IERSEL van NB PEUGEOT Bromfietsen PIET Gouden jubileum Vara-team brengt bezoek aan de .5 verlaten Bikini-eilanden Simca in oktober top form Ook grote handelsbanken hebben belangstelling voor „kleine man’L Vakantieverblijf voor gehandi capten in Zuid-Limburg a11 5% van vindt do lijkhede GELD LENEN, MAAR HOE? 1 Mej. de Groouw r en voor u H Bestuur heeft 4,5 miljoen gulden nodig Voor u f1.000, of f10.000 VOOR DE SERIE „BESPIED” DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 12 december 1968 - pagina 13 1968 - pagina 12 ENSCHOTSESTRAAT 164 TELEFOON 20922 Aantrekkelijke dagprijs 1 vanaf 155,- Mogelijkheden genoeg Onaangepaste situaties E Oppassen geblazen Hoofdprijs voor Avro’s Sportpanorama Steeds informeren beheerder bijkantoor Amst was uim in 1! TUINSTR. 65 GEWONE SPAARREKENING 4,2 6-MAANDS TERMIJNREKENING 5,1 JEUGDSPAARREKENING Zilvervloot 5,1 Alle transacties ook mogelijk via onze postgirorekening no. 1083209 260 vestigingen in Nederland 26794 BEGRAFENISSEN graag gratis de das om de bank waar ook zich thuis voelt EERSTE TILBURGSE BEGRAFENISONDERNEMING PIUSPLEIN 26-33 TELEFOON 33080 TILBURG’S OUDSTE KATH. BEGRAFENISONDERNEMING i van wat er sprint en de IST.DIONYSIUS |y/h ROOMS LEVEN hebben i bezocht, DE TILBURGSE SPAARBANK NOORDSTRAAT 125, TILBURG even- eigen handels- binnen- geha- gehandicapten iatie in de mens. I door NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK DAG EN NACHT BEREIKBAAR Zittinguren 19-20 uur. Dinsdag: Noordstraat 125 Donderdag: Nimrodstraat 30 (gebouw Tilburgse Bouwvereniging) Vrijdag: Noordstraat 125 en Leo Xlll-straat (Leoschool) Mej. Griff burg. Deze jaar. In de2 speci kinde Van Vught laat u graag gratis in uw hemd staan I *n toch op bre voor de f is de heer Schepens als ;ijn-chef werkzaam. Het f vrijdag gevierd met een reet r in de zaal van de zal de heer Schep nu bij «Ik overhemd herenkleding Spoorlaan 398 (t.o. station N.S.) Tilburg tel. 21947 herenkleding Spoorlaan 398 (t.o. station N.S.) Tilburg tel. 21947 In de radiorubriek „Mens en Samenleving” sprak dr. W. Schoonderbeek, hoofd van de afdeling Volkskredietwezen van het ministerie van CRM over: geld knen, maar hoe? Als premie krijgt u nu bij elke overjas een fraaie shawl cadeau van 19,75 in zuivere zijden kwaliteit. Graag gedaan 1 Onze sortering winterjassen van de allerbeste kwaliteiten, meest In rustige dessins begint reeds vanaf I een veel zo hoog, irs onover- nnGFVÖNWWinnnn t een groot mdienst zich logelijk- iedt. Zij als er dan ge- de helper lar zouden TOP-FORM meubelen zijn uitsluitend verkrijgbaar bij nan, Dick 10 decem- 1 80,—, m hoogste 97,11 worden gebracht. Hierin mi, behalve voor- porti- en zegel- Brommers van autoklasse hm mb Ongekend rijcomfort door drievoudige achtervering. QE BROMFIETSSPECIALIST Verend zadel Verende zadelpen. Verende achtertelescopen FINANCIERING MOGELIJK Centrum: Tuinstraat 65 Qg 't Zand: Dr. Ahausstr 2. Als premie krijgt u herenkostuum een cadeau van 16,50 in zelfstrijkende poplin naar keuze wit, bleu of beige met 100% garantie. Graag gedaan I Onze collectie herenkostuums is zeer exclusief, veelal Import van de beste ateliers in'bij het dichtst- .ntoor. Men geeft inlichtingen over de persoonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. vakantie dan blijkt op krukken lopen- Chemisch Reinigen „Neerlandici" Korvelseweg 174 - Tol. 21697 „Voor het betere werk" Wij halen en bezorgen gratis U beltwij komen WIJ GEVEN l