IERSEL van I Hl E.E.G. Bromfietsen Twee Tilburgers drongen door Leentje Klep bewoont in Etten Leur laatste hofje G De R.P.S in 1968 Luikse stamppot tot in hoogste judo-regionen Zondag 5 januari werden in de Centr. Dojo aan de Boomstraat de halfjaar lijkse examens voor het behalen van dangraden en eventuele lerarenbe voegdheid gehouden. De examens ston den onder auspiciën van de Nederland se Judo en Jiu-Jitsu Associatie (NJJA). Fietsclub „Brabantia' PUZZELEN MAAR IpTkT Natuurlijke dood kan fout van lichaam zijn UNIEKE PRESTATIE VAN MEVR. KOUWENBERG ZWERVEND DOOR EIGEN LAND RIA VAN UIM1NG ing Fietsen als sport en recreatie de zuivere,zuinige brandstof 2,95 B.T.W. DIJK «moderne aflevering «automatische bevoorrading •kwaliteitsbrandstof voor uw oliehaard É23 ucvn. Uught" van Uught" ari 1969 - pagina Woensdag 15 januari 1969 - pagina DE TILBURGSE KOERIER jfr 4- ENSCHOTSESTRAAT 164 FINANCIERING MOGELIJK TELEFOON 20922 Enkele voorbeelden: een die r zijn jken. jiedingen in ten enz. ^di'e' ages. B.H.'s RICKEN iijn. i de Tel. 24215 N.S.-wandeling Naeff t wonir rdag tten- samenstel- VOOR DE VROUW I 3 Enkele voorbeelden: Bereidingstijd: 20 minuten Dordrecht Recept voor 4 personen gesto eivol OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL 9-1-1969 Import kostuums van 295,- nu 100 gulden korting. Reid Taylor kostuums van 395,- nu met 20 (80 gulden) Stijlgroep Groningen kostuums van 275,- en 255,- nu reducties van 80 gulden. Grote serie enkele stuks door elkaar nu voor 155 gld. VAN VUGHT VOORDEEL-VERKOOP! VAN VUGHT VOORDEEL-VERKOOP! mge- docu- 1657, een tuize- alles hier herenkleding Spoorlaan 398 (t.o. station N.S.) Tilburg tel. 21947 Mevr werd croond JiU- i een zaak menlijl olang de voorraad ■strekt Ibij DROGISTERIJ Wij doen mee aan Ondanks dat 'n flinke bus uchtverfrisser (hyacintgeur) slechts ook en, bij lanj ot haard olic^ Kynoch winterjassen van 235,- nu voor 160 gulden. Tweedjassen van 175,- nu slechts 139 gulden. Korte coats van 255,- nu betaalt u 169 gulden. Ratine jekkers van 235,- nu voor 179 gulden. En nog veel meer echte koopjes. een i bui binnen val live een bij het Dorp- an supermarktprijs. riVOLISTRAAT 136 (U weet wel bij de Heuvel) prestatie bewonde- van de 8 Aan diverse de boe- over de ho- verse Judo- 1 groot blik sperciebonen 1 grote ui, grof ges 1 eetlepel gehakte 400 gram mager 4 eetlepels azijn. herenkleding Spoorlaan 398 (t.o. station N.S.) Tilburg tel. 21947 herenkleding Spoorlaan 398 (t.o. station N.S.) Tilburg tel. 21947 „Sie hier werden onderhouden oude kouwe swacke vrouwen trotse vrijsters, fiere jeugt siet hoe dat je werden meugt.” Nu, dat kun je anno 1968/69 echt niet meer zeggen. Leentje Klep bijvoorbeeld, die belangstellenden graag bij haar thuis ontvangt, kan voor de dag komen met haar spulletjes en is zeker niet arm. Je mag haar zelfs - al riekt dat naar cliché - zeer rijk noemen. Met al humor. Algemene Brandstoffen Cie. Goirke Kanaaldijk 2d 28 Tilburg teL 042SO-25200 Vijf en een half jaar lang heeft zij ten minste 4 maal per week intensief ge traind. Natuurlijk straalt een deel van haar succes af op haar man, die haar 24. voederbak 25. zo (Eng.) 28. godheid 30. daar 31. aankomen v. vliegtui gen 34. Aloysius (verkort) 37. kubieke meter 39. melkbeest 40. tegen 41. delfstof 44. stilteteken 46. thans VERTICAAL: 1. uiterst goed 2. enig (Dts) Voor alle inlichtingen kan men ook terecht bij C. v. Puijenbroek, Reitstr. 