t afscheid van zijn boekhandel r A. Pillot neemt na veertig jaar Ook TRB-RES gaat vanaf november zwemlessen geven HIERONYMUS-LEDEN BOUWDEN ZELF FRAAI CLUBLOKAAL Stadsnieuws in het kort Zaterdagmiddag officiële opening SHELL P|K DEL de zuivere.zuinige brandstof ZWEMSPORT IN TILBURG POPULAIR DE TILBURGSCHE SPAARBANK Vroeger las slechts een select publiek 60% van de Nederlanders kan niet zwemmen Kantine en kleedlokalen vertegenwoordigen waarde van f50.000- VEEL VERDIENSTEN OP MAATSCHAPPELIJK TERREIN «moderne aflevering «automatische bevoorrading «kwaliteitsbrandstof voor uw oliehaard 1968 - pagina 2 Donderdag 24 oktober 1968 - pagina 3 DE TILBURGSE KOERIER Ho<<dt U daarvoor een avond vrü? dat zegt al t CAMERAHUIS ist nergens: FOTO CINÉ MULDER N.V. izend stuks, i kochten. 0-31810 "NO 50 Opening Vondel-expositie Indeling Naar Jan Truyenlaan IAAT 27, De jeugd Fusie schotse wall; her Antiquariaat De herfst vraagt T.R.B. - R.E.S. om iets nieuws ELEMENTAIRE ZWEMLESSEN een Favorieten een modedas bij KELEN NOORDSTRAAT 125, TILBURG 150 leden jasje. )N GEWONE SPAARREKENING 4,2 (LOOT. 6-MAANDS TERMIJNREKENING 5,1 GING JEUGDSPAARREKENING ZILVERVLOOT 5,1 leuke 20.00 Alle transacties ook mogelijk via onze postgirorekening no. 1083209 haardolie per cursus 30,- (te voldoen in 3 termijnen) Duur cursus ’68/’69 2 november tot 15 mei Iedere zaterdag 16.15 - 18.15 uur Niet zo-maar een overhemd, maar iets aparts. Een streep- dessin pasteltinten of nieuw boordmodel. Neem er kwaliteiten. >n stonden Vanaf 2 uur ’s middags tot 10 uur ’s avonds in de Kon. Harmonie, Stationsstraat 26. inder- :,dou- oran- Aanmeldi ngsadressen STATENLAAN 149, TEL. 72255 L v. OUDENHOVENSTRAAT 67, TEL. 30389 NIJVER.STRAAT 6 v. HEUTZSTRAAT 6 TH.BURG zwemcursus staat e de leeftijd Algemene Brandstollen Cie. Goirke Kanaaldijk 2d 28 Tilburg tel. 04250-25200 xxxxxxxsoocx litect Wil- ten i in de t gebrui lijke en van 1 .Hot ook actief o. pelijk terrein. ils christen heb je )dschap”. Dit vele ssistentie s, die nu lot n.v.. Natuurlijk hopen de TRB/ RES bestuur- deren dat uit de nieuwe zwemcursus nog t|t Ds ai Partij R oktober in c War bijeenkon tijvoorzitt worden. Een speciaalzaak heeft in mode-artikelen zoveel meer... lil oendervangers 1 lerenmodeadviseur heuvelstraat 133 tilburg □TOTORWFÏÏPpiyD rdt het gebouw offi- ivoor zijn verschil- .odigd. Óm half vier wurgeri een ver een aant aan de sl zaal (eer tot 300( Toon t" een langdurig appk kers die hun on meester waren. 1™ Henk de Laat, voor ons was 1 land. Zijn show was een waar als hij het in Amerika net zo mensen, he’s got it made. rijn s. nam hij in 1928 de Boekhandel” in d heer Pillot wilde boek maken, zijn zaak al Vondel. Een shetland pullover met contrast-rand of een gebreid Twee jaar nadat de heer Pillot in de Noordstraat de „Zuid Nederlandse Boekhandel” overnam gaf hij architec* Wielders (ook de schepper van het V”' lem II lyceum) opdracht voor een niet bouw die in de Nieuwlandstraat kwam. Samen met de heer Van der Lely begon i, geen an- gemeente ie jaar ge- ius een nieuw sport- de Jan Truyenlaan de nieuwe buur- VOLT-sportpark. was ook een :kend voldeed, en de 8 kleedlokalen waren it in een voormalige houten Zaterdagmiddag wordt cieel geopend. Hiervtx lende officials uitgenodi„ is er een receptie waarna de feest- wedstrijd tussen een Hieronymus-com- binatie en het Trappisten-eïftal wordt gespeeld. Zaterdag dames ko damesvoet mus en bt gespeeld. Ook een hoed hoort bij uw w i nter-g a rd ero b e. Hier was elke verdere uitgroei van de vereniging onmogelijk. Daar zat men te ver voor van de stad, terwijl bij de ter- O Goed nieuws voor de duivenliefheb bers. De St.