OP DE E3 Mlllllis HH BRriFWg'lglF r» Nederlands enige houtskool- branderij staat in Nieuw-Millingen A P □Is] UIT IN EIGEN LAND «den Fraaie feestverlichting in de Koestraat f795 Harrie Broeken opent fraaie showroom aan Hasseltstraat ft ,en Konfektie Eschcnbach -blaze «.pakjes Montreal bouwt onder de grond w Si Ft SESKE’I Alle artikelen overzichtelijk tentoongesteld ir 1968 - pagina 26 Donderdag 28 november 1968 - pagina 27 DE TILBURGSE KOERIER ADAM-herenmodes 1001 Panty-kousen sn PRETTIG TE KRIJGEN Prijs 6,95 „Universa P 1500” Lederwaren 69,50 FF" CAMERAHUIS MULDER 1 LINTRI LINGERIE I<>] >n ter G Hier kilon -EIN 55 IURG De Hoge Veluwe irds Ijes Wonderorgel Wie es en EN STEL i EKT LBURG MARTIN HUYBREGTS I Wit, marine, bruin en groen zijn de mode-kleuren EERSTE TILBURGSE BEGRAFENISONDERNEMING eken wel ge- iieningsafde- en voor gas-, Alles onder één dak JACOBS-VAN WEES I I I I I I I I I I I I Speciale Sinterklaas-Aan bieding WOLLEN PULL-POLO’S 27,50 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I f 22,50 ED TAPIJT f69,50 i i GESCHENKEN PRETTIG te GEVEN S< .U S ..Hflla ontwerp A. D. Copier non, „r bijkomt Daar en nacht gat ir, weer zich heen grijpen rijn zelfs i in de gaan ;nden -glAZERf WIK station, (05760-12249) geeft graag alle verdere gegevens. HET NIEUWE CENTRUM cVnVrum} VELDHOVENRING 140 TILBURG - Tel. 24738 -r i Contrast aan de Dorchester Boulevard in Montreal: rechts een kathedraal, gebouwd tussen 1870 en 1894, links de modernste wolkenkrabbers. uitgebouwd complex om vu uren doorheen t - s nieuwe ontdekkir zal wat gekc misschien.Tja, tien. winkeliersvereniging De Koestraat it met de kerstdagen met een grote rtie. De plannen hiervoor zijn in voor- ïreiding. olie-, koler voor kleim trekking 1. dergelijke Overat"... in dh- SPEE SCHOENEN bergt meer her- één in steen is ibeeld van De Boerenoorlog, igeving die aan Zuid- Speciale aanbieding Electronenflitser van Duits fabrikaat met NC accu gulden vorm bekroonde vormgeving in porselein laar s bevalt 'plannen ■onds stadsge- lectare! Moet waarachtig Ites en een om vol- i het Ros*- ichting te Fa. H. DIELEMANS ZN Jan Aartestraat 104 Tel. 22893 Gelegenheid tot opbaren in onze Rouwkamer: Jan Aartestraat 102. Desgewenst verlenen wij bemiddeling tot een verzekering bij de Alg. Ned. Begrafenis Verz. Mij. te Enschede. Voor folders en prezen c. van belkom Voor de St.-Nicolaas Parfums, Eau de Cologne. Zeep in geschenkdozen, Toiletartikelen en Bijouterieën enz. Parfumerie „Charming” Dezelfde Dorchester Boulevard van de andere kant gezien. Deze weg met acht rijbanen voert langs de 42 verdiepingen tellende Place Vflle Marie (kruisvonnig gebouw rechts). het dorp) «.eitje” is tamelijk dat was ook de :1 lig en ouderwets één van de plus- jffietafel is er wil proberen in tevoren was tot nu toe alleen in sieren, maar sinds kort i óók zijn wonderorgel: café-restaurant „Napo- i Rijsbergen en Zundert, weg. Blauw licht bestraalt dat post heeft gevat in een n het établissement. Je rerdraaiorgel kunnen i. ’J yrei(erS en n-op-ware-grootte, TILBURG Winkelen in een gezellig verlichte straat is bijzonder aantrekke lijk. Vandaar dat in de St.-Nicolaas- en Kersttijd het centrum van praktisch iedere stad of dorp van een feestverlich ting is voorzien. „Napoleon”, met een veelbelovende menulijst en heerlijke koffie, ligt aan de drukke weg naar Antwerpen en in de tamelijk onbekende driehoek Rijnbergen, Zundert, Rucphen. Wie in dit gebied een dagje gaat dwalen zou ook eens een kijkje moeten gaan nemen in het, aan het bos grenzende, zeer gezellige res taurant ,,’t Oekeltje”, dat niet ver van Rijsbergen ligt: borden met „camping” „Deelense was” werden vroeger voor het scheren, o Man” valt in dezel een vennetje dat moet zijn gewe dag mevrouw B In Tilburg is dat niet alleen het centrum dodh treft men de fraaie lichtfiguren ook in andere winkelstraten aan. Zo ook in de Koestraat, waar de actieve winkeliers vereniging dit jaar voor een bijzonder fraaie en voor deze wijk geheel nieuwe verlichting heeft gezorgd. Deze verlichting in de Koestraat vergt een groot bedrag uit de kas van de win keliersvereniging Koestraat, die nu al 12 jaar werkt. Van de ruim 65 zaken zijn 30 winkeliers bij de vereniging aange sloten. Het ligt in de bedoeling o gend jaar ook het NS-plein en ht molenplein van een feestverlic„ vóórzie De wi komt actie, ber ST.