EL L van FLORYN Na huishoudschool-opleiding veel studie-mogelijkheden Leidekkers overzien Tilburg dagelijks van grote hoogte I I f Speciale Onderzoek naar factoren volks- Tilburg cursussen in gezondheid verkeersveiligheid i Kleuterhulp helpster I k 2.48 1.58 MODINETTES De prijzenpot LEONva,, BERGEN Drukke tijd in de telefoon centrale Tilburg Centrum FIRMA WULMS WERKT ZO’N 4 MAANDEN AAN TORENS VAN HEUVELSE KERK N.V. Mode-industrie „C.H.T." 4.38 René Frijters haalt bekende artiesten naar zuidelijke kermissen en gezins ^^^^WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANtJ^^^^^ 2» J,- ’68 - pagina 14 UITGAVE J. DE BEER - LID VAN DE N.H.H.P. ON 20922 REDACTIE EN ADMINISTRATIE JAC. VAN CAMPENSTRAAT 40-42 TILBURG !6 juni van ondc Stichting Opleiding Verzot- Inlichtingen Experiment met haar De BATAVETTE is in 468,- Kleur naar keuze. 2-jarige opleiding igen Kosten dat eclame Sjakie Schram den sieraden en CONFECTIE-ATELIER VAN BABY- EN KLEUTERKLEDING vraagt >o Aanmelden: tussen 9 en 12 v.m. en 2 en 5.30 uur n.m. DROGIST 0,98 TÖ8 Donderdag 27 juni 1968 12e jaargang no. 572 Tilburg - Beneluxlaan 59 - Tel. 70587 HELIEU JGAFELT JGAFLOOR zal de t iburg tot De me met ha middeler gedeeltv PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING tijdelijk tel. 25525 b.g.g. 33370 SIERADEN el) Fa. A. Spijkers Zn. Leo Xlll-straat 60 Telefoon 21767 TELEFOON 04250-30783 - POSTGIRO 1 126745 - OPLAGE 47.010 VERSCHIJNT IN GEHEEL TILBURG - GOIRLE - DONGEN - LOON OP ZAND - BERKEL - ENSCHOT en MOERGESTEL LITTLE HONDA Volautomatisch LG LIBELLE STEUN- KOUSEN 18,90 PIUSPLEIN 6 hoek N^Emmastraat HA FIJN 'N BORREL VAN GENEVER-VIEUX in, voor de leer let gezin donder- te deel raining een worden id van en aan- ver- i het ioudschool- .iemogelijk- neisjes aan de tafel verzameld landenarbeid-werkstukjes telefoon- >t het ver- Een van de meisjes, onder toeziend oog van lerares en medeleerlingen, bezig met het baden van de baby- pop Prijzen v.a. 419,- Ook met achterwielvering. Fa. A. Spijkers Zn. Leo Xlll-straat 60 Telefoon 21767 voor een moedertaak wil 1 maar de mogelijkheid wil g een beroep te ontwikkelen, log ging de thode sub~' van ons 1 en leerling-M ODINETTES gezinshelpster. Voor het overgrote van de meisjes is de cursus een tra op het huwelijk en probeert men hun goede vorming mee te geven. Kasteel Drakesteijn De heer Wulms voert diverse opdrach ten uit voor het Bisdom Den Bosch, in wiens opdracht de kerktorens worden vernieuwd of gerepareerd. Ook is Monu- klaarstomen, logeiijkheid wil geven zich in j te ontwikkelen. Na de oor- Je regering deze onderwijsme- ubsidiëren en werd in alle delen land met hpt werk begonnen. Wij bieden u een prettige werkkring en een goed loon. eden zijn er of andere nieuws te Bij 'n overlijden in Uw familie, zowel 's nachts als overdag, belt U eerst ons, wij nemen al de zor- - gen, betreffende de begrafenis van U over R.-K. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 25525 b.g.g. 33370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 Dat meisjes met een huisho opleiding verder geen studie 1 bloed. van de jen. Mijn vader a myn broers lei- en aar werk Deze Stichting is in de jaren dertig in het westen van ons land ontstaan uit de daar gevestigde vrouwenorganisaties. Men ging er in die jaren vanuit dat de meisjes die de huishoudschool hadden voltooid nog niet klaar waren om in het huweljjk voor een goed gezin te zorgen. Van deze zienswijze Ls men inmiddels afgestapt, omdat men de meisjes niet De opleidingen - deels theorie, deels praktijk - zijn verbonden aan de huis houdscholen. Op alle huishoudscholen wordt tegen het einde van het school jaar - dat nu is aangebroken - propagan da gemaakt voor de studiemogelijk heden. Zo hebben zich in Tilburg 16 meisjes opgegeven voor de opleiding tot kleuterhulp. Met deze cursus werd twee jaar geleden gestart en de eerste ge slaagden konden deze maand worden