o Vervallen woningen in Kasteeldreef zijn jeugd domein W-, ue 3 PRONTE MENSEN 75 renners in Dovutex-trainingspakken en De prijzenpot Unieke Tilburgse uitgave van Theseus n Neerlandia heeft in vernieuwd k in Chalet Sonnevanck in Oirschot K.M.T. LES CRUCHES Druk seizoen voor nieuwelingen amateurs van wielerclub Pijnenburg 300 Disc-jockey’s dit weekeinde In memoriam Het Nieuwsblad van het Zuiden Fa. A. SPIJKERS ZOON WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABAN pand uitstekende outillage De prijs winnares - pagina iz TELEFOON 04250-30783 POSTGIRO 1126745 OPLAGE 45.910 Mirg, 3 juni: 23 juni: Al „Mie de Fiedel mee d’rre Vernielzucht irgse The ELASTIEKEN KOUSEN TRICOTS CAPUCIJNENSTRAAT 78 A.S. ZATERDAG URG Aanvang 8.00 uur r 34 Leo Xlll-straat 60 Foto Rien Siers DROGIST est sing UITGAVE J. DE BEER - LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE JAC. VAN CAMPENSTRAAT 40-42 TILBURG een gezellige kelder met fijne jurkjes, pakjes en pulll's In een Jonge prijs 2 31 cant nlaats even- PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING tijdelijk tel. 25525 b.g.g. 33370 DAT ZEGT GENOEG I of f 3,50 per week. 00K BIJ DIT RIJWIEL ONDERHOUDSBOEKJE MET GRATIS BEURTEN! Ondanks alle prijsverhogingen zolang de voorraad strekt EEN EERSTE KLAS RIJWIEL PIUSPLEIN 6 hoek y Fmmastraat^^r geheel compleet in verschillende kleuren n BATAVUS PRODUCT 139,95 Telefoon 21767, b.g.g. 31317 Uw familie, overdag, belt j nemen de de Voor de prijs van Geen aanbetaling. geen s het Schouwburg ring Ingang achterka voor en voor de r opende deze week Blzenstraat een aantal De receptie werd DE ken dichtgespijkerd, dan zorgt jeugd wel dat deze even snel af broken zijn als geplaatst. Meul woensdag meubeltv zeer dn1 LEON BERGEN F j te be- jk lage iedereen dat ge- „Pronte Men- er an or prof. dr. kiant eemt en drs. I TILBURG - dinsdagavond - De laat- I ste tijd komen in Tilburg steeds meer I slechte woontoestanden aan het licht. I Deze week werden we geconfronteerd I met vervallen huisjes die gedeeltelijk nog bewoond zijn. Huisjes die de om geving tot een achterbuurt maken en I dat is nu juist het laatste wat de buurt- bewoners willen. Er wordt door hen I dan ook al jaren op afbraak aange- I drongen. Het gaat hier om de Kasteeldreef en een gedeelte van de Van Hogendorp straat in Tilburg. In deze straten staat een aantal krotten die de omgeving danig voor het de HFC Ennekini echtpaar meens”. Henri Berssenbrugge heeft zes jaar in Tilburg gewoond en er de grondslag ge- i carrière van fotograaf, 1 hij hier haar, die later de jn leven zou worden. Na zijn geboorteplaats, ves- ich in Den Haag, waar zijn middelpunt werd voor het ar- leven van de Hofstad. Vele ma rt zijn werk in binnen- en buiten- bekroond en hij behoorde spoedig ternationale coryfeeën met de tot de vijfentwintig beste foto- r wereld te behoren. Tijdens de ~*"t hij evacueren en vestigde j 4 mei 1959 is Ook in de avonduren maakt de op groeiende jeugd een dankbaar ge bruik van de woningen. Door ver schillende bewoners van de Kasteel dreef is geconstateerd dat - met name in de bouwval nummer 117 - buiten landse gastarbeiders zoals Turken en Spanjaarden overnachten. Het is al enkele malen voorgekomen dat Tur ken bij buurtbewoners kwamen in formeren of in de bouwvallen gesla pen mocht worden. Er wordt dan bru taal de woning binnengestapt, alleen staanden hierbij de schrik op het lijf jagènd. TILBURG, maandagavond - ’s Avonds laat ruikt het bij Neerlandia aan de Kor- velseweg 174 nog vaag naar chemicaliën van een soort, die de leek niet zonder meer kan thuisbrengen, maar van de vloer zou je kunnen eten en de machines