-NICOLAAS zorgt voor uw kleintje Zeer mooie chroom KINDERSTOELEN „van Delft” in diverse kleurer met tafeltje Speciale prils ƒ49,95 VULTO Telefoon 70292 Het fenomeen Ww België te beluisteren heeft Nederland in het reuzen leon" tussen rechts van de het gevaarte, c van de wanden van zou het een supe noemen, met twaalf luidsprekers en een aantal instrumenten-op-ware-grootte, die op de borst van het apparaat zijn vast gemaakt. Onzichtbare handen en mon den zetten hen in beweging als een klant om een nummertje vraagt. Dan wordt de stilte binnen „Napoleon” krachtig ver scheurd door een driftig trommelende trom, breed uitdijende accordeons, har telijke saxofoons en andere uit zichzelf spelende instrumenten. Liederen als „Jelle zal wel zien" schallen dan over het dansvloertje, dat vaker vol dan leeg is. Muziek noodt tot een dansje. Direc teur Jos van der Bujjs vertelt, dat vooral mensen die de tienerleeftijd al achter zich hebben gelaten, graag naar het won derorgel luisteren en dat het met de weekeinden vaak zeer vol is. „Maar doo weekeinden vaak zeer vol is. „Maar door de week is hier natuurlijk plaats genoeg" chauffeur door de dreven reed. „Hoe heet dat daar?”, vroeg zij. De chauffeur had geen idee, moest (vond hij) toch wat zeggen en zei daarop: „maar dat is „De Ijzeren Man” toch, mevrouw.” Wellicht heeft hij daarbij gedacht aan het (kunstmatige) ven in Vught, dat óók zo heet. De „Deelense Straal” tenslotte wordt uitgebeeld door een haag van bomen die in vroegere tijden een halt moest toeroepen aan de om z:?*’ grijpende zandverstuivingen. Die n' inmiddels allang niet meer en zijn door een leger van vliegdennen i verdrukking gekomen. De bomen nu zo overheersen, dat ze bij duizer zullen worden omgekapt. Er zijn op „De Hoge Veluwe” honderd- vijfendertig vogelsoorten geteld en dat is meer dan zelfs ingewijden tot voor kort hadden vermoed. Het grootwild wordt in glanzende staat gehouden door extra voer, dat ongeveer vijfentwintig procent uitmaakt van wat ze dagelijks consu meren. en- en elektrische apparaten en ine gereedschappen die alle be- hebben op de aansluiting van lijke apparaten. Overzichtelijk gegroepeerd vindt men - in diverse merken - wasmachines, afwas- automaten, centrifuges, kookplaten. Alle tentoongestelde haarden kunnen bran dend worden gedemonstreerd. Zes ervan branden permanent. Ook voor gevelver- warming wordt de klant voorgelicht. In de showroom treft men verder aan, twee complete keukens, een badkamer, douche-cel en diverse wastafels. Voor de kinderen is er een speelhoekje, waar de jeugd zidh kan vermaken terwijl de ouders hun keus bepalen. Tenslotte ont breken ook de gasfornuizen, koelkasten en diepvriezers niet. Alle apparaten wor den door de firma Harry Broeken ge plaatst en aangesloten. Men beschikt over een eigen-technische dienst. Wat doet een stad die groeit en groeit maar niet in oppervlakte wil of kan uit breiden en waar de hoogbouw al een top heeft bereikt? Zo’n stad bouwt onder de grond verder. Science fiction? Nee, reële werkelijkheid in Montreal, de grootste stad van Canada. Onder die stad bevindt zich nog een stad van meer dan twaalf hectare groot. Een doolhof van winkelpuien, brede promenades en rondwegen. Met tien kantoorgebouwen, drie grote hotels, twee spoorwegstations en het nieuwe