0 IG watü FOTO JANS Wilt u een tiener als dochter of zoon? Voor de 9.50 7.50 3.95 2.45 r.50 :e 4» 245 LAATSTE HUURLIBERALISATIE IN NOORD-BRABAJNT 8.55 9.75 P.T.T. gaat telefoonverkeer regelen met straalverbindingen r 11 TWEEDUIZEND BIJZONDERE GEZINNEN NODIG »per! 7.95 5,95 8.95 HUDORA ff T.V.-toren in Loon op Zand belangrijke schakel FE HORSE miSKY 17.- hamers van hooll diaprojector STADSNIEUWS IN HET KORT DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 28 november 1968 - pagina 13 ber 1968 - pagina 12 vm. 7,50 Zenders en ontvangers Aardappelkoekjes a la lyonnaise Bereidingstijd: Recept voor 4 5D Zonder personeel rij staat. moedertje Varkensnieren met madera EN! Kabels blijven 13,60 12, ie Menthe JAMPOTHOUDER van 23,75 tot 35,25 Heuvelstr.50 (Hoek WillemUstr.) De Woonruimtewet 1947 2,95 Vermouth ,95 8,50 rijdelijke huurbescherming igs, of belt U voor een cf- teg ben ik nog steeds „konmg klant”. Vergoeding in schorsingsperiode d'Amour in r fles r fles r fles essen r fles TILBURG WAALWIJK de Gelderse-Overijsselse Pleeggezin- nen-centrale te Zwolle en 2,25 1,95 3,50 7,75 4,25 leiding een die voldoet SERVET- STANDAARD t v.a. 9,95 de Stichting Pleeggezinnen-centrale Amsterdam VOLGENDE WEEK VERSCHIJNT DE KOERIER OP WOENSDAGAVOND Besterdring 161 Tel. 30653 TILBURG SPORTAFDELING I I •leeg- „leidt, i voorgeschie- igen kinderen, indwijn >et st PER FERKRUIK ;t om >ijpe- arme tele dist voor Maar èn de een kk AUG. PIJNENBURG N.V. JUWELIER-HORLOGER Filiaal: Willem H-straat 100 een centraal opvangpunt voor de drie noordelijke provincies in Groningen. sn van I Janse Licht wordt gesf strijden be ’s-Avonc Casper prijsuitr j wel eens vaak véél, het leven ervaren, ïgmoeder en pleeg- een tiener, begeleidt, met een ;n kind, de eig waarir van de behouder verhuurder Kristal verzilver PEPER gen zoda dingen daar in ons zijn hoge fit sprake dat u tante i kabel kome Gezinnen voor tieners, die wachten op pleegouders, op een thuis. Dat zijn hun rechten van de mens SUIKERCOUPES 1 op rerde voet v.a. I EN ZOUTSTEL de Stichting Centrale voor Pleegge zinnen Zuidholland (Rotterdam) zijn ge- „verborgen’ ïn thuis. „niemandsla ners. „Een ti iele land wordt de ïnstalleerd in ..j op ongeveer 50 1 zullen zijn. Er is taande torens,Vie Bereidingstijd: 25 minuten. i radio- Recept voor 4 personen: zullen - 1 kg aardappelen - 2 eieren - 4 uien - 2 eetlej - peper, - peter Kook dikke r een kind van een ander te zorgen, ir tussen de gedachte, de overweging beslissende daad ligt in de regel loof. Wel heeft de Minister de gemeentebestu ren in de geliberaliseerde gebieden ver zocht de wet soepel toe te passen en aan- gekondigd, dat de wet binnen twee jaren na de liberalisatie buiten werking gesteld zal worden. Maar wij zullen moeten af wachten, wat hiervan terecht zal komen. Zolang zij niet buiten werking gesteld is, blijft de Woonruimtewet 1947 ten volle gelden en met name artikel 7, dat Burge meester en Wethouders - MET UIT SLUITING VAN IEDERE ANDERE AUTORITEIT - bevoegd verklaart woonruimte te vorderen. Zolang blijft dus de mogelijkheid bestaan, dat Burgemeester en Wethouders in noodgevallen een dreigende ontruiming zullen voorkomen door de woning t behoeve van de gewezen huurder te v< deren. de Dienst „home-finding” van het Katholiek Verbond voor Kinderbe scherming te Den Bosch eugd ïn. De de d in gewk Kleur van de band en leefti hierbij geen rol. iets heeft Sint-Nicola 5 achtergel ginnen om 14 17.00 uur de prijsuiti Die tienduizenden zijn vooralsnog de jen” pleegouders, rondom dat „...^...