P PEETERS OPRUIMING V A K A N TIE aan worden onttrokken en UT joed Mees CHEMISCH REINIGEN met directe voordelen bij „DE KOMEET" UW EN SD Hoe kunnen voedsel, brand- en delfstoffen aan de zee JANUARI-SESSION BRACHT1 JAZZ VOOR DE FIJNPROEVERS worden. In Loosdrecht werd dit kwintet, dat bestaat uit Ton Wij- karnp, piano; Jan Roen, bas; Pierre Courbois, drums; Wim Reynen, trompet en Wil Roelens, altsax, kampioen op het Nationaal Jazzcon- cours en dat rechtvaardigde hoge verwachtingen. Die werden beant woord. Het kwintet bezit een uitste kende techniek, een speelse stijl en het vermogen om moeilijke jazz in begrijpelgke tonen te vertalen. Voor al altsaxofonist Wil Roelens we bijzonder waarderen. was voor deze groep de rustig-re- presentatieve wijze waarop zij de muziek presenteerden. Pierre Cour bots, diie op spectaculaire wijze de drums bediende, viel wat toon. Allerminst vanwege z maar vanwege zijn jasje. He waa even exotisch als zijn naam. voorpret Voorbereding I PICK-UPS MOLENSTRAAT 142 100den koopjes TELEFOON 20397 TZEN! eir op alle artikelen sparidans-loos 2.50 Een 1.50 is, de ?ove: i be a 30334 'ne lap. wet ent Voor al Uw Emmastraa» 30 Ie*. 20338 edrijf LBIRG U verdient veel COSTUUMS 2.75 PANTALON 1,25 door zelf te TRUITJES, VESTEN, JUMPERS 0.95 bezorgen en REGENJASSEN (incl. waterproof) 2 3.75 te halen! THOMAS VAN AQUINOSTRAAT 41 Depóts: BREDASEWEG 146 KRUISSTRAAT 49 IN GOIRLE: ORANJEPLEIN 22 opruimingskoopjes honderden koopjes dubbele stuiverbonnen burg eg 173 van 14 tot 31 januari geven wij meel straat 31 voltstraat 2 GRAMOFOONPLATEN - T.V.-MEUBELS PICK-UP-KASTEN wit 23833 iteit Jazz inge- Rou- resulta- studies, hoeveel- kan wor- Zaterdagmorgen 9.00 uur starten wij met onze ECHIM gewicht wil c ilsnog i vraag, tomstplr waar he g* TAAL WA REN LUPWERK J|CHLAPPI Prijs ter waarde van 20, Wie ons de tekst van de onzinad- vertentie voor dinsdagavond 10 uur stuurt, dingt mee naar een prijs ter waarde van 20.te besteden bij een van onze adverteerders. Behalve de volledige tekst van de onzinadvertentie, dient uw oplossing dus tevens de naam van de zaak van uw keuze te vermelden. kantte” len van de ,ntie wil ne- irheen beklt geval r ing het gaat. i i, m de mensen wel eens in een an- 'rillen nemen. levensonc en, dat het 1, of men ten van het e.d. reeds jn reser- zal zijn over door- een j. Hoe iïannen iet de riciteit, enz). die vakantie i bungalow i voeding zorgt ,s niet bever. week heid is om au lantieverblij' >huis me een costigen De prijswinnares De onzinadvertentie in ons vorige nummer luidde: KOOI* EENS zo’n heer lijk antivriesdrankje. Drie druppels voor iedere maaltijd besparen u koude en onweer. Overjassen, wollen kousen en punt mutsen worden hierdoor overbodig. Aarzel niet langer, neem diepvries. Hendrik van Grobben donekstraat 271 a. A 7609. De prijs, ter waarde van 20. werd toegekend aan mevrouw Mar- celis, Scaepmanstraat 41 te Tilburg, die dit bedrag wenst te besteden bij de firma Hans Bertens, Veldhoven straat 30. Proficiat! voor 70 ct. en van 1,95 3,95 2,95 - 4,95 98 ct. voor 15,— TOPJES termaanden bevaarbaar en zou het klimaat van Nova Scotia en Newfoundland warmer worden. Wan neer het water voldoende voeding stoffen van de bodem zou meevoe ren, zouden deze meer vis naar het betrokken gebied lokken. De atlas zal er toe bijdragen om te weten of dergelijke plannen prak tisch en economisch uitvoerbaar zijn. Aan de uitvoering kan echter niet begonnen worden voordat meer bekend is geworden over de verde ling van dieren 'en planten in de zee, de invloed van temperatuurwisselin gen op de dieren- en plantenwereld en over de vele andere factoren, die het leven in zee beheersen Volgens de directeur van de Oceano- grafisch laboratorium voor de zee visserij in Washington, Dr. Lionel A. Walford, zou het mogelijk zijn de wereldvoedselvoorziéninig te verbete ren door de vangst van grote hoe veelheden van smakelijke, op ma kreel gelijkende vis, de Chloroph- thalmus. Deze vis wordt slechts zel den gevangen en bezit niet eens een gewone