I AMATEURFOTOGRAFEN VIEREN TWINTIG-JARIG BESTAAN MET TENTOONSTELLING EN ,OPEN HUIS’ 20 jaar T.A.F.V FLORYN i Actie voor BIJEEN Oorlogsgravencomité rekent ook dit jaar op grote gulheid X Voorlichting over de B.T.W. Gelukwensen voor Adje van Wereld KLAPROOSDAG 1968 Evenementen bij 4e lustrum T.A.F. V. a k 'n Batavusprodukt Fraai gedenkboekje Brabants conservatorium Wethouder Ed. de Grood opent zaterdag Hieronymus- clublokaal 1 419,- WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANtJ^^^^^ v.a. 139,95 Collectanten gevraagd >ber 1968 pagina 16 ’n Grote kollektie tegen de laagste prijzen "rouwlaan) I Tilburg I goed Open huis Tentoonstelling Eigen creativiteit Dia-avond „Wij het 4 nov. voor betere DROP dt vern elling EEN EERSTE KLAS RIJWIEL geheel compleet in diverse kleuren _9i. Bij dit rijwiel onderhoudsboek)® met gratis beurten I H. de Zeeuw DROGIST UITGAVE J. DE BEER - LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE JAC. VAN CAMPENSTRAAT 40-42 TILBURG 16.00-23.00 uur 12.00-23.00 uur Komt U eens kijken en overtuigt U I redacties ten hun :hten te 1 "eheel die hiervan komt ten goede het Nederlands Oor- TELEFOON 04250-30783 - POSTGIRO 1 126745 - OPLAGE 47.700 VERSCHIJNT IN GEHEEL TILBURG - GOIRLE - DONGEN - LOON OP ZAND - BERKEL - ENSCHOT EN MOERGESTEL HA FIJN 'N BORREL VAN GENEVER-VIEUX Geef een Waardevol geschenk! De BATAVETTE is in Prijzen v.a. Ook met achterwielvering. Fa. A. Spijkers Zn. Leo Xlll-straat 60 Telefoon 21767 uren, iedere igens t wor TAFV zijn tact op n tenland. wen en bleek de vut Nederland t graf zien. atgevend ge- dat de expo- Perzische tapijten trijd tussen en-elftal be- t leden is er grave onde: landen g tot uitinj Legion” van oud-strijüvxo gevallenen ook m met dia’ malen het maken stellende toegankelijk is. resp. kleurendia’s Hierbij discussie. Advertenties kunnen worden aangenomen tot dinsdagavond 10 uur Donderdag 24 oktober 1968 12e jaargang no. 587 of 3,50 p.w. geen aanbetaling. Zondag 27 oktober is het feest voor Adje van Wereld en eigenlijk ook wel een beetje voor Tilburg, want Adje was de 150.000ste inwoner van Tilburg. Het is LEONvAnBERGEN gen- voudige instuif ave van de Fotografie, dan ook bij. Het haalde nog een eer Kerstsalon en e~ tie werd georgana schouwburg in s. toneelgroep „Aktie" In 1967 maant de 1 actiever te zijn en prestaties te komen dus de voorzi van de „werkt ïgraven. omen zij in grote groepen, zo- met 130 personen uit de staten van Amerika en met ïn één groep uit Cana- extra vliegtuigen werden >ms ook reizen zij indivi- met enkele lotgenoten naar gastinzendingen Geopend: 31-1 personen Amerika één groep ui vliegtuigen ook reizen zij ikele lotgenot van de Stadsschouw- iandagavond een kleu- jouden, die wordt ver- heer P. Nahon, tandarts k internationaal geniet de bekendheid. Hij heeft lingen en prijzen ond is beslist niet de ervaren dia- 28 okt. Kleurendia-avond in de Studiozaal van de Stadsschouwburg. Aanvang 20.30 uur. Entree 1,50. Inleider: de heer P. Nahon BMK-A.Fiap. riling in zaal Voskens, Heuvel 5. Hierbij sjecho-Slowakije. TILBURG, dinsdagavond Al vele jaren lang is het bovenzaaltje van Café Voskens op de Heuvel (wie kent deze zaak als de Ros kam?) iedere maandagavond bezet met een aantal amateurfoto- grafen, die daar bijeenkomen om hun werk te bespreken, te be- critiseren en te luisteren naar de woorden van deskundige inleiders. Dit jaar bestaat deze vereniging - afgekort als TAFV - twintig jaar en daarom is een programma opgesteld, dat niet is gericht op feest vieren, maar op activiteiten die verband houden met het doel waar voor de vereniging werd opgericht: de fotografie. Hoogtepunt van de feestviering is de expositie' die wordt gehouden van 31 oktober