„..JJand” van de wachtende tie ners. „Eer. tiener in ons gezin?” v.a. 12,50 AUG. PIJNENBURG N.V. JUWELIER-HORLOGER Filiaal: Willem D-straat 100 Rooy, De Ruyterstraat 7, 4. Smeekens, Lancierstraat 146, 5. mevrouw D. van Dijk, Gilzerbaan 52. Ook deze en volgende week is er van „Korvel Vooruit” nog een kleu- renontvanger te verwachten. Mevrouw Donders werd eerste-prijs-winnares met het gedichtje: Een vriendelijke bediening en persoonlijk accent Dat is waar men de winkels van Korvel aan kent De service is prima, men is werkelijk coulant, Op de Korvelseweg ben ik nog steeds „koning klant”. Foto Van Aarle Gedurende de peridoe, waarin de ont- ruimingsverplichting van de gewezen huurder geschorst is, behouden de ge wezen huurder en de verhuurder de zelfde rechten en verplichtingen, welke zij tijdens de huurovereenkomst hadden. In deze periode kan niet meer van een huurprijs worden gesproken, omdat er keer in een periode van 7 jaar verdub beld zal zijn. De transiportcapaci' het kabelnet is de laatste jaren vergroot, maar mede met het te verwachten toename van het biedt het straatverkeer gehele nie schier onbeperkte mogelijkhe x :iteit van en belangrijk vt oog op de v‘t verkeer .v nieuwe en leden. TILBURG, dinsdag Zonder dat de telefoonabonnees er ook maar iets van zullen merken, zal het telefoonverkeer in Nederland de komende jaren belang rijke wijzigingen ondergaan. Komt tot nog toe het kontakt tot stand via kabels, -geleidelijk aan zal door de PTT worden overgeschakeld op straalverbindingen, waarvoor de tv-torens in Nederland mede worden ingericht. Het gereedkomen van de toren in Megen (noord-oostelijk Noord-Brabant) was voor de PTT aan- i persconferentie te beleggen in de televisietoren van Loon op Zand, ;nde accommodatie heeft voor de ontvangst van gasten. Door de inding wordt de kans op telefoonstoring vele malen kleiner. Service aan de abonnees en een grote mate van bedrijfszekerheid zijn voor de PTT dan ook de belangrijkste argumenten om op dit systeem over te schakelen. geen huurovereenkomst meer bestaat. Daarvoor komt in de plaats een ver goeding voor het genot van de woning of het bedrijfspand. Gedurende de automatische schorsing van twee maanden is de vergoeding ge lijk aan de huurprijs ten tijde van de huurovereenkomst. Voor de verdere schorsingstijd wordt de vergoeding - in dien partijen het daarover niet eens zijn - door de kantonrechter vastgesteld. De kantonrechter is verplicht daaromtrent het advies in te winnen van de Huur adviescommissie. Daarna stelt de kan tonrechter de vergoeding vast op een - gezien het huurpeil ter plaatse - redelijk te oordelen bedrag. Bij de vaststelling van de vergoeding de kantonrechter dus niet gebonden at vastomlijnde en gedetailleerde normen zoals bij huurprijsvaststellingen in de niet-geliberaliseerde gebieden. De grote St.-Nicolaasactie van „Korvel Vooruit” heeft iedere week een keur aan vele waarde volle prijzen. Tel kens is de hoofdprijs een kleuren-tv. Afgelopen week werd deze gewonnen door mevr. Donders, Burg. Raupp- straat 1 in Tilburg. Een jury bestaande uit de heren Kruys- sen (Korvel Vooruit), Van Krieken (VVV) en Op ’t Hoog (Tilburgse Koerier) kwalificeerde haar rijmpje als het beste van de talrijke, die werden ingezonden. De heren Kruyssen en Derkzen kwamen het kleurenapparaat aan de blij verraste mevrouw Donders aanbieden. Verleden week werden 33 prijzen toegekend. De tweede was voor mevrouw H. Faes, Montfartanenlaan 102, 3. J. A. van „Hebt u er wel eens over gedacht, een tiener in huis te nemen als volwaardig lid van uw gezin? Zorg en