metro-traject. van maar liefst 80 miljoen dollar! En daar is vrijwel niets van te zien als u door Montreal loopt. U ziet slechts het topje van dit project (net als bij een ijs berg). Maar ook dat „topje” mag er zijn.Een prachtig, strak opgetrokken kantoorgebouw in de vorm van een kruis. Met z’n 42 verdiepingen is het 180 meter hoog. 180 meter! En enkel de grond waarop het staat is al drie hec tare groot. Wat u niet ziet, is dat zich hieronder nog vier verdiepingen bevinden met wegen, promenades, twee verdiepingen met par keerruimte en een verdieping met spoor rails en metro-emplacement. Place Ville Marie heet dit gigantische project. De eerste plannen hiervoor wer den in 1962 gerealiseerd. En in het be gin had de onderaardse ruimte slechts verbinding met het Centraal Station en het Queen Elisabeth Hotel. Maar later kwamen er ook verbindingen met de grote Place Bonaventura, het in drukwekkende handelscentrum, met de Place du Canada, met het rijzige nieuwe Chateau Champlain Hotel en met het Windsor Hotel. Dus als u ondergronds wilt blijven bent u niet gebonden aan de Place Ville Marie. U kunt ook de onder grondse nemen en gaan winkelen in de Place Victoria of in het Alexis Nihon Palace. TILBURG De firma Harrie Broeken, leverancier van haarden, kachels en huis houdelijke artikelen, heeft vanaf donder dagavond de beschikking over een bij zonder ruime en moderne showroom- verkoopruimte in de Hasseltstraat 234. Men heeft hier een hal van ruim 200 m2 gebouwd, waarin alle artikelen overzich telijk staan geëxposeerd en de cliënt een ruime keus kan maken. Daarnaast blijft de verkoopruimte aan de Hasseltstraat 112 gehandhaafd. De nieuwe showroom is eens zo groot als het pand Hasselstraat 112. Bovendien is hier aan de straatzijde ook nog een kleine blikvanger. Achter dit pand richt te de heer Broeken een aantrekkelijke verkoopruimte in, die ongetwijfeld bij ’t publiek zal aanslaan. Men wil immers rustig een keus kunnen maken uit een groot assortiment. Daarvoor heeft de heer Broeken wel ge zorgd. Nieuw is de zelfbedi ling voor installatiematerialei De tijd wist langzaam maar zeker de herinnering uit. In het immense natuur park „De Hoge Veluwe” weet misschien nog die ene oude man, dat hier lang ge leden de Gele Rijders nog hun (hoogst militante) oefeningen hielden. Op de Wolfsheuvel. Af en toe komt hij er nog wel eens kijken. Een stille figuur. En de huisjes zijn verdwenen. Vroeger stonden er onder meer een stuk of wat in Hoog-Buurlo, maar bijna niets herinnert er meer aan. Hoogstens een paar linde bomen. Weg herinneringen. Weinigen zullen nu nog weten, dat de repen na tuursteen die als een troosteloze ruïne in het natuurpark liggen, het begin had den moeten worden van het Kröller- Müller Museum. Maar de crisistijd kwam en het feest ging niet door. Dat zou pas veel later komen, nadat een stichting het meer dan vijfduizend hec taren grote landgoed had geërfd van mevr. Kröller-Müller. Het museum (vol werkstukken van bekende kunstenaars) werd iets verderop gebouwd. Van duizenden bloot geschaafde paaltjes maak je een meiler en tien of elf meilers maken tezamen de laatste houtskoolbranderij uit die Nederland rijk is. In Nieuw-Millingen. De meUers zijn elk vijfentwintig meter lang, vijf meter breed en drie meter hoog: lelijke lange rupsen die (zolang er nog geen zand en hei op ligt) onbeschaamd afsteken tegen het keurig in groen gestoken bos rond om. Hun levensduur is kort. Een meiler is voorbestemd om houtskool te worden en dat gebeurt in pakweg drie weken. Smeulend vuur dat vooral niet mag gaan branden want daar komt as en geen kool van staat hier borg voor. Beekman’s houtskoolbranderij is een bizar stukje romantiek. Wie naar de sombere met rokende pijpen uitgeruste gevaarten toe stapt, ruikt ze al in de verte: het is de geur die kachels plegen te verspreiden