DeTilburgse Koerier I van Seizoenstijging werkloosheid geremd door conjuctuur 1 I AUTOBEDRIJF M. KRUIJZEN Oberammergau De Passiespelen RIJ Zusters 0. L. Vrouw Visitatie 75 jaar in Tilburg T JM E Prijzenpot ter waarde van f 20 ""A 2,80 1,40 f 0.98 0,98 J 0,68 0,45 0,70 J A. SPIJKERS aar WEEKBLAD VOOR GEHEEL TILBURG EN GOIRLE Telefoon 30783 - Postgiro 533946 3e JAARGANG No 147 VRIJ DAG 15 JAN. 1960 TILBURG'S OUDSTE AUTOVERHUURBEDRIJF (ZONDER CHAIITTEIR) Wollenstoffenindustrie ondervindt invloed lange zomer van TELEFOON 25823 TILBURG SPOORDIJK 72—74 VEG) bracht f 123,05 op 000,— ,000 reservespeler, - p. mnd 9.60 2.50 straat 64 10.00 takken, uub Klein 4.33 doch da 000,— OPRUIMING! JMEN 1950, Alles moet weg! 1.00 KOMT U ’NS PASSEN!!!!’.!! 1.10 RUILEN BINNEN 2 DAGEN nUnk PlUSSTR. 9 TILBURO oerend God Ver van de wereld, levend voor 1.05 jaren. 27.20 or 123,05 gd en 6207 lantal van van 1 3vorm< f 0.60 f 0.70 f 0.75 f 2.70 4i ng. d! zijn :en! BERT OOMS Noordstraat 93 gr. gr. gr. gr. ONZE ZIJN V DOCH 0.84 4.05 3.60 6.60 3.80 3.00 0.72 2.00 2.50 3.90 3 48 3,98 0,98 9,98 2,98 de '1923 toevei kleine wagens 5,p. dag 6-pers. V.W.-Bus 3 RIJWIELEN WEL BETER, I NIET DUURDER. EEIM ie en ut water-, voor, vooral lijk gro- Van Veen Jansen en Smit De onzinadvertentie van deze week kan u een prijs ter waarde van fl 20 opleveren. Wie ons de tekst van de bewuste advertentie voor dinsdag avond 10 uur stuurt dingt mee naar deze prijs, die besteed kan worden bij een van onze adverteerders. Ver geet dus bij uw oplossing vooral niet de zaak van uw keuze te vermelden. Bloedworst Levercocktail 150 Braadvlees 500 5.51 'f 2.25 3.00 3.00 1.00 Berenpantoffels Damesschoenen vanaf Kinderschoenen vanaf Herenschoenen vanaf Damespantoffels vanaf grootste de twee- geboren Jrtrouwd. Vele kleine en grote driekoningen zangertjes hebben aan onze oproep gehoor gegeven en een deel van de door hen opgehaalde gelden afgestaan voor de aktle „Redt een kind”. In to taal werd ƒ123,05 bij de heer Van Wezenbeek, Lovensestraat 165 be zorgd. Het bedrag is intussen per giro overgemaakt aan de organisatoren. Fietsen is gezond... goedkoop Vooral met rijwielen rechtstreeks van de fabriek, met garantie en service via Uw handelaar. Alleen-verkoop voor Tilburg e.o. van de van ouds bekende Bato-rijwielen. Vraagt vrijblijvend Inlichtingen of prijsfolders, het verplicht U tot niets. „HET BATAVUSHUIS” Leo XHI-straat 60, TILBURG Telefoon 21767 werkloosheid loop van sei- worden toege- van het aflopen- Kinderen van 1 Van Bergen, T Adje Walschots ontwikkeling verschillende dat de stijging i arbeidsreserve rap. Een kleine kiezing en met Gods gena ft hen gedeeltelijk gen zij het leven, dat de >r het levensonder- dwaas en overbodig bestel ter die kloostermi sfeer van romantie* u graag toekent. Zusters zijn levende mensen, kan hetzelfde zijn als hun beleving andt iade valbren- b wereld als dig bestempelt. Ach- luren hangt niet die itiek die men er zo 3 achter tralies Hun opvatting Is die van mis, Iers, verborgen en beeldhouwer en 1 voor houtsnij- imergau, speelt voor van Judas. Hij isseur benoemd beeldhouwer voor de vijf- ien heeft, ter- is in 1920 ichool voor en later kunsten Poulet Gekookte woi ,.as lag 4- 8 ct. p. km. vanaf 11 ct. p. km. isjes vanaf 20 ct. p. km. en FJ9 oem S’i ct. 4S 500 gr. f 