IERSEL PIET van E.E.G. Bromfietsen IOW a Supportersvereniging van Longa gaat 30-jarig bestaan vieren In Nederland wordt ieder jaar een compleet dorp door brand verwoest SS Gudok-W.V.O. ;e op het kooi- S Willem II-F.C. Den Bosch de Brabantse derby WEES WAAKZAAM VOORKOM BRAND Een Xf Set-Boeimeer diepvriezen KO Weet u in uw huis uw hoofdkraan te vinden? Lief en leed met Longa gedeeld raadgeving voor Tijdens feestdagen extra brandgevaar Tentoonstelling van Fondunie Midden-Brabant Korvel - S.C.’tZand TRAININGS PAKKEN STADSNIEUWS IN HET KORT MERSPORT hamers van hooll „Machtige”! Sart0_Zig0 T Donderdag 21 november 1968 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER r 1968 - pagina 12 rloge ENSCHOTSESTRAAJ 164 TELEFOON 20922 Regenjassen de brandschade in de 1 9,75 VOOR DE VROUW eel om hier op Mis niet slaagt, /alitatief onbe- /en Sfeervol maar gevaarlijk Heuvelstr.50 (Hoek WillemUstr.) overkomen, itzijn Ie in- Bij verwarming dik- Nu, in de herfst. )E COLLECTIE ADO'S op ht JVISEUR, 6. >NPLATEN STE Telefoon 23208 k 3 ION 24695 :s gevuld e Jognac, naast het slechts 'ga, doet dat nu al dertig ler groots gevierd. i con- ingbe- iiee of tar- 175,- 395,- 155,- 395,- 55,- 135,- 38,- 58,- 65,- 135,- DE BROMFIETSSPECIALIST FINANCIERING MOGELIJK u er dan Jig is op- - niet bij ~„t u zich *en ten it uit In beide g de deksels die de willen en/of /-glazen, 15,95 ten we eerste i het wan- een leven- t uw kraan straks iteren, vorstverlet rast te con- lekt, of hij laakt, be- oud is niet s en ventilatie- dig worden ge natuurlijk weer a. Plaats de kaarsen niet te dicht bij gor dijnen en andere gemakkeiijk ont vlambare materialen (papier, plastic). b. Opletten dat kleine kinderen zich niet meester kunnen maken van bran- dende kaarsen of lucifers. c. Voorzichtig zijn met z.g. kerststukjes. Ze bevatten meestal brandbare onder delen. STEEDS PARAAT OM DE SPELERS AAN TE MOEDIGEN Feestavond met Wim Sonneveld Voor de viering van het 30-jarig bestaan staat er weer een grootse feestavond op herenkleding Spoorlaan 398 (t.o. station N.S.) Tilburg tel. 21947 Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dichtdraait en het aftap- kraantje opent, mag er uit het aftap- Exclusieve import van de meest vooraanstaande ateliers Herencostuums Winterjassen Sportcolberts Pantalons Van 23?° tot 75. SPORTAFDELING I geschikt. Zij scheuren en eroorzaken 5t diepvrie- lateriaal Tot de alger voor de fees lijk altijd 1 nomen, bet „eterput onder de r de mat voor de sr of in een meter- een meterput bui- TILBURG. dinsdagavond Er is geen voetbalvereniging die zonder suppor ters kan. Iedere zondag opnieuw doen bestuursleden en trainers een beroep op de supporters om de favoriete-elf daadwerkelijk te steunen. Dat gebeurt zowel in het betaald als amateur-voetbal. Een supporter deelt de vreugde maar ook het leed van de vereniging. De Supportersclub Longa, f..: jaar. Dit zesde lustrum wordt op zaterdag 30 november groots gevierd. was men aan de werden de spelers dat een wedstrijd nog in winst kvi Ook in het ortrai en bals staat ut netje. Avonden rard Walden, He herinnering, Vervoort, Kc Nol van Dijk, georganiseerd ging van Willem eniging van NO? token van de en de hjerin rnietigt. iraat gekocht en ten, benut achten en kool, anten het programma. Alle leden gaan op woensdag 27 november met hun dames genieten van Wim Sonneveld en Ina van Faassen. Na afloop van deze voorstel ling in de Stadsschouwburg wordt het gezelschap met bussen naar het clublo kaal bij de heer A. Schuermans aan de Spoorlaan gebracht. ging. In de jaren, die in de geschiedenis wart omlijnd zullen worden, bleef de rereniging Longa steunen. De ware sup porter bleef zijn weg naar de Spoordijk rervolgen. Trouw 1. Plaats brandende kachels niet te dicht bij bedden, banken, kasten, gordijnen, enz. 2. Zorg voor een deugdelijke verbin- dingsslang tussen gasfles en kachel. Hij moet voorzien zijn van verbin- dingsklemmen. 