18, Goirle. tengesteld door de em, die in het voor- het doel van de is van gegevens d van gebouwen, t zich vroegtijdig tellen van de ge- De Junior andere in- uon laveid ge- behaalde nationaal Het hofje heeft ook een oudheidskamer, op numero 55. Van buiten zie je het er niet aan af, maar binnen valt de ruimte enorm mee. Behalve een grote en een kleine kamer (beneden) is er ook nog een knots van een zolder propvol met aller lei voorwerpen die vroeger onmisbaar waren in de huishouding: een twee en halve meter hoge gaslamp met legd Delfts porselein, stokoude menten, een graanmaat uit brandspuit uit 1870, een houten muizt val en een compleet „café”, waarin i nog bij het oude is. Helaas werd het, in het hofje, drooggelegd. Dat wel. ïsneden peterselie spek (niet gerookt) t van inand im Mr. uur- teke i expositie - de Aard- jppenthea- thuissteeg) Mé met - er van haar istsieraden In Etten-streepje-Leur valt overigens nog wel meer te bezien. De plaats, die na 1950 - toen hij tot kerngemeente werd gebombardeerd - uit zijn voegen barstte, telt nu 19 duizend inwoners. Dat is twee keer zoveel als een kleine twintig jaar geleden. Het gevolg van deze zeer snelle uitbreiding is overal in Etten-Leur te aanschouwen: nieuwe woonwijken pal naast het oude Koetshuis (waar kort ge leden een bar werd geopend), het monu mentale restaurant De Zwaan met een pracht van een gevel en schuin aan de overkant een vertegenwoordiger van deze tijd: een Chinees eethuis. Ze staan beide op de met veel bomen aangeklede gebied maar wel wat lawaaierige markt (veel strekker verkeer). Ook de Bisschopsmolen - elke zaterdag te bezichtigen - hoort thuis in Etten- Leur, evenals de Leurse haven, vanwaar de uit de geschiedenisboekjes overbe kende turfschipper Adriaan van Bergen in 1590 oprukte naar Breda. Gids Het is een klein, handig gidsje gewor den: 19 bladzijden groot en vol informa tie voor gehandicapten. Het boekje, enig in zijn soort, bevat honderd en één ge gevens over L niet gemakkelijke toegank— een aantal instellingen in Amt Musis Sacrum, de Stadsschouwt Ze woont halverwege het hofje, Leentje Klep. In haar poppehuisje „ja, komt u toch binnen” staat een enorme linnenkast, waarvoor een hele wand is in geruimd. „Erg oud?”. Leentje weet het echt niet, maar gelooft van wel. ”Ik heb die kast al ’k weet niet hoe lang geleden gekregen en toen was er géén geboorteacte bij. En er is ook al een stukje af. Daarboven kijk. Maar ik vind het niks erg hoor, want onze meneer de deken zei altijd: „Leentje, een oude jas mag best een knoopske missen en is die kast van jou dan soms niet oud? Jazeker, dat zei die.” Het Sint-Paulushofje, het laatste van Brabant, staat al sinds 1681 aan de markt in Etten-Leur. Er is in de loop van de eeuwen nogal wat veranderd in dit waar dige kleine wereldje, waar de kamertjes nu zijn uitgerust met stromend water uiteraard en centrale verwarming. Boven de ingang van het hofje worden de eerste jaren ervan in de herinnering gehouden door een aantal sierlijke zin sneden, die zo beginnen: „ter eeren Godts en van Godts uytverkoren vat Sint Paulus tot gebruyck van dertien arme vrouwen.” DE BROMFIETSSPECIALIST PIET Door de VVV van Dordrecht, Stations weg 1, zijn al deze attractiepunten en tal van andere, zoals de Catharijnepoort, het Lenghenhof, het standbeeld van Jo han en Cornelis de Witt aangegeven op een zeer duidelijke plattegrond. Die kost niets: een gratis gids dus voor een prettig dagje uit. In Dordrecht, een stad om snel warm voor te lopen. 