ZILVERZEGELS J Filialen Broekhovensev Van Alkemad het kader der vraag van tevc bedrag, dat u staal moet terugbetr xies wat het kost. t een voorbeeld illus- Vrijdag viert hij het 50-jarig jubileum bij A O, groothandel in levensmid delen. TEL. 23542-25783-33387 b.fl.fi en snachts: tel. 33286 MODERNE AUTO'S ZEER VERZORGDE 1 UITVOERING ucvn Uc/ight- uan Uught“ 'j. De Groouw is plv. chef van de iffie van het Kantongerecht in Til- r'*ze functie vervult zij ruim 16 uueze periode is mej. De Groouw 'neciaal belast geweest met familie- en «..«derzaken, waardoor zij veel contac ten met de „buitenwacht” heeft. Vrij dagmiddag zal zij om half zes in de zittingzaal van het Kantongerecht offi cieel worden gehuldigd. TILBURG Een in Tilburg en om streken vrij bekende ambtenares gaat vrijdag haar zilveren dienstjubileum vieren. Dan herdenkt namelijk mej. P. M. de Groouw het feit dat zij 25 jaar in rijksdienst is. Het VARA-team zal gedurende het ver blijf op de eilanden (4 a 5 dagen) vol strekt in eigen onderhoud moeten voor zien. Alleen een radioverbinding stelt .41 staat contact met de bewoonde te houden. Voor hun verblijf eilanden hebben de expeditie- en o.a. kunstvlees als proviand bij teweg 105 adestraat 34 Ondanks de grote bekendheid die alle voornoemde instellingen aan hun werk zaamheden geven, schijnt dit tot de massa van het publiek niet te kunnen doordringen. Verschillende personen zijn zich, nu buiten de wet om, gaan opwerpen als een soort weldoener der zien. hen in wereld op de ledei zich. Verwacht wordt dat Jan Veenm: Hillenius en Loet Hentze op 26 ber a.s. in Nederland zullen ten raagt dit niet het 158,80. wijs ik erop, dat pfinanciering geen gelden, Wat de i dus in de huurkoop- :herming, die de Geld- wel biedt aan de zuivere larbij krijgt u bij alle ban- de Geldschieterswet wer- >egde betaling een billijke dit schrijft de wet voor. De Bikini-eilanden kwamen enige tijd geleden in het nieuws, doordat de Ame rikaanse regering bekend maakte dat de atmosfeer op deze eilanden, nadat er van Fa. H. DIELEMANS ZN Jan Aartestraat 104 Tel. 22893 Gelegenheid tot opbaren in onze Rouwkamer: Jan Aartestraat 102. Desgewenst verlenen wij bemiddeling tot een verzekering bij de Alg. Ned. Begrafenis Verz. Mij. te Enschede. den zijn gegaan en de zeedieren naar het land, zijn er geen gegevens over de toe stand waarin de flora en de fauna zich bevinden en het is daarop dat de VARA- expeditie zijn bijzondere aandacht gaat richten. Het team heeft voor deze expeditie de medewerking van de Nederlandse Lucht macht gekregen, die technische appara tuur beschikbaar heeft gesteld, o.a. een apparaat om uit zout water zoet water te winnen. De Société des Automobiles Simca heeft afgelopen oktober 33.083 personenwa gens geproduceerd; een kleine 10.000 wagens meer dan in dezelfde periode van verleden jaar (23.677 in oktober 1967). Daarbij komen dan nog de onderdelen voor 2.784 Simca’s die buiten Frankrijk geassembleerd zullen worden. Ook de export steeg. In oktober 1968 werden 16.390 auto’s geëxporteerd te genover 12.272 in oktober 1967. De totale omzet over oktober 196fc ruim 271 miljoen Franse francs tegen over ruim 204 miljoen in dezelfde maand in 1967. Bij dit bedrijf magazijn-chef werkzaam. Het feest wordt vrijdag gevierd met een receptie van 4 - 6 uur in de zaal van de Postelse Hoeve. Dan zal de heer Schepens ook gehuldigd worden door directie en personeel van A O. Van Vught doet u TILBURG