naam. Hij komt echter in groten getale voor op een diepte van ongeveer 350 meter aan de oostkust van de Verenigde Staten. Een andere belangrijke vis is de z-lgi- red fish, een soort zalm, die thans alleen wordt gevangen aan de kusten van Newfoundland en Euro pa, doch volgens de jongste onder zoekingen strekt het vindgebied zich uit over de gehele oceaan. De atlas van de noordelijke Atlan tische Oceaan is een internationale onderneming, waarin Canadese en Amerikaanse geleerden nauw samen werken. Naar verluidt zullen oceanografische deskundigen Europa bij de onderzoekingen medewerking verlenen. Uitslag van Poll op 5 februari De Two Best and Modern Society heeft het nieuwe jaar zet met een session bij Moulin ge, waar de jazz-gastronomen zeker een smakelijke herinnering van over zullen houden. De moderne jazz had zondagmiddag de voornaamste plaats op het menu gekregen en het Kwintet van Ton Wijkamp verdient hierbij als hoofdschotel betiteld te Oscar Peterson, zo wordt verteld, is de geestelijke vader van de stijl die het trio Jack van Poll brengt.' Dit trio, dat enige maanden gele- den in Antwerpen kans zag om vóór het trio Pim Jacobs als eerste te MALSE BIEFSTUK 500 gram MAGERE STOOD 1 TE -LAPPEN 500 gram MAGER HACHEVLEES 500 gram Slagerij LEMMENS STUIVESTANTPLEIN 56 Telefoon 23608 vangt; ook voor mensen uit de la gere inkomensgroepen. Wij hebben niets tegen een eenvoudig gehouden vakantie. Wij hebben zelf menige keer gekampeerd en niet minder noten dan de keren dat -wij onze kantte in een hotel met prima ver zorging doorbrachten. Maar er zijn telkens talloze mensen die te allen tijde prijs stellen op een komforta- beler logies dan in een tent, bunga low of kamphuis. Er zijn talloze mensen die niet één, maar twee we ken of nog langer de stad uit wil len gaan. Er zijn mensen die ook in gezinsverband wel e°' der land een kijkje willei dan komt men er niet met al maar die vakantietoeslag en de daar bij getelde kosten van levensonder houd die men thuis ook heeft. Er is echter nog iets anders. Naar onze mening behoort de vakantie tot de feestelijke evenementen die wij in ons leven kennen. Daarom dient de vakantie dan ook in alle opzichten feest te zijn. Zonder op te wek- i tot een grof smijten met geld, gunnen wij het alle vakantiegangers en onszelf zo graag juist in de vakan tie niet op ieder dubbeltje te boeven kijken. Een vakantie moet nog iets meer (kunnen) zijn dan louter en al- i een zich verplaatsen naar een ander oord. Men moet kunnen mee doen aan de genoegens die bij een vakantie behoren en meestal is daarvoor geld nodig. Men zal er zelfs voor moeten zorgen dat dit meerdere geld er komt. De eerdergenoemde beraadsgroep inzake vakantiefinan- nanciering komt in een uitgebrac rapport dan ook o.a. tot de volger. konklusie; ,,Het op vakantie gerich te sparen verdient alle aanbeveling en dient, waar mogelijk, te worden bevorderd”. Dit sparen voor de va- daarna krijgt U kantte nu is iets waarmee U best handen; als het een jaar van te voren, eventueel di- rekt na afloop van een vakantie al weer, kunt beginnen. Dat hoeft U in geen enkel opzicht te beklemmen. In tegendeel dit is nu juist iets dat de voorpret alleen maar kan vergro ten. Want met het groeien van Uw 'nemen ook w ucu toe. U kunt Uw plannen nog net zoveel keren wijzigen als U zelf wilt en als het U een beetje mee zit met het sparen, kunt U straks misschien iets ondernemen waarvan U op dit moment nog nauwelijks durft te dro- Reeds lang voordat de beraads groep inzake vakantiefinanciering tot de hierboven geciteerde uitspraak kwam, hebben de spaarbankenledén van de Nederlandse Spaarbankbond het sparen voor de vakantie als spaardoel aanbevolen en getracht Steeds meer mensen gaan er toe over aan het einde van een gesis de vakantie, doorgebracht in een l galow, kamphuis of familie-pension, in het desbetreffende vakantiebedrijf een voorlopige reservering te doen voor het volgende jaar. Omstreeks december of januari bevestigt men dan dat men inderdaad weer zal ko men. Bij veel bedrijven