als de pijp op de schoor steen verstopt zit, maar hier in het bos sta je daar coulanter tegenover. Sterker nog: dat nare kachelgeurtje heeft op die open plek in de stilte een zekere charme, die het vooral goed doet op een wat natte sojnbere dag, wanneer de houtskoolbranderij er zelfs een tikkeltje spookachtig bij ligt. Maar dat komt natuurlijk ook wel een beetje door al die bomen en bossen in de verte. i te dwalen en om ingen te doen, ïkost hebben”, denkt u het lieve sommetje „De Hoge Veluwe", een begrip in ons land, veel te grillig en te gevarieerd om met één of een paar bezoeken af te doen, laat in deze maanden een van zijn mooi ste kanten zien: kleur en nog eens kleur. Wie erin duikt zal ontdekken, dat het verkenningsterrein bovendien zó groot is, dat er van burengerucht geen sprake hoeft te zijn. Niet ver van de auto- paden liggen beginpunten voor uren on gestoord en zeer eenzaam avonturieren. De ingangen van het park bevinden zich bij Otterlo, Hoenderloo, Schaarsbergen en (de hoofdingang) tussen Otterlo en Hoenderloo. De entreeprijs bedraagt 1,25 niet veel waarbij boven dien de toegangsprijs van het Museum Kröller-Müller is inbegrepen. Speciaalzaak voor Bont en Reparaties Noordskaal 65 Telefoon 26794 blijk voor desii dit al niet: buss Zo i gronds in het en Sherbrooks kunt wandelen. Voorlopig dan, want binnen afzienbare tijd zullen nog wel grotere afstanden on dergronds mqgelijk zijn. U hoeft dus niet te schrikken als u nog eens leest, dat het grootste deel van Mon real onder de aarde is verdwenen. Dit allemaal bevolkt door zo’n 150.000 mensen. Wat die daar doen onder de grond? Werken veelal. Maar ook winkelen in de 240 winkels. Eten in de 36 restaurants of drinken in de verschillende bars. Ze gaan er naar de dokter of doen bank zaken; amuseren zich in de discotheek, in de bioscoop of in de schouwburg. Ze kunnen er naar een Turks bad of zo maar wat rond slenteren. En denkt u alstublieft niet aan iets som bers. Integendeel. Het ondergronds leven in Montreal is vol licht, kleurrijk en feestelijk. Groot zijn de etalages van de boutieks en deftige zaken. De kapper kapt er naar de laatste Parijse mode. En de kruidenier glimlacht u goedendag. De kleermakers hebben er hun fijnste stof fen uitgestald en de antiquairs hebben hun koper extra mooi gepoetst. Vrijwel alles is daar onder de grond te koop. Van antiquiteiten en boeken tot gewoon ’n pond suiker en een reep cho colade. Een prachtig uren en uren steeds „Dat i Altijd welkom De kolenbranders van Marinus en Jacob van de Brink vertellen bezoekers (die altijd welkom zijn) graag alle bijzonder heden. Ze zullen nooit vergeten met klem te waarschuwen tegen het gevaar dat de waaghals loopt, die zonodig een meiler moet beklimmen. „Er vallen soms gaten in de holligheid, noemen we dat, en wanneer zoiets gebeurt is het niet zo best. Dan kom je tot je middel in het vuur te zitten. Een boel narigheid, ja zeker." Dat vuur zit vlak aan de oppervlakte. Als Jacob van de Brink met een schop in een van de meilers rommelt, komt er al gauw een vlammetje te voorschijn, dat gejaagd door de wind in een oog wenk een groot vuur wordt. Gauw maar weer zand erover. I „Lucht", vertelt directeur L. van Ma- „mag er alleen maar mondjesmaat :omen. Dat is onze grootste zorg, irom wordt er bij de meilers ook dag nacht gewaakt. Zou er plotseling een invallen dan moet het onmiddellijk -.r worden dichtgemaakt." Jacob van de Brink is de man van de anekdotes: „kort na de oorlog zag je hier vaak een man rondlopen”, zegt hij, „die koolteer verzamelde dat bij het verko- lingsproces vrijkomt. Kijk, daar ligt het. Zijn verloofde gebruikte het spul om er haar benen mee bruin te verven. Beekman’s houtskoolbranderij is gemak kelijk te vinden. Ze ligt vlak bij de E 8, tussen Amersfoort en Apeldoorn. deze weg afrijdt komt zo’n