tot en met 3 november, een kleurendia-avond in de Studiozaal van de Stadsschouwburg en tenslotte op 4 november een openbare club avond, waar iedereen welkom zal zijn, die eens kennis wil maken met het gevarieerde werkprogramma van TAFV. Deze avond zal een overwegend instructief karakter dragen. sitie een rijk geschakeerd karakter zal dragen. Wie de inzendingen bekijkt, zal moeite hebben zich te realiseren, dat dit het werk is van amateurs, die de fotografie alleen zien als hun grote hobby. PIUSPLEIN 6 hoek Emmostroat van het onderwerp, het licht, de juiste contouren, etc. etc. Iedere fotograaf, ook iedere amateur-,fotograaf, heeft iets eigens en dat moet tot leven ge bracht worden. In dat opzicht heeft ’T'AT’"7 _”n leden veel te bieden. In de Studiozaal v! burg wordt op maar rendia-avond gehc zorgd door de he< te Tilburg. Ook heer Nahon meerdere onderscheidi- verworven. „Deze avonc alleen bedoeld voor d« collectanten van de Klaprooscollecte 1968 een gratis reis naar en vakantie in Engeland aanbiedt. De gelukkigen drie uit elke provincie worden door het lot aangewezen. Als loten dienen de legitimatiebewijzen voor de Klaproos collecte. TILBURG - De opening van het nieuwe complex van Hieronymus wordt zater dagmiddag om 15.30 uur door de wet houder van Lichamelijke Opvoeding en Sport, de heer Ed. de Grood, officieel verricht. Daarna volgt een receptie. een leuke kleuter gewerd, kjjkers en een vriéndelijk s den Adje en zijn ouders lukwensen aan. De invoering van de nieuwe omzet belasting B.T.W. op 1 januari a.s. brengt voor het hele zakenleven een belangrijke omwenteling te weeg. Ook voor de ondernemers in het midden- en klein bedrijf is de B.T.W. van belang. Juist voor deze ondernemers wordt op maan dag 28 oktober in restaurant Central, Markt 3 in Oosterhout een grote voor lichtingsbijeenkomst gehouden die om acht uur begint. Deze bijeenkomst maakt deel uit van een serie van onge- - honderd verspreid over het hele Ze worden belegd door de Fede- s van het Katholiek en het Chris telijk Ondernemersverbond in het Midden- en Kleinbedrijf in samenwer king met de gewestelijke organisaties van het N.K.O.V., middenstandsver- enigingen van het N.C.O.V. en het N.K.O.V. en in verscheidene plaatsen de Kamers van Koophandel. ot een geheel warn he lezer zal tot dat de oude verdwenen zijn, it een uitstekende in formatie verstrekt over het werk van missie, zending en ontwikkelingswerk. Het is jammer dat nog zoveel gezinnen niet op de hoogte zijn van de verschij ning van BIJEEN en daarom heeft een dekenale commissie besloten een groot scheepse actie te beginnen. Deze actie start aanstaande zondag met een inlei- iend woord op de preekstoel. Vele vrij willigers zullen in de verschillende pa- rochies voorts huis aan huis een circu- begraven.™ laire verspreiden, die is ondertekend door deken Van Oord, burgemeester Om dank te brengen voor dit offer van Becht en pastoor v. d. Velden. Daarin zoveel jonge levens, nam het comité con- wordt iets verteld over BIJEEN en over tact op met de nabestaanden in het bui de wijze waarop men zich kan aan- tenland. Bij die vaders en moeders, vrou- melden als abonnee. Een jaarabonne- wen en kinderen van de gesneuvelden, ment kost 10,—. De antwoordkaart, Week de vurige wens te leven om naar die mede wordt verspreid, maakt het wel Nederland te kunnen reizen en hier het heel erg gemakkelijk om opgenomen te Rraf van zoon, man, vader of broer te worden in de lezerskring. 31 okt. Jubileum Foto-tentoonstellinj t.m. gastinzendingen o.a. uit Tsjc^u 3nov. Geopend: 31-10 20.00-23,00 uur 1- 11 20*00 - 23.00 uur 2- 11 3- 11 Entree 0,60. Tevens op 31-10 demonstratie portretfotografie, demonstratie vergrotingstechniek. Openbare clubavond in Zaal Voskens. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Een normale clubavond die voor iedere belangst Twee leden laten ieder 20 recente zwart-wit foto’s i zien en vertellen waarom ze die zo gemaakt hebben. In de week van 4 tot en met 10 november met als hoogtepunt: zaterdag 9 no vember „KLAPROOSDAG” wordt weer de traditionele Klaprooscol lecte gehouden. De opbrengst aan het werk van 1 logsgraven Comité. Dit comité werd kort na de Tweede Wereldoorlog opgericht. De initiatief nemers waren getroffen door het feit, dat in de oorlogsjaren meer dan 30.000 le den van de gealliëerde bevrijdingslegers in ons land sneuvelden en hier werden I Nieuwstraat 172 (hoek Tr I Telefoon 24754-31553 De jubileum-tentoonstelling wordt inge richt in samenwerking met enkele zus terverenigingen uit Breda, Dongen, Drunen en Oosterhout. Iedere afdeling heeft een vijftiental inzendingen ver zorgd. Tilburg komt met een twintigtal werken, maar daarnaast hebben ook Tsjecho-Slowakije en Frankrijk een in zending verzorgd. Voor toelating tot de tentoonstelling is het oordeel van de plaatselijke afdeling maat weest, zodat het vaststaat d igers zullen in de verschillende hies voorts huis aan huis een cii /erspreiden, die is ondertekenu deken Van Oord, burgemeester en pastoor v. d. Velden. Daarin s verteld over BIJEEN en over arop men zich kan aan- ibonnee. Een jaarabonne- De antwoordkaart, erspreid, maakt het wel slijk om opgenomen te Verleden jaar werd door de van 21 missietijdschriften beslote oude uitgave te staken en krachten bundelen om te komen tot een nieuwe uitgave, die beter passen in deze tijd. Bijna nu maandelijks in de bus van duiz gezinnen het nieuwe blad, dat de kreeg BIJEEN. De kritische zijn vreugde constateren, sentimentele verhalen Met BIJEEN wordt maker. Het wordt een instructieve avond, waarbij een groot aantal dia’s op het scherm gebracht zullen worden, die dan aan een critische beschouwing worden onderworpen. Daarbij zal wor den verklaard wat er fout en wat er o 1 is en waarom. Het is zonde als je soms ziet hoe vakantiegangers terug keren met dia’s, die voor hetzelfde geld vele malen beter hadden gekund. Ook voor het maken van kleurendia’s gelden immers een aantal vuistregels, die ge makkelijk te leren zijn. Ook deze (grote) categorie mensen is op 28 okto ber welkom in de studiozaal,” aldus de heer Nahon. „Hoewel het hebben van een behoor lijke apparatuur erg belangrijk is, is dat zeker niet bepalend voor het resul taat van de foto,” aldus de heer Boudewijns, de voorzitter van TAFV. „Wij hebben hier mensen gezien, voor meer dan tweeduizend gulden materiaal bij zich hadden, een camera met alles erop en eraan, kortom een uit rusting om jaloers op te worden. Het werk dat ze ermee maakten stond eigenlijk in geen enkele verhouding tot dit alles, waarmee'ik maar zeggen wil, dat fotograferen meer, véél meer is dan het drukken op een knopje.” TAFV heeft zich tot doel gesteld de leden - het zijn er op het ogenblik ongeveer tachtig - wegwijs te maken in de vele moeilijk heden die de fotografie, weer onder te verdelen in zwart/wit en kleur, biedt. Daarbij is een zekere dosis technische kennis onontbeerlijk, maar een tech nisch geslaagde foto kan door andere aorzaken volkomen mislukken. De compositie is belangrijk, de benadering Deze week woensdag werd in de aula van de Katholieke Hogeschool een bij eenkomst gehouden bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Brabants Conservatorium. In de avonduren vond in de Stadsschouwburg een concert plaats door de leerlingen van het con servatorium. Daarbij werden verschil lende composities ten gehore gebracht van oud-directeuren, o.a. Willem van Kalmthout, Willem