afgeleverd. worden veel te hoog, dak kost kapitalen en niemand meer voor over. Dat wil nu weer niet zeggen dat een dak- en leidekker niet te werken zou hebben. Integendeel, de heer Wulms is' in Tilburg het enige bedrijf dat deze werkzaamheden uitvoert. In Limburg is dat anders gesteld. Daar zijn talloze bedrijven. Dat was ook de reden dat de heer Wulms in de jaren dertig het Lim burgse land voor de „wolstad” omruilde. TILBURG, dinsdagavond Ziet u ze al hangen, de leidekkers aan de Heu- velse kerktoren? De werkers in de lucht worden ze wel eens genoemd en ieder een geeft ze graag deze ere-titel, want wie benijdt ze? Het is geen sinecure om aan een katrol in de lucht heen en weer geschommeld te worden en dan onder tussen de dagelijkse arbeid uit te voeren. De mannen van Leidekker Theo Wulms (57) uit de Beukenstraat kunnen er van meepraten. Dagelijks zijn ze op kerktorens in de weer. „Het zit bij onze familie in het We komen uit Limburg, het land leidekkers kun je wel zeggen. had een eigen bedrjjf en ir kozen hetzelfde vak ais ik: Ie nendekker. Precies veertig jat Zelfs voor zwak-begaafden biedt de Stichting studiemogelijkheden, namelijk de opleiding tot gezinshulp. De theore tische opleiding is in Den Bosch, voor de praktijk worden deze meisjes - met B.L.O.- of 5 jaar L.O.-opleiding - in plaatselijke gezinnen met of zonder kin deren en bij bejaarden geplaatst. Ook Tilburgse meisjes volgen deze opleiding, die verder de mogelijkheid biedt tot de opleiding als bejaardenverzorgster of nu op de daken. Toen ik van school af kwam, heb ik nog jaren in een bierbrou werij gewerkt. Niet dat dit werk me meer leek, maar je moet 17 jaar zijn, wil pan- je als dakdekker mogen werken”, ver- rk ik telt de heer Wulms, die in Tilburg een florerend bedrijf heeft. TILBURG - dinsdagavond - De mogelijkheden die de leerlingen van een huis houdschool tegenwoordig hebben zijn enorm groot. Meisjes die de opleiding met succes hebben beëindigd kunnen alle kanten op en zich door verder-studie bekwamen. Deze mogelijkheden zijn er voornamelijk in de verzorgende en dienstverlenende beroepen. De stichting die deze opleidingen verzorgt is ook in Tilburg met enkele cursussen gestart. De opleiding tot kleuterhulp is vorige week afgerond. Tien meisjes ontvingen toen na 2 jaar studie het diploma. In september wordt met een nieuw leerjaar gestart, terwijl ook andere cursussen dan gaan draaien. Over de vele mogelijkheden spraken wij met mej. J. H. M. Majoor, consulente voor Zuid-Nederland van de Stichting Opleiding Verzor gende en Dienstverlenende Beroepen. Het leidekkers-bedrijf is aan het uitster ven. De kosten worden veel te hoog. Een geheel leien dak kost kapitalen en dat heeft er bijna r. Dat wil nu wee - en leidekker Integendeel, nirg het enige .am heden t De opleiding tot kleuterhulp sluit aan op de primaire opleiding van een huishoud school (of zo men wil nijverheidsschool voor meisjes) en is ook bestemd voor meisjes met een voltooide V.G.L.O.-op- leiding. In Tilburg wordt de cursus ge geven aan de huishoudschool Mater Dei. De opleiding duurt twee jaar. Drie da gen in de week doen de leerlingen prak tijkervaring op. Men wordt dan ge plaatst bij een - door de stichting uitge kozen - gezin waar zowel een baby als een kleuter aanwezig zijn. Hier leert men de verzorgende kant, zo als het naar school brengen van de kin deren, de baby voeden en wassen, af wassen, beddendekken, tafeldekken, etc. Het huishoudelijk werk wordt samen met de patrones - zoals men de huis vrouw waar men werkt noemt - gedaan en geleerd. Deze wijdt het meisje in de geheimen van het huishouden in, voor deze werkzaamheden ontvangt de leer linge een vergoeding die door het gezin wordt betaald. Op dinsdag en donder dag volgt de theoretische opleiding. Men krijgt dan onderricht in kinderverzor ging, opvoeding, spel, leiding en han denarbeid. Voor het eerst komt er dit jaar in Til burg een