3. Controleer of de reduceer-inrichting voor 100% in orde is. 4. Wijs kleine kinderen op de gevaren van het omstoten van kachels. Laat ze niet stoeien. Plaats kachels zodanig dat ze niet gemakkeiijk omvallen. 5. Bij gebruik van gasflessen er altijd voor zorgen, dat ze nooit op een bran dende kachel of een brandend fornuis worden geplaatst. Tegen een derge- iijke behandeling zijn ze niet bestand. Meestal volgt er een explosie. Geen kachel aansteken die nog heet is. Wacht ermee tot hij is afgekoeld. Hebt u vuurwerk in huis, let u t vooral op dat het goed en veilig geborgen. Kleuters moeten er ni kunnen en bij het aansteken dient ver verwijderd te houden van objectei als: bebossing, hooischuren, rietei daken, enz. In het eerste halfjaar van 1968 bedroeg woningsector 5,4 miljoen gulden. Daarbij opgeteld komt nog het menselijk leed (doden, gewonden en daklozen), dat moeilijk in cijfers is uit te drukken. Wanneer wij aannemen dat het tweede halfjaar geen vermindering te zien zal geven, kunnen we met vrij grote zekerheid dit jaar de totale schade in deze sector op ca 12 miljoen gulden stellen. Dit schadecijfer komt overeen met de waarde van ruwweg 300 ééngezinswoningen. Zonder overdrijving kan men hieruit de vergelijking trekken: in Nederland wordt elk jaar een compleet dorp door brand verwoest. TILBURG In het kader van de Bra bantse Kampioenendaj december a.s. door de 1 Brabant een tentoonstelling worden ge organiseerd. De Fondunie Midden Brabant heeft de inzendingen een groot verbonden, zoals de mogel winnen van een horloge x nummer ofwel het nummer van de cata logus. De Kampioenendag wordt op za terdag 7 december gehouden. uon Uught” club speelt een wed de competitie. hete olie of vet lucht geven, waardoor de substantie weer vlam vat. 28 november 1928 kwamen een aan- sportieve jongelui, die Longa een tart toedroegen op het lumineuze epsverband de wit-zwarte te gaan vergezellen. Tot ie dat individueel. Tijdens ergadering kwam de sup- ng tot stand, met als doel moreel en als dat nodig ook financieel te steunen. In is de supportersclub in de af- s decennia ruimschoots ge- A.s. zondag, 24-11, is er een Tilburgse derby in de 2e klasse KNVB afd. Noord- Brabant en wel tussen het thuis zeer moeilijk te bestrijden „Korvel” en de in de laatste tijd sterk op de voorgrond tre dende debutant in deze klasse „S.C. ’t Zand”. Een boeiend treffen behoort beslis* *-* J* verwachtingen, temeer daar „Korve op gebrand zal zijn de opma 't Zand” te stuiten. Van de ande echter, zullen de Zandjong het werk stellen om dit te vc trachten een of meer punten uit de te halen. Een gang naar de Korvelvi aan de Goirleseweg moeite waard blijken, gintom 14.30 uur. Het doet in deze tijd van maanreizen bijna antiek aan, dat bewoners van een koud huis in dit land de hoofdkraan van de waterleiding extra moeten beschermen als het koud wordt. Maar de binnenlei dingen in onze woningen zijn meestal zo danig geïnstalleerd dat de (dunne) bui tenmuren niet voldoende bescherming bieden tegen strenge vorst met wind, zo dat men wel voorzorgen moet treffen in een onverwarmd huis. De allerbeste kwali- teits-herenkleding met zeer vriendelijke prijzen vindt u in de speciaalzaak met het vriendelijke geveltje a. Rook nooit in bed! b. Gebruik wasbenzine voor het ver wijderen van vlekken bij voorkeur