Goedhart, Phons Dusch en de huidige directeur Louis Toebosch. Deze leidde ook de koor- klas. De orkestklas stond onder leiding van Evert van Tricht. „Pentachord” is de naam van het zeer fraai verzorgde gedenkboekje, dat ter gelegenheid van het jubileum werd uit gegeven. Hierin zijn bijdragen opgeno men van Wouter Paap, Leo Hanekroot, Hans Bol, Ton de Leeuw, Louis Toe bosch en Guus Smeets. Uiteraard krijgt de geschiedenis van het conservatorium een zeer ruime plaats. Waardering heb ben wij voor de uitstekend geslaagde uitvoering. De typografische vorm geving is van de hand van Fons van der Linden, de foto’s werden verzorgd door Studio Van Dusseldorp en de cliché’s door Tuerlings N.V. Het ge denkboekje werd gedrukt bij de Grafi sche Kunstinrichting J. J. A. van der Wee te Tilburg. ding voor zijn kleurendiafotografie; het eerste lid met een „titel”. 1961 stond in het teken van de admi nistratieve organisatie. De Statuten, Huishoudelijk Reglement en een nieuw Wedstrijdreglement kwamen tot stand maar ook in datzelfde jaar legt de heer Broerse beslag op de Wisselbeker van de Kerstsalon. 1962 Grootse dia-avonden in de har monie met daarbij een zwart-wit-foto- expositie. Beide hadden zeer veel be langstelling. Aan het einde van het jaar een kastekort van 500,maar het bestuur en de leden waren van het goede hout gesneden, hadden zich echt in hun bestedingen beperkt, wat resul teerde in een voordelig kassaldo eind 1963 van bijna f 400, Op 1 mei 1964 werd de Koninklijke Goedkeuring ontvangen, maar tijdens de jaarvergadering van dit jaar moest de voorzitter toch een groot verloop constateren, het ledental was tot on geveer 70 teruggelopen. Als oorzaken werden vooral de televisie, de laksheid en het zalig niets-doen aangewezen. In 1964 werd besloten het lampenpark te vernieuwen en te reviseren. De heer Kolenbrander vindt het welle tjes en besluit na 17 jaren de voorzit tershamer over te dragen aan een jon gere man. Na stemming wordt de heer Boudewijns hiervoor gekozen. De heer Nahon behaalde de titel BMK (een nationale onderscheiding) en aan wordt verzocht de 2e Regionale i cntoonstelling te organiseren. 'n 1966 een vermaning van de pen ningmeester om geen al te gekke din- °en te doen. We organiseren een een voudige instuifavond i.v.m. de Week t de Fotografie, maar daar bleef het „„n ook bij. Het kleurengroepje be- '-~ilde nog een eervol resultaat op de een kleine foto-exposi- ganiSeerd in de Stads- samenwerking met orzitter de leden e zijn en daardoor tot betere ic komen. De fotoclub, al- ■“'rzitter bestaat bij de gratie kende" mensen. De opbrengst van de collecte in verband met Klaproosdag hangt sterk af van het aantal serieuze collectanten, dat zich beschikbaar stelt. Wie zich even realiseert waarvoor de collectie in feite dient, zal niet veel bedenktijd nodig hebben en zich spontaan aanmelden. Een telefoontje naar de heer Th. Mercx op het stad huis is voldoende. Mogen we op u rekenen? De feestelijke voetbalwedstr Hieronymus en het Trappistei gint om 16.30 uur. Voor alle savonds om 20.00 uur in de nieuwe kantine een feestelijk openingsbal. Ook de jeugd wordt niet vergeten. Woensdag 3ü oktober is er een jeugdmiddag met een toernooi voor de B- en C-jeugd en de pupillen. A.s. vrijdagavond is er een groot rikcon- cours in de nieuwe kantine. De aanvang is 20.00 uur. Men kan vanaf 19.30 uur inschrijven. Voor de winnaars zijn er mooie prijzen. ^worden met heldere snuitje. We bie- onze beste ge- foto Van Aarie De heer H. Hultermans, secretaris van TAFV, maakte een overzicht van de geschiedenis van deze vereniging, e waaruit wij gaarne wat passages ont- lenen. J Op 28 oktober 1948 besloten een aan- a tal enthousiaste foto-amateurs, mid- dels een advertentie opgeroepen in ge- J bouw „Rooms Leven", tot oprichting van een foto-club onder de naam J „Fotosucces"Uit de aanwezige leden werd een bestuur gekozen t.w. de he- J ren G. Kolenbrander als voorzitter, L. v. d. Pas, secretaris en A. Thöne, pen- ningmeester. 