Een gouden jubileum in de levensmiddelenbranche is geen al ledaagse gebeurtenis. De heer J. Sche pens, weet wat het betekent ’n halve eeuw in deze bedrijfstak te werken. Gemiddeld 9% van de bejaarden is ge handicapt. (10.000 personen) Ieder jaar komen er plm. 40.000 ernstig gewonden door verkeersongevallen bij (van de ongeveer 1 kwart miljoen slacht offers) Door bedrijfsongevallen, die meer dan één kwart miljoen bedragen ontvangen plm. 1.000 slachtoffers de hoogste inva- liditeitsuitkering. Naar schatting k personen in aa een revalidatie "’’-nslotte moet r van rol personen geschat wc mensheid. U kunt hun advertenties lezen waarin aan elkeen, elk gewenst bedrag wordt aangeboden met lage ren te en lage aflossingen. Deze personen zijn zelf geen geldschieter. Zij bezitten niets behalve dan de gave om adverten ties te plaatsen die meer handig dan op recht zijn. Het is slechts hun bedoeling u tegen betaling van bijvoorbeeld vijf entwintig gulden in contact te brengen met geldschietbanken of u op het be staan van die bank te wijzen. We kunnen ze direct herkennen. Als men namelijk op de advertentie ingaat, moet men beginnen met 25,te be talen, terwijl de in het kader der wet werkende banken u vooraf nimmer meer dan 2,50 zullen vragen. Wees verstandig en ga nooit in op een aan bod waarbij voor het in behandeling nemen van uw aanvrage meer dan twee gulden vijftig wordt gevraagd. Maar waarom zou men op die advertenties ingaan, ook al beperkt men zich tueel tot 2,50, indien u in uw woonplaats een kredietbank of bank in de buurt hebt. Daar lopen en inlichtingen vragen kost geen cent! Contant geld nodig voor privé- doeleinden? Neem een persoon lijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Aflossing in maxi maal 36 maanden op gunstige voorwaarden. Bijvoorbeeld: ƒ3.0 betaling in 18 x ƒ10.000,- in hana. 36 x ƒ332,67. Loop eens binnen bijzijnde NMB-kant u er graag alle in, de persoonlijke I*- Verder moet u oppassen voor zoge naamde persoonlijke leningen, waarvan ’t contract dat ter ondertekening wordt voorgelegd, een huurkoopcontract blijkt te zijn, waarbij u uw meubilair ver koopt en dit weer in huurkoop terug krijgt als waarborg voor de zogenaam de lening. Deze vorm is vooral voor kredieten boven 1.500,veel c der dan een zuivere geldlening, te ook de voorwaarden bezwarender zijn. Met de zuivere, bona fide huurkoop heeft dit niets te maken. Hecht verder niet te veel aan het woord „rente”. Bedenk dat juist de woekeraars tegen zogenaamde lage rente uitlenen. De armoede van anderen is in de loop der tijden voor verschillende personen steeds een rijke bron van inkomsten geweest voor henzelf. In de vorige eeuw, toen de loonarbeider onbeschermd was en in grote armoede verkeerde, was er dikwijls bij een directe nood gebrek aan enkele guldens. Die werden dan door een in de buurt wonend persoon verstrekt en met centen en dubbeltjes terug betaald. Op deze wijze kon de woeker welig tieren. Gelukkig is langzamerhand de positie van de loonarbeider verbeterd, hetgeen o.m. ook blijkt uit de bena ming werknemer. En een wet, de Geldschieterswet van 1932, voorgesteld door het toenmalige kamerlid G. van den Bergh, heeft aan deze praktijken een einde gemaakt. Voor het min of meer regelmatig uitlenen van geldsommen is een vergunning nodig van het gemeentebestuur, terwijl de rente en kosten door de wet zijn bepaald. De woekerpraktijken is hierdoor vrijwel de kop ingedrukt. Maar