3. toffee 4. versterking - schans (Fr.) 5. Heilig (afk.) 6. metaal 7. reeds 8. gedachte (mv.) 9. mening 10. steenpuist 15. priem 16. klerenvreter 20. gestold gesteente 22. eivol ader Cats, ge- ige oude poortje waar de geschie- nogal manifes- Latente periode De „fouten” van het lichaam, aldus de schrijver, zijn defecten die worden ver oorzaakt door een reeks spontane mu taties van genen in de regulerende cel len, en deze veranderingen doen zich Op zondag 19 januari as., ’s middags om 14.30 uur, geeft F.C. Brabantia in café de Kort, Kloosterstraat 30, Goirle, een voorlichtingsmiddag over deze hier vrjjwel onbekende sport. Dit zal gebeuren aan de hand van en kele korte films, die tijdens het afge lopen seizoen van enkele evenementen gemaakt zijn en door een mondelinge toelichting. Horizontaal 1. Bosneger, 7. Zaan, 10. Popel, 11. Far, 13. Adel, 14. Zelt, 15. Mep, 18. Erf, 19. Bel, 21. Stom, 23. Bezem, 25. Alia, 26. Spot, 28. Ram, 30. een, 32. eire, 34. Uiting, 35. Om, 37. origine, 38. De, 39. Naaste, 41. Drup, 44. gld, 45. Sea, 47. Snik, 48. Aser, 49. Kassa, 50. Seek, 52. Rel, 53. Rif, 55. Tin, 56. vont, 57. aard, 60. and, 61. plano, 62. Band, 63. uitkomst. Van beide vormen van fietsen kan men op de voorlichtingsmiddag een voor beeld zien. Er is namelijk een filmpje over Brussel - Parijs - Brussel (600 km). Dit is wel de pittigste prestatie tocht. En er is een filmpje over de „Brabantse Pijl een prachtige tocht van 150 km door Brabant. Echt een voorbeeld van een recreatie-tocht. Om een idee te geven wie er zoal aan deze sport mee kan doen: F.C. Brabantia heeft leden van 15 tot 50 jaar, zowel van het mannelijk als van het vrouwe lijk geslacht. Het afgelopen seizoen nam FC. Brabantia aan 47 verschillen de fietsevenementen deel en gezamen lijk werd daarbij een totaal van 73883 km af gelegd. al die tijd tot steun is geweest. De heer van Kouwenberg, die zelf dolgraag de judosport had willen beoefenen, kon dit door zijn werkzaamheden niet ver wezenlijken. Hij werkt als service mon teur bij de firma van Geffen en dat brengt nogal veel avondwerk met zich mee. Judo en Jiu-Jitsu zijn in het gezin Kouwenberg trouwens toch schering en inslag. Hun 13-jarige zoon Jozef bezit ook al een Judo-graad, namelijk de 2e Kyu graad blauwe band. Het wekt dan ook geen verwondering als moeder de kamer ontruimt om haar zoon een pri- vé-lesje te geven met de daarbijbeho rende Japanse benamingen. Er zijn in de huiskamer meer dingen te vinden, waaruit blijkt dat de bewoners geen geheim van hun hobby maken. Aan de muur hangen portretten van Japanse Grootmeesters, en in kenkast staan vele boeken o\ gere technieken van de dive sporten. Omdat er voor vrouwen geen wedstrijden zijn, bezoekt zij alle cen trale trainingen die regelmatig in de Dojo aan de Boomstraat worden gege ven door de Japanse grootmeester S. Morioka 6e dan kodokan. Mevrouw van Kouwenberg is van mening dat ook de huisvrouw recht op ontspanning heeft en zij beschouwt judo als een algemene gymnastiek voor het lichaam en dus als een ontspanning. Na de Dangraad-examens kwam de heer N. v. Soest voor een speciale Commissie om een 214 uur durend examen af te leggen dat hem leraarsbevoegdheid moest geven. De heer van Soest begon zijn judoloopbaan bij de oude dojo aan de Elzenstraat in 1958. Sindsdien is die loopbaan gepit weest met successen. In 1963 I hij de le dan Judo en werd hij r Verwijder het zwoerd van het spek en snijd het in blokjes. Bak het in ’n koeke- pan. Wanneer het spek wat vet afgeeft, gesneden ui toevoegen en het geheel zachtjes laten bakken tot de ui goed zacht is (goudgeel mag wel, maar niet