-Annavliegers openen het seizoen met een vier riohtingen-vlucht. De vluchten worden na het inmanden bij loting aangewezen. De data zijn 20 oktober, 2, 9 en 16 november. Inman den elke zaterdag van 9-10 uur in café De Valk aan de Korvelseweg 31. Inlich tingen kunnen telefonisch worden inge wonnen onder nummer 30068. Wie ons de tekst van de onzinadvertentie voor dinsdagavond 10 uur stuurt, dingt mee naar een prijs ter waarde van 20,— te besteden bij een van onze adverteer ders. Behalve de volledige tekst van de advertentie dient uw oplossing dus tevens de naam van de zaak van uw keuze te vermelden. Veel succes. hier een boekhandel, kantoorboek- del, leesbibliotheek en uitgeverij on- de naam „De Kempen”. In 1934 be de heer Pillot zelfstandig een uitge- j en antiquariaat, waarmee hij in heel Nederland grote bekendheid verwierf. Naar het voorbeeld van Antwerpen en Brussel werd het een open antiquariaat. Enkele jaren later werd dit alles naar het huidige pand aan de Willem-II straat verhuisd. Dit werd direct na de Tweede Wereldoorlog verbouwd tot de eerste „open” boekwinkel in Zuid-Nederland. Ondanks het drukke werk in de boek handel, waarbij dan het inrichten van exposities en het geven van lezingen hoorde, is de heer Pillot ook actief ge weest op maatschappelijk terrein. „Je moet iets brengen, als immers ook een boodschap”. werk was mogelijk dankzij de ass in de zaak van de heer Wayers, directeur van Boekhandel Pilk wordt. Vier decennia een boekhandel drijven is een lange periode. Temeer daar er in de jaren '30 slechts een select publiek was, dat zich voor de literatuur interesseerde. „In die tijd werd er door het merendeel van Tilburgers na de lagere school niet meer gelezen. Die tijden zijn veranderd. De markt van boeken raakt nu zelfs over verzadigd. In Amerika is het al zo dat scheepsladingen boeken in de zee ver dwijnen. Dat is goedkoper dan vernie tigen” vertelt de heer Pillot. Als student belandde de heer Pillot in Tilburg. Als leerling van de bekende onderwijsdeskundige Dr. Moller behaal- De afdeling Tilburg van de Politieke >rtij Radicalen houdt op dinsdag 29 tober a.s. ,voor alle belangstellenden, café-restaurant „Boerke Mutsaers”, andelbosweg 99, een politieke instuif- '"jmst, waarbinqpn de nieuwe par- tter E. Jurgens voorgesteld zal Voor 22.000,- werd vorig jaar in. augustus het gebouw gekocht. Binnen 2,5 dag - na een geheel weekeinde door werken - was de hal afgebroken en over gebracht naar Tilburg. Een bouwploeg van 20 personen toog aan het werkJ De herboren vereniging legde zich spe ciaal toe op het spelen van polowedstrij- den. In 1961 besloten beide verenigingen te fuseren. Hierdoor kwam een bunde ling van talent tot stand. De prestaties van alle leden werden hierdoor beter. Zo beschikt de combinatie momenteel over een van de sterkste dames-poloteams van Midden-Brabant. Ook de heren draaien in de vierde klas niet onverdienstelijk mee. De onzinadvertentie in ons vorige num mer luidde: LANGE winternachten lijken korter met onze lichtgevende peertjeslampen. Thans voor iedere beurs een lamp, ver krijgbaar meerdere kleuren. Door lichtende demonstratie in onze show room. De prijs ter waarde van 20,— werd toegekend aan de haar R. van Harssel, Trouwlaan 205 te Tilburg, die het ge wonnen bedrag wenst te besteden bij de Stadsschouwburg te Tilburg. Wanneer U alles over dia- en film- projectoren wilt weten, wanneer U wilt projecteren, bekijken, proberen, vergelijken, bezoekt dan de grote dia- en fflmprojectorenshows op 24 en 25 oktober a.s. „We hebben altijd op het punt gestaan dat het niet tot de taak van een sportver eniging behoort om een zwemopleiding te verzorgen. 