in de open lucht. Blijf ver weg van vuur, zoals sigaar, sigaret, gasfornuis en waakvlam van de gasgeiser. Gebruik voor het ontvlekken liever een on brandbaar reinigingsmiddel. c. Kijk uit bij het ledigen van asbakken. Ruim de peukjes op voordat u de wo ning verlaat. Doe peukjes nooit in een bakje van plastic of papier, ruim ze op in een vuilnisemmer. Bij gebruik van de bakoven zal het wel eens voorkomen, dat de koekjes of het gebak wegens onoplettendheid verbran den. Dit gaat gepaard met een forse rookontwikkeling. Sluit dan dadelijk de gaskraan af. Daarna de keukendeur openzetten en met een doek de bakplaat uit de oven halen. Bakplaat plus ver schroeide lekkernij buiten plaatsen tot alles is af gekoeld. Evenals vorig jaar wil St.-Nicolaas De Charles De Foucauldgroep helpen door samen met hen een actie voor hun hoofdkwartier te voeren. De Sint wil n.l. bij al diegenen (ook verenigingen) die J- komende weken deze groep steunen een bezoek aan hun huis groep komen brengen. Al diegenen die dit gebaar van de Sint waarderen, ver zoekt hij contact op te nemen met de leider van deze groep, de heer R. Lam mers, Josef v. d. Grintenstraat 39, tel. 70286, die dan graag namens de Sint de afspraak zal maken. hisky-karaf joed) 21,95 ïmene punten die niet alleen astdagen gelden, maar eigen- in acht moeten worden ge- ïhoren: a. Bakken en braden b. Branden van kaarsen, aansteken van vuurwerk c. gebruik van bijverwarming d. bezigheden als: gebruik van wasben zine, ledigen van asbakken en roken in bed. Voor de leden van de Kleine Acade mie wordt op zaterdag 30 november in de stadsschouwburg een uitvoering ge geven van „JOKER” door de Toneel groep „Centrum”. De speciale toegangs prijzen gelden ook voor de leden van het NIVON en ’t Nut. Alle sportvrienden uit Tilburg en om geving die de Longa-supporters met hun 30-jarig jubileum geluk willen wensen, kunnen dat doen op zaterdag 30 no vember als het bestuur tussen 15.00 en 17.00 uur recipieert in Hotel Het Wapen van Tilburg aan de Spoorlaan. Hier zullen dan ongetwijfeld veel sportherin- neringen opgehaald worden. Natuurlijk onder het devies „Waar Longa gaat, supporters paraat!” Zondag a.s. speelt S.E.T. op het ten in de Stokhasselt tegen Boeimeer. kansen van de bezoekers zijn iets gr. dan die van de thuisclub, maar S.E.T. zal wel proberen om de twee puntjes in Til burg te houden om zodoende een t positie op de ranglijst te veroveren tot nu toe het geval is. Aanvang: 14.30 uur. Om te voorkomen dat als het écht gaat wint neemt, doet u er goed aan nu vs troleren of de hoofdkraan niet I goed sluit. U vindt hem in een metc voordeurmat of onder achterdeur, in de kelder kast. Misschien wel in ten. A In de hal van de Don Sartoschc wordt op zondag 24 november van 1 twaalf tot vier uur een tentoonstelling gehouden van alle soorten huisvlijt. Dit wordt aangeboden door de bejaarden, de invaliden en de welfareleidsters van de Pius X-parochie. De opbrengsten gaan naar de parochiële zonnebloemaf- deling. De organisatie van de tentoon stelling heeft een groot aantal zeer fraai verzorgde uitnodigingskaarten ver zonden. Op Terra Nova wordt op uitgebreide manier een van de leukste teamsporten beoefend: het volleybal. 