2 Omdat rond de jaarwisseling het aan- tal leden was gestegen tot 30 werd per 2 1 januari 1949 definitief onderdak ge- vonden in zaal Voskens op de Heuvel. J Tegelijkertijd werd de eerste begin- cursus georganiseerd, waardoor het ledental spoedig was opgeklommen tot 2 40. In april 1950 besloot men de eer- ste officiële foto-tentoonstelling te 2 houden, terwijl men ook ging inzen- den naar nationale wedstrijden, zoals de bekende „kerstsalon" in Amster- dam. Medio 1951 kwam de bibliotheek flink van de grond door een schenking 2 van de heer Oosterling. Frans Voskens behaalde z’n diploma restaurateur en 2 spoedig was het ledental gegroeid tot 50. In de jaren 1952 tot 1955 begon de 2 beginnerscursus zijn eerste vruchten af te werpen, want verschillende leden 2 behaalden prijzen of eervolle vermel dingen. Begin 1955 werd een vergro- tingsapparaat aan de inventaris toe gevoegd. Ook werd de naam „Foto succes’’ veranderd in „Tilburgse Ama- 2 teur Fotografen Vereniging". Onder deze nieuwe naam en nog steeds 2 onder de bekwame leiding van de heer Kolenbrander als voorzitter, bloeide de fotoclub welig; een afdeling kleu- rendia’s kwam tot stand en er werd een projektorfonds gesticht. 2 In de rug gesteund door 90 leden kon in 1958 het 10-jarig bestaan worden 2 gevierd met een druk bezochte foto- tentoonstelling. 1960 was een zeer belangrijk jaar, 2 want de heer Nahon behaalde de titel AF1AP, een internationale onderschei- Maandagavond 4 november zal de v kelijkse clubavond een enigszins an< karakter dragen dan gewoonlijk. TAFV houdt dan namelijk open huis. Iedereen die wat nader geïnformeerd wil worden over het werk van de vereniging is dan welkom om iets te zien van het werk van de leden en iets te proeven van de sfeer, die er zo kenmerkend is. Op de zolder van Café Voskens beschikt de vereniging over een uitgebreide biblio theek. De vaak kostbare werken kun nen hier te leen worden gevraagd. Ver der is er een kleine werkstudio inge richt en bij hun werk mogen de leden gebruik maken van de uitstekende ap paratuur van de vereniging. Het bestuur zal geïnteresseerden dan graag verder informaties geven over het lidmaatschap en wat de vereniging veer te bieden heeft. TAFV, dat slechts zei- den aan de weg timmert heeft er nu ratie alle reden toe. Er wordt geen dubbeltje telijk aan feesten besteed, doch alles wordt in dienst gesteld van het feitelijke doel van TAFV, de fotografie dichter te brengen bij de mensen. Om deze reizen mogelijk te maken, houdt het Nederlands Oorlogsgraven Comité elk jaar in november de Klaprooscollec- Dank zij deze collecte werden sedert de bevrijding reeds ongeveer 41.500 oor- logsnabestaanden in ons land ontvangen voor een bezoek aan één van de meer dan 540 kerkhoven, waarop in de jaren 1940 tot 1945 gealliëerde gevallenen werden begi- Meestal kor als onlangs Verenigde St 150 nabestaanden da, waarvoor c gecharterd. Sor dueel of met Nederland. Éénmaal in ons land aangekomen, wordt alles voor hen geregeld en zijn zij, dank zij de opbrengst van de Klaprooscollecte, ten volle „gasten van het Nederlandse volk”. Dit werk van het Nederlands Oorlogs graven Comité, dat enig ter wereld is, ondervindt in de voormalige gealliëerde grote waardering. Dit komt o.a. ng door het feit, dat „The British de grote Britse organisatie J-strijders en nabestaanden der dit jaar weer aan 33

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1968 | | pagina 1