bruin). Voeg op het laatste de azijn toe en laat nog even doorkoken. Verwarm tegelijkertijd de sperziebonen. Maak puree klaar van 1 kg aardappels. Meng daarna het spek, uien, puree en sperziebonen door elkaar tot een stamp pot. Warm serveren. In 1968 werd bij de Rijkspostspaarbank 1705 miljoen gulden ingelegd en 1517 miljoen gulden opgenomen. Het spaarverschil bedroeg derhalve 188 miljoen gulden. Tezamen met de bijgeschreven rente ad. 200 miljoen gulden steeg hierdoor het in- leggerstegoed tot 5228 miljoen gulden. In het verslagjaar bedroeg de gemiddelde verblijftijd der spaargelden bij de Rijks postspaarbank 3,35 jaar. Het totaal aantal spaarrekeningen be draagt thans 5,7 miljoen. HORIZONTAAL: 1. sportterrein bij Beurs 11. haast (Dts) 12. duivenhok 13. geb. wijs v. doen 14. kerf 16. beenderinhoud 17. pleziertuin 18. bescherming 19. protestant 21. deel v. voet 23. officier (afk.) 24. baar geld 26. nieuw in i lingen 27. bevestiging 29. geëerd 32. soort onderwijs (afk.) 33. grootvader 35. meisjesnaam 36. vuurrest 38. draaistroom 40. hoekpijler 42. groep schepen 43. niet zo 45. vloeibare brandstof 47. interval 48. niet gebonden 49. insekt 50. vogelbouw De oudheidskamer is elke eerste zondag van de maand (officieel) open, maar wie er op andere dagen wil buurten wordt ook geholpen, met name door de heer Ko Gobbens, conservator van het mu seumpje en ook bestuurslid van de Heemkundige Kring van Jan Uten Houte, Markt 14, 01608-2630. Als u uw komst even van tevoren aankondigt bent u er (meestal) zeker van, dat de deuren wagenwijd open staan. T» koop aangeboden: ENIGE WOLLEN /RNA VLOERKLEDEN ar groothandel in model kamers gebruikt. 150,- per stuk. van nieuw te onderschei- Grote maten. Evt. thuis te chtigen. tielhandol VAN UUM te endaal. Tel. 01650-33372 Postbus 68 Dordrecht is de stad van de contrasten. De heer Jansen noemde al het moderne winkelcentrum, hij noemt ook het ge boortehuis van de hier in 1878 geboren schrijfster Top Naeff (Nieuwe Haven 38), de vroegere woning van Johan de Witt (Grote Kerksbuurt 23) en de ge denksteen in de Lange Breestraat, die de plek aanwijst waar eens het huis van Jacques Perk heeft gestaan. Er is een bankgebouw voor in de plaats gekomen. Wel zo prozaisch. Niersvallei Erg bekend is hij nog niet: de Niersvallei in Noord-Limburg, met zijn vele wei en bouwland en - verdwaald er tussen - groot en vol informa- het natuurreservaat „De Zelderse Dries- --J!-pten. Het boekje, enig fen” Daar voeren de bossen de boven- t, bevat honderd en één ge- oon’ wa‘ dan weer charmant contras- het interieur en de wel of ‘eert het iets verderop gelegen, meer kelijke toegankelijkheid van da" dulzend Jaar oude Gennep, vol an- them: het lek„ wburg de In Gennep is onder meer het zeventien- de-eeuwse raadhuis het bekijken waard, evenals de Nederlands-Hervormde Kerk uit 1631, de ruïne van het Genneper- huis, de Korenmolen en enkele potten bakkerijen. Het stadje ligt aan de Niers en ziet uit op de Maas. Oostelijk ervan strekt zich de Genneperheide uit. Gennep, ook vlak bij de Looyerheide en de pottenbakkerijen van Milsbeek, is een ideaal uitgangspunt voor een wandeling of autotocht door een omgeving, waarin de bossen en het kasteel van Heyen bij Afferden, de „Zwarte bergen” liggen. De Niersvallei, waarover de Streek WV Noord-Limburg in Venlo (04700-11241) graag alle verdere inlichtingen geeft, zal niet ieders kost zijn. Het is, als gezegd, doorgaans vlak en ruim. Maar wie daar van houdt zal zich er snel thuis voelen. Ook om de stilte die