staan er fraai opgepoetst bij. Dat is Neer landia op de late avond. Overdag ziet het er anders uit. Vol bedrijvigheid, want de <v.unten willen snel bediend worden. Vorige week zaterdag werd de vernieuw de bedrijfs- en winkelruimte in gebruik genomen met een druk bezochte recep tie, waarop ook veel klanten verschenen om hun gelukwensen aan te bieden aan "eubelrama o »dag aan de El jltoonkamers. iruk bezocht. is nog te vinden op de carte-de-visite portretten en kabinetformaten in de oude foto-albums van de Tilburgse fa milies. Onder het gewone werk van het atelier begon Berssenbrugge te experi menteren met vrije, naturalistische foto grafie. Hij trok er veel op uit en maakte in Tilburg en omgeving talrijke opna men van mensen in hun bezigheden. Het zijn deze ongedwongen foto’s die in het boekje zijn opgenomen, zoals sintels ra pen achter de fabriek, vrouwen aan de spoelmachine, op de bleek, in huis, moe ders aan de wieg van hun jongste, het huisweven, het eten, het werk op het land, enz. Ook karakteristieke portret ten -o.m. van de commissaris van politie, H. Caarls, van een honderdjarige vrouw met haar kanten muts, van Moeike de Koek terwijl ze het brood snijdt. Fraai is ook de opname van het speellieden Gastarbeiders slapen er De onzinadvertentie in ons vorige num mer luidde: VOOR al het betere kijk- en denkwerk natuurlijk naar onze pas geopende I Q salon. Gediplomeerd personeel. Woordenboeken voorhanden. De prijs ter waarde van 20,werd toegekend aan mevr. Kuypers, Wolplein 7, die het gewonnen bedrag wenst te be steden bij Smulders’ Bloemen, Tonger- lose Hoefstraat te Tilburg. Proficiat. Donderdag 7 maar» 1968 11e jaargang no. 556 per persoon; voor de zevende pl 10,en voor de negende plaats e' eens 10,Voorts is een puntensys teem ontworpen, waardoor de renners ook nog kans krijgen op een gratis kos tuum. Het staat al wel vast dat deelge nomen zal worden aan de volgende wed strijden: 15 april: Oostelbeers, 19 mei: Rooi Pannen te Tilburg, 3 juni: Oister- wijk, 17 juni: Gilze, 23 juni: Alphen, 7 juli: Oirschot, 25 augustus: Besterd te Tilburg, 22 september: Acht van Bladel De laatste twee wedstrijden zullen nog worden aangewezen. Een gewaardeerd duo was het echt paar niet een regelrecht Tilburgse naam, Frans en Marie Jansen, beter bekend als „Mie de Fiedel mee d’rre meens”. Deze fotograaf werd in 1873 in Rotter dam geboren. Na een opleiding aan de kunstacademie te Rotterdam, vestigde hij zich met een compagnon in Tilburg om er een fotoatelier te openen onder de naam „Fotografisch Kunstatelier A. Héron”. Nadat zijn compagnon naar Amerika emigreerde, zette Berssenbrug ge het atelier alleen voort, maar nu on der de naam „Au Héron”. Deze naam „Pronte Mensen” is een uniek boekje geworden met werkelijk zeldzame foto’s uit een periode, die alleen de oudsten onder ons kennen. De sfeer die uit de foto’s blijkt, is bijna onaards en demon streert hoeveel er in een halve eeuw in Tilburg veranderde. Het is een genot dit boekje zitten en voor de ongelooflijl prijs van 2,50 heeft iedc noegen binnen zijn bereik. sen” werd samengesteld door H- F. J. M. van den Eerenbee.i F. J. M. van Puyenbroek, die het duide lijk met veel liefde hebben gemaakt. Drukkerij v. d. Wee in de Koestraat heeft aan de uitvoering veel zorg be steed. De verkoopprijs van „Pronte Mensen” is belachelijk laag, namelijk 2,50. Het kan besteld worden bij The seus, Bredaseweg 167 te Tilburg, tel. 33646 of door overschrijving van 3, (incl. portokosten) op giro 1065200 van de ABN te Tilburg. Men moet dan wel vermelden: Theseus, Pronte Mensen. Bij de aanbieding aan Burgemeester Becht was mevrouw