zes kilometer na Nieuw-Millingen en zes kilometer vóór Apeldoorn bij een ANWB-bord met daarop Uddel, Elspeet en Nunspeet. De weg linksaf (Aardhuisweg) stuit na ongeveer een halve kilometer op het met een geel bord aangegeven wildraster. Zo’n honderd meter ervoor voert een zandweg, links, naar de smeulende mei lers in het bos. Wat dat bos betreft: daar mee zijn in deze met veel natuur uitge ruste omgeving honderden hectaren be dekt. De VW van Apeldoorn, bij het „De Hoge Veluwe” herberg inneringen, waarvan er uitgehouwen: het stand! Wet, groot man uit de hier opgesteld in een omgevi zeker in de herfst sterk i Afrika doet denken. Zuid-Afrika in „De Hoge Veluwe”. En dat is dan weer een heel ander aspect van deze enorme brok natuur, waar het verleden zeer beminnelijk is opgenomen in een tijdloos nu, waar bezoekers al gauw lak hebben aan de dag van morgen en waar niet één land maar ettelijke landen zijn vertegenwoordigd. De Wet staat in Afrika, de Franse Berg lijkt hal verwege een oerwoud en een vriendelijke steppe te staan en krentebomen sugge reren, dat Amerika óók al wat van doen heeft met dit stukje Nederland. De onbekende kanten van de Hoge Veluwe blijken ook verder verrassend groot te zijn: - Niet meer dan vijfentwintig procent var al die hectaren is bos en niet minder dan vijfhonderd stuks groot wild lopen er in rond: herten, moe flons (langharige schapen), wilde zwijnen en noem maar op. - Eén van de vossen in het natuurpark helpt de wetenschap een handje. Het dier draagt een halsband met een ra- diozendertje eraan, zodat precies kan worden nagegaan, hoever het zich van zijn hol begeeft. - Op de plattegrond van „De Hoge Veluwe”, die bij alle ingangen te koop is, komen namen voor die duidelijk abracadabra zijn. is er een van. Hier de schapen, een dag gewassen. „De Ijzeren telfde categorie. Het is zeer lang naamloos veest, tot op een goede Kröller-Müller met haar (de eerste straat midden in wijzen de weg. ,,’t Oekelt: nieuw maar doet en d« bedoeling zeer gezellig aan. Het haardvuur is év„ punten, de Brabantse kof nóg één. Wie die eens wordt wel verzocht even var te reserveren: 01606-6010. Ook vlak bij Rijsbergen liggen de bossen van het landgoed „De Pannenhoef". De weg erheen begint in het dorp bij het bord „Esso”. Hier rechtsaf slaan s.v.p. en na enkele kilometers weer rechtsaf de Pannenhoefsebaan op, die verder overgaat in een zandweg. Even daar buiten komen de bossen en de duidelijk aangegeven wandelpaden aan de beurt. U ziet, zelfs als het regent in Montreal kunt u er zonder regenjas uit. Net zolang als u wilt. Want enkel in de Place Vic toria zijn op twee verdiepingen al zeven tig winkels. Het Alexis Nihon Plaza bestaat uit een aantal van elkaar gescheiden platforms. Boven het Atwater Metro Station. U komt er door een fraaie winkelgalerij. Op gelijke hoogte met het station zijn al 32 winkels. Daarboven (begane grond) twintig winkels en nog eens twintig op de eerste verdieping. De bovenste ver diepingen hebben ruimte om 1350 auto’s te parkeren. Telt u eens op hoeveel win kels dat alleen onder de grond al zijn! Maar goed, u bent moe van winkelen en winkels. U wilt graag wat uitrusten in een lieflijk plantsoentje. Dus gaat u naar de binnenplaats van het Alexis Nihon Palace terug. Het lijkt wel een echt park. Met bomen en bosjes, begroeiingen en bloemen. Vol op daglicht daar, toch heeft u er niets met het weer te maken. Maar Montreal is nog lang niet kis met „ingraven”. Ondergronds ’jkbaar best. Want er zijn al 'f /oor een centraal ondergrorJ leelte. Oppervlakte: 25 hec allemaal te voet? Wis en i :t: er komen 3 metro-halt sstation. wordt het dus mogelijk dat u onder- i helemaal naar de Place Victoria oosten en naar de St. Catherine Streets in het noorden DOKTER

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1968 | | pagina 27