zij die aan anderen willen verdienen, zijn zeer vindingrijk. De positie van de huidige werknemer is verbeterd en omringd met sociale zekerheid. Hij is, steu nend op zijn arbeidsvermogen en de sociale zekerheden, gelukkig, een object geworden met financiële draagkracht. Zelfs zo dat de grote handelsbanken, die vroeger over hem heen keken, hem nu gaan zien. Maar ook anderen zien hem. In de week van 25 november t/m 1 december 1968 Damesbril met donkerbruin montuur; 2 bankbiljetten van 100,Sinter klaaspakje, inhoud herenschoenen en stropdas; wit konijn, Vlaamse reus; houten laadblad; bruine jute zak met wasgoed; verpakte zwarte lap stof; con tactlens; schaar; ramenwisser; 2 paar zwarte heren- en kinderwanten; donker bruine herenwant; 1 grijze en 1 don kerbruine herenhandschoen; zwarte da- meshandschoen, met bloemmotief; 2 paar dameshandschoenen, grijs en cog nac; 2 kinderhandschoenen; bruine en blauwe overall; beige damestasje; blauw gestreepte jongenspyjama; langspeel plaat; 2 parapluie’s (zwart en blauw); 2 bruine herenportemonnees; donker rood kinderportemonneetje; militaire pet; zilveren rammelaar; bruine boeken tas met sportspullen; verzekeringsbewijs GXR-962; verzekeringsplaatjes brom fietsen: PDG-418; QRQ-587; FRQ-230; NWD-082. HONDEN: een zwarte poedel, teef; een bruin hondje met bruine snuit en witte vlek jes op pootjes; een klein geel hondje (onbekend ras). Tijdens de internationale „Sportfilm- tage ’68” in Oberhausen, waarvan 1 tot en met 4 december het „Concours Sportfilmen” is gehouden, is de tele visiereportage „Messieurs les coureurs, attention!”, die vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan te Amsterdam werd ge maakt, met een hoofdprijs ter waarde van duizend DM bekroond. Deze re portage, die op woensdag 27 september 1967 in „A.V.R.O.’s Sportpanorama” werd gepresenteerd door commentator Koen Verhoeff en regisseur Bob Bre mer, omvatte een aantal facetten van de wedstrijden, die in de Eurovisie-uit- zendingen niet te bespeuren waren. Met behulp van een door het T.N.O. te Delft beschikbaar gestelde camera werden door cameraman Fred Meken- kamp filmopnamen gemaakt, die de originele bewegingen zestien maal ver tragen. Hierdoor kon men een nauw keurige analyse verkrijgen zich tijdens de strijd op de achtervolging afspeelde. Van de 324 inzendingen uit 32 landen kwamen voor de internationale jury 53 sportfilms in aanmerking. Op donderdag 28 november is van het vliegveld Schiphol een VARA-expeditie, bestaande uit regisseur Jan Veenman, dichter/bioloog Dick Hillenius en cameraman Loet Hentze, vertrokken met bestemming de Bikini-eilanden in de Grote Oceaan. De ploeg wil op deze eilanden gegevens verzamelen en opnamen maken voor twee bijzondere afleveringen van de tv-serie „Bespied”. De op namen zullen begin volgend jaar worden uitgezonden. Eén programma zal gaan over het eilandengebied Mikronesië in het algemeen, het andere pro gramma zal zich uitsluitend bezighouden met de situatie op de eilanden Bikini en Eniwetok, die acht jaar aan atoomproeven hebben blootgestaan. .000,- in handen, x 183,15. Of: iden, betaling in De rasechte woekeraar leende vroeger zelfs renteloos uit, maar vraag niet naar de totale kosten. En daar komt het juist op aan! Verschillende banken, bij voorbeeld de handelsbanken en de ge meentelijke banken, werken dikwijls beneden het wettelijke tarief. Wees dus steeds prijsbewust. Leen alleen bij ban ken die