opleiding tot gezinshelpster aan de Schiphollaan. Deze cursus wordt gegeven in samenwerking met de ka tholieke stichting voor gezinszorg in Til burg. Om toegelaten te worden moeten de meisjes de driejarige cursus huis- houdschool-assistentenklas hebben be haald. Deze opleiding omvat 3*/z dag praktijk en l’/z dag theorie. De meisjes worden eerst drie maanden in een leer- gezin geplaatst. Hier zijn geen zieken of andere problemen, maar zet de huis vrouw zich in om de leerlingen in drie maanden praktische huishoudkennis bij te brengen. Daarna worden de leer lingen geplaatst in gezinnen die op lichte medische indicatie hulp nodig hebben. Na de eenjarige opleiding is men gezins helpster, waarna men verder kan stu deren voor gezinsverzorgster. De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. R. J. H. Krui- singa, heeft aan de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (als centraal lichaam voor het on derzoek ten behoeve van de verkeers veiligheid) met ingang van dit jaar een rijksbijdrage toegezegd in de kosten van een aantal wetenschappelijke onderzoe kingen t.b.v. de volksgezondheidsfacto- ren bij de verkeersveiligheid. Deze wetenschappelijke onderzoekingen zul len worden uitgevoerd in overleg met en in nauwe samenwerking met de Ge neeskundige Hoofdinspectie van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. mentenzorg een trouwe opdrachtgever. Zo heeft het Tilburgse bedrijf momen teel 5 kerken onderhanden. Huizen waar een leiendak op moet, behoren tot de zeldzaamheden. Een opdracht waar de heer Wulms trots op gaat, was de ver nieuwing van Kasteel Drakesteijn, waar Prinses Beatrix en Prins Claus wonen. Deze opdracht voerde hij uit voor Freule Ten Bosch van Drakesteijn die toen de eigenaresse was. Voor deze dame heeft de heer Wulms in de Lage Vuurse ook andere kasteeltjes van een nieuw dak voorzien. „Leiendekker is een pracht beroep. Ik zou het niet voor iets anders willen rui len. Ook mijn „jongens” - zoals hij het personeel noemt - niet. Met hart en ziel werken ze voor het vak. Een vak waar de grootste nauwkeurigheid aan te pas komt. Er zijn mensenlevens mee ge moeid als de stellages verkeerd worden opgebouwd.” De heer Wulms denkt hierbij aan de stellingen die met zorgvul digheid worden gebouwd. Om de toren wordt een schijf aangebracht waaraan het liftje wordt bevestigd, waarin de lei dekker zit. Onder hem is een veiligheids- stijger aangebracht van gaas, waarin ook alle stenen die vallen, worden opgevan gen. Rond de toren wordt dan een haak werk van gegalvaniseerd staal aange bracht, waarin de leien worden ge plaatst. vragen verhui- rectie 1 culiere teren. Nog dit jaar wordt in het stadsdeel Noord met de bouw van een derde cen trale begonnen, die medio 1971 met 5000 nummers in dienst zal gaan. De eindcapaciteit van dat gebouw zal 20000 nummers zijn. Op wat langer termijn zc misère dan ook voor Tilbi leden gaan behoren. Voor de spelleiding worden de meisjes één middag per week op een kleuter school geplaatst. Aan het einde van de opleiding doet men een examen. Bij goed gevolg ontvangen de leerlingen naast het diploma een insigne. De mo gelijkheden voor de meisjes die het di ploma kleuterhulp hebben behaald, zijn groot. Men kan de opleiding tot verzor- gingsassistente volgen, die een jaar duurt. Dit diploma biedt de kans om in een kindertehuis geplaatst te worden, waarna men leidster kan worden en ook diploma’s kinderbescherming gehaald kunnen worden. Ook stappen veel meis jes over naar een ziekenhuis om een ver pleegstersopleiding te volgen, die veel kansen biedt. De E.E.G.