60% van de Nederlanders kan niet zwemmen. Nu er ook van rege ringswege steeds meer op aangedrongen wordt om zwemlessen te volgen, zien wij het als een taak hiertoe de mogelijkheid te bieden” vertelde ons de heer Spijkers, bestuurslid van TRB/RES. Grote resultaten met de wedstrijdzwem- mers worden er niet geboekt. Dat was anders in de tijd van Nelleke van Opstal en Henriette de Jong. Deze beide Til burgse dames maakten deel uit van de nationale kernploeg. Mej. de Jong (thans mevrouw Pijnenburg) maakte zelfs deel uit van de Olympische selectieploeg. Dergelijke topfiguren zijn er nu in de wolstad niet meer te vinden. TRB/ RES doet er wel alles voor om de prestaties van de wedstrijdploeg tot een maximum op te voeren. Iedere ochtend wordt er van 6 tot 7 uur hard getraind door een kleine kern. Hiervan moeten straks de prestaties komen. De cursus loopt tot mei van het volgend jaar, wanneer de examens worden afge- nomen. Wie eerder aan de examen-eisen voldoet kan in de resterende uren de ge vorderdencursus van TRB/ RES volgen. In het Natuurhistorisch Museum in de Kloosterstraat wordt van 25 oktober tot 25 december een tentoonstelling ge houden „Tand en Tandarts”. TILBURG, dinsdagavond Het is geen loze kreet als gesteld wordt dat de geest van een vereniging gevormd wordt in het clublokaal. Er zijn heel wat voetbalverenigingen ten onder gegaan, omdat men de leden niet goed kon op vangen. Om alle sportterreinen van ruime lokaliteiten te voorzien is echter geen geringe en voor een gemeentebestuur vaak een te zware financiële eis. De voetbalvereniging Hieronymus uit Tilburg heeft dat goed begrepen. Geheel uit eigen middelen en met eigen krachten is op het (gemeentelijk) sportcomplex aan de Jan Truyenlaan een fraai kantine- en kleedkamercomplex neergezet. >406 Dit weekeinde houdt automobielbe drijf K. v. d. Boom n.v. een grote Re- naultshow in haar pand aan de Goirke- straat. Tijdens deze show worden tege-J lijk enige honderden miniatuurmodellen geëxposeerd, een inzending van o.a. leden van Nederlandse miniatuur-auto- clubs. Als klap op de vuurpijl zal, als er zich aan de grens geen strubbelingen voor doen, de RENAULT 8.S. te zien zijn. Bij de j.l. zaterdag gehouden judo- kampioenschappen voor Zuid-Neder land werd Hans van Dongen van Judo club „Tilburg” kampioen half-zwaarge- wicht bij de aspiranten, door al zijn wed strijden op sublieme wijze te winnen. Hiermede overtroefde hij twee grote kanshebbers n.l. Bastiaansen en Ver- reijken. Bastiaansen werd reeds bij zijn tweede partij uitgeschakeld, terwijl Jan Verreijken van Judoclub „Tilburg”, nog gehinderd door een oude knieblessure met een derde plaats genoegen moest nemen. Op zondag 27 oktober a.s. wordt door de Verzamelaars Vereniging Tilburg een extra ruildag gehouden in de zalen, Kwaadeindstr. 127, Tilburg, van 10.30- 17.00 uur. Vele verzamelaars, ook uit België, worden weer verwacht. de hij het M.O.