werken in het kader der Geld schieterswet. En vraag van tevoren duidelijk naar het bedrag, dat u elke maand en in totaal moet terugbetalen. Dan weet u preci Mag ik dit met treren? U hebt, na zorgvuldig overleg, besloten een auto te kopen voor 5.000, waarvoor u zelf 2.000,hebt ge spaard. U moet dus 3.000,laten financieren. Als nu de verkoper aan biedt om u door zijn relaties aan deze 3.000,te helpen, zeg hem dan dat u van zijn aanbod niet afhankelijk bent, maar dat u hem wel de eer wilt aandoen van een offerte. Deze zelfde offerte vraagt u ook bij een handels bank, particuliere geldschietbank of ge meentelijke bank. De uitkomst zou wel eens verrassend kunnen zijn! U kiest dan het voordeligste aanbod. U kunt wel leven zonder de bank, maar de bank niet zonder u. Daarom wordt u voorkomend en vriendelijk behan deld. Of een geldschietbank al dan niet in het kader van de Geldschieterswet werkt, kunt u desgewenst steeds infor- meren bij de voorlichtingsdienst van 1_1 x het ministerie van Cultuur, Recreatie 1U Dl ICO Ft en Maatschappelijk Werk. Natuurlijk J krijgt u vlug antwoord. En dat kost d zelfs geen twee gulden vijftig, maar is helemaal gratis. schappelijk leven (650.000 personen). 2'^% daarvan heeft extra hulp nodig, hetzij medisch of maatschappelijk, bij de arbeidsvoorziening of het onderwijs. (300.000 personen) Nu is het erg jammer dat deel van de personen in loon nog niet bewust is van de me; heden die hun huidige positie biet denken nog dat het een gunst is, aan hun geleend wordt. Dat zij holpen worden, waarvoor zij 1 of tussenpersoon nog dankba; moeten zijn. Zij hebben echter alleen gebrek aan liquide middelen, dat zijn contanten op een bepaald ogenblik, bij voorbeeld voor televisie, bromfiets, huisraad, auto e.d. Het benodigde be drag kunnen zij, over een langer tijd vak gezien, uit hun normale inkomsten voldoen; zij zijn goed voor dit bedrag. Zij kunnen zich wenden tot geldschiet banken, particuliere of gemeentelijke, of tot de grote handelsbanken, die alle direct of indirect werken binnen het kader der Geldschieterswet. De ge meentelijke banken doen ook aan schuldsanering, een onderdeel dat veel arbeid en deskundigheid vereist. Nog weinig mogelijkheden hS’S’S’w pension onneembaar. Is men toch binnen gekomen dan blijkt de liftkooi vaak te eng voor de rolstoel, de toiletten zijn te smal, er zijn onneembare trappen, de dorpels zijn te hoog en zo kan men door gaan; vele obstakels liggen op zijn weg. Méér dan een half miljoen A.V.O.-leerlingen De nieuwe Wet op het Voortgezet Onder wijs (W.V.O.) is op 1 augustus 1968 in werking getreden. Dit houdt in, dat op alle scholen voor Algemeen Voortgezet Onderwijs (A.V.O.) in het eerste leerjaar (brugklas) begonnen is met het geven van onderwijs volgens de bepalingen van de nieuwe wet. In de overige leerjaren wordt nog onderwijs gegeven volgens de be palingen van de oude wetten. Een uitzon dering hierop vormen de scholen, die vóór augustus 1968 hebben deelgenomen aan door het Rijk goedgekeurde experi menten. Op deze scholen wordt het on derwijs „Nieuwe stijl” ook reeds in hogere leerjaren gegeven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in de Mededelingen no. 7556 voor lopige cijfers gepubliceerd over ’t A.V.O. De cijfers hebben betrekking op de aan tallen scholen (gemeenschappen) en leer lingen omstreeks 25 augustus 1968. Uit de resultaten van deze enquête blijkt o.m. het volgende. Het aantal