Tegen clandestien storten van vuil wordt streng opgetreden ID Ext voor het hart van brabantKO E RIE R FLORYN Bevolking moet trachten stad schoon te houden In gemeentelijk slachthuis is vorig jaar 8,5 miljoen kg. gekeurd- Co-educatie op St.-Odulphus-lyceum STADSNIEUWS k moet U bij Uw slijter zijn! REINIGINGSDIENST VAN GEMEENTE TILBURG GAA I SERVICE-VERLENING AAN PUBLIEK UITBREIDEN St.-Nicolaas bij T.R.B.-R.E.S. 'n Batavusprodukt geheel compleet in diverse kleuren v.a. 139,95 of 3,50 p.w. geen aanbetaling. 145,- Huisslachtingen komen praktisch niet meer voor Uitslag „Sint-sala-bim” op 5 december OPLAGE 48.050 VERSCHIJNT IN GEHEEL TILBURG - GOIRLE - DONGEN - LOON OP ZAND - BERKEL - ENSCHOT EN MOERGESTEL Mentaliteitsverandering Ze X Controle Bedrijfsvuil E.E.G.-eisen er 582 miljoen liter water Veegdiensten Sinds 1924 MET NIEUWE SCHOOLJAAR Clandestien storten een slachthuis. Reinigingswachter Ergerlijk 8,5 miljoen kilo Ga DROGIST BERGEN Bij dit rijwiel onderhoudsboekje met gratis beurten I VLEESKEURINGSDIENST HOEFT IN TILBURG EN OMGEVING WEINIG VERBALISEREND OP TE TREDEN in de ig en n af- Jch. wel iets komt de wei thui lessen ingen Brabant 5 te Ti UITGAVE J. DE BEER - LIO VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.S. - PLEIN 14-TILBURG TELEFOON 04250- 30783 - POSTGIRO 1126745 EEN EERSTE KLAS RIJWIEL UNIEKE VOUWFIETS GEHEEL COMPLEET Fa. A. Spijkers Zn. Las Xlll-straat 60 Telefoon 21767 Het nem kan i aan isjes, iven. t en nen sneller en efficiënt van vuil en afval ontdaan kunnen zijn. maal elke wi, het grofv terwijl de van flats wisseld. 1 personeel ;mber 1968 - 12 p ’68. Verkoopt, zerk van Brabantse ieopend van dinsdag t/m ‘2.30 uur en van 2-5 u Te we werde 1000 slacht nog voor LEONvah verken is er voldoende want in 1967 ien 17.000 koeien, 46800 varkens, kalveren en 100 paarden naar de itbank geleid. Die aantallen groeien jrtdurend. In kilogrammen uitge- nige zich wat _t water. rs heeft zijr lanten, maar igszins merkbaar. De Vleeskeuringsdienst omvat Tilburg en tien omliggende gemeenten. De keur meesters van deze dienst keuren alle dieren zowel vóór als na het slachten. Meestal gebeurt dat slachten in het abat toir, maar met name in de buitenge meenten komen ook nog wei huisslach tingen voor. de gemeenteraad de reinigingsnota behandeld en daarbij kwam duidelijk naar voren dat het met ’t clandestien storten afgelopen moet zijn. Op dit gebied zal ook de mentaliteit van de bevolking nog moeten veranderen. In de stad, maar vooral aan de randen wordt veel huisvuil clandestien gestort. Een gedragslijn die door de raad als onmaatschappelijk werd bestempeld. Als Tilburg immers zo graag „de schoonste stad van ’t laand” wil zijn moet dat ook op dit terrein te constateren zijn. Men zal van gemeentewege trachten de men taliteit van de bevolking op dit terrein te veranderen. Dat stad moet schoon gehouden worden. Ook de kleine clandestiene stortplaatsen vragen vrij veel tijd en aandacht. Op on geveer 45 plaatsen moet herhaaldelijk ingegrepen worden, er zijn er veel meer, die echter wegens personeels- en tijds gebrek niet aangepakt kunnen worden. Belangrijker dan dit repressief optreden, dit ongedaan maken, acht het college van B. en W, mentaliteitsverandering, waardoor dit clandestien storten voor- Advertentie» kunnen worden I aangenomen tot I dinsdagavond 10 uur Donderdag 5 dec. 1968 12e jaargang no. 593 12 januari 1969. 