'Voor meisjes bestaat er de gelegenheid om getraind te worden en te spelen op de vrijdagavond van 7.30-9.00 uur, voor de jongens is het ook op iedere vrijdag avond van 9.00-10.30 uur. Met veel ple zier en enthousiasme wordt er gespeeld in de mooie sportzaal van de Openbare Lagere School aan de Korte Schijfstraat. Van zowel de meisjes als de jongens spelen er wedstrijdenteams mee in de competitie. De kosten zijn 2,per maand. Een derde mogelijkheid om te volleyen is de dinsdagavond. Op deze avond spelen zowel jonge als oude veteranen en zowel dames als heren. De tijden zijn van 8.30-10.30 uur en de kosten zijn 10,per half jaar. Het adres is het zelfde als hierboven. Ook vanuit deze strijdteam mee in HELANKA kraantje dat vlak bij de hoofdkraan zit, geen water spuiten. Kraantje na de proef goed sluiten! Ook is het goed, nü na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofdkraan zich bevindt. Tocht is de grootste vijand van waterkranen en watermeters, van uw hele huis trouwens, en wanneer u nu vast kieren en tochtnaden dichtma-' hoeft u dat straks als het bar kout meer te doen! De roosters voegen moeten ook tijdig sloten, maar na de vorst r_ worden geopend. Vanzelfsprekend zorgt u er voor dat uw hoofdkraan - en uw watermeter, wan neer u die hebt - goed bereikbaar blijven. U kunt ze het beste met droge wollen lappen omwikkelen tegen de koude. Ligt de meterput buiten, dan kunt u het beste tussen bovendeksel en tussendeksel een plastic zak gevuld met kranten aanbren gen. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bovendien nog extra worden toegedekt om bevriezing te voorkomen. In twijfelgevallen kunt u beter even tact opnemen met het waterleidin drijf. Jubilarissen Hier wacht hen dan natuurlijk nog een glaasje en een lekker hapje. Ook worden de drie zilveren jubilarissen gehuldigd, de heren P. van Dijk, Th. Mol en H. de Waal. Het bestuur zal deze drie jubila rissen een herinnering aanbieden. Na tuurlijk zal het ook niet ongemerkt voor bij gaan, dat de heren P. de Vroe, C. Hendrikx, A. van Erp, H. van de Loo en voorzitter A. van Exei dertig jaar lid zijn. Nu de zomer begonnen en daarmee het inmaakseizoen weer geopend is, dach ten wij dat u wellicht nut zou kunnen hebben van enige wenken op dit gebied. Het inmaken in glas met behulp van een inmaakpompje of -apparaat Wie wil gaan wecken doet er goed aan het devies „haastige spoed is zelden goed” in gedachten te houden. Wecken is een secuur werkje, dat velen niet meer willen of kunnen doen. Om nu aan de wens van de huisvrouw, iets van de zomerse overvloed te kun nen bewaren, tegemoet te komen, zijn er diverse apparaten in de handel ge bracht, die tijd- en brandstofbesparend werken. Gewoonlijk zijn het pompjes waarmee lucht uit de inmaakglazen gezogen apparaatjes waarmee stoom in en das door lucht uit de inmaakglazen wordt gedreven. In beide gevallen is het resul taat dat de deksels die op de hete ge vulde glazen zijn gelegd, stevig op de glazen gedrukt worden en deze dus af sluiten. Men vergeet echter dat het dicht-"- van de glazen niet betekent dat de m- maak niet kan bederven. Vele bederf- kiemen die in groente kunnen voor komen ontwikkelen zich juist bij voor keur in een omgeving met weinig of geen lucht. Het komt dan ook herhaal delijk voor dat groente (en vlees) die zonder „wecken”, maar met behulp van een inmaakapparaat zijn ingemaakt, be derft. Alleen bij vruchten en zure groenten, zoals rabarber en postelein, kunnen dik wijls wel goede resultaten bereikt wor den. Dit komt doordat het opkc vruchten of zure groentei aanwezige bederfkiemen ven Hebt u een inmaakapparaat gek wilt u het desondanks gebruiker het dan uitsluitend voor vrucl zure groenten, niet voor bloemkool, worteltjes, boontjes en andere groenten en nooit voor vlees. Het diepvriezen Het diepvriezen komt steeds meer in de belangstelling. Er worden echter nog steeds fouten mee gemaakt. Heel vaak b.v. wordt gebruik gemaakt van wille keurige verpakkingsmaterialen; zoals glas, huishoud-aluminiumfolie, plastic- boterhamzakjes