-examen Nederlands. Op aanraden van deze Dr. Moller, die enkele jaren later zijn schoonvader zou worden, nam hij in 1928 de „Zuid Nederlandse Boekhandel” in de Noordstraat over. De nue zoveel mogelijk van het Een jaar later richtte hij in een tentoonstelling in over Van de vier uren die in het zwembad voor de vereniging 'beschikbaar zijn, wor den nu twee uren uitgetrokken voor deze zwemlessen. Op zaterdagmiddag van 4.15-6.15 uur kan men zo’n 150 leer lingen gebruiken, die onder leiding van een gediplomeerde instructeur de oudbadmeester Swegers les krijgen. Het traditionele fancy-fair „Groes- eind biedt je veel leut voor een bietje” gaat vrijdag 25 oktober om 8.00 uur weer van start. Zaterdag 26 en zondag 27 oktober kan men er terecht van 2 tot 11 uur, dit in het parochiehuis aan de Robert Fruinstraat. Daar in de week van 28 oktober het jeugdwerk in de parochie Groeseind een totale vernieuwing ondergaat, met vele nieuwe mogelijkheden op gebied van sport, spel en ontspanning alsmede crea tief werk, heeft het organiserend comité aan deze fancy-fair extra veel zorg be steed. De heer Henk de Laat, een oud-Til- burger die in Canada woont, stuurde ons verslagje van het bezoek dat hij met aantal andere Nederlanders bracht de show van Toon Hermans. In de 1 (een full house) waren circa 2500 3000 Nederlanders aanwezig die bij zijn opkomst begroetten met ngdurig applaus. Er waren bezoe- ontroering nauwelijks Niet alleen, zo schrijft t, dat Toon daar was, maar het ook een stukje Neder- -succes en terika net zo doet, wel TILBURG, dinsdagavond Met een van zijn meest geliefde boeken uit de Vondel-serie in zijn hand troffen we de heer APillot deze week in zijn woning aan de Leyparkweg. We hadden niet anders verwacht. Wie immers over deze Tilburgse boekhandelaar praat denkt automatisch aan hét boek. Daarvan weet hij dan ook alles af. Veertig jaar maakt de heer Pillot nu al van zijn hobby een vak. Maandag is het namelijk precies 40 jaar geleden dat hij met een boek handel in Tilburg startte. Na dit jubileum zal de heer Pillot zich niet meer actief als boekverkoper bezighouden. Hij trekt zich dan terug uit de zaak, die hij tot een van de meest bekende boekhandels in Tilburg maakte. Inlichtingen: hoofdbureau van politie Noordhoekring - Tilburg Gevonden voorwerpen in de week van 14 Lm. 20 oktober 1968 2 damesknipbeurzen; 2 bankbiljetten van 10,herenbril, bruin montuur; grijs met witte poes, met rode halsband; dekje van fietszadel; hoekstaander van vrachtauto; kartonnen doos, inh. blikjes haring in tomatensaus; kartonnen doos, inh. dozen sigaren; linker dameshand- schoen; linker dameshandschoen, don kergrijs; dameshorloge, doublé; kinder- horloge, verchroomd; herenhorloge, blé; donkerblauw overgooiertje en c je truitje (kinderkleding); plastic zak met kleding, hoofdzakelijk sokken; grijze regencape; schotse ruiten wollen das; blauwe overall; herenparaplu; groene pukkel, inh. zwemspullen; groene puk kel, inh. plamuurmessen; zwart kinder- schoentje; Frans boek over oorlog in Israël; blauwe linnen zak, inh. sport- kleren; zwarte aktentas met inhoud; lichtbruine boodschappentas; blauw ge ruite linnen tas met balletkleding; rode vulpen; groene boekenbon; postidenti- teitskaart t.n.v. v. d. Heuvel H. F. te Til burg; sierdop van groene auto; licht bruine kater; Honden: bastaard spaniel, reu; jonge Schotse collie, reu; gele hond, onbekend ras, reu donkerbruine hond, straathon denras; klein bruin hondje met hals band, onbekend ras. Diverse sleutels. '4n Vrijdag 25 oktober a.s. organiseert Carnavalsvereniging „De Tobbers” een toepavond in haar clubhuis „De Terp”, Heuvel 16, Tilburg. Iedereen is welkom en voor de winnaars zijn er diverse prijzen. Entree 1,50. Aanvang uur. De zwemvereniging TRB/RES is ont staan uit een fusie. De oudste partner in jaren is RES welke vereniging in 1928 bij de opening van het Wilhelminakanaal werd opgericht. Enkele jaren later ont stond uit de leden van RES de Tilburgse Reddings Brigade die ook aan de