werkelijke vrede komen! tot De Tilburgse Koerier I 1 3 3 (^krióbnaó Pagina 13 WEEKBLAD VOOR GEHEEL TILBURG, GOIRLE, DONGEN, LOON OP ZAND EN ENSCHOT Oplage 45.000 ex. - Redactie en Administratie: Jac. van Campenstraat 40-42 - Tilburg - Telefoon 30783 - Postgiro 1126745 - Uitgever: J. de Beer - 10e jaargang - VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 No. 545 Het Kerstkind kwam om de mensen te verlossen en hen zekerheid te geven. Zijn komst bracht een verandering teweeg in de wereld, maar zij is nog lang niet voltooid. Het waren juist de eenvoudigen van hart die in die eerste dagen het kerstkind begrepen en het wilden aanbidden, zelfs in die armelijke omgeving, een koningskind niet waardig, maar het Godskind vond het goed zo. De stafkwartieren van de strijdende partijen zullen actief nieuwe plannen beramen voor overvallen en luchtraids. In de steden en dorpen, op het platteland en in de delta’s zullen de verkondigers van Gods woord diensten houden ter ere van Hem die Zich verwaardigde tot de mensen te komen om hen te verlossen en ze het grote gebod van de liefde te Ieren kennen. Een nieuw gebod. Onvoorstelbaar voor die tijd en na twintig eeuwen christendom voor velen nog even onvoorstelbaar en onwerkelijk als toen. Met Kerstmis zwijgen de kanonnen. Boven Vietnam zal voor enkele uren de lucht zuiver zijn en rein. Het door bommen verwoeste land zal rust ademen. De jarenlang opgejaagde bevolking zal even zichzelf kunnen zijn, niet bevreesd dat er met hen iets vreselijks gebeuren zal. Hoewel, ook een bestand kan geschonden worden. Per vergissing wellicht. In al zijn eenvoud is het kerstverhaal telkens weer ontroerend. Omdat er nergens plaats voor Hem was, werd Hij geboren in een stal. En er verschenen engelen die verkondigden: „Vrede op aarde aan de mensen van goede wil”. Wie haalt de angst uit de ogen van de Amerikaanse soldaat, nadat de kerk waarin hij was, door de Vietcong werd beschoten met mortieren? Voor ons is het op een andere wijze Kerstmis. Met een vredige kerkgang. Laten we dan vragen om de vrede in dat verre land. De wereld viert Kerstmis en ieder geeft zijn eigen uitleg aan dit feest. Voor velen in het westen van de wereld is Kerstmis hetzelfde als vier dagen lang lekker eten en urenlang slaperig tv-kijken. De omroepen hebben zich uitgesloofd om de kijkers te gerieven met rijke shows vol sprankelende muziek. Welgedaan van al dat feestelijks zullen we ons niet of nauwelijks bewust zijn van onze welvaart, die maar niet schijnt op te kunnen. Het is allemaal zo gewoon. Toch zou het goed zijn ons weer opnieuw te bezinnen op de feitelijke waarde van het kerstfeest, op de zin van de komst van het Kind. Hij kan ’r wel naor blève kèke Zo’n schöóne bontgekleurde kaort Mee sneuw en hertjes en ’n sleeke Aachter ’ne kerstman mee 'nen baord. Z’is van de kènder van z’n dochter De klènste heette noot gezien Toch moet ’t al ’n flinke mèd zen Ze wor 't aander jaor al tien. Naauw zit ie daor wir bij z’n kribke En denkt: ”Mar deez’ jaor bèt ik deur Van ’t zomer gao’k naor gienderwèt toe” Mar ieder jaor komt ’r iets veur. Hij vuult z’n ège zó gebonde Aon zunnen hèrd en aon z’n schaauw En zeker as ’ne meens allèènig Maokte zo’n gróóte rès nie gaauw. Het Kind leerde ons ontberingen te lijden als dat van ons gevraagd zou worden. Het leerde ons ook de liefde, die de vreugde verschaft die alle begrip te boven gaat. De mens is in een voortdurende strijd gewikkeld om deze vreugde te kunnen verwerven, want de offers die ervoor moeten worden gebracht zijn niet gering. Eeuwenlang heeft de Kerk daarop gewezen en bij alle discussies die er in de Kerk over talrijke onderwerpen aan de gang zijn, mogen de feitelijke waarden en waarheden niet uit het oog worden verloren. Wè blèèf ie toch allèènig aachter Toen ze vertrokke naor dè laand, Zoiets dè hiette ’’emigreren” Mar dè ging bove z’n verstaand. Hij kan 't nog steeds niet begrèpe Ze zèn drie weeke vaore wèd Vanaaf d’n dag dèsse vertrokke Was ie de lust in 't léve kwèt. Na de diensten zal er ongetwijfeld gegeten worden. Voor de Amerikanen is er kalkoen. Het Amerikaanse kerstrecept bij uitstek. Voor de Vietcongsoldaten is er hopelijk een handvol rijst extra. Het effect van de vredesboodschap die het kerstkind bracht, duurt niet lang. Een paar dagen hoogstens. Daarna streden de partijen ieder naar hun eigen ideologie verder aan de bevrijding van Zuid-Vietnam Ineens wordt hil de kaomer waozig ’t Lóópt deur mekaar, alles wordt grès Hij zie d’n bóót, hij zie z’n kènder Jè, naauw gao’tie pas goed op rès Hèèl zuutjes schuift ie dan vurover Hij is vertrokke en vurgoed, Vlak bij z’n haand daor lee de kaort nog Mee ’’Merry Christmas” en gegroet LECHIM Bij de kribbe worden we stil. Niet omdat bij wellicht mooi is, maar vooral wegens de symboliek die er aan ten grondslag ligt. Na eeuwen van wachten kreeg het joodse volk zijn messias. In moeilijke en donkere dagen, die het joodse volk altijd gekend heeft, wezen de profeten naar Hem die eens komen zou, om het volk van Israël te verlossen uit zijn ellende. Zij begrepen echter de komst van Christus niet en verwachtten een man gods die hun wereldse heerschappij kwam herstellen. Maar God had andere bedoelingen. Christus zou een ander rijk stichten, niet van deze wereld, maar een rijk van licht en vrede. Dit thema is eeuwig en onvergankelijk.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1967 | | pagina 13