verantwoordelijkheid te nemen voor een jongen of een meisje, dat u niet van baby tot kleuter, tot schoolkind heeft zien opgroeien, maar een kind dat in wezen een vreemd kind voor u is?” Dit is de kern van de vraag, die de actie ,,’n Nieuw begin” met grote ernst stelt. Een vraag die ten grondslag ligt aan de nieuwe campagne, die dit najaar begint. Jaarlijks heeft de kinderbescherming ongeveer tweeduizend nieuwe pleegge zinnen nodig. Omdat die er niet zijn, moeten té veel kinderen, vooral in de tienerleeftijd, noodgedwongen té lang in tehuizen blijven. FOTO JANS HEEFT 'M Als U een diaprojector koopt, dan moet hij perfect zijn. Zonder zwakke punten. Of dat kan? Na tuurlijk! Ook in de prijsklasse die U in gedachten heeft, is er een uitschieter. De beste diaprojector geeft het scherpste en helderste beeld. Heeft de beste koeling (laag- spanning). En is mechanisch het meest betrouwbaar. Welke projector is dat? Voor U wellicht een vraag, voor ons een weet. Alle projectoren die uitkomen onderzoeken wij. Daardoor kun nen wij vergelijken. Steeds springt er in een prijsklasse één uit met zijn prestaties. Die ne men wij. Dat is ons vak. Een fijn vak overigens. WIJ zullen U graag laten zien wat de beste diaprojector voor U is. En vertellen waaróm. Komt U even langs, of belt vandaag nog op voor sar. spraak. spels boter zout irselie de aardappelen en maak er een puree van/Voeg de eieren en zout en peper naar smaak toe. Hak de uien fijn en bak ze 1 bruin in de helft van de boter._.e door de puree. Rol het deeg met de deeg- de ir rol (deegrol en tafel met bloem be- land’ strooien). Snijd uit het deeg rond koekjes en garneer ze met uienringen. Bak de koek langzaam bi om en b*’- - Bestr peter Serveer ze met karbonade. Een variatie vooy fijnproevers: Leg op iedere karbonade een plak be- lerszijden bus” reage melding door lier en een f' zonden fount* deeld over: Bij inwilliging van het verzoek verlengt de kantonrechter de hierbovenbedoelde termijn van twee maanden tot ten hoog ste één jaar. Deze termijn kan op verzoek van de gewezen huurder nog éénmaal worden verlengd tot ten hoogste twee jaren, als het een woning betreft en tot ten hoogste drie jaren, als het een be drijfspand is. De wetgever heeft de gewezen huurder n de geliberaliseerde gebieden niet ge- teel aan zijn lot overgelaten. Hoofdstuk VI A van de Huurwet geeft hem een lijdelijke huurbescherming. Deze komt lierop neer, dat zijn verplichting om tot ontruiming over te gaan van rechtswege dat is automatisch, zonder dat hij daar door iets behoeft te doen - geschorst vordt. wezen huurder door de ontruiming ern stiger worden geschaad dan die van de veihuurder bij voortzetting van het genot door de gewezen huurder. ■*i De nieuwe Sport- en Judovereniging Goirle organiseert zondagmiddag 8 de cember in de sporthal aan de Van Haes- trechtstraat de Jeugd Judo Clubkam- pioenschappen. De deelnemertjes wor den ingedeeld in gewichtsklassen vanaf 20 kg. Kleur van de band en leeftijd rlden spelen hierbij geen rol. Voor alle deel- t het nemers heeft Sint-Nicolaas nog een trak- ;nde tatie achtergelaten. De wedstrijden be- 14.00 uur terwijl omstreeks prijsuitreiking is. Blijkens de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp, dat tot hoofdstuk VI A van de Huurwet heeft geleid, stond de regering in 1960 een geleidelijke overgang naar vrije marktverhoudingen voor ogen. Daarin stelde de regering zich toen voor eerst de Woonruimtewet 1947 buiten werking te stellen en pas daarna de huurprijsbeheersing. Ofschoon artikel 31 van de Woonruim