wed strijdsport ging deelnemen. Het aloude RES ging ter ziele, doch werd in het be gin van de jaren ’50 opnieuw opgericht. In vele besturen van instellingen van de „Vereniging ter bevordering van de be langen des Boekhandels” heeft de heer Pillot een functie vervuld. Ook in Til burg heeft hij in vele culturele en maat schappelijke verenigingen zitting gehad. Jarenlang was hij bestuurslid van de Kath. Boekverkopersvereniging; van de vakcursus van de vereniging „met de grote naam”, mede oprichter en docent van de vakcursus van de Nederlandse vereniging van antiquaren, als mede be stuurslid van deze vereniging. Nog steeds is de heer Pillot bestuurslid van de VW, ruim 15 jaar was hij van deze instelling vice-voorzitter. Jarenlang tot 1968 maakte hij deel uit van het cura torium van de Vereniging Ons Middel baar Onderwijs. In 1950 werd hij geko zen ais lid van de gemeenteraad. In deze functie was hij mede-oprichter van het zuidelijk toneelgezelschap „Ensemble”. Maandag gaat de heer Pillot van een welverdiende rust genieten. De kroon op dit werk van de Hiero- nymusgemeenschap wordt komende zaterdagmiddag gezet, als het gebouw officieel in gebruik genomen zal worden. Dan gaat deze vierde-klasser feesten en met recht, want in nog geen jaar hebben 20 leden een lokaliteit gebouwd, die met inrichting mee een waarde vertegen woordigt van zeker 50.000,-. In de 30-jarige geschiedenis is Hierony mus enkele keren van speelveld moeten veranderen. Dit komt vaak een voet balvereniging niet ten goede. Dankzij het voortvarende beleid hebben de Hieronymus-bestuurderen niet met moeilijkheden te kampen gehad. Na een jarenlang verblijf op de terreinen in het Wandelpark moest men wijken voor de expansie van de stad. Het oude ver trouwde, zo fraai gelegen bosrijke ter rein, moest geruild worden tegen de terreinen van de Trappisten. De nieuwe zwemcursus staat open voor iedereen die de leeftijd van 5 jaar heeft bereikt. Een maximum leeftijd wordt er niet gesteld. Iedereen is welkom om zich in deze bekwame sport te bekwamen. Al leen kinderen beneden de 5 jaar worden niet toegelaten. Deze kleintjes kunnen wel de zwembeginselen worden bijge bracht, maar hun bevattingsvermogen is te gering. De KNZB stelt voor de diploma’s dan ook de eis van minimaal 6 jaar. j is er een groot feesthal. De tomen zondag in aktie als de >etbalwedstrijd tussen Hierony- >uurman(vrouw) Velocitas wordt De zwemcursus is volgens de allernieuw ste diploma-eisen opgezet. De KNZB heeft namelijk met ingang van 1 januari de eisen verzwaard en aangepast aan de nieuwe methodes. TRE/RES kan hier, als KNZB-vereniging, van profiteren en de eisen in het leerprogramma verwer ken. Deze snelle arbeid werd mogelijk ge maakt door de gemeente, die er voor zorgde dat binnen een week alle vereiste vergunningen op tafel waren. Het werk mag er zijn. Dicht bij de voet- balterreinen, waar ieder weekeinde 17 elftallen zijn te vinden, is de kantine neergezet. De zaal - 175 m2 - omvat een bar en gezellige zitjes. Ook- staan er gezelschapsspelen opgesteld, zodat men er zich beslist niet behoeft te vervelen. Als eerste sportcomplex in Brabant zo vertelden de Hieronymus-bestuurderen, heeft men een volledige tapvergunning gekregen. Ook van KNVB-zijde heeft men waar dering voor dit loffelijk streven om als vereniging zelf voor een goede accom modatie te zorgen. De sporttotalisator keerde namelijk 7.000,— subsidie uit. In het gebouw is, dan verder een ruime keuken, een bestuurskamer, toiletten, vier kleedkamers met douches en een scheidsrechterskamer met