard Dekker clavecimbel met werken van Telemann, Rubbra, Handel en Bach. Vrijdag 29 augustus Brabants Barok Ensembl werking van Raoul Domis dere solisten met werk Quantz Fasdh, J. S. Bach en Bach. Als laatste in de cyclus concer teert op vrijdag 26 september om 21.30 uur het Dekany kwartet met werken van Webern Sjostakowitsch en Haydn. De toegangsprijs per concert bedraagt 5,terwijl Vrienden van de Nemer- laer, Leden van de Club en Donateurs van het Brabants Barok ensemble een abonnement van 5 concerten kunnen aanschaffen voor de prijs van 20, De tentoonstelling „Eeuwen Wandta pijt”, mgericht onder auspiciën van het Nederlands Textielmuseum te Tilburg in de Katholieke Hogeschool te Tilburg, zal niet meer worden opgebouwd. Deze expositie, die op 2 april werd ge opend, zou aanvankelijk tot 31 mei du ren, maar werd voortijdig afgebroken tengevolge van ontwikkelingen binnen de hogeschoolgemeenschap. Ofschoon het in het voornemen van Be stuur en Directie lag om de tentoon stelling weer op te bouwen en eventueel met toestemming van de bruikleenge vers te verlengen, werd hiervan afgezien. Reden was dat het Curatorium van de hogeschool een herhaling van de ten toonstelling niet wenselijk achtte en der halve het beschikbaar stellen van de ruimte ten behoeve van een eventuele verlenging moeilijk in overweging kon nemen. Er bleef derhalve geen andere keuze over dan de bruiklenen op deze expo sitie, die op het gebied van het wand- Instructeur van het jeugdkorps in Veld hoven is de heer Tops, de enige be roepsbrandweerman van de omgeving. Hij vertelt over „zijn” jeugdbrandweer het volgende: „Wij hebben hier bijna twaalf jaar ge leden een korps opgericht en dat be staat op het moment uit elf jongens. Dat het er zo weinig zijn zegt helemaal niets over de belangstelling die ervoor bestaat. Er zouden zich hier bij een openbare in schrijving wel 300 leden kunnen aan melden, maar dat is veel te duur voor een gemeente als Veldhoven. We heb ben daarom besloten, dat alleen zoons van onze vrijwillige brandweerlieden in aanmerking komen voor een plaats in het jeugdkorps. De jongens mogen komen als ze twaalf jaar zijn, en moeten er weer uit als ze 18 zijn. Een bevelvoer der mag nog twee jaar langer mee draaien, maar dan is het ook voor hem afgelopen. Als ze die leeftijd hebben be reikt kunnen ze overstappen op het ge wone korps en er zijn er hier al verschil lende geweest die dat hebben gedaan. Dat is ook een hoofddoel van ons: het opleiden voor vrijwilliger.” Een klein corps dus voor Veldhoven. Al leen grote plaatsen die natuurlijk over meer geld beschikken kunnen wel een jeugdbrandweer hebben van meer dan 250 leden zoals Rotterdam bijvoorbeeld. Maar het blijkt wel dat een kleiner korps even goed en zelfs beter kan zijn dan een groot. „Echte branden bestrijden doen ze niet”, aldus instructeur Tops. „Maar ik ben er zeker van dat ze het net zo goed zouden kunnen als onze vrijwilligers. Dat komt vooral omdat ze een opleiding krijgen die gelijk is aan die van de volwassenen. Ze oefenen ook met hetzelfde materiaal. Af en toe zet ik, bij wijze van oefening een brand in scène met olie en benzine, die ze moeten blussen. En dan kun je er zeker van zijn dat het vakkundig ge beurt. Ook zie je dan dat ze tijdens de lessen heel wat hebben opgestoken. Maar dat is geen wonder, want ze vin den het allemaal machtig werk, en be schouwen het als een fijne hobby.” En nu rijst bij ons natuurlijk de vraag of het niet mogelijk is, dat er in Tilburg ook zo’n jeugdbrandweerkorps wordt opgericht. Daarom hebben we de hoofd brandmeester algemene dienst van het korps Tilburg, de heer A. de Boer om zijn mening gevraagd: „Eigenlijk kan ik er weinig van zeggen, omdat ik er helemaal geen ervaring mee heb. Het lijkt me wel leuk, vooral voor de jongens die er lid van zijn natuurlijk. Maar er zit volgens mij toch een heel vervelende