J. Berssenbrugge- Melis, de weduwe van de fotograaf, aan wezig. ontsieren. De woningen zijn et overgrote deel eigendom van FC Enneking. Buurtbewoners hebben verschillende malen contact gehad met de directie van deze tex tielfabriek. Steeds wordt dan gezegd dat de woningen, die voor bedrijfs ruimte nodig zijn, binnen drie weken worden afgebroken. Er zijn al twee jaar verstreken maar de huisjes, of liever de bouwvallen staan er nog steeds. Mag dan de situatie in de Til burgse textielindustrie niet direct tot bedrijfsuitbreiding nopen, de huizen dichtmetselen is niet te veel gevraagd. „Dat de firma Dovutex u deze prachtige trainingspakken geeft is een bewijs dat zij de wielersport een warm hart toe draagt. Ik gun u het allemaal van harte. Ik gun het u dat men u behulpzaam is om in de sport wat te bereiken. In mijn eigen tijd ging dat anders. Dikwijls heb ik bier en limonade moeten verkopen, net zo lang tot ik weer geld had om een nieuwe band te kopen. Het komt je in de sport niet aanwaaien. U zult ervoor moeten knokken en u het nodige moe ten ontzeggen, want het is verre van ge makkelijk om in de harde wielersport wat te bereiken.” Namens de directie van Dovutex sprak de heer Vugts de jonge renners toe. Hij trok daarbij een parallel tussen het za- is het Nieuws- als ochtendblad weinig fantasie terhalen waar- ‘ings Concern >lad heeft be- behoefte om enduren te in- t alleen maar uiische gronden, ets tegen. Wèl be at het eigen „ge- euwsblad sinds de Teulings steeds Het komende weekeinde organiseert de Bonky-club in Chalet Sonnevanck in Oirschot een grote disc-jockey wedstrijd waaraan naar alle waarschijnlijkheid 300 jongelui plaatjes aan elkaar komen pra ten voor een bijzonder deskundige jury. Ook de politie is verschillende malen gewaarschuwd. Controle in de huizen is er volgens de buurtbewoners nooit van gekomen. Drie van de krotten zijn - onder er barmelijke toestanden - zelfs nog be woond. In een van deze woninkjes leeft een 80-jarig echtpaar, dat zelfs lange tijd gestookt heeft met een schoorsteen welke zo brandgevaarlijk was, dat er op last van de brandweer direct een nieuwe op geplaatst moest worden. Het wordt hoog tijd, dat deze krotten opgeruimd worden. Maar wat blijft er dan over, een grote open vlakte waar het onkruid welig tiert en waar ieder zijn afval stort? Of plaatst men een hekwerk, waarmee men de jeugd weert en van de Kasteeldreef g achterbuurt maakt. Want dat is wat de buurtbewoners vrezen. leider, i Wiel, nog heer Kees gens voor loot. Behalve het beschikbaar stellen van de trainingspakken heeft de firma Dovutex nog in het vooruitzicht gesteld, voor de renners een aantal premies beschikbaar te stellen. Door de groep zal aan 10 wed strijden worden deelgenomen en per ronde zal 50,aan prijzen ter be schikking worden gesteld, te verdelen als volgt: voor de drie eersten 10, kenleven en de wielersport. Wil men er iets in bereiken, dan moet er hard, zeer hard gewerkt worden. Een goede men taliteit is daarbij een absolute voorwaar de. „Niemand doet het voor u, u moet het zélf doen, hoeveel mensen er ook zijn die u op alle mogelijke wijze behulp zaam willen zijn.” De voorzitter van Wielerclub Pijnen burg, de heer P. Meys, sprak namens de coureurs vriendelijke woorden van dank. „Ik ben er erg blij mee, dat Dovutex dit voor u wil doen. Zorg dat u het waard bent!” Nadat de metamorfose had - plaatsge vonden fraaie zwarte trainingspakken met felgele kleuren, vervaardigd door de firma W. Wouters, Gildebroeder- straat 43 sprak de trainer en ploeg- '-J-- de bekende coureur Theo van de een kort woord van dank. De i van de Ven zorgde er venol- dat een kostuum