-serie Prijzen v.a. 359,- Nieuwe E.E.G. met voor- en achterwielvering v.a. 509,- Fa. A. Spijkers Zn. Leo Xlll-straat 60 Telefoon 21767 Allereerst betreft het een onderzoek naar aard van de verwondingen en aard van de letsels bij ongevallen die verband houden met de relatie van de afmetingen en de inrichting van het voertuig tot de lichaamsbouw van de bestuurder. De resultaten hiervan zul len van belang zijn voor het opstellen van richtlijnen voor voertuigen met ’t oog op een vermindering van de ernst van de ongevallen. Voorts zal het pro gramma van onderzoek inzake genees- ’elen, alcohol en verkeer, met een Ite waarvan reeds een begin werd Zaterdagavond begint de kermisjolijt in Goirle. Het bestuur van het Bondsge- bouw heeft weer verschillende top-at- tracties aangetrokken. Het amusements orkest The Skyjumpers verzorgt dage lijks de stemmingsmuziek. Zaterdag- dagavond treedt op Sjakie Schram, zon dagavond The Three Jacquets, komisch trio. Maandagavond komt Ria Valk en dinsdagavond komt André van Duin, de nieuwe ster uit de Snip en Snap-revue. Donderdag 4 juli beginnen de kermis feesten in Kaatsheuvel. Het bestuur van de Gildebond heeft ook weer verschil lende bekende artiesten aangetrokken, o.a. Rita Corita, Zangeres Zonder Naam en The Three Jacquets. De dans muziek wordt verzorgd door het orkest de Wavo’s en de stemmingsmuziek door het Trio The Skyjumpers. Hotel Smits op de Markt in Kaatsheuvel biedt ook veel amusement. Natuurlijk is daar Bob Smit de vaste klant met zijn orkest. Als top-artiesten komen daar o.a.: Willy Al berti, Johnny Jordaan, de Wama’s; de twee Tobo’s zijn ook van de partij. In Waalwijk begint de kermis op zater dag 13 juli. Bij café Hoevenaars treedt elke avond op het Trio van Kees de Nijs met zang van Albert Brosens; zaal Romantica heeft voor het bekende kermismatinée op zondag 14 jüli aangetrokken Willy en Willeke Alberti, de twee Wama’s en Tony Eijk. De toneelvereniging O.O.G. biedt het jaarlijkse kermismatinée aan met o.a. Conny Vink, The Three Jacquets en Bouk Martens. Tenslotte treedt het Trio van Kees de Nijs met zang van Albert Brosens op elke avond als stemmings muziek tijdens de Tilburgse kermis in het restaurant van de Postelse Hoeve. Gevaarlijk Aan de twee torens van de Heuvelse kerk wordt ongeveer 4 maanden ge werkt. Regen kan hierbij de grote spel breker zijn. Dan ligt het werk namelijk stil. Wind is niet het ergste, daar zijn de leidekkers hoog in de lucht wel aan ge wend. „Schrikken doen we niet snel. We zijn wel wat gewoon. Tot voor 10 jaar moesten we alle leistenen zelfs nog met de hand naar boven brengen. Nu hebben we daar een katrol voor. Zelf ben ik een keer gevallen. Dat was in Enschot, van 6 meter hoogte. Het letsel dat ik daarbij opliep was van geen betekenis.” Zo spreekt een man van het vak, die Til burg dagelijks van grote hoogte over ziet. Wie ons de tekst van de onzinadver- tentie stuurt vóór dinsdagavond 10 uur, dingt mee naar een prijs ter waarde van 20,te besteden bij een van onze adverteerders. Behalve de volledige tekst van de advertentie dient uw oplossing dus tevens de naam van de zaak van uw keuze te vermelden. Veel succes! Enige dagen geleden is de telefooncen trale aan de Spoorlaan met 1000 num mers uit gebreid. Tegelijkertijd vinden in hetzelfde gebouw ingrijpende werkzaam heden plaats voor uitbreiding van appa ratuur voor het interlokale telefoonver keer van Tilburg en omgeving. Het is mogelijk dat in de komende weken de telefoongebruikers hiervan enige hin der zullen ondervinden, maar PTT ver wacht niet dat dit ernstig zal zijn, temeer omdat in de vakantieperiode het ver keer altijd zwakker is dan normaal. Op dit moment zijn er in Tilburg 500 wach tenden die nu geleidelijk in dienst zullen komen. Eind 1969 komen in Tilburg Centrum opnieuw 1000 en tevens in de centrale Tilburg-West aan de Academie- laan 2000 nummers beschikbaar. Tot dan zullen de nu resterende 500 nummers echter maar net voldoende Zijn om de meest urgente nieuwe aan vragen (openbare diensten, industrieën, tizers e.d.) te helpen, zodat de di- in Den Bosch de „stop" op parti- e aanvragen opnieuw moet han- heden hebben wordt hier wel mee ge logenstraft. De onderwijsmogelijkheden worden voortdurend