en instellin gen vooral de grote met een om vangrijke staf aan personeel wordt het meer en meer gebruikelijk vroeg in het jaar de vakanties vast te stellen. Meestal is dit voor het einde van januari reeds geregeld en weten alle werknemers in welke we ken zij met vakantie zullen gaan. Ook bij kollektiief sluitende bedrijven en vakgroepen weet men als regel in december al wanneer in de ko mende zomer het jaarlijkse verlof zal worden gegeven. Voor zover zij nog niet een voorlopige overeen komst hebben gesloten zoals in de aanhef van dit artikel bedoeld beginnen al deze toekomstige vakan tiegangers, die hun vrije weken in een zomerhuisje, een kamphuis of een eenvoudig pension willen doorbrengen, nu ijlings pogingen te doen een on derdak te bespreken in de door hen uitverkoren streek van het land. In de zeer in trek zijnde gebieden, zo als de kuststrook, de Vehiwe en Zuid-Limburg, is het dan ook uiter mate moeilijk om na februari nog een niet al te kostbaar veiblijf te vinden voor de periode waarin de meeste vakanties vallen. Kan men voor dit verblijf meer geld uittrekken, dan lukt het ook later in het jaar nog wel ergens plaats te vinden. Toch blijft ook dan tijdig reserveren geboden. In ieder geval is het gewenst gedrang te verminderen door zovee. mogelijk mede te werken aan de door de Stichting Recreatie gepropa geerde vakanti esprei ding. Als U niet door schoolgaande kinderen of door kollektieve vakanties gebonden bent aan bepaalde weken, ga dan zoveel mogelijk vóór 15 juli en na 15 augustus met vakantie. U do"* Uzelf een plezier mee en U U niet al een half jaar of langer van te voren te verbinden. Er zijn mensen die beweren, niet lang meer zal duren, zal voor de drukste weke jaar de vakantiehuisjes twee jaar van te voren moeter veren. Of men ooit in staat te beslissen hoe en waar men twee jaar de vakantie 1 brengen, lijkt ons vooral moeilijk'te beantwoorden nuttig het kan zijn toekc tijdig uit te werken, vakantie betreft wil het ons voorko- laag- men dat een half jaar al ruim vol- bun- doende is. De gedachte dat wij ons een jaar van te voren min of meer zouden moeten verbinden, vinden wij zelfs enigszins benauwend. Het staat echter wel vast dat men over het al gemeen lang van te voren reeds de eerste voorbereidingen voor de va kantie moet treffen. Mag het zo tijdig vaststelle weken waarin men vakantie men en de plaats waarheen men zal gaan sommige mensen beklem men, het tegendeel is het geval met de financiële voorbereiding het om straks, als U er op uit gaat, wer kelijk prettig te kunnen hebben. Is dat nodig? Moeten wij onze vakantie ook financieel voorbereiden? En is dat nog nodig wanneer wij een vakan tietoeslag ontvangen? Èniige jaren geleden heeft het Nederlands Cen trum voor vakantie en vakantiere- kreatie (later opgenomen in de Stichting Recreatie) een beraads groep inzake vakantiefinanciering een gevormid. Deze beraadsgroep heeft ken een aantal keren vergaderd teneinde zich te beraden op vraagstukken als vakantie op krediet”, oprichting van een „vakantiespaarkas”, sparen voor de vakantie, e.d. Aan de hand mee: van door de Koninklijke Nederland- leen se Toeristenbond A.N.W.B. verstrek- ande te gegevens heeft men toen becijferd dat een gezin (mits niet te groot) met een gemiddeld inkomen in staat kan worden geacht, een vakantie van een week, doongebracht buiten de eigen woonplaats, te bekostigen van een vakantietoeslag die 4 pet. van het jaarinkomen bedraagt, plus het bedrag van de kosten die men thuis ook zou maken (voornamelijk het die van voeding en verbruik van gas, veel elektriciteit, enz). Maar dan moet men die vakantie ook doorbrengen in een bungalow waar men zelf voor de voeding zorgt en waar de huur prijs niet boven de 60.