e.d. Deze materialen zijn niet kunnen kapotspringen of veel last of zelfs schade ver (scherven). Gebruik voor het zen uitsluitend verpakkingsma dat ervoor bestemd is. Het is voor de kwaliteit en houdbaar heid van de diepvriesprodukten van be lang, dat de vereiste temperatuur van circa 20 °C zo vlug mogelijk bereikt wordt en behouden blijft. In december wil men nogal eens veel bijverwarming gebruiken, omdat er logés over de vloer zijn of omdat kamers in gebruik worden genomen, die niet van een permanente verwarming zijn voor zien. Voor die bijverwarming wordt in de regel gebruik gemaakt van elektrische straalkachels, butagaskachels en/of pe troleumkachels. Neem dan de volgende regels in acht. strijdenreeks tussen de aartsrivalen. BW en Willem II. Een strijd tevens tussen de Brabantse hoofdstad en wat de Bossche naren vroeger zo graag aandüidden met het provinciale Tilburg. Gevolg van de superioriteitsgevoelens, die de inwoners van de oude vestingstad (alhoewel kleiner dan Tilburg) niet vreemd waren. Bovendien, zo redeneer den zij: in Tilburg bestaat er geen eens carnaval. Er is wel wat veranderd in de loop der jaren, maar de rivaliteit is zeker niet verdwenen. Dat zullen we trouwens zondag wel bemerken. Dat het in de eerste plaats sportief moge blijven is onze wens. Willem IIDen Bosch heeft een goede klank overigens en we vergissen ons zeker niet als het zondag in het Sport- braaf druk wordt. Een groot con- snt Bosschenaren zal stellig beslag TOen op een deel van de tribunes. Dat betekent bij voorbaat al sfeer. Een blik op de ranglijst zou wijzen op betere kan sen voor Den Bosch, maar vergete- daar naast niet dat Willem II de i ploeg was die SVV’s troon aan kelen bracht. We voorspellen ee dige en spannende strijd. Het B-elftal van Willem II speelt zater dag om half drie op het Gem. Sportpark tegen NEC-B. Een goede gelegenheid om eens te kijken wat de jonge garde er van maakt. Het algemeen gebruik van elektrische kerstboomkaarsjes heeft het brandge vaar rondom de kerstboom gelukkig tot een minimum teruggebracht. Daarnaast is er een groeiende behoefte naar kaars licht merkbaar, omdat dit meer sfeer schept dan elektrische kaarsjes. Bij ge bruik van kaarsen op de volgende pun ten letten: Vlam in de pan Mooht u dit in de huiselijke kring of elders overkomen, neemt u dan de vol- ;hool gende punten in acht: Gebruik nooit water voor het blussen! 2. Waarschuw zo spoedig mogelijk de brandweer. 3. Sluit de gaskraan af, dan dooft het vuur onder de pan. 4. De brandende pan afdekken met een groot deksel, een deken of dweil. Bescherm hand en onderarmen door ze in een doek te wikkelen. 5. Dit afdekken altijd zo uitvoeren, dat de vlam van u afgedrukt wordt. 6. Bescherm gezicht en ogen met de andere arm tegen vlammen en opspat tende olie of vet. 7. Laat deksel of ander middel voor af dekking op de pan zitten totdat hij voldoende is afgekoeld. Te snel ver wijderen van de afdekking kan de Het besluit van het Longa-bestuur om terug te keren naar de tijden der ama teurs werd door sommigen met ge- mengde gevoelens, ontvangen, anderen zonden het een juiste stap. Hoe men er x>k over dacht, de supporters bleven de :lub trouw. Dat is in de afgelopen jaren verduidelijk gebleken. Op alle fronten A.s. zondag komt WVO op bezoek bij Gudok. Elk jaar opnieuw is dit een wed strijd vol spanning. Vooral te weten dat er 3 oud-Gudokkers zondag meespelen bij WVO. Tak, v. Heeswijk en Mathijsen. Dat het moeilijk is voor Gudok om pun ten te halen in deze competitie staat wel vast. Vooral tegen WVO zal dit niet mee- vallen. Maar toch zal er eens ’n kering komen, in