er te horen is. Echte stilte, zowaar. Niet eens een slechte re productie. vrouw Kouwenberg, moeder van kinderen. Zo staat het, namens Vac schreven op dat nederige in het oude Dordrecht, i denis zich ook verder teert. De oudste stad van de Randstad is onder De nieuwste NS-wandeling ligt tussen Baarn en Hollandsche Rading: een ge bied voor de fijnproevers. Wie de tocht wil maken kan op elk station in Neder land een kaartje kopen, al moet dat in veel gevallen wel een dag van tevoren worden besteld. De prijs varieert van negentig cent tot 7,70, al naar gelang de afstand die met de trein moet worden af gelegd. De wandeling voert door de bossen van de gemeente Baarn, het Kroondomein, de Stulp, de Maartens- dijkse bossen en de Hengstenberg. Half weg ongeveer ligt de Lage Vuurse. Voor een kopje koffie. NS-wandelingen zijn overal in ons land uitgezet. Het principe is onveranderd hetzelfde: met de trein naar een-bepaald in Nederland - daar de benen ïn en wandelen door de dreven - en weer per trein terug naar huis. Alle maal op één dag. De dagtochten staan genoemd in folders van de NS, die op alle stations voor het meenemen liggen. De cellen van het menselijke lichaam die verantwoordelijk zijn voor onze uiteindelijke lengte - en vorm - zijn de zelfde als die welke onze ontvankelijk heid voor ziekten, en uiteindelijk onze veroudering en dood bepalen. Deze be wering is afkomstig van Dr. Philip R. J. Burch, in een boek dat op 27 novem ber is verschenen. Hij stelt daarin dat het leven niet voor het grootste deel wordt uitgehold door de lichamelijke en geestelijke zorgen van de wereld, maar dat het lichamelijke proces, dat het potentieel heeft van een eeuwige machine, fouten maakt in overeen stemming met een universeel wiskundig tijdschema. En hij oppert dat veroude- ringssymptomen, zoals het grijs worden van het haar en het verlies van tanden, dezelfde fundamentele oorzaken heb ben als schizofrenie, psoriasis, diabetes, rheumatiek en hartziekten. Zes jaar ge leden ontdekte Dr. Burch dat de leef tijden waarop bepaalde ziekten zich ma nifesteren zich voegen naar nauwkeuri ge mathematische wetten. Deze ziekten zijn niet die waarbij het lichaam geïn fecteerd wordt, zoals kinderverlamming difterie en tuberculose, maar wat Dr. Burch „auto-agressieve” ziekten noemt, waarbij het lichaam zichzelf in feite aanvalt. Voorbeelden hiervan zijn schi zofrenie, psoriasis, diabetes etc. meer bekend om de Dordtse Synode, die hier in 1618/1619 werd gehouden en waaraan tot en met 17 januari 1969 - in het Leprooshuis aan de Vriesestraat - een tentoonstelling is gewijd. Alles wat er in die twee barre jaren voorviel, wordt op de expositie uit de doeken gedaan: de verbitterde strijd tussen de contra remonstranten en de remonstranten (die op de Synode het bekende smadelijke onderspit moesten delven), de daarmee parallel lopende vete tussen Maurits en Van Oldenbarnevelt en zo meer. Vlak bij het Hof met de Statenzaal staat nu het poortje, dat eens de toegang vormde tot het Oude-Vrouwenhuis in Dordrecht. Het huis is allang verdwe nen, het poortje werd op de nek geno men en op een andere plaats weer neer gezet en hier richt het nu zijn klem mende waarschuwing tot alle trotse vrijsters en tot de fiere jeugd: Volksuniversiteit, de Korenbeurs, het theater aan de Rijn en de bioscopen. Al les wat nu juist voor gehandicapten zo belangrijk is om te weten, wordt er in genoemd: de hoogte van de treden op de trappen in en buiten de gebouwen, de toiletten (kun je er met een rolstoel