scholen, waarop A.V.O. gegeven wordt, liep terug van 1724 naar 1663. Deze daling is o.m. een gevolg van de vorming van scholen gemeenschappen, waardoor 2 of meer scholen die in 1967 nog als zelfstandige scholen waren geteld, in 1968 als 1 school zijn opgenomen. Het totaal aan tal leerlingen bedroeg 535.600 tegen 512.000 in 1967 d.i. een toeneming met 4,6%Onder het totaal aantal leerlingen waren 52,5% jongens en 47,5% meisjes. Het aantal toegelatenen tot het eerste leerjaar (brugklas) bedroeg 121.400 (50,7% jongens en 49,3% meisjes). Ver geleken met het vorig jaar betekent dit een stijging met 3,9%Bij de jongens was de toeneming bijna 2 x zo groot als bij de meisjes (resp. 5,1 en 2,6%). De be langstelling voor het A.V.O., gemeten aan de gemiddelde generaties 12- en 13- jarigen van de bevolking, waartoe de toe gelatenen tot het eerste leerjaar in 1967 en 1968 in hoofdzaak behoorden, nam toe van 52,5% in 1967 tot 54,0% in 1968. Voor de jongens steeg het percen tage van 51,3 tot 53,5 voor de meisjes van 53,7 tot 54,6. MARTIN HUYBREGTS Speciaalzaak voor Bont en Reparaties Noordsfra.jl 65 Telefoon _o komen jaarlijks 10.000 ianmerking voor opname in ie-centrum. Tenslotte moet nog vermeld worden dat het leger van rolstoelgebruikers toeneemt met 500 personen per jaar. (hun aantal moet nu geschat worden op ruim 50.000) Het plan van de Vakantiestichting O(ud) R(evalidatiepatiënten) A(msterdam), ge vestigd te Hoensbroek, om een aangepast vakantieverblijf in ons land te bouwen is dan ook een uniek plan; steden kunnen wij niet vernieuwen, maar wat wij wel kunnen, is een gelegenheid scheppen waar de gehandicapte mens zijn welver diende vakantie kan doorbrengen, hetzij individueel, hetzij in gezins- of groeps verband. De vakantiestichting O.R.A. wil daarom ook een hotel-pension of vakantiecen- trum bouwen; een centrum dat geheel wordt ingericht voor en aangepast aan de gehandicapte mens, zodat de gehandi capte zelfstandig of met zijn gezin op vakantie kan gaan in een omgeving die zich bij uitstek leent voor vakantie n.l. Zuid-Limburg, met als achterland de Ar dennen en de Eifel. Een terrein groot 6 h.a. is aangekocht door de gemeente Hoensbroek van de Staatsmijnen voor de vakantiestichting O.R.A. Voor dit centrum met zijn kostbare aan passingen is een groot bedrag nodig n.l. plm. 4% miljoen. Als dit centrum gebouwd kan worden zonder kapitaalslasten dan zal de dag prijs komen op plm. 11, Met kapitaalslasten zal dit wel en veel hoger bedrag vergen, dat het voor de gemiddelde beui komelijk zal zijn. In de gemeente Hoensbroek bestaan vergevorderde plannen om te komen tot de bouw van het eerste volledig aangepaste vakantieverblijf voor gehandicapten in ons land. Dit uniek plan is gegroeid uit het in 1955 geboren initiatief van enkele oud- patiënten van het revalidatiecentrum in Amsterdam, om regelmatig een reünie te houden en elkaar weer eens te ontmoeten en te vernemen hoe zij geslaagd zijn in de reïntegratie in het maatschappelijk leven. Deze reünie vindt jaarlijks plaats te Hoensbroek. Zij is sedert 1955 uitgegroeid tot een ontmoeting van gehandicapten uit het gehele land. Het enthousiasme uit de kringen van de gehandicapten van het gehele land is overweldigend, temeer daar de accommodatie in de Horeca- sector zoveel tekortkomingen vertoont voor de gehandicapte i Hoe kan het ook anders; onze maatschappij is opgebouwd door gezonden en voor gezonden, onze stedebouwkundigen hebben geen rekening gehouden met de gehandicapten, die toch ook het recht hebben om deel te kunnen nemen aan het vermaak en de ontspanning. 