wasgelegen heid. Het geheel is in een aantrekkelijk verfje gestoken terwijl rond het gebouw een verharding is aangebracht. Men twijfelt er niet aan of de leden vinden hier een tweede thuis. TILBURG, dinsdagavond De zwemsport wordt in Tilburg steeds popu lairder. Er zijn nog vele honderden jongelui die zich in het zwemmen willen bekwamen. Dat is geen gemakkelijke opgave, want de meeste zwemverenigingen zitten aan hun maximale capaciteit. Het bestuur van de sportvereniging TRB/ RES is daarom ook begonnen met het geven van zwemlessen. In november wordt met de eerste cursus gestart. Op deze Vondel-expositie waren de eer ste drukken van de grote Nederlandse schrijver aanwezig. Het was voor de heer Pillot niet zo moeilijk een groot aantal werken te verzamelen. Hij had enkele jaren daarvoor namelijk meegewerkt aan de grote 10-delige Vondel-uitgave van de Wereldbibliotheek, waarvan hij in de eerste twee delen voorwerk-commenta- ri,ëring leverde. De hoofdredaktie van deze serie was van Dr. Moller. De heer Pillot heeft altijd getracht meer te brengen dan het boek alleen. Hij be haalde met etalagewedstrijden grote prij zen van bekende internationale uitgeve rijen. Verder exposeerde hij ondermeer werken van Jan Toorop, de etser Marius Bauer en de schilder Albert Verschue- ren. In opdracht van de Stichting Kem- pische Cultuurdagen richtte de heer Pil lot een tentoonstelling in van het Neder landse Boek van de 15e eeuw tot heden. „In de vooroorlogse jaren, de bloeiperio de van het „Rijke Roomsche Leven”, hadden de boekhandels het niet gemak kelijk. We brachten werken van brave schrijvers. Verscheen er in een van de etalages een boek, dat op de index stond, dan werd dit vanaf de preekstoel verbo den.” Vol lof spreekt de heer Pillot over de steun van de fraters van Tilburg, die vele jaren hebben geprobeerd de kinde ren tot het boek te brengen. Op de lagere scholen werden tot voor enkele jaren rond de St.-Nicolaastijd boekententoonstellingen gehouden. Zes tien hiervan werden door boekhandel Pil lot verzorgd. Daarmee is de zaak nu ge stopt, dat is ook niet meer nodig. Het publiek is boek-minded geworden. Voor al na de Tweede Wereldoorlog ontstond ’n ware, honger naar het boek. De firma Pillot verraste de cliënten in die jaren op speciale uitgaven van middeleeuwse kerstverhalen. Zittinguren 19-20 uur. Dinsdag: Noordstraat 125 Donderdag: Nimrodstraat 30 (gebouw Tilburgse Bouwvereniging) Vrijdag: Noordstraat 125 en Leo Xlll-straat (Leoschool) reinen, naast de kleedruimten, dere accommodatie was. De j bood de helpende hand en drie leden kon Hieronymus veldencomplex aan de begroeten. Men werd man van het TAC- en Op het nieuwe terrein w kleine kantine, die uitsteke Deze kantine e ondergebracht school. Toen vorig jaar ook Velocitas (dat tot dan op terreinen in Riel speelde) ook enkele terreinen kreeg toegewezen be tekende dit dat kleedgelegeriheid en kantine broederlijk gedeeld zouden moe- worden. Hoewel beide verenigingen beste harmonie leven, is het dubbel .liken van een kantine een onmoge lijke opgave. De Hieronymus-bestuur deren zochten een oplossing en vonden deze in Bunnink. In deze Utrechtse ge meente stond een fabriekshal van 350 m2, waarin gastarbeiders werden gehuis vest. talent naar voren komt. Zo worden ook alle schoolwedstrijden bezocht om hier naar eventueel talent te speuren. Als Til burg straks over een goede accommoda tie beschikt en er meer uren vrijkomen zal dit ongetwijfeld de prestaties ten goede komen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1968 | | pagina 3