'ptentoonstelling tse kunstenaars. '~i zaterdag van uur. Dat aantal leden is in Tilburg erg gering, namelijk 26, in 1967. In de omliggende kringgemeenten waren er vorig jaar echter nog 1450 dieren die door de slachters bij de boeren of in eigen slagerij werden geslacht. De meeste veehouders geven echter de voorkeur aan het abat toir. Dat bewijzen de cijfers; tien jaar terug werden er nog zo’n 6000 dieren thuis geslacht. Dat teruglopen van de huisslachtingen wijt drs. Ter Schure vooral aan het feit, dat de mensen min der vet en bloedworst eten. Brabantse Kunststichting, Spoorlaan I 426 te Tilburg. Expositie van geselec- teerde werken van vrijetijdsschilders, in I het kader van de Talensprijs. Tot 8 de- l cember, geopend van dinsdag t/m za- I terdag van 9-12.30 uur en van 2-5 uur. 4 10 decer Kunstcoop van we Geop 9-12. In het straatbeeld van Tilburg zijn de personeelsleden van de gemeentelijke veegdiensten vertrouwde verschijningen. Er wordt in Tilburg zo’n 130.000 m3 be drijfsvuil vervoerd. Eenderde deel hier van geschiedt door de gemeentelijke reinigingsdienst. De rest wordt vervoerd door hoofdzakelijk beroepsvervoerders, die soms niet uitblinken door zorg voor een veilig en hygiënisch transport. Daar om wil men het gebruik voor opslag er transport in gesloten containers stimu leren. Men wil het part„„ in deze richting steunen in gemeentelijke ophaaldienst vuil) uit te breiden. De taak van de reinigingsdienst is de laatste jaren nog in belangrijkheid toe genomen, doordat het aanbod van vuilnis voortdurend groter geworden is, de samenstelling ervan - moderne verpak kingsmiddelen, „weggooiflessen”, che mische afvallen enz. - gewijzigd en de eigen beperkte mogelijkheden tot opslag en verwerking in de naaste toekomst in grijpende voorzieningen nodig maken. TILBURG, dinsdagavond Er wordt door de Tilburgse bevolking heel wat vlees geconsumeerd. Juiste cijfers konden wij daarom niet te weten komen, maar het staat vast dat het vele tienduizenden kilogrammen is. Al het vlees dat via de slagerijen betrokken wordt is in handen geweest van de keurmeesters van het Gemeentelijk Slachthuis aan de Enschotsestraat. Hier werd in 1967 ruim 8,5 miljoen kilo vlees voor de verkoop vrijgegeven. Het grootste gedeelte was afkomstig van 17.000 koeien en bijna 47.000 varkens. Twee miljoen kilo werd ingevoerd van andere districten. Het is dus duidelijk dat het abattoir een bedrijf is waarmee alle 150.000 inwoners van Tilburg in aanraking komen. wege zal getracht worden, deze onme schappelijke mentaliteit terug te drinj en te veranderen in een J- de zorg voor een Behooi het stedelijk en landelijl gebied. Het huisvuil aangeboden in huisvuil- emmers en het bij de emmers geplaatste extra vuil en grof huisvuil wordt twee- per week opgehaald. Daartoe is /ijk verdeeld in dertien routes. Voor fvuil is een aparte ophaalploeg, de containers bij de stortkokers ts driemaal per week worden ver- Voor deze ophaaldienst zijn 40 jelsleden ingeschakeld. Het slachten in het abattoir gebeurt niet door gemeentelijk personeel. Dat is een gedachte die bij veel mensen leeft. De gemeente stelt alleen het gebouw met in richting beschikbaar en zorgt voor het schoonhouden. Dat gebeurt door zo’n 30 personeelsleden. De overige 120 werk nemers zijn in dienst van andere bedrij ven. Onder hen bevinden