1946-1954 atoomproeven zijn genomen, nog slechts een zó geringe hoeveelheid radio-aktiviteit bevatte, dat bewoning door mensen zonder gevaar is. De Ame rikanen hebben het betrokken gebied overgedragen aan de Trust Territory Council van de Verenigde Naties. Het VARA-team zal de eerste weten schappelijke expeditie in Europa zijn, die, sinds de bekendmaking van de Ameri kaanse regering in augustus j.l., de Bikini- eilanden gaat bezoeken. De bevolking van de Bikini-eilanden (Mikronesiërs) werd, toen de atoomproe ven een aanvang namen, geëvacueerd. De eilanden zijn nog steeds geheel on bewoond en het ziet er niet naar uit dat de oorspronkelijke bewoners terug zullen keren. Enkele leden van de oorspronke lijke bevolking hebben de graven van hun voorouders bezocht, maar ook zij zijn na dit bezoek weer naar de bewoon de wereld teruggekeerd. Behalve de omstreden film Mondo Cane van Jacopetti, waarin wordt gesugge reerd dat door de radio-actieve straling de landdieren in dit gebied naar zee zou- De gehandicapten willen: wonen, wer ken, op bezoek gaan, winkelen, naar de kerk gaan, een reis bespreken, in de stad eten. De gehandicapten kunnen: de eigen wo ning niet verlaten, kantoor of fabriek niet betreden, niet op bezoek gaan, niet kelen, niet naar de kerk gaan, geen zelf bespreken, niet in de stad eten. Stedebouwkundig staat de gehandicapte o... x tegenover een onneembare hindernis, die en vakantiegeld en wil ook nog jaren kan bestaan voordat hierin op alleen of met zijn gezin, grote schaal verandering komt. doorbrengen in eer J Men heeft de gehandicapten gewoon ge- Maar dat blijkt vaak onmogel isoleerd; men ziet ze niet, omdat onze gewoonweg de pensions of 1 steden voor hen niet leefbaar zijn. zijn aangepast aan deze Praten wij over vakantie dan worden de danks het feit, dat het aants gehandicapten kopschuw, omdat de er- ten in Nederland zeer groot is, varing heeft geleerd dat men de invalide valide mens ze niet, maar als r gast liever ziet gaan dan komen, met als getallen laat spreken dan schril gevolg dat de invalide dan maar weer toch wel even. thuis blijft. 5 van de Nederlandse bevolking onder- Gaat men toch op vakantie dan blijkt vindt door lichaamsgebreken grote moei de barrière voor de op krukken lopen- lijkheden bij de aanpassing aan het maat- Voor een geldlening van 1.000,bij voorbeeld, waarbij u 902,89 in han den krijgt - af te lossen in 12 maanden, namelijk 10 termijnen van 84, en 2 termijnen van 80,samen 1.000,mag u ten in rekening worden ~z zijn alle kosten begreper noemde 2,50 en de kosten. Voor 2.000,— bedrt dubbele, maar slechts J Volledigheidshalve v” voor de huiirkoopf... wettelijke maximum-tarieven zoals voor de Geldschieterswet. prijs betreft mist u sector de beset schieterswet w geldleners. Daa ken die onder i ken bij vervroc restitutie; ook De gehandicapte werkt, krijgt vakantie en vakantiegeld en wil ook wel eens graag alleen of met zijn gezin, zijn vakantie doorbrengen in een andere omgeving. Maar dat blijkt vaak onmogelijk, omdat gewoonweg de pensions of hotels niet zijn aangepast aan deze mensen. On danks het feit, dat het aantal gehandicap ten in Nederland zeer groot is, ziet de valide mens ze niet, maar als men de 'rikt men

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1968 | | pagina 13