tewet 1947 aan de regering de bevoegd heid geeft deze wet in bepaalde ge meenten geheel of gedeeltelijk buiten werking te stellen, geldt de wet nog steeds in zijn volle omvang in het gehele land. Verspreid over het gehe benodigde apparatuur geïr hooggelegen punten, die op km van elkaar gelegen zullen naar gestreefd zoveel mogelijk g*1- maken van reeds bestaande torer in bedrijf zijn voor de televisie- en omroep. Voor enkele districten aparte torens moeten worden gebouwd. Straks zullen zij de interdistrictsverbin- dingswegen vormen. Het station Megen is thans klaargekomen en doet onder andere dienst voor de districten Den Bosch en Arnhem. Begin 1969 zal het concentratienet rond Loon op Zand voor de centrales in Breda, Goes, Den Bosch en Tilburg gereed komen, alsmede de hoofdverbinding met Lopik. Op het ge bouw van de PTT aan de Spoorlaan zal binnenkort worden begonnen met de bouw van een stalen mast die zal zijn ge richt op de tv-toren in Loon op Zand. Pleegouders moeten veel extra’s kunnen opbrengen, ze moeten bijzondere ouders zijn, die bijzondere gezinnen vormen. Bijzonder, omdat verlangt mag, móet worden, dat ze dat andere kind een stuk echt gezinsleven zullen bieden, hoewel het him kind niet is. ’Cools Electro’ uit Tilburg organiseert op zaterdag 30 november een ééndaags voetbaltoernooi op de terreinen van de ’Schaapskooi’ in Tilburg. De volgende teams nemen hier aan deel: Bierbrou werij De Schaapskooi, Electro Van Gestel, Tilburgse Waterleiding Mij., Cools Electra - alle uit Tilburg, Hooge- veen van Luyt N.V. uit Amsterdam en Janse Lichtreclame uit Amsterdam. Er "“speeld in twee poules. De wed- i beginnen om 11.00 uur. ids zal in zaal Jerusalem aan de Houbenstraat een balavond met treiking worden gehouden. den, met alle nare gevolgen van dien. Dit is overigens niet de eerste reden, waarom de PTT heeft gezocht naar andere moge lijkheden. De Nederlandse PTT heeft allerwegen in Europa een uitstekende naam en ook wat de telefonie betreft be schikt men over de meest moderne appa ratuur. Gebruik makend van de enorme vooruitgang die de communicatietech nieken hebben gemaakt, werd een sy steem van draadtelefonie ontwikkeld dat thans wordt ingevoerd. Het zal nog tot 1975 duren vooraleer het gehele tele foonverkeer via straalverbindingen wordt geleid en deze veranderingen zullen de PTT dan ongeveer 55 miljoen guk’ armer hebben gemaakt. De groei van i telefoonverkeer tussen de verschillet districten neemt elk jaar opnieuw nog met 10% toe en dit houdt in, dat het ver- Natuurlijk: een tiener als volwaardig ge zinslid accepteren is een geweldige in greep. Dat vraagt offers, geduld, be kwaamheid, vooral ook incasseringsver mogen en realisme. Pleegouderschap is verre van eenvoudig en zeker als het om Dat ,s de volle maarte van het eerlijke een niet meer pril kind gaat. Bijvoor- pleegouderschap! beeld: vele van deze tieners kénnen hun Tiener-pleegkind en pleeggezin! Een ouders, hebben met hen nog wel eens moeilijk, maar niet onoplosbaar vraag- contacten en hebben wel iets, vaak véél, stuk, ook een noodsituatie. van de hardheid van het leven ervaren. De Nederlandse kinderbescherming stelt Wie zeer bewust pleegmoeder en pleeg- d*t tiener-kind-in-de-schaduw centraal, vader wil zijn voor een tiener, begeleidt, Daarom deze - hernieuwde - pleeggezin- verzorgt een kind met een vooreeschie- nenactie. denis. Het eigen hebben die niet. Sedert 1 april I960 bevat de Huurwet een apart hoofdstuk VI A, waarin zeer grote bevoegdheden aan de regering zijn gegeven. De regering kan o.a. ge meenten