uitgediept. Zo is de cursus tot gezinshelpster een experiment dat op 9 plaatsen in Nederland, waar onder Tilburg, wordt ingezet. Over alle opleidingen kan men bij iedere huis houdschool inlichtingen krijgen. Ook kan men te allen tijde terecht bij de consulente van de Stichting Opleiding Verzorgende en Dienstverlenende Be roepen, mej. J. Majoor, Markflat 56c in Breda, tel. 01600-45177. „Momenteel doen we niets anders dan leiendaken aanleggen en repareren. Een goed leiendak gaat een mensenleven mee. Het is wel kostbaar. Een lei kost zo’n 80 cent, dat betekent per m2 zo’n 30,- tot 40,-. Als u dan weet dat er op de twee torens van de Heuvelse kerk 30.000 leien oftewel 650 m2 gaat, dan weet men wat alleen het materiaal al kost. Maar verslijten doet het nooit. De leistenen komen uit België, Luxem burg, Frankrijk en Duitsland. Er zijn levertijden van meer dan een jaar. Dan weet u hoe moeilijk het in ons vak is.” „Im Weissen Rössl” in Oisterwijk In het Oisterwijkse Natuurtheater wordt zaterdag om acht uur ’s avonds de pre mière gebracht van de bekende operette „lm Weissen Rössl” van Ralph Benatz- ky. Zondag kon deze opvoering van wege het wel zeer slechte weer geen doorgang vinden. Aan de opvoe ring, die onder muzikale leiding staat van Kees van Gorp, verlenen ongeveer 60 spelers hun medewerking. Als de weergoden de Vereniging en het publiek wat gunstig gezind zijn, zullen de be zoekers voor het eerst kennis kunnen maken met de nieuwe verlichting in het natuurtheater, die mede met steun van het Anjerfonds tot stand kwam. In 1957 begon de Oisterwijkse Operette- vereniging met haar openluchtuitvoe ringen. Zij richtte daarbij vooral haar aandacht op de vele toeristen die er in de zomermaanden steeds in Oisterwijk zijn. Echter ook de Oisterwijkse en Mid- denbrabantse bevolking heeft steeds veel belangstelling aan de dag gelegd voor de uitvoeringen, die steeds op een goed peil stonden. Bij slecht weer gaan de uit voeringen door in het gebouw van de Oisterwijkse Kunstkring. Voor de uit voering heeft het bestuur zich weten te verzekeren van een groot aantal uitste kende krachten. De regie wordt ver zorgd door Th. Molenkamp, verder is er een balletgroep o.l.v. Toos Schollen, een kinderkoor o.l.v. H. Vugs en het Til- burgs Kamerorkest, versterkt met een aantal leden van het Promenade-orkest. Behalve op zaterdag zijn er uitvoeringen op de zondagen 30 juni en 7, 14 en 21 juli. De aanvang is steeds om half drie. gemaakt, worden voortgezet. In het kader van dit onderzoekprogramma zullen onder meer onderzoekingen worden verricht naar het juiste aantal van bovenbedoelde ongevallen. Daarnaast zal een onderzoek wc verricht naar de veelvuldigheid vóórkomen en het gevaar van eer tal ziekten en afwijkingen in het ver keer. Hierbij zal ook de invloed van het gebruik van geneesmiddelen bij deze ziekten en afwijkingen en hun invloed op verkeersongevallen in het bijzonder worden nagegaan. De resultaten van dit onderzoek acht dr. Kruisinga van be lang met het oog op de al dan niet toe laatbaarheid in het verkeer van per sonen bij het optreden van bepaalde af wijkingen en ziekten al dan niet te zamen met het gebruik van geneesmid delen. Teneinde de mogelijkheden na te gaan van alternatieve methoden van bloed onderzoek ter bepaling van de concen traties in het menselijk lichaam, zal een onderzoek worden verricht naar me thoden ter registratie van het bloedalco- holgehalte d.m.v. ademanalysetechnie- ken. Tenslotte zal studie worden gemaakt van het gedrag van auto’s te water t.a.v. ont snappingsmogelijkheden voor bestuur ders in de relatie tot hun lichaams- opbouw en afwijkingen van een nor male lichaamsbouw, teneinde richtlijnen te kunnen aangeven voor het gedrag van de bestuurders en voor de construc tie van het voertuig. Advertenties kunnen worden aangenomen tot dinsdagavond 10 uur

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1968 | | pagina 1