— 80,— per week uitgaat. Een tweede moge lijkheid is om uit deze middelen een vakantieverblijf van een week in een doet er kamphuis met gezinsakkom.modatie behoeft of in een zeer eenvoudig pension te spaarsom m bekostigen. Kamperen met gehuurd den toe. U 1 tentenmateriaal enz komt iets voor deliger uit en kamperen met eigen materiaal kost nog minder. Maar in tenten, geschikt voor een gezin, en in een goede kampeeruitrusting moet men om te beginnen heel wat geld kunnen investeren. Goed een zeer eenvoudig gehouden vakantie buiten de eigen woonplaats en binnen de landsgrenzen en niet langer dan een week is althans in theorie mogelijk voor ieder die een vakantietoeslag van 4 pet. ont- dit te bevorderen. Dit is o.a. gebeurd door het instellen van de zogenaam de „Honderd Gulden Club” die het nan- U mogelijk maakt op prettige en ze- acht kere wijze in vijftig weken honderd ;nde gulden bij elkaar te sparen. Deze spaarvorm is dus zeer geschikt om er direkt na afloop van Uw vakantie mee te beginnen. Een klein jaar j-na krijgt U dan 100,— in Uw i.euiden; als het ware een extra va kantietoeslag waarmee U iets kunt beginnen. Buiten deze Honderd Gul den Club om kunt U natuurlijk op ieder gewenst ogenblik het besluit nemen geregeld wat geld voor Uw komende vakantie naar de spaar- groeien van Uw bank te brengen. k de magelijkhe- Bij de spaarbanken-leden van de Nederlandse Spaarbankbond is on der de titel „Prettige vakantie” een brochure verkrijgbaar die allerlei nuttige wenken en gegevens bevat voor het voorbereiden van een va kantie binten de eigen woonplaats. Uit dit boekje citeren wij tot besluit de volgende regels: „Sommige men sen zetten streepjes op de muur om het aantal weken, tot het vakantie zal zijn, af te tellen. U behoeft dat niet te doen. U ziet immers aan Uw spaarbankboekje dat Uw vakantie op komst is!” biogeografische atlas van de Oceaan Door de American Geographical Society zijn voorbereidingen getrof fen voor de vervaardiging van een ■■ri.iwo, unieke atlas van de Atlan- sche Oceaan. Het doel hiervan onder andere, na te gaan hoe wereldzeeën op doeltreffende wijze kunnen worden geëxploiteerd om er voedsel, brandstof en delfstoffen aan te onttrekken. De atlas zal gegevens bevatten over elk deel van de Atlantische Oceaan van de evenaar tot de Noord pool en zal de verdeling te zien geven van de vissen en andere die ren, planten en bovendien tal van fysische chemische oceanografische gegevens verstrekken. Bovendien zal de atlas de ten bevatten van een aantal t welke de vergroting van de h ge- heid voedsel die uit de zee ks va- den gewonnen, beogen. Het Geogra fische Genootschap beschrijft de at las als een biogeografische atlas. Een der medewerkers,- Dr. Colum bus O’D. Iselin maakte onlangs be kend dat in de Golf van St. Law rence, voor de oostkust van Canada, lucht naar de bodem van de zee zal worden gepompt. Bekend is, c zich daar een uitgestrekt „reservoii warm water op de bodem van de golf i. En bevindt. Indien het mogelijk is met illeen behulp van lucht voldoende warm water van de bodem naar het opper vlak te verplaatsen, zou de golf ijs vrij en daardoor tijdens de win- speelt voornamelijk in Bel- lie eerste plaats al een be- e inhield, dan is die niet bewaar heid. De swingstijl die het trio pre tendeert te brengen is moeilijk ver teerbaar en men moet wel een trouw eter zijn om deze kost ten volle te kunnen waarderen. Overigens be schikt deze Belgisch-Nederlandse combinatie over een verrassende techniek. De twee Tilburgse bands South en Wooltown zorgden ervoor dat de spontane oude stijl op vrolijke wijze werd opgediend. Het kwartet van Jan van Reusel speelde goed, maar bracht in geen enkel opzicht iets nieuws. We begrepen daarom de ns konden bedoeling van het optreden van dit Opvallend South-Combo niet. rus ig re- Namens The Two Beat and Modem Jazz Society, die rond de jaarwisse ling kaartjes met „all the best” t uit de heeft rondgestuurd, werden door de Ziin «nel heer w- Verbruggen nog enige me- Het was dedelinK gedaan over de Poll, waarvoor de termijn van inzending in middels is gesloten. De uitslag er van wordt op 5 februari bekend ge lakt. Dan wordt namelijk in Mou- Rouge een session gehouden, niein waaraan ook Rita Reys deelneemt. tisch otH

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1961 | | pagina 5