bin nen rijden?), de deuren (wel of geen drempel?) en de aanwezigheid (of niet) van trapleuningen. De gids werd same" Junior Kamer Arnhem, woord laat weten, dat gids „het verschaffen over de toegankelijkheid van zodat de gehandicapten op de hoogte kunnen ste makken en ongemakken”. Kamer hoopt nu maar, dat stellingen zijn voorbeeld zullen volgen: „Want er moeten meer van dit soort gidsjes komen.” Het boekje kan worden besteld t: ANWB-kantoor in het Dorp, I straat 1 te Arnhem, 08300-53355. Wie inlichtingen wil hebben over wat er in Musis Sacrum of in de andere in de gids genoemde instellingen te doen is wordt graag verder geholpen door de VVV van Arnhem, Stationsplein 45, 08300-52921. „Het is alleen zo jammer”, zegt VVV- directeur J. lansen, „dat Dordrecht on der andere door die Synode een beetje de naam heeft overgehouden stijf en be houdend te zijn. Maar dat is allang niet meer zo. Je kunt bij ons juist alle kanten uit. We hebben veel antiek binnen onze grenzen, jazeker en daar zijn we blij om, maar wie de bloemetjes tot zeer laat buiten wil zetten, is ook welkom. Daar voor hebben we een aantal nachtgele- genheden. En ons jonge centrum met al die moderne winkels is verre van stijf, zou ik zo zeggen.” De heer Jansen meent, dat Dordrecht twaalf maanden van het jaar geschikt is voor een gezellige „slenterwandeling”, als het weer niet al te erg tegen zit ten minste. Er valt zoveel te zien. Om te be ginnen natuurlijk het oude Havenkwar tier met al die patriciërswoningen en pakhuizen, maar ook (wat verderop), het knooppunt van de Maas, Merwede en Noord. Jawel, drie rivieren komen hier samen. Er varen per dag zo’n 1.500 schepen doorheen en dat is een record voor West-Europa. De Dordtse VVV-man wijst ook en graag op de na de brand in 1457 her bouwde O.L. Vrouwekerk met het ba- rokorgel uit 1672, op hét Dordtse Mu seum met nogal wat werkstukken leerlingen van Rembrandt (Ferdit Bol bijvoorbeeld) en op het Museur Simon van Gijn. „En dan heb je natuur lijk ook nog de galerie van Henne Halewijn met altijd wel een e over grafische kunst in Bint op d appelmarkt en verder het popi tertje (in de Blindenliedengastf van mevrouw Daniet de Caluwt pal naast - de expositieruimte man, die litho’s maakt en kuns en mozaïeken niet te vergeten.” Wanneer we schrijven, fietsen als sport, dan denken we niet aan wielrennen, maar aan prestatie-tochten, die door iedereen met een goede gezondheid en goed fietsmateriaal gereden kunnen worden. Het gaat er hierbij niet om wie het eerst binnenkomt, maar een bepaalde afstand boven 200 km. wordt gezamenlijk afgelegd met een gemiddel de snelheid van 22 tot 25 km. per uur. Tijdens de tochten wordt er regelmatig gerust en gelegenheid gegeven om te eten. Deskundige hulp is er altijd. Naast het prestatie fietsen, kennen we ook het fietsen als recreatie. Dit zijn in hoofd- de kleinere tochtjes, die geza- ijk afgelegd worden. kampioen alle Categorieën in zijn ge- wichtsklasse. In 1965 behaalde hij de 2e dan Judo en de zwarte cirkel Jiu- Jitsu de hoogste graad. Hij werd be noemd tot lid van de technische com missie van de N.J.J.A. en behaalde in 1968 de 3e dan Judo. Tenslotte hier zijn examen met succes bekr en mag hij zich nu de 4e Judo- en Jitsu-leraar in Tilburg noemen. Om indruk te krijgen wat men moet kennen voordat men zich leraar mag noemen geven wij hier een opsomming van en kele examenvakken weer. Een judo- leraar moet minimaal le dan judo en zwarte cirkel Jiu-Jitsu behaald hebben. Voorts moet hij in het bezit zijn van het N.S.F.