aanwijzen, waarin de huurprijsbeheersing van de Huurwet niet zal gelden. Van deze bevoegdheid is zeker geen overhaast gebruik gemaakt. Maar tenslotte is de huurprijsbeheersing niet ingang van 1 oktober 1967 in bepaalde gebieden van ons land afgeschaft, ook in enige gemeenten in Noord-Brabant. Op 1 mei 1968 werden de huren in nog meer gemeenten in Noord-Brabant vrijgemaakt. De resterende gemeenten - waaronder Tilburg - zullen op 1 januari 1969 volgen. Op laatstgenoemde datum zullen de huren in ALLE gemeenten in Noord-Brabant geliberaliseerd zijn. En daarmede zal Noord- Brabant de EERSTE provincie zijn, waarin de huurliberalisatie VOLLEDIG tot stand zal zijn gekomen. Vanzelfsprekend blijft de huurprijsbeheersing, welke niet haar grond vindt in de Huurwet, voortbestaan. Hierbij denken wij in de eerste plaats aan woning wetwoningen, waarvan de huren - van oudsher, reeds lang voor de Tweede Wereldoorlog - door de Minister worden vastgesteld. Daarnaast zijn er woningen, welke met behulp van Rijkspremies gebouwd zijn en welke met jaarlijkse Rijksbijdragen worden geëxploiteerd. Zolang de eigenaar van zo’n woning nog een Rijksbijdrage geniet, mag hij de huur niet verhogen. Zou hij dit toch doen, dan verbeurt hij de jaarlijkse bijdrage. Boven dien kan de Minister in dat geval - op grond van de premieregeling - de reeds betaalde premie en jaarlijkse bijdragen van de eigenaar terugvorderen. Een huurder heeft ons gevraagd, hoe hij te weten kan komen, of zijn verhuurder nog een Rijksbijdrage geniet en dus geen hogere huurprijs mag vragen. De zekerste weg naar een juiste informatie leidt naar het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, afd. Financiering Woningbouw, Van Alkemadelaan 85 te ’s-Gravenhage. In de geliberaliseerde gebieden kan de huur UITSLUITEND EN ALLEEN met toestemming van de huurder verhoogd worden. Maar als de huurder niet toestemt in een huurverhoging, kan de verhuurder hem de huur opzeggen. Uiteraard kan huuropzegging ook om andere redenen geschieden. In de Nederlandse aardbodem ligt onge- /eer 4000 km telefoonkabel verborgen. Regelmatig komt het voor, dat bij grond werkzaamheden kabels beschadigd wor- Zij vormen de centra van deze tweede wervingscampagne van pleeggezinnen. Het kan zijn, dat u tot de gezinnen be hoort, die zich reeds eerder hebben aan gemeld, u behoeft u dan niet opnieuw aan te melden. De vraag stellen is haar rijpelijk over wegen. Wie de beslotenheid van zijn gezin als onaantastbaar stelt, wie het kind huis vesting verleent zonder meer, wie het primair wel gezellig vindt, wie alleen „vanuit zichzelf redeneert", wie zó denkt, begrijpt er niets van. En valt bij het eerste bezoek van de maatschappe lijke werkster vermoedelijk snel door de mand. per fles 0,99 insflessen 0,89 per fles 0,89 Jeze schorsing eindigt twee maanden na iet tijdstip, waartegen de ontruiming is ongezegd; de aanzegging kan eerst ge nlieden na de liberalisatie. Zolang deze wee maanden nog niet zijn verstreken, an de gewezen huurder zich schriftelijk otde kantonrechter wenden met een ge- nötiveerd verzoek om de schorsingster- nijn te verlengen. Door de indiening van iet verzoek wordt de verplichting om ot ontruiming over te gaan geschorst, otdat daaromtrent is beslist. te kantonrechter willigt het verzoek ieohts in, indien de belangen van de ge- THEEGLAS verzilverd W.M.F. BONBONMANDJES Keltum Pleet met parelrand va. 14,75 AUG. PIJNENBURG N.V. JUWELIER-HORLOGER Filiaal: Willem Il-straat 100 Bereidingstijd: 15 minuten Recept voor 4 personen: - 3 of 4 varkensnieren - 2 