kant aan die jeugdbrandweer. Kijk, brand is voor iedereen een heel ernstige zaak, het is eigenlijk iets vrese lijks. En nu bestaat er het gevaar dat de jeugd het gaat beschouwen als kinder spel, en dat is het beslist niet.” Commandant Haarmans voegt daar nog aan toe: „Een jeugdbrandweer komt er in Til burg zeer zeker niet. We denken daar bij allereerst aan de veiligheid van de jongens zelf, en die is naar onze mening 1t genoeg verzekerd. We werken hier met speelgoed, maar met het ge vaarlijkste materiaal. En als we daarvan uitgaan komen we tot de conclusie, dat we er niet aan moeten beginnen.” Geen jeugdbrandweer in Tilburg dus. Eén der belangrijkste elementen in het zomerprogramma van de VARA-t.v. zal, net als het vorig zomerseizoen, zijn „Zo maar een zomeravond”. In de formule van dit avondvullende programma zijn, in vergelijking met het wijzigingen aange- belangrijkste is dat van de zaal naar de studio in :n vice versa zal worden ge schakeld, maar dat het programma in z’n totaliteit vanuit één plaats, Amster dam, wordt gepresenteerd. Een tweede belangryke wijziging in vergelijking tot vorig seizoen is het feit dat het program ma niet meer in een grote tent in be langrijke vakantiecentra van Nederland wordt gebracht, maar dat voor alle pro gramma’s domicilie is gekozen in de Theater College Zaal aan de Nieuwe Doelenstr. in Amsterdam. De derde be langrijke wijziging is de frequentie waar mee het zomeravondprogramma wordt gebracht, namelijk: eenmaal per week, op vrijdag en zaterdag, afwisselend op Nederland 1 en 2 (20.20—22.20). de Stichting Kasteel Nemerlaer, de leden van de club Het Harens Kasteel en de leden van de Storryville Jazzclub. Met deze muzikale evenementen is een nieuw begin gemaakt met het tot bloei brengen van het Cultureel Centrum dat de Nemerlaer in de loop van de tijd is geworden. Een begin ook waar door de vele vrienden en leden als het ware om gesmeekt is. Waarschijnlijk zelfs een begin van het opvullen van een grote leegte, die door de verwoesting van het kasteel is ontstaan. Hopelijk zal binnen kort begonnen worden met het puinrui men in het kasteel. De Stichting heeft hiervoor de medewerking toegezegd ge kregen van de Rijksconsulent voor Ar beidsvoorzieningen in Noord Brabant. Een vakantie van reizen en trekken kan emotionele risico’s meebrengen. In Het Beste staan een aantal nuttige adviezen, die kunnen voorkomen dat uw lang verwachte vakantie in het water valt. De psycholoog George Bach zegt dat na de grote vakantie meer mensen zijn hulp inroepen, dan in enig andere periode van het jaar. „Vakanties”, zo zegt hij, „zijn traumatische ervaringen”. Een ge zin kan zo’n negenenveertig weken vredig samenleven om tijdens de drie weken vakantie door ruzies uit balans Een greep: Julie Rodgers, Frida Boc- cara, Lieslbeth List, Julie Felix, David Berglas, het fenomenale rolschaatsduo Ravic Babs, Alexandra (die wel de op volgster van Hildegard Knef wordt ge noemd), en van eigen bodem: Henk El- sink, Sem Nijveen Benny Behr, het pianoduo Cor Cools Rinus van Galen, Tonny Huurdeman, Ann Burton, Jules de Corte, Rijk de Gooyer, De Chico’s, Milly Scott en Martine Bijl. Een ander vast onderdeel van „Zo maar een zomeravond” is een aktuele schets, geschreven door Dimitri Frenkel Frank en gespeeld door Witn de Bie en Kees van Kooten. Ook het wekelijkse aktuele lied ontbreekt niet. Het wordt gezongen door Annemarie Oster. Vermelding verdient ook het feit dat op 9 augustus, traditiegetrouw, een grote reportage in het zomeravondpr ma zal worden opgenomen van lijkse race der skütsjes op het i meer, het Skütsje silen. Het orkest van Tony Nolten zal de muzikale begeleiding van elke maar een zomeravond” zorgen. Elles Berger, Pier Tania en Koos ma zijn de presentatoren van dit lijkse VARA-zomeravond-evenement.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1969 | | pagina 15