zich 22 loon- slachters, die in combinatie werken. Dit zijn zgn. „kleine zelfstandigen” die per geslacht dier betaald krijgen. Een reinigingswacht zou gunstige resul taten kunnen afwerpen in de strijd tegen de vervuiling. Vooral belangrijk hierbij is de preventieve werking. Repressief optreden is zo lezen we in de nota nog altijd nuttig en zelfs (helaas) nood zakelijk, maar belangijker is, dat sys tematisch ook in dit opzicht beschaving en discipline bijgebracht worden, zodat steeds meer voorkomen wordt, waar tegen nu achteraf vaak met veel kos ten en weinig blijvend resultaat op getreden moet worden, namelijk ver- Teneinde tegemoet te kunnen komen aan de vrije schoolkeuze van de ouders werd in opdracht van het plaatselijk Cu ratorium onder de ouders, die voor dit schooljaar leerlingen op de O.M.O.- scholen in Tilburg hebben aangemeld, een onderzoek ingesteld naar de ver schillende factoren welke de schoolkeuze bepalen. WARMWATERZAKKEN m»t gorantl» v.a. 3,9B TIUSPLEin 6 L h.oek J Emmastraaf Het vleeskeuringsapparaat in Tilburg be staat uit zeven keurmeesters en een aan tal dierenartsen. Het Tilburgse Slacht huis voldoet aan alle strenge eisen die aan een EEG-slachthuis worden gesteld. Dit betekent ondermeer dat bij EEG- slachtingen in elke slachthal een dieren arts aanwezig moet zijn. De praktiseren de dierenartsen uit Tilburg en omgeving doen bij toerbeurt dienst in het Slacht huis om de keuringen te leiden. Er wordt dus grote zorg besteed aan het voor con sumptie geschikte vlees. Sinds 1924 kent Tilburg Toen het gebouw aan de Enschotsestraat werd geopend, waren de slagers van de wolstad verplicht hier te slachten. In de afgelopen vier decennia heeft het slacht huiswezen zich snel ontwikkeld. Er zijn grossiers gekomen, de loonslachters, de huidenclub en vleesvervoerbedrijven en de vleesfabrieken, etc. „Al deze onder delen zijn ontstaan uit de specialisatie van de slagers, die voor hun werk mensen gingen zoeken die goede vlees- kopers waren, goed konden slachten of het vlees goed konden vervoeren. In de toekomst zal er nog wel een fabriek komen die de koeien voor de grossiers uitbeent, zodat het vlees in stukken uit gebeend aan de slagers wordt geleverd”, meent de heer Ter Schure. In de nota schrijven B. en W. terecht, dat het ergerlijk is te moeten constateren, dat er nog altijd lieden zijn, die op stie keme brutale wijze aan hoek of kant, vaak zelfs op afgelegen - maar niettemin mooie plekjes - allerlei vuilnis deponeren en zo stadsaanzien en natuurschoon ont sieren en beschadigen. Van gemeente- In het jeugdhuis aan de Joh. van Ois- terwijkstraat IA houdt drs. A. Wouters Nauw verwant aan het slachthuis is de S.M. aanstaande zaterdagavond voor de Vleeskeuringsdienst Tilburg, zo vertelde leden van JOK een inleiding over het ons drs. Ter Schure, adjunct-directeur. thema „Kerk en Toekomst”. Daarbij zal nader worden ingegaan op de kerk als cultuur-historisch verschijnsel, de kerk als institutie, de kerk theologisch en kerk en toekomst. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Het personeel van de handveegdienst houdt ongeveer 400 km straatlengte periodiek schoon. Met de machine en de gemechaniseerde uitrusting van de veeg- dienst wordt ongeveer 600 km straat lengte periodiek bewerkt. Ongeveer 300 km hiervan betreft het opvegen van zand op reeds door de handveegdienst bewerk te straatlengten. Dit werk wordt echter steeds meer bemoeilijkt door het toene mende parkeren op de weg. Een vrij ernstig euvel is ook de vervuiling var J~ weg als gevolg van slordige belading transport. De opruiming van vuil en af- genomen na oveiic val van markten is een vraagstuk op zich. van de O.M.O.' Gezocht zal worden naar een oplossing mede ni; in deze zin dat onmiddellijk bij het eind Odulp1-- van de markttijd met de reiniging be- seerd op gonnen wordt. Dan zullen de marktplei- Tydens de laatst gehouden bestuursver gadering van het plaatselijk Curatorium van O.M.O. is besloten, dat met ingang van het schooljaar 1969/1970 het St.- Odulphus-lyceum ook voor meisjes zal worden opengesteid. Deze beslissing is erleg met de schoolleiding -scholen in Tilburg als- lede met het oudercomité van het St.- -ulphus-lyceum. De beslissing is geba- ■d op de volgende overwegingen: De Vleeskeuringsdienst Tilburg heeft ook tot taak het controleren van restau rants, cafetaria’s, kruideniers, etc. op de kwaliteit en de hygiëne in de bedrijven. De steekproeven die er genomen worden gebeuren via de moderne methoden. In het laboratorium worden de monsters door drs. Ter Schure nader onderzocht. Verheugend is hierbij dat, hoewel wel eens waarschuwend opgetreden moest worden, er de laatste jaren nimmer pro ces verbaal is opgemaakt. Iedereen houdt zich dus uitstekend aan de voorschriften. Dat is ook wel het wijste, want worden er ongerechtigheden geconstateerd, dan kan bedrijfssluiting het gevolg zijn. Mede naar aanleiding van het oudercomité i phus-lyceum om dc te maken, werd di betrokken. Uit de enquête is o.a. gebleken dat vele factoren van invloed zijn en dat vooral het contact tussen ouders en leraren en het aantal mogelijke richtingen na de brugklas als zeer belangrijk worden ge zien. Voorts zijn belangrijk gebleken het ad vies van het hoofd van de lagere school, de verkeersveiligheid en het toezicht op de leerlingen. Hoewel het gemengd zijn van de scholen niet als een belangrijke factor wordt aan gemerkt, kon wel uit de enquête worden afgeleid dat indien het St.-Odulphus- lyceum gemengd zou zijn, dit jaar het aantal aanmeldingen bijna was verdub beld. Voorts bleek dat het gewenst is het The- resia-lyceum als meisjesschool te hand haven. Het Curatorium is van mening dat door deze beslissing en door een zo spoedig mogelijke realisering van de nieuwbouw voor het Cobbenhage-college in het uit breidingsplan .Stokhasselt” een even wichtige aanmelding van nieuwe leer lingen op de O.M.O.-scholen in Tilburg mag worden verwacht. „Ik ben een psychopaat”, is de titel van een film die geheel bestaat uit teke ningen en teksten van één „geval” uit deze met misverstanden en emotie be naderde groep in onze samenleving. De KRO-televisie zendt 6 december om 22.15 uur via Nederland 1 een aant fragmenten van de film uit, aangevuld met een analyse door de Leuvense leraar in de criminologie prof. de Batselier. TILBURG, dinsdagavond Een van de belangrijkste zaken, die de gemeente te vervullen heeft op het terrein van de openbare ge zondheidszorg, is de inzameling en verwerking van de afvalstoffen, het vuilnis. Het zijn niet alleen redenen van hygiënische aard, die het nodig* maken het vuilnis in te zamelen; ook om wille van de esthetica zowel in de bebouwde kom als daar buiten zijn maat- l regelen nodig. De reinigingsdienst