de hoop dat dit zondag het 1 geval is. Aanvang 2.30 uur. 0p tal spor warm ha idee om in groef vaandeldragers t dan gebeurde d een bewogen vei= portersvereniging Longa vooral mo mocht zijn, dat opzicht i gelopen zes slaagd. De supporters die door „dik en dun” zondags naar het knusse terrein aan de Spoordijk trokken, hebben ongekende hoogtepunten meegemaakt toen Longa aan de top van het Nederlandse voetbal speelde en de zwart-witte gelederen en kele veelbelovende sterren telden. Ster ren die straalden, maar deze glorie ver- Met de feestdagen (St.-Nicolaas, Kerst mis, Oud- en Nieuwjaar) voor de boeg, is het raadzaam te wijzen op enkele veel voorkomende brandoorzaken. Een vro lijke stemming gaat snel gepaard met onvoorzichtigheid. Het zijn meestal erg nietige oorzaken, die tot een catastrofe kunnen leiden. In hoofdzaak concen treren de gevaren zich rondom de vol gende activiteiten: lurlijk in de loop van een jaar aranderd. Vorig seizoen deden als de Tilburgers kampioen- Geen van Na een gedwongen rustdag a.s. zondag wederom een thuiswedstrijd voor de Geel Blauwen. Sarto ontvangt Zigo. Deze onvervalste Tilburgse derby is bij het publiek steeds meer in trek, vanwege zijn spanning. Zigo dat afgelopen zondag een prachtige overwinning boekte tegen Gudok, zal alles in het werk stellen om deze zegenreeks voort te zetten. Voor Sarto is het dus de zaak de tegenstander van komende zondag beslist niet te on derschatten. Daar beide ploegen de pun ten zeer goed kunnen gebruiken, kan men rekenen op een wedstrijd met de bekende inzet en strijdlust, een derby waardig. De ontmoeting vindt plaats op ig zal op zondag 8 het gemeentelijk sportpark aan de Gilze- Fondunie Midden baan en staat onder leiding van de heer G. J. ter Meulen uit Uden. Aanvang half drie. kén. Dat is stellig niet het geval met Willem II dat andere zorgen kent, maar de laatste weken bezig is punten te ver zamelen. Het gelijke spel dat zondag j.l. door een zwaar gehavend Willem II bij Cambuur werd bevochten is de resul tante van inzet en tactiek geweest. Willem II is dit seizoen een veel geplaagd team. Na enkele niet gerechtvaardigde verliezen als ouverture werden onze Til burgers geplaagd door verwondingen en ziekten. Als Willem II werkelijk volledig kan aantreden is de ploeg ongetwijfeld een tegenstander waarmede elke ploeg in de eerste divisie dient te rekenen. Willem IIF.C. Den Bosch is normaal een voortzetting van de jarenlange wed- zijde van Longa. Soms rs zelfs zo aangemoedigd strijd die verloren leek, toch kon worden omgezet. organiseren van feestavonden at de supportersclub zijn man- J'~ met Berrie Kieviets, Ge- larrie Boda leven nog in zo ook met wijlen Willie Loos Speenhof, Willie Rex en ijk. Ook werden er avonden id samen met de reisvereni- “i II en de supportersver- 1OAD. terrein De groter i.T. zal De herinnering! aan de titanenstrijd, nu ruim een jaar geleden, in het Tilburgse Sportpark tussen Willem II en F.C. Den Bosch leeft voort in de herinnering van vele toeschouwers als de wedstrijd van het jaar. Bijna 20.000 toeschouwers wa ren getuige van dit oer-Brabantse duel, waarbij Den Bosch succesrijk uit de strijd kwam. Zondag staan we voor een zelfde strijd, met naar wij verwachten een zelfde der- ist tot de i^natuur””- - i „n-urvel er- wel wat veranderd Vorig sei2 tars van „ö.u. zowef de Bosschenaren als de e andere kant een serieuze j naar h agens alles in sch dan wef de ómotie voorkomen en beid;haaide .n uit de strijd Nu maakt Den Bosch zich andermaal op alkSns de een krachtig woordje mec te sPre~ te-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1968 | | pagina 13