werd ver- I De jeugd wil wel voor afbraak zor- I gen. De huizen zijn veelal zo vernield, dat men door de gaten, die eens bene denramen voorstelden, via de zolder naar de blauwe lucht kan kijken. Steunbalken en zolder zijn weggebro ken. Bij wind vallen glasscherven en losgeslagen dakpannen op de straat. Worden ramen en deuren met plan- De firma Dovutex aan de Spoorlaan heeft deze week maandagavond een vijf tiental jonge coureurs van Wielerclub Pijnenburg in een nieuw trainingspak gestoken. Dat gebeurde op wat feeste lijke wijze in de verkoopruimte van Do vutex, die voor deze gelegenheid was omgetoverd tot een vergaderzaaltje. De heer Jan Pijnenburg die in wieler- kringen nog steeds een grote naam heeft en wiens deskundig advies vaak wordt ingewonnen was in eigen persoon aanwezig om de jonge renners inspire rend toe te spreken. Malique heeft voor U een exclu sieve collectie tricot japonnen v.a. 65,2-dlg. en 3-dlg. pakjes v.a. 79.75, pullovers en vesten v.a. 24, Malique heeft in haar collectie in ZUIVER SCHEERWOL - Astralon - Courtelle - Terlenka. Malique maakt ook voor U op maat Malique nodigt U uit om eens een kijkje te komen nemen in haar BOUTIQUE „MALIQUE", Bredaseweg 98, f.o. Wilgenstraat. Door het bestuur van de Tilburgse Stu- dentengezelligheidsvereniging Theseus werd deze week aan Burgemeester Becht een exemplaar aangeboden van „Pronte Mensen” een fotoboek, dat een inzicht wil geven over en in het leven in Tilburg in de periode 1901-1906. De opgeno men foto’s werden alle vervaardigd door de befaamde fotograaf Henri Berssen brugge. De voor sloop bestemde woningen, waarvan enkele zelfs nog bewoond, aan de Kasteeldreef. Foto Frons van Aarle de Ifge- Bij 'n overlijden in L zowel 's nachts als overdag, oen U eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis van U over R.-K. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 25525 b.g.g. 33370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 de jonge actieve directie, bestaande uit de twee heren Soons. Ook mevrouw Soons is nog actief. Met de verbouwing achter de rug kan Neerlandia zich weer helemaal wijden aan het chemisch reini gen van kleding enz., want daarin is het helemaal gespecialiseerd. De heer Th. Soons, die de zaak in 1943 oprichtte aan de Korvelseweg hoek Diepenstraat, heeft met zijn grote activiteiten de stoot ge geven tot een ontwikkeling die thans (voorlopig) bekroond is. De outillage van Neerlandia behoort tot de allerbeste. Naast twee grote „wasmachines” die ieder half uur elk 35 kg goed kunnen verwerken, beschikt men bij Neerlandia over alle apparatuur die nodig is om een goede zorg aan alles te kunnen besteden. Steeds meer mensen zien er het grote nut van in om regelmatig hun kleding, tafelkleden etc. aan een chemisch reini gingsproces te onderwerpen. De gedach te „het lijdt” er maar mee, is gelukkig allang achterhaald, integendeel de duur zaamheid kan er bij een goede behan deling slechts door worden bevorderd. De ontwikkeling in de branche staat overigens niet stil. Reeds wordt er bij Neerlandia gedacht en gepraat- over de aanschaf van een fluorinstallatie, die voor de toekomst zeer grote mogelijk heden biedt. Voor Nederland zou dat uniek zijn. Neerlandia beschikt over een stoompop die enig is in Tilburg. In en kele ogenblikken tijd wordt hiermee aan Wie ons de tekst van de onzinadverten tie vóór dinsdagavond 10 uur stuurt, dingt mee naar een prijs ter waarde van 20,—, te besteden bij een van onze adverteerders. Behalve de volledige teks van de advertentie dient uw oplossing dus tevens de naam van de zaak van keuze te vermelden. Veel succes! jurken een schitterende