in de gemeente Tilburg is bij het gemeentebestuur voortdurend in studie. Vorige week werd door Van gemeentewege zal er verder naar gestreeft worden het huisvuil op vaste tijden op te halen. Hierdoor wordt een gelijkmatige spreiding verkregen en blij ven de mensen steeds eenzelfde aantal dagen met de emmer zitten, tot deze ge ledigd wordt. Het grofverbruik wordt daarnaast eenmaal per week - na bericht - geheel kosteloos opgehaald. laat- ig in arlijk aanzien van jk woon- en leef- De varkens worden niet geschoten maar bedwelmd. Getrouw aan het spreek woord een varkentje wassen, worden de dieren in broeikuipen gelegd en na door de ontharingsmachine te zijn ge weest nog eens schoon gewassen. Dat wassen is de moeite waard als men weet dat er vorig jaar 582 miljoen liter water voor nodig was! Genoeg om iedere maand twee zwembaden mee te vullen. Het dier is dan ook wel echt schoon ge wassen voor het bij de slager aan de haak hangt. Nu de feestdagen voor de deur staan en er extra veel vlees gebruikt wordt, geeft dit verhaal misschien een kleine indruk dat er wel iets komt kijken, voordat de koe uit de wei thuis geser veerd wordt. De belangstelling van de bejaarden voor het 3 Suisses Sint-Nicolaasfeest was overweldigend groot. Van vele zijden werd het bedrijf benaderd met verzoe ken om toegangskaarten. De diverse bejaardentehuizen kregen 275, de gepensioneerden van de Ned. ir- Spoorwegen 50, de Bejaardenclub Kor- o a 2n vel e.o. 100, de R.-K. Bejaardenbond gesloten containers stimu- 300, terwijl aan de grootouders van het vil het particulier initiatief eigen personeel 195 kaarten werden uit plaats van de gereikt. (van bedrijfs- Zowel de heer Bodden van de R.-K. Be jaardenbond als de heer Verhoeven van de Bejaardenclub Korvel e.o. moesten als gevolg van de grote toeloop vele be langstellenden teleurstellen. Reeds enige jaren wordt een toenemende onevenwichtigheid in de aanmeldingen op de middelbare scholen in Tilburg ge constateerd. Met name de ontvolking van de binnenstad, de sterke uitbrei dingen in het „Zand”, de „Rijf’ en het „Wandelbos”, alsmede de aanwezigheid van het Cobbenhage-college op het Stuy- vesantplein hebben ertoe geleid, dat voor het goed functioneren van de scholen In het radioprogramma van de A.V.R.O. het aantal aanmeldingen op het Paulus- op 5 december tussen 20.05 en 22.30 uur lyceum te groot en op het St.-Odulphus- wordt de uitslag bekend gemaakt van de lyceum te gering dreigde te worden. Het „Sint-Sala-Bim” grote Sint-Nicolaas- Curatorium heeft zich op grond hiervan prijsvraag, die in het begin van de maand genoodzaakt gezien voor het lopende november is georganiseerd. Gevraagd schooljaar het aantal toe te laten leer- werd een gedichtje te maken van maxi- lingen op het Paulus-lyceum te beperken maal acht regels, waarin tot uitdrukking ten gunste van het St.-Odulphus-lyceum moest komen welke Nederlander/Neder- en het Cobbenhage-college. landse men dit jaar met Sinterklaas spe ciaal zou willen verrassen en waarom? De inzendingen - ongeveer 2000 - wer den uitsluitend beoordeeld naar origina liteit en geestigheid. Wie de drie prijs winnaars zijn kan men in dit programma met veel muziek, kleine en grote sur prises, meningen van in- en outsiders over het Myra-kuleus gebeuren, verne men. Voor de presentatie zorgen Meta de Vries en Ad ’s-G ravesande. drukt werd er vorig jaar 8,5 miljoen kg verwerkt. Hiervan was 2 miljoen kilo af komstig van buiten het district Tilburg. 