-diploma sportmasseur. Ten slotte wordt hij geëxamineerd in de vakken methodiek, didaktiek, sport- hygiëne, elementaire begrippen van de bokssport en natuurlijk in de geschiede nis, de theorie en de praktijk van de Judo en Jiu-Jitsu sport. Sinds april ’65 is de heer van Soest werkzaam in Duits land, waar hij in Wuppertal, Dortmund en Düsseldorf les geeft. Uit handen van de voorzitter van de N.J.J.A., de heer drs. J. I. M. Schellekens uit Heerlen ontving de heer van Soest zijn diploma. Deze memoreerde dat de heer van Soest steeds voor ogen heeft gehouden dat men er alleen maar kan komen als men de Dojo-etiquette in acht neemt. Die etiquette heeft het volgende motto: moed, volharding, vriendelijkheid, res pect, onpartijdigheid en eerlijk spel. VAN VUGHT VOORDEEL-VERKOOP! 100% garantie op overhemden van 16,50 nu voor 12,50 2 stuks 21 gulden 4 stuks slechts 40 gulden (in wit, beige, bleu, maten 36-37-38-41 -42-43-44) j toeval voortdurend het hele leven ang voor. Het eindbeeld van de ver- judering is volgens Dr. Burch het cu mulatieve effect van de auto-agressieve aanvallen op bepaalde weefsels. Een van zijn voornaamste stellingen is in feite dat elk kenmerkend weefsel (er zijn er miljoenen in het menselijke li chaam) een afzonderlijke auto-agres sieve aanval kan doorstaan. Sommige van die aanvallen zijn zo massaal dat zij meteen worden onderkend als een specifieke ziekte, terwijl andere zo on betekenend zijn dat ze niet worden op gemerkt. De plaats van de ziekte hangt af van de genetische programmering van het weefsel en daardoor zijn niet alle individuen vatbaar voor alle ziek ten, aldus Dr. Burch. En hoewel het haar van iedereen de kans loopt grijs te worden, krijgen al leen mensen met een bepaalde erfelijk heid last van, bijvoorbeeld, jicht, sui kerziekte e.d. Van diegenen die gevoe lig zijn, wordt de leeftijd waarop de ziekte zich zal openbaren beheerst door de wetten van het toeval. Dr. Burch meent dat genetische raad kan helpen het optreden van enkele ziekten waar van de preciese genetische fout bekend is tot een minimum terug te brengen, maar wijst erop dat deze vorm van pre ventie ernstige beperken heeft. Tussen het begin van de ziekte en de verschij ning van symptomen is een latente pe riode variërend van enkele weken tot dertig jaar. De behandeling van deze ziekten moet gericht zijn op het ver lengen hiervan. Verticaal 2. Spa, 3. node, 4. Epe, 5. Gelder, 6. el, 7. zelf, 8. art, 9. soms, 11. Ferm, 12. Be langen, 14. Zeem, 16. ets, 17. pope, 19. blei, 20. elend, 22. moi, 24. zangles, 27. trots, 29. niers, 31. Hongarije, 33. ere, 34. und, 36. malse, 40. adel, 42. uns, 43. Piet, 45. saft, 46. asfalt, 47. kei, 49. kind, 51. knik, 53. rond, 54. Arno, 56. van, 58. aak, 59. Dom, 61. pi. In het bijzonder verdient de van mevrouw Kouwenberg I ring. Zij behaalde ais enige i candidaten dc felbegeerde zwarte band le dan met het predikaat „met lof”. Waarschijnlijk heeft mevrouw Kou wenberg hiermee een voor Nederland unieke prestatie geleverd. Het is toch werkelijk geen geringe opgaaf om als huisvrouw en moeder van 6 kinderen tot een zo grote hoogte in de Judosport op te klimmen. In april 1963 begon zij haar Judo-opleiding bij de Dojo van Sportakademie Beljaars. Onder meer verschenen onze stadgeno ten Mevrouw J. Kouwenberg-Lengkeek uit de Vincent van den Heuvelstraat 31 en de Heer N. van Soest uit de van Vol lenhovenstraat 215 voor de Technische Commissie.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1969 | | pagina 15