eetlepels madera - 2 a 3 eetlepels koffieroom - peper, zout Snijd de nieren doormidden en maak ze goed schoon. Leg ze 1 tot 2 uur in zout water. --- Droog en snijd ze in dobbelsteentjes, een Bak ze bruin in de koekepan en voeg tand dan zout en peper toe. Als de niertjes gaar zijn, uit de pan halen Een - vorij en de jus aanlengen met madera. Bind heeft uitge de jus met koffieroom maar laat het niet koken. Kruid de jus naar smaak en giet deze over de nieren, die goed warm ge houden moet worden. Serveer met brood en boter of met aard appelpuree. Die hebben (hadden) dan ook een thuis, c~rig jaar - gehouden onderzoek heeft uitgewezen, dat er bij ons volk Wat u thans kunt doen: Schrijven naar DS)1\TTI\I IWS> aanvaarden. Dat wil dus zeggen: er tijde- Postbus 5500, Amsterdam. Deze „post- TWT T-w-T-im - 1 lijk voor te zorgen, niet adopteren. bus” reageert onmiddellijk op iedere aan- IN HET KORT Een onlangs gehouden onderzoek kwam melding door het zenden van een formu- tot de conclusie, dat er 20.000, zo niet lier en een folder. De daarna terugge- De bewoners van het bejaarden- 30.000 gezinnen, in beginsel bereid zijn zonden formulieren worden terstond ver- centrum in het Goirke krijgen woens. dag 4 december bezoek van St.-Nicolaas en zijn knechten. De Goed Heilig Man arriveert ’s-avonds om 9 uur. Maar een tehuis kent geen écht gezins verband. Een groot aantal van de elf duizend jongens en meisjes, die thans in inrichtingen vertoeven, zouden ook in een gezin kunnen omgroeien. Wanneer ze jonger zijn dan tien jaar is daar grote kans op, maar wanneer ze tiener zijn ge worden, dalen hun kansen op eer. Daalt hun kans op het leven in een gezin, dat ze in de regel ook wel gekend héb ben, maar waarheen ze - om welke reden langzaam dan ook - niet (of nog niet) kunnen terug- Meng ze keren. Dat grote deel van die tieners in j- jinrichtingen is jeugd in „niemands- J”. Om deze groep gaat het vooral, wanneer een appèl gedaan wordt op Nederlandse gezinnen. loem Mv- ide, ovale de gefruite ïkjes met de rest van de boter Niet om babies, waarvoor men - bij wijze bruin. Keer ze na 5 minuten van spreken - in de rij staat. Ook niet om bak ze nog 3 minuten. een vijfjarig poppemoedertje met pijr_ Als de centrales eenmaal zijn geïnstal- Bestrooi de koekjes met de fijngehakte krullen of een zesjarige branie met leerd werken zij zonder bedienend per- peterselie. step. Voor deze groep melden zich to.- soneel. Het gehele proces, verloopt langs Serveer ze met karbonade. kens - en gelukkig - vele pleegouders, elektronische weg. De radiogolven kun- Een variatie voof fijnproevers: Ons volk laat echter enkele duizenden nen op hun weg van zender naar ont- Leg op iedere karbonade een plak be- tieners in de kou van het leven staan, vanger worden aangetast door bepaalde legen kaas en bak hem aan weer atmosferische invloeden. Wordt daar- goudbruin, door de kwaliteit zo slecht dat van een behoorlijke ontvangst niet meer gespro ken kan worden, dan treedt een brein in werking dat voor ondersteuning zorgt. Het straalverkeer zou belemmerd kun nen worden door bijvoorbeeld zeer hoge gebouwen. Daarom is het voor de PTT noodzakelijk regelmatig overleg te ple- 1 met de gemeenten en de provincie, lat ook in de toekomst straalverbin- nog mogelijk zijn. Anders zou s zeer dicht bevolkte land met latgebouwen op de duur geen jrake meer van kunnen zijn. Zonder i het weet zal uw gesprek met uw in Haarlem straks niet meer via e tabel, maar door de lucht tot staiiu ten.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1968 | | pagina 13