pasvorm ge geven. Rond haar bedrijf heeft Neerlandia een dicht vertakt net van routes opgebouwd tot ver in West-Brabant. Acht vertegen woordigers (in totaal heeft Neerlandia 22 man personeel) zijn iedere week on derweg om de klanten te bezoeken en de kleding na reiniging weer terug te bezor gen. Als het ’’goed” binnenkomt wordt het na ingeschreven te zijn aan een con trole onderworpen en wordt het gesor teerd naar soort en materiaal. Dan begint het feitelijke reinigingsproces, waaraan overigens geen druppel water te pas komt. Het voltrekt zich uitsluitend che misch en weinig is er bestand tegen de kracht daarvan. Aan de nabehandeling wordt de grootst mogelijke zorg besteed, want ook bij Neerlandia is de klant koning. De snelheid waarmee het proces wordt uit gevoerd is verbazingwekkend, het resul taat verbluffend. Voor Neerlandia be gint er thans een nieuw tijdperk, maar door het enthousiasme, het vakman schap en de goede uitrusting van het bedrijf kan het iedere concurrentiestrijd aan. Deze week dinsdag blad voor het eerst i verschenen. Er is i voor nodig om te acht« om men bij het Teuling dit voor Het Nieuwsbl slist. Deze plotselinge 1 ilburg al in de ochtei formeren is duidelijk genomen op economist Op zich is daar niets treuren we het dat zicht” van het Nieuws! overname door meer is verdwenen. We vonden het geen aardig gezicht, maar het had in ieder geval iets eigens. Wat thans in het Nieuwsblad te lezen staat is vrijwel hetzelfde als in het Brabants Dagblad. De opmaak en typografie wordt een getrouwe copie van wat men in Den Bosch klaarstoomt. Een uitzondering hierop vormt slechts het (schaarse) Tilburgse nieuws. Voor ons is het Nieuwsblad ter ziele. Jammer voor Tilburg, dat het in enkele jaren tijd twee kranten moest begraven. Het is geen typisch Tilburgs verschijnsel, want men ziet het alom in de lande. Econo men en sociologen puzzelen aan dit verschijnsel en schrijven er lange rapporten over. De televisiereclame krijgt de schuld en de statistici we ten dat met grote overtuiging aan te tonen. Ligt echter de werkelijke oorzaak niet ergens anders? Vrijwel alle regionale dagbladen hebben zich de allures willen aanmeten van de landelijke dagbladen. Zij hebben pagina’s vol geschreven over de EEG, Vietnam en wie er roomser was, Aarden of Schmelzer. Eén ding vergaten zij. De gewone burger te informeren over hetgeen bij hem in de buurt gebeurde. Een vereniging moet voor haar nieuws betalen, maar verslaggevers reizen alle we relddelen af. In het wijkcafé vindt men ze niet. En daar moesten ze zijn. De gewone man, die het nieuws voor zijn stad nog altijd zelf maakt, wenst het ook te lezen. Zaterdag om 6 uur opent Oirschots kers verse burgemeester Mr. Capetti het fes tijn. Tot 12 uur wordt de aandacht voor de disc-jockeys gevraagd. Zondag wor den de deelnemers van 2 tot 6 uur en ’s avonds van 8-10 uur beoordeeld door Skip Voogd, Ko de Kloet, Peter Blom, Theo Stokking, Henk Bouman, Eddie Bekker, Wim Verbruggen en juryvoor zitter dr. J. H. Hagemeyer. De bezoe kers die zich op een andere wijze willen vermaken kunnen terecht in het 300 m2 grote vermaakcentrum, waar constant drie orkesten voor de muziek zorgen. Disc-jockeys die zich alsnog willen in schrijven kunnen dat doen onder tel.-nr. 04997-1420. Tilburg gewoon legd voor zijn maar ook vond charme van zijl een verblijf in tigde hij zicv atelier een miuu tistieke Ir len werd land bekt v tot de in te, uan1 erkenning tot de vijfent’ grafen ter wereld te bel oorlog moest hij evacuerer hij zich in Goirle, waar hij overleden. i hij tale

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1968 | | pagina 1