600.000 kg kwam uit het buitenland. Al het vlees wat van buiten de kring komt wordt zorgvuldig nagekeurd, om er voor te zorgen dat zeker geen bedorven vlees in Tilburg of de 10 omliggende gemeen ten op tafel komt. Vanuit Tilburg wordt ook vlees geëxpor teerd. Dat waren vorig jaar 1200 kalve ren en 900 varkens rechtstreeks uitge voerd. Groot is het aantal hammen die na keuring naar de export vleesfabrieken gaan en daar worden verwerkt en ge ëxporteerd. Die eisen worden streng na geleefd. Zo was er enkele weken geleden nog een keuringscommissie uit de Ver enigde Staten die een bezoek bracht aan het Tilburgse abattoir. Drs. Ooms, direc teur van het Gemeentelijk Slachthuis had alles echter keurig in orde. De routing in het slachthuis is bijzonder efficiënt uitgekiend. Bij binnenkomst wordt de koeien een stalen pen in de kop geschoten. Dat schot is dodelijk. Op de 1000 schoten heeft de „scherpschutter” slechts één extra patroon nodig! In 20 minuten is het dier dan keurig schoon gemaakt en gehalveerd, waarna het in de enorme vriescellen wordt gehangen. Alle handelingen die moeten worden ver richt om de dieren schoon aan de haak te krijgen, duren minder dan 3 minuten. mentaliteitsverandering, clandestien storten voor komen wordt. Met de bevolking wil het gemeentebestuur van Tilburg ook letter lijk de „schoonste stad van het laand” maken. Het gemeentebestuur meent dat het af nemen van clandestien storten bereikt kan worden, door een grote mate van service verlening, door het grofhuisvuil op verzoek eenmaal per week gratis op te halen terwijl datgene wat niet meer in de volle emmer kan, verpakt aan de op halers kan worden aangeboden. Niet wil men overgaan tot het inrichten van zgn. wijkstortplaatsen. Alleen als mocht blij ken dat de nieuwe maatregelen niet vol doen kan een dergelijke wijkstortplaats worden overwogen. Enige weken geleden stond in de Til burgse Koerier een oproep aan hen die nog niet konden zwemmen. De Tilburgse zwem- en waterpolovereniging T.R.B.- R.E.S. wilde beginnen met zwemle te geven. Reeds na de oproep ontvii zij meer dan 200 aanmeldingen, waarvan in eerste instantie 180 konden worden geplaatst. Door nog enige uren meer te nemen, was TRB-RES in staat om plm. 230 Tilburgse jongens en meis dames en heren, zwemles te gaan geve De groep is bijzonder groot geworden varieert van 6 tot en met 66 jaar. Het was afgelopen zaterdagmiddag op het zwembad Ringbaan Oost dan ook een lawaai, toen St.-Nicolaas met 3 van zijn knechten de zwemmers en zwem- stertjes met een bezoek kwam vereren en hun een kleine surprise bracht. Ook op zondagmorgen kwam de Goed Heilig- man de zwem-leerlingen op het zwem bad Ringbaan West bezoeken. Reeds na enige weken lessen zijn velen in staat om zich wat vrij rond te bewe gen in het water. Zwemonderwijzer Sweegers heeft zijn handen vol aan al die lesklanten, maar het resultaat is reeds enij vuiling. Gezocht zal worden naar een mogelijkheid om uit vrijkomend perso neel enkele reinigingswachters te recru- teren. van een verzoek van het St.-Odul- ieze school gemengd lit mede in de enquête leid, i et St.- lyceum te gering dreigde Curatorium heeft zich op genoi schot linge. ten p en ti

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1968 | | pagina 1