1.35 >rst 250 500 [aar op 20 februari vieren de zus ters feest. Op die dag zal Deken van Oort in de kapel een plechtige H. Mis opdragen en zal het comité de feest gave van de Tilburgse bevolking over handigen. Dit comité, dat bestaat uit J. Noteboom, R. Schroder-Veeger, J. Bergmans, Kapelaan C. van den Brand, N. in ’t Groen van Os, F. Mutsaerts, A. J. Oomens, J. Smol ders, L. Vermeulen van Poppel en J. Zijlmans Bergmans, heeft de inza- met al- melingsaktie georganiseerd. Deze ak- afstand tie zal zich niet beperken tot Tilburg vereldse alleen, maar zich over geheel Neder land uitbreiden. Van de gelden die be schikbaar komen hoopt men in staat te zijn aan de gebouwen enkele nood- z’akelijke voorzieningen aan te bren gen. r de kontinuiteit van de -r ergemeenschap. Een kleine iet klooster staat van boerderij verschaft O.L. Vrouw Visitatie, wat nodig is voor houd. Verdere inkomsten zijn er niet. Giften, zowel in natura als in munt, zijn daarom hard nodig. Gelukkig zijn er in Tilburg en ver daarbuiten een icis- groot aantal katholieken die het als ge- hun plicht beschouwen de zusters de sike materiële hulp te bieden die nodig is. stil. Het dameskoor O.L. Vrouw Visitatie Ms zorgt voor een jaarlijks terugkerende bijdrage. Rond het feest van Drieko ningen gaat het koortje op een aantal adressen zingen. Dit jaar bracht deze rondgang liefst ruim 600 op. Uit liefde tot God, Die hen riep om Hem te volgen en de Evangelische Raden van Armoe, Zuiverheid en Ge hoorzaamheid te beleven, ontzeggen de zusters zich vele dingen die voor ons vanzelfsprekend zijn. De moderne mens tracht zich te omringen met al le mogelijke luxe. Zij doen er van. Voor hen behelst de wer&um: luxe Het leven is kort, geniet er van een onwerkelijk standpunt, om dat zij zich bewust zijn van het le vensdoel van iedere mens. Him kloos terleven is gebaseerd op hun uitver- Verhuurt diverse merken kleine wagens van de laat- I ste twee jaar en zes-per- 1 soons wagens Midden in een grote stad, aan een straat waardoor het drukke, jachtige verkeer zijn weg zoekt naar een onbe kend doel, staat een klooster waarin 29 zusters leven voor God. Alleen voor Hem. Vanuit de buitenwereld be reikten hen slechts vage geluiden. Zij zoeken God in de stilte. De stilte die de wereld schijnt te verafschuwen, het grootst is in de agrarische gebie den. Uiteraard nam in de verslagmaand de seizoenwerkloosheid aanzienlijk toe. Daarnaast steeg ook de wrij- vingswerkloosheid, daar in de tweede helft van december in verband met de vele feestdagen slechts weinig va catures werden vervuld en de aan neming van personeel tot januari werd uitgesteld. zullen door dezelf- 1950 worden Ultgwtr: J. d« Bmr. Adv«rt«ntlM kunnen ulterlljk tot dlmdegevond 10 our worden eengenomen Jac. van Campan,traat 42, Tilburg (bij Pleter PoitpUln). Vrij voor oplaag, an varapraldlngioontrola. Totaal oplaag: 32 700 axamplaran. Na een onderbreking van tien jaar zal op de 19de mei a.s. het spel van het leven en lijden van Christus weer te Oberammergau worden opgevoerd. Evenals in 1950 is de rol van Chris- tus toevertrouwd aan Anton Preisin- ieed ger, die, als alle medewerkers itili- want dat is voorschrift te Ober ammergau is geboren. Hij heeft de middelbare school te Garmisch en daarna de hotel vakschool te Prien 00 aan het Chiemmeer bezocht. Hij is de eigenaar van het onder moni zorg staande hotelrestaurant „Zur ten Post” in zijn geboortedorp? Reeds op tienjarige leeftijd werkte hij ir aan het Passiespel. In 1934 was hij zarus en als reservespeler, tev Johannes. De rol van Kaiphas, kloos spreekrol in het spel, is door de maal aan de in LBenedikt Stuck! jr. Frans, Alegera en Hans Mertens Een „kleuter” van 68 Groep Cleverens, Celebesst--~‘ Gebr. Horvers en Huub Rosaline Donders Bataviastraat 1 lersel Textielstraat lots, Paulusstraat 17 An ja Maas, Past. Schutjesstraat 57 Van Berkel Angelica Rorjers, Alkmaar Kinderen Coolen en Dekkers Kinderen van lersel, Rob Fruinstraat Frans en Mieke van Berkel Jan en Jaqueline Smits en Carla en José Davis Groep Jacobs L. St rij bos en A. van Delft Kinderen Van de Kok, Rozenstraat William Berkenstein, 4% jaar Ad en Carla van Boxtel Mart, de Louweren en De Vaart Ansje en Loesje De Bree N.N. Jan en Piet de Leeuw en Angela Oxfort (Engeland) 4.50 Jacobs, Bataviaplein 4 1.25 Bergmans, Ambonstraat 5 1.00 Jan Bellij en Jan van Rooy 3.00 Ina Naaykens, Lovensestraat Greetje van Zanten en Marijke Coehorst Peter van Kooyen, Pijlijzerstraat omdat zij dwingt tot bezinning. Die zijn voor stad is Tilburg waar in de Bisschop kloostergei Zwijsenstraat het klooster ste-'- - de zusters van G.xu. viuuw Tionauv. Op 20 februari zullen zij het feit her denken dat zg zich 75 jaar geleden in Tilburg vestigden en. dat de orde 350 jaar geleden door de H. Franciscus van Sales en de H. Johanna Francis- ca Fremiot de Chantal werd g sticht. In de parochie van het Hei«.c heeft zich op instigatie van Deken van Oort een comité gevormd, dat op die dag een cadeau en een ge schenk onder couvert wil aanbieden. Zij treedt daarbij op namens de be volking van Tilburg, die wil tonen zich bewust te zijn van de waarde van een kontemplatieve orde in de stadsgemeenschap. Het klooster in onze stad is de enige hooi vesting van deze orde in Nederland, de 2 Zij behoort tot het Belgische provin- cialaat en heeft haar Moederhuis in Annecy (Fr.). Het konvent telt 25 slotzusters en 3 buitenzusters, die de kontakten met de buitenwereld ver zorgen. Het leven der slotzusters is beschouwend. Zij brengen hun dag door met gebed en meditatie en ver- richten de werkzaamheden die nodig In december steeg het aantal werk loze mannen met ruim 23.000 tot 69.786, terwijl de bezetting op aanvul lende werken met ongeveer 3500 werd uitgebreid tot 12.671. De geregistreer de arbeidsreserve van mannen steeg van 55.830 tot 82.457. De stijging van de 1 moet geheel aan de afl< zoenwerkzaamheden schreven. De invloed de seizoen is echter niet geheel in de ze stijgiilg tot uiting gekomen. De op gaande conjunctuur bood nl. de gele genheid om door seizoengevoelige be drijfstakken afgestoten arbeiders in andere bedrijfstakken op te nemen ter voorziening in bestaande tekorten. Daarnaast werd met het oog op de krapper wordende arbeidsmarkt een aantal arbeiders vastgehouden, ter wijl ook het gunstige weer hier enige invloed had. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve wordt voornamelijk f~s 1— r\ -r f- K I 1/I K I FX geconstateerd onder bouwvakarbei- Q|J Q Q [N lx IN D ders, landarbeiders en losse arbei ders. In de bouwnijverheid deed de in vloed van het seizoen zich gevoelen. De stijging van de werkloosheid deed zich zowel in de burgerlijke ei teitsbouw (4800) als in de 1 spoor- en wegenbouw (2800) Overigens is de bedrijvigheid, in de utiliteitsbouw, aanmerkeli ter dan in december 1958. De werkloosheid van landarbeiders, veenarbeiders en losse arbeiders steeg in deze maand voornamelijk door de beëindiging van de campag ne in de aardappelmeel-, de suiker en de conservenindustrie. In de metaalindustrie heerst grote bedrijvigheid. Wel nam de werkloos heid van metaalarbeiders toe door seizoeninvloeden in enkele bedrijfs takken, o.a. constructiebedrijven, daarnaast stegen de tekorten aan geschoolde arbeiders in andere bedrijfstakken, waaronder de electro- technische industrie, de machinefa brieken en de ijzergieterijen en staal fabrieken. Ook in de textielindustrie bleef de toestand gunstig. Alleen de wollen- stoffenindustrie ondervond de invloed van de lange zomer en de zachte herfst, waardoor er weinig nabestel lingen werden ontvangen op de win terorders, terwijl de tijd voor de zo- merorders nog niet is aangebroken. De invloed hiervan op de werkloos heid is echter van weinig betekenis. De werkloosheid van vrouwen heeft slechts geringe wijziging ondergaan. De lichte toeneming is het gevolg van seizoenoorzaken. Vergelijking van de der werkloosheid in de provincies laat zien, r van de geregistreerde Tot 1950 was hij chefkok in de „Alte Post”, thans is hij eigenaar van het „Gasthof zur Rose”. In 1930 en 1934 had hij een kinderrol in het passie spel. Hans Sohwaighofer 1 leraar aan de school kunst te Oberami tweede maal de rol c tot tweede regis t Hii is de en zal nu de TO-jarige in zijn dorp wens Akademie der beeldende München bezocht. Melchior Breitsamter, eigenaar van een houtzagerij, speelt voor de vierde maal de rol van Pilatus. In 1922 speel de hij die van Johannes. Voor de rol van Hanna is ook ditmaal weer de in 1903 geboren beeldhouwer Jakob Klucker gekozen. De landbouwer Martin Magold, de Johannes van is ditmaal Nathanael. De pro- wordt door de beeldhouwer Franz Zwink gesproken. Hij was de reser ve voor de rol van Christus in 1950. De leiding van het koor berust bij de schilderspatroon Max Schmidt. De houtsnijder en landbouwer Johann Maier is Petrus. De beeldhouwer Wer ner Bierling ging, toen men hem als Johannes had uitverkoren, onmiddel lijk naar de kapper. Hij is de enige man die zonder baard in het spel optreedt. Voor de beide vrouwelijke hoofdrol len heeft men de keuze laten vallen op Irmgard Dengg (Maria) en Anne- lies Mayr (Magdalena). Beiden zijn kantoorbediende van beroep en 21 jaar oud. Van de verdere achttien hoofdrollen zijn er twaalf nieuw be zet. De zes andere de mannen als in tolkt. De voorbereidingen voor de a.s. Passiespelen zijn korte tijd na afloop van de spelen van 1950 begonnen. Elk jaar hebben spelers, muzikanten en zangers meegewerkt aan de zoge naamde „Oefenspelen”, waardoor zij de nodige ervaring voor hun rol in de Passiespelen moesten verkrijgen. Burgemeester Raimund Lang van Oberammergau heeft verklaard dat de Passiespelen in deze tijd van re ligieuze vervlakking in het christe lijke Avondland, waarbij alle geeste- “